Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Žudynių naktis pateikė sąskaitą

 
2012 10 22 8:20
A.Barauskienė, gelbėdama savo vienturtį, surengė teisme tikrą šou, o M.Barauskas, padedamas sūnaus advokato, bandė užstoti jį krūtine nuo žiniasklaidos fotoobjektyvų. / Erlendo Bartulio nuotraukos
A.Barauskienė, gelbėdama savo vienturtį, surengė teisme tikrą šou, o M.Barauskas, padedamas sūnaus advokato, bandė užstoti jį krūtine nuo žiniasklaidos fotoobjektyvų. / Erlendo Bartulio nuotraukos

'Konfliktą, dėl kurio pasekmių šiandien teisiamas Ugnius Barauskas, sukėlė jo tėvas', - taip tragedijos, įvykusios Kapčiamiestyje (Lazdijų r.), esmę apibūdino prokuroras, pasiūlęs įkalinti neseniai 18-os sulaukusį kaltinamąjį vieno žmogaus nužudymu, kito - sunkiu sužalojimu devyneriems metams ir šešiems mėnesiams.

Kauno apygardos teismas baigė narplioti kruvinų 2010-ųjų Joninių įvykių minėtame Dzūkijos miestelyje, kai buvo mirtinai sužalotas vos 20 metų perkopęs Martynas Jančiulis ir sunkiai sutrikdyta jo bendraamžio Renato V. sveikata, aplinkybes. Dėl šių nusikaltimų į teisiamųjų suolą pasodintas Vilkaviškio "Aušros" gimnazijos ketvirtokas (dvyliktokas) U.Barauskas, tada viešėjęs Kapčiamiesčio apylinkėse esančioje giminaičių sodyboje.

Vaikai - suaugusiųjų veidrodis

Kaip LŽ jau rašė, keli mėnesiai prieš tragediją U.Barauskui buvo sukakę vos 16-a, tačiau tuo metu, kai padarė nusikaltimą, jis buvo smarkiai apgirtęs. Tarp paauglio sugėrovų tąnakt buvo ir jo tėvo pusbrolio, žinomo Kauno urologo, 15-metis sūnus Karolis K. Šiam taip pat buvo pateikti įtarimai nužudymu, nes jis pirmas pradėjo švaistytis peiliu, bet vėliau byla nepilnamečio atžvilgiu nutraukta. Labai sunkiais nusikaltimais kaltinamas U.Barauskas per visus teismo posėdžius irgi sėdėjo ne kaltinamiesiems skirtoje vietoje, o tarp savo gynėjo ir motinos, Vilkaviškio rajono Bartninkų Jono Basanavičiaus vidurinės mokyklos pedagogės. Teismo procesas prasidėjo nuo šios rajono literatų būrelio narės spektaklio, kurio esmė - įtikinti, jog nusikaltimą padarė ne jos sūnus, nors ir buvo nusitvėręs peilį. Tačiau neva vien todėl, kad gynė chuliganų užpultą tėvą. Vos prieš pusmetį pilnamečiu tapęs Aušros Barauskienės vienturtis taip pat pripažino savo kaltę tik iš dalies - esą mosikavęs tąnakt peiliu, bet nėra tikras, kad prieš M.Jančiulį, ir ar pataikęs į jį, o Renatą V. neva sužalojęs gindamasis nuo šio.  

Už tai, kuo yra kaltinamas, U.Barauskui gresia laisvės atėmimas nuo ketverių iki 10 metų.
Už tai, kuo yra kaltinamas, U.Barauskui gresia laisvės atėmimas nuo ketverių iki 10 metų.

Gynybinis šou

Savą tragedijos versiją pedagogė pradėjo nuo pasakojimo apie "inteligentiškos jų giminės" susibūrimą senelių sodyboje. Kartu atvažiavusios atžalos tą vakarą buvo išleistos "pasižmonėti" į miestelį. Tačiau apie vidurnaktį, kai paaugliams jau buvo nurodyta grįžti, savo tėvui paskambino Karolis K. ir pasiskundė, kad juos puola vietiniai. Tada tėvai, sušokę į mašinas, nurūko ginti vaikų. Pakeliui sutiko dalį jų jau grįžtančių į sodybą. Trūko vieno sūnaus pusbrolio, kuris, prasidėjus konfliktui, kažkur dingo. Todėl atvykę į Kapčiamiestį tėvai puolė klausinėti vietinių jaunuolių, gal tie matę pražuvėlį, ir netrukus buvo užpulti patys. Labiausiai nuo būrio neblaivių ir agresyviai nusiteikusių vaikinų kliuvo vyrui. Iš pradžių šis buvo smaugiamas, paskui jam šokinėjama ant galvos. Visa tai vyko klykiančių vaikų akyse. Kilus sąmyšiui ji su sūnumi pasimetė. O kai po kurio laiko Ugniui paskambino, šis teigė laimingai grįžęs į sodybą kažin kieno paskolintu dviračiu. Tąnakt buvo sužeistas ir jis. Sūnui taip pat pataikyta peiliu visai netoli šlaunies arterijos.

Liudytojų tiesa

Tačiau A.Barauskienės pasakojimą paneigė ne tik liudytojai, bet ir teismo medicinos specialistai. Ekspertai "beveik pusvalandį daužytam ir tampytam" jos vyrui konstatavo nedidelį sveikatos sutrikdymą. Šiam kreipusis į policiją dėl viešosios tvarkos pažeidimo buvo nuteisti du broliai iš Kapčiamiesčio apylinkių. Vienas - metams ir trims mėnesiams, bausmės vykdymą atidedant, kitas - laisvės apribojimu vieniems metams. Jie prisipažino, kad nesusivaldė dėl pižoniško atvykėlių elgesio, ir nuosprendžio neskundė.

Kaip pasakojo teisme vienas tų įvykių liudytojų, po vidurnakčio jis, vakarodamas su draugais Kapčiamiesčio centre esančios kavinės vidiniame kieme, išgirdo triukšmą. Nubėgęs jo link pamatė du automobilius - "Toyota" ir "VW Passat", kurių ekipažai, išlipę laukan, klausė: "Kas čia skriaudžia mūsų vaikus?!" O vienas "nuskriaustųjų", kaip paaiškėjo vėliau, Karolis K., visai nedrausminamas švaistėsi peiliu ir taip pat šaukė: "Kas čia prie manęs lindo?!" Vienas iš vėliau nuteistų brolių, pirmasis kažką atsakęs agresyviai nusiteikusiems atvykėliams, netrukus su vienu vyrų (U.Barausko tėvu) susikibo.

Tėvas pradėjo, sūnus baigė

Kas buvo toliau, papasakojo nukentėjusiuoju pripažintas Renatas V. Tuo metu vaikinas buvo išėjęs į lauką parūkyti. Išgirdęs šūksnius: "Peilis! Peilis!", ir pamatęs, kaip trys jo kraštiečiai laiko šį šaltąjį ginklą turintį paauglį su akinukais (Karolį K.), Renatas V. pribėgo prie šio, atėmė peilį ir nusviedė tolėliau - į kiemą. Ir netrukus pajuto, kaip jam už peties sugriebė tuo nepatenkintas U.Barausko tėvas. Vaikinas spėjo vyrą nublokšti, bet tuoj pat pajuto du dūrius peiliu į mentę, o paskui - į kairį šoną. Atsisukęs pamatė, kad jį užpuolė U.Barauskas. Netrukus ne per toliausiai buvo rastas taip pat peiliu sužalotas M.Jančiulis, kuriam po dviejų savaičių būtų sukakę 22-eji. Tą vakarą jis irgi leido bare, bet išėjo namo kelios minutės prieš tai, kai Renatas V. išsirengė parūkyti. M.Jančiuliui smogta į šlaunis ir blauzdas mažiausiai penkis kartus. Išgelbėti šio Kauno kolegijos pirmakursio gyvybės nepavyko. Jis nukraujavo dėl pažeistos arterijos. M.Jančiulis, kaip ir U.Barauskas, buvo perspektyvus krepšininkas, vietinių bei artimųjų teigimu, niekada nesiveldavo į jokias muštynes. Manoma, jis tapo tėvų išlepinto atvykėlio, kuris greičiausiai apsipažino, aklo įniršio auka.

Elgėsi įžūliai

Prokuroras, siūlydamas U.Barauskui beveik maksimalią kaip nepilnamečiui bausmę, prašė teismo įvertinti ir jo tėvo, LŽ duomenimis, buvusio muitininko Mariaus Barausko, veiksmus, iškelti jam bylą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

"Teisiamasis ne gelbėjo, kaip tikina, tokį patį neblaivų tėvą, o padėjo šiam, nusprendusiam auklėti ne savo, bet svetimus vaikus, kurie neva nuskriaudė jo atžalą, smurtauti", - įsitikinęs prokuroras. Anot pareigūno, ir prieš tai, dar tėvams nežinant apie sūnelių nuotykius miestelyje, konfliktą sukėlė patys atvykėliai, gėrę prie mokyklos alų su degtine, viešai demonstravę nežinia kokiais tikslais pasiimtus peilius, vėliau šlapinęsi tiesiog gatvėje ir trypę gėles, todėl, savaime suprantama, sulaukę priešiškos vietinių reakcijos. Tačiau muštynės prasidėjo tik atvykus jų tėvams.

Vertė kaltę pusbroliui

U.Barausko advokatas mėgino įtikinti teismą, kad nukentėjusieji ir šių draugai nepaliko jo ginamajam kitos išeities. Atsidūręs tiek fizinę, tiek kiekybinę persvarą turinčios įsiaudrinusios minios apsuptyje, matydamas, kaip smaugiamas tėvas, ir girdėdamas klykiančią motiną vaikas esą pasinaudojęs tuo, "kas buvo po ranka". Advokatas prašė pripažinti teisiamojo veiksmus kaip būtinąją ginti ir bylą nutraukti.

Tačiau prokuroras atkirto: "Apie kokią būtinąją gintį kalbama, jeigu abu nukentėjusieji užpulti iš už nugaros!" Jis citavo ir ekspertų išvadą, kad įvykio metu U.Barauskas buvo ne afekto ištiktas, o tiesiog girtas, todėl, prokuroro įsitikinimu, galėjo susižaloti ir pats bėgdamas bei švaistydamasis atlenktu peiliu.

Tuo metu A.Barauskienė tardama paskutinį žodį nesibodėjo versti kaltės net metais jaunesniam savo vienturčio pusbroliui - neva Karolis K., kuris taip pat turėjo peilį, galėjo nužudyti M.Jančiulį. Nors ekspertai konstatavo, kad kraujo žymių ant Karolio K. šaltojo ginklo, aptikto vieno namo kieme, neaptikta. Peilio, kuriuo tąnakt puikavosi teisiamasis, rasti nepavyko.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"