Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
KULTŪRA

Daina gali keistis daug kartų

 

'Meniškai tobulas kūrinys įtikina visas kartas', - kalbėdamas apie pasaulinę populiariosios muzikos klasiką teigė kompozitorius Teisutis Makačinas, pats neseniai išleidęs melodingiausių, iki šiol skambančių savo rinktinių dainų kompaktinę plokštelę 'Vėjas man pasakė'.

Ne vienas dar prisimena prieš keletą dešimtmečių populiarumo viršūnėje buvusias T.Makačino dainas. Tai Antano Čapo atliekama "Pašauki mane", Birutės Petrikytės "Sugrįžk, kol nevėlu", Liutauro Čepracko "Berniukai", Danutės Neimontaitės "Vėjas man pasakė", Stasio Povilaičio "Nidos beržai", Tomo Balčyčio "Kalnų sakmė", Alekso Lemano "Prie apleisto seno namo" ir daugelį kitų. Į naująjį kompaktą sudėta 21 daina, kitados įamžinta Lietuvos radijo įrašų studijoje. Pačiam kompozitoriui tada labiausiai patiko T.Balčyčio atliekamos jo dainos. 

Iš meilės technikai

Populiarioji T.Makačino "Berniukai" (ž. Stasio Žlibino), galima sakyti, skamba beveik nuolat, net dabartinių politinių laidų fone (žinant apie kai kurių politinių veikėjų aviacijos pomėgį). "Aš mėgstu techniką - kaip savotiškus meno kūrinius, o aviaciją - tuo labiau. Mane visada domino kūrybinės minties polėkis ir apskritai skrydis, lėktuvais skraidyti mėgstu. Taip ir kilo mintis sukurti tokią dainą", - pasakojo kompozitorius.

Tačiau kita "aviacinė" daina nepasiekė klausytojų. "Sovietmečiu visa kūryba turėjo pereiti politinės cenzūros filtrą. Tais laikais buvo dvilypė cenzūra, - pasakojo T.Makačinas. - Tuomet visas kūrybinis gyvenimas telkėsi lengviausiai kontroliuojamoje vietoje - Lietuvos radijuje. Pirmiausia cenzūravo radijo redaktorius, kuriam pakliūdavo nauji kūriniai. Paskui tekstus tikrino "glavlitas". Žinodamas tai, turėjai galvoti, kaip elgtis, kad nepakenktum ir savo patriotiniams jausmams, o kartu svarstyti ir kūrinio galimybę išvysti dienos šviesą. Buvo keletas atvejų, kai cenzūros tekstai neįveikė, tarkim, apie Darių ir Girėną. Daina taip ir nenuskambėjo."

Paklaustas, kaip reagavo neseniai Liustracijos komisijai paskelbus, kad jo populiariąją "Berniukai" atlikęs L.Čeprackas bendradarbiavo su sovietiniu saugumu, kompozitorius sakė: "Juk "Oktava" koncertavo įvairiose šalyse, kažkas ataskaitas turėjo parašyti. Tokie laikai buvo, antraip jie nebūtų niekur išvažiavę. Jei jis ką nors skundė ir šnipinėjo, tai čia kitas klausimas, tačiau tam tikras ataskaitas visi privalėjo pateikti. Visų kolektyvų direktoriai buvo priversti tai daryti. Labiausiai tikėčiau, kad L.Čeprackas tik rašė formalias ataskaitas."

Poilsio muzika

"Mintis išleisti senas dainas kilo leidėjui Sauliui Sventickui. Su malonumu prie to prisidėjau, kadangi kūrybos yra nemažai, ji nuolat skamba eteryje. Parinkome dainų pynę, galima sakyti, melodingiausių ir labiausiai atskleidžiančių mano dainos žanro supratimą. Daug kas netilpo. Tačiau norėjosi sudėti tai, kas atrodo patraukliai, malonu klausyti. Juk tai yra poilsio muzika, nereikalaujanti ypatingų intelektinių pastangų. Tačiau aš laikausi nuostatos, kad tokia muzika turi suteikti tam tikro prabangos jausmo. To siekiau ir dabar rašydamas siekiu: muzika turėtų perteikti intonacinį, minties gilumą." 

Kompozitorius prisipažino, kad jam mieliausios dainos, kurios ypač melodingos. "Kompozitorius sukuria standartą ir palieka erdvės pasireikšti aranžuotojams, pritaikyti konkretiems kolektyvams. Kompakte yra dainų, kurios kitų vėliau aranžuotos. Tie nauji variantai ir yra šio žanro žavumas, - pasakojo pašnekovas. - Tarkim, L.Adomaitis jau yra padaręs dvi mano dainos "Vėjas man pasakė" aranžuotes. Naujausias, romantiškas prilygsta geriausiems braziliškiems basanovos kanonams. Nuostabu. Apskritai daina gali daug kartų keisti savo veidą. Kai kurios nepasiduoda. Jei pavyksta aranžuoti, tai kokybės ženklas. Pavyzdžiui, Duke'o Ellingtono "Karavanas" turi tūkstančius variantų, net keisčiausių "išvertimų", bet kūrinį iškart atpažįsti. Esminis karkasas visada lieka. Jei kūrinys tikrai meniškas, tai jis įtikina visas kartas."

Padeda "Sibelius"

Kompozitorius dabar muziką rašo moderniai - kompiuterine, Lietuvoje tarp kompozitorių populiariausia "Sibelius" programa. Kompiuterio ekrane "išsitraukęs" tuščią penklinę, natas rašo klaviatūra. Sakė, prireikė tik dviejų mėnesių apsiprasti ir atsisakyti rankraščių. Sintezatorius, kompiuteris, garso atkūrimas sujungta į visumą. Paspaudi vieną mygtuką, ir gali pasiklausyti, ką parašei.  

"Šiuolaikinė technika yra nuostabi. Techninis darbo našumas išauga kokius penkis kartus, - džiaugėsi kompozitorius. - Deja, meninis našumas sumažėja, kadangi nejučia prisikaupia labai daug šiukšlių, kurias paskui kantriai tenka šluoti. Kartais nepastebi jų ir palieki. Tai ne rašybos klaidos, o meninės, kurios išlenda jau tik kūrinį atliekant. Bet vis tiek tokios modernios galimybės labai palengvina darbą. Trūkumas tik vienas - nebėra rankraščių, nelieka juodraščių. Tačiau su "Sibelium" gali maketuoti, keisti puslapius, ką nori daryti." 

Pašnekovas pripažįsta, kad taip kurti daug lengviau. "Kai kas naudoja jau paruoštus pusfabrikačius. Tačiau jei žmogus kūrybingas, jis padiktuoja kompiuteriui, o ne priešingai, - teigė jis. - Talentingas aranžuotojas visada vertas didžiausios pagarbos. Pavyzdžiui, kokios fantastiškos Laimio Vilkončiaus, L.Adomaičio aranžuotės."

Muzikinė mintis

Naujų dainų kompozitorius šiuo metu nekuria, nors kasdien po keletą valandų skiria kūrybai. "Užsiimu akademine muzika, tačiau šalia šio darbo tvarkau senas dainas, kad jos, fortepijono lydimos, įgytų koncertinį pavidalą, - pasakojo jis. - Tad po truputį darbuojuosi, nes to prašo vokalo pedagogai. Svarbiausia, kad kūrinyje būtų melodinė, intonacinė prasmė, nes dabar dauguma tos masinės muzikos, kurią girdime, yra tik teksto intonavimas. Gebančiųjų  pateikti muzikinę mintį kartu su poetiniu tekstu nėra daug." 

Beveik visos T.Makačino dainos yra atsiradusios pirma parašius muziką, paskui - žodžius. "Tuo metu mus supo labai tvirti poetai - Vytautas Bložė, Antanas Saulynas, mokėjęs parašyti minimalistinius, ypač emocingus tekstus. Jie būdavo paprasti, tačiau kai jau pasakė, tai taip ir prilipo", - prisiminė kompozitorius. 

Paklaustas, kas iš dabartinių atlikėjų jam patinka, pašnekovas prisipažino, kad jį domina ne atlikėjai, o dainų autoriai. "Deivydo Zvonkaus kūryba profesionali, jis yra sukūręs labai vykusių kūrinių", - teigė T.Makačinas.

Kompozitorius neneigė, kad šiuo metu kūrėjams yra ganėtinai nelengva patekti į viešąją erdvę. "Visai pasikeitė dainų atsiradimo būdas. Pereita prie pasaulyje priimtos prodiuserinės sistemos. Kažkas turi finansuoti galutinio produkto - įrašo - išleidimą, - pasakojo be prodiuserio dirbantis kompozitorius. - O tikrojo leidėjų instituto, su kuriuo, kaip dailininkas su galerija dirba, galėtų dirbti ir kompozitoriai, Lietuvoje dar nėra. Ir gal ilgai nebus.

Popmuzikoje tapo sudėtinga išeiti į viešumą. Akademinėje irgi sunku, bet dabar Kompozitorių sąjunga skelbia daug įvairių žanrų konkursų. Jei muzika kokybiška, gali tikėtis paramos. Tačiau suvokime, kokį vaidmenį visuomenės gyvenime atlieka menas ir kokius dividendus jis neša. Į meną įdėtas litas nepastebimai atneša tūkstančius - gerina žmonių elgesį, mažina agresiją, didina užimtumą. Juk sakoma, kad vienas paremtas menininkas duoda darbo maždaug dvidešimčiai žmonių - ir orkestras groja, ir leidybos darbuotojai turi veiklos, ir toliau ratas sukasi. Kuo meno daugiau, tuo visuomenei geriau. Tarkim, Švedijoje menininkų vos ne dešimt kartų daugiau nei Lietuvoje (ne apskritai, o imant, pavyzdžiui, tūkstančiui gyventojų). Ir visi ten turi erdvės veiklai."

Domina "Eurovizija"

Kompozitorius prisipažino, kad jam, kaip LATGA-A atstovui, teko stebėti "Euroviziją", klausytis ten skambėjusių dainų. "Iš pernykščių aukščiausiai vertinčiau dvi kompozicijas - airių broliukų (grupė "Jedward", - aut.) rokenrolą (tobula, pasigėrėtina kompozicija) ir antrąją vietą užėmusio italo Raphaelo Gualazzi baladę - tikrą šedevrą, - sakė T.Makačinas. - Šių kūrinių charakteriai skirtingi, tačiau vertinimo kriterijus tas pats - profesionalumas. Bendriausi meniniai dėsningumai yra universalūs visiems žanrams. Dabar vėl bręsta atrankos. Bus įdomu pasiklausyti, gal atsirado koks nors mūsų kompozitoriaus įdomus kūrinys. Sakyčiau, mums vis pritrūksta meninio išradingumo ir profesionalumo. Estai kartais būna kur kas rafinuotesni už mus ir atkreipia dėmesį."

Kompozitorius prisipažino mėgstantis klausytis tų pasaulio kūrėjų, kurie artimesni jo pasaulėjautai - spalvingosios impresionistinės  krypties. "Patinka prancūzai nuo Josepho-Maurice'o Ravelio, Claudo Debussy. Tačiau negaliu sakyti, kad nuolat jų klausausi. Aš gyvenu savo muzika", - sakė jis.

Trūksta užmojo

Paprašytas palyginti prieš keletą dešimtmečių skambėjusią estradinę muziką su dabartiniu "popsu", pašnekovas sakė: "Tarkim, Romas Dambrauskas, Gytis Paškevičius yra mėgėjai, tačiau profesionaliems aranžuotojams padedant jų dabar kurtos dainos lygiuojasi į tai, kas remiasi amžinomis melodinėmis vertybėmis. Kai per televiziją paseku dabartinių prancūzų, italų koncertus, matyti, kad jų užmojai ir meniniai uždaviniai didesni nei mūsų. Ir, žinoma, atranka didesnė. Pas mus per mažai kuriančių žmonių. Bet man ir taip gaila tų, kurie susiduria su pirmąja lavina atrankai pateiktų dainų. Jie pavargsta atsijodami tai, kas apskritai turi likti virtuvėje."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KULTŪRA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"