Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Žvilgsnis į Lietuvą pro svetimus akinius

 
2012 06 16 4:43

Užsienio valstybių diplomatinių žinybų atmintinėse, kuriose žeriami patarimai ir perspėjimai į Lietuvą vykstantiems turistams, mūsų šalis vaizduojama taip prieštaringai, jog susidaro įspūdis, kad jose pristatomas ne tas pats kraštas. Neretai pateikiama ir mažai ką bendra su realybe turinti arba tiesiog pasenusi informacija.

Viešasis saugumas, nusikalstamumo lygis, kelių būklė, sveikatos apsauga, geriamojo vandens kokybė - tokios temos dažniausiai gvildenamos įvairių valstybių užsienio reikalų ministerijų (URM) atmintinėse turistams, besirengiantiems aplankyti Lietuvą. Diplomatų nuomonės dažnai skiriasi kaip dangus ir žemė. Kai kurios pateikiamos situacijos verčia pasijusti nejaukiai ir stebėtis atmintinių autorių tiesmukumu. 

Kelia šiurpą

Prancūzijos URM parengtos atmintinės informacija į Lietuvą poilsiauti vykstantiems prancūzams, matyt, turėtų sukelti šiurpą. Be kita ko, joje teigiama, kad Lietuvoje iš užsieniečių bando pasipelnyti įžūlūs apgavikai. Esą pirmiausia jie bare ar tiesiog gatvėje ima įžeidinėti ir užgaulioti turistus, tikėdamiesi išprovokuoti santykių aiškinimąsi kumščiais.

Jei tai pavyksta, apgavikai tuojau pat iškviečia policiją, o šalia esantys jų bendrininkai paliudija, kad būtent užsienietis užpuolė lietuvį. Tuomet teismui pateikiamas ieškinys, o užsieniečiui pasiūloma derėtis. Neva turistai dažniausiai labiau linkę sumokėti kompensaciją, nei pasižadėti neišvykti iš Lietuvos ir čia laukti proceso baigties. "Standartinis tokios manipuliacijos tarifas - 250 eurų už ieškinio atsiėmimą", - teigiama atmintinėje. 

Kišenvagiai bažnyčiose

Gal prancūzai pernelyg kategoriški? Gal vis dėlto Lietuva - saugi šalis? Austrijos URM pareigūnai į šį klausimą atsako teigiamai. Jų atmintinėje turistams rašoma, kad saugumo lygis Lietuvoje toks pat kaip Vakarų Europoje. Italams ir kanadiečiams mūsų kraštas taip pat atrodo saugus, lenkai rašo, kad nusikalstamumo lygis Lietuvoje maždaug toks pats kaip jų valstybėje. Britų pareigūnai pataria savo tautiečiams būti atsargiems. Jų teigimu, smulkios vagystės Lietuvoje yra įprastas reiškinys. Jų pasisaugoti ragina ir kitų šalių diplomatai. 

Kai kurių valstybių URM turistams nurodo ir vietas, kuriose lankytis pavojingiausia. Lenkai pataria saugotis Vilniaus bažnyčiose. Esą Arkikatedroje ir Aušros Vartų koplyčioje knibžda kišenvagių. Kanadiečiai mano, kad geriau nesilankyti sostinės stoties rajone ir aukštutinėje Užupio dalyje. Prancūzams pavojingiausi rajonai atrodo Naujininkai ir Šnipiškės, o italai perspėja, kad išpuolių prieš užsieniečius pastaruoju metu padaugėjo Kaune.

Perspėja vairuotojus

Lietuvoje automobiliais keliaujantys turistai pirmiausia turėtų pasirūpinti savo transporto priemonių saugumu. Tačiau ir čia nėra bendro sutarimo. Prancūzijos URM parengtoje atmintinėje rašoma, kad naktį gali būti pavojinga palikti automobilį nuošaliose vietose. Vokiečių turistai į Lietuvą turėtų atvažiuoti kur kas mažiau atsipalaidavę - Vokietijos URM svetainėje perspėjama, kad bent jau didesniuose Lietuvos miestuose mašinas visada reikėtų palikti tik saugomose aikštelėse. 

Vokietijos ambasados Vilniuje atstovas spaudai Mathiasas Kobsas pabrėžė, kad visa tai - tik patarimai, o žmonės esą patys sprendžia, kaip elgtis būtų protingiausia. "Vokietijoje visiems taip pat aišku, kad navigacijos sistemos už lango palikti nereikėtų. Vagystės, įsilaužimai - tikrai ne tik Lietuvos problema. Tai nutinka visur", - LŽ sakė jis.

Turistai taip pat perspėjami būti atsargūs ir keliuose. Vokietijos URM tinklalapyje nurodoma, kad pagal proporcinius rodiklius Lietuvoje avarijose kasmet žūsta dvigubai daugiau žmonių nei Vokietijoje. Amerikiečiai ragina vairuotojus nenustebti, jei Lietuvoje automobiliai didžiuliu greičiu juos lenks net didmiesčiuose. Daugelio valstybių pareigūnai perspėja, kad lietuviai vairuoja rizikingai ir nesaugiai. Kanadiečiai dar priduria, kad kelionę apsunkinti gali keliais riedantys arkliais pakinkyti vežimai.

Daugumoje atmintinių rašoma, kad pagrindiniai Lietuvos keliai yra labai geri. Bet dėl šalutinių kelių būklės jau kyla ginčas. Prancūzai juos įvardija kaip gerus, amerikiečiai perspėja, kad jų būklė dažnai itin prasta. Nėra ir sutarimo, ar žiemą Lietuvoje keliai tvarkingai valomi. Amerikiečiai atsako "taip", kanadiečiai - "ne visada".

Ieškote alternatyvos kelionei automobiliu? Prancūzai, pasiskaitę savo šalies URM patarimus, mielai pasirinks kelionę traukiniu, nes atmintinėje teigiama, kad Lietuvos geležinkelių būklė tikrai gera. Kanados URM rašo, kad Lietuvoje "geležinkelių susisiekimas yra lėtas, traukiniai seni ir nepatogūs".

Lenkijos URM savo šalies turistams po Lietuvą keliauti nepataria dviračiais - mūsų krašte nėra tam tinkamos infrastruktūros, todėl dviračiais tarp skirtingų miestų saugiai keliauti neįmanoma.

Ko tikėtis iš gydytojų? 

Jei keliautojui nelaimingo atsitikimo išvengti nepavyktų arba jis tiesiog susirgtų, susidūrimo su Lietuvos sveikatos apsaugos sistema baimintis nereikėtų. Taip teigia Austrijos URM. Jos tinklalapyje rašoma, kad medicininė priežiūra mūsų krašte yra europinio lygio. Tačiau paskaičius Italijos URM atmintinę gali susidaryti visiškai priešingas įspūdis. Joje rašoma, kad esant reikalui atlikti bent kiek sudėtingesnę chirurginę operaciją patartina vykti į Vokietiją, Austriją ar Skandinavijos šalis. 

Italijos ambasados Lietuvoje darbuotoja Asta Lukaitytė LŽ sakė, kad ši informacija kaip tik peržiūrima ir ją rengiamasi pakeisti. "Atmintinės dalį, kurioje rekomenduojama lėktuvu skristi į artimiausias valstybes ir ten pasigydyti, reikėtų išimti. Akivaizdu, kad ji pasenusi ir neatitinka realybės", - pripažino ji. Beje, pati atmintinė pastarąjį kartą buvo atnaujinta vos prieš mėnesį.

Lietuvos medicina ne iki galo pasitiki ir daugelio kitų šalių pareigūnai. Vokietijos URM tinklalapyje rašoma, kad vokiškus standartus atitinkanti medicininė priežiūra yra prieinama tik penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Šveicarijos URM taip pat perspėja, kad "išskyrus didesnius miestus, medicininė priežiūra užtikrinama ne visada".

Amerikiečiai savo šalies turistams Lietuvos sveikatos sistemos skaudulius aprašo itin išsamiai. "Medicininės priežiūros lygis Lietuvoje pakilęs, bet infrastruktūra ne visuomet atitinka vakarietiškus standartus", - pažymima JAV valstybės departamento interneto svetainėje. Joje rašoma, kad mūsų krašte yra keletas privačių klinikų, kurių aprūpinimo ir paslaugų lygis beveik atitinka Vakarų Europos ar JAV standartus.

Amerikiečiai savo turistus ramina, kad ir kitos gydymo įstaigos aprūpintos adatomis, anestetikais, antibiotikais, tačiau tam tikros įrangos ligoninėms ir klinikoms vis dar trūksta. "Lietuva turi aukšto lygio medicinos specialistų, kurių dalis kalba angliškai, bet jų skaičius vis mažėja jiems paliekant šalį ir įsidarbinant užsienyje", - emigracijos problemas užgriebia JAV valstybės departamentas. Jis taip pat perspėja, kad vizito pas specialistą dažnai gali tekti laukti net keletą savaičių, o gydymo įstaigose už paslaugas dažnai prašoma atsiskaityti iš karto - grynaisiais pinigais.

Vanduo, orai ir kalbos 

Nors įvairūs pastaruoju metu atlikti tyrimai rodo, kad Lietuvoje vanduo iš čiaupo dažnai yra aukštesnės kokybės nei perkamas buteliuose, daugelio šalių URM jo gerti nerekomenduoja. Italai ir austrai apskritai nepataria gerti vandens iš čiaupo, prancūzai perspėja, kad sunkiųjų metalų jame gali būti senuosiuose miestų rajonuose. 

Kai kurių šalių URM taip pat pateikia informaciją apie tai, kokiomis užsienio kalbomis galima susikalbėti Lietuvoje. Sutariama, kad tarp populiariausių yra rusų ir anglų kalbos. Austrijos URM savo piliečius užtikrina, kad mūsų krašte plačiai paplitusi ir vokiečių kalba, o Lenkijos URM svetainėje nurodoma, kad, be anglų ir rusų kalbų, lietuviai moka ir lenkų kalbą.

Daugumos šalių pareigūnai turistus informuoja apie itin šaltus orus žiemos metu - dėl jų savo prie šalčių pripratusius piliečius įspėja net Kanados URM. Antra, pabrėžiama, kad Lietuvoje draudžiama turėti net ir mažiausią narkotinių medžiagų kiekį, o už šio draudimo pažeidimą Baudžiamasis kodeksas numato gerokai griežtesnes bausmes nei daugelyje kitų valstybių.

Turistai gali apsigauti

Kai kur galima rasti ir akivaizdžiai klaidinančios informacijos. Nereikėtų nustebti parduotuvėje pamačius būrį austrų turistų, atsiskaitančių tik grynaisiais pinigais. Austrijos URM svetainėje rašoma, kad Lietuvoje beveik visur galima atsiskaityti "MasterCard/Eurocard" mokėjimo kortelėmis, tačiau Europoje labiausiai paplitusiomis VISA kortelėmis - tik pavienėse vietose.

Austrijos ambasados Lietuvoje atstovė Jasmin Scholz LŽ pripažino, kad ministerijos tinklalapyje pateikiama informacija, ko gero, iš tiesų neatitinka tikrovės. "Taip, tą tekstą tikrai būtų galima permąstyti. Būtinai perduosime žinią URM", - žadėjo ji. 

Daugelio šalių pareigūnai painiojasi informuodami apie Lietuvos kelių eismo taisykles. Kai kurių valstybių URM nurodo nevisiškai tikslius vasarinių ir žieminių padangų naudojimo laikus. Pernelyg sudėtinga užsienio pareigūnams pasirodė ir greičio ribojimo sistema Lietuvoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"