Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Žudynių metai augina paslaptis

 
2010 10 06 0:00
Ministras R.Šimašius, turbūt paskutinis matęs A.Ūsą gyvą, taip ir nesugebėjo įtikinamai paaiškinti, ką veikė tose apylinkėse.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Ministras R.Šimašius, turbūt paskutinis matęs A.Ūsą gyvą, taip ir nesugebėjo įtikinamai paaiškinti, ką veikė tose apylinkėse.
LŽ archyvo nuotrauka

Tęsinys. Pradžia 2010 m. spalio 4, 5 d.

Metus tebesitęsianti Kauno pedofilijos byla paskui save palieka juodą pėdsaką: nušautas teisėjas ir dar viena moteris, netikėtai atrastas negyvas Drąsius Kedys, baloje nuskendęs vienintelis įtariamasis Andrius Ūsas. Mirčių ir keistų sutapimų virtinėje vienintelė neapsaugota grandis buvo likusi maža mergaitė - kol už ją mūru stojo paprasti Lietuvos žmonės.

 

Šių metų kovo pabaigoje, kai po D.Kedžio mirties vienintelis įtariamasis pedofilijos byloje A.Ūsas atsisakė valstybės apsaugos ir į pagalbą pasitelkė su politikais siejamą saugos tarnybą, valstybės apmokamų apsaugininkų neliko ir šalia mažosios D.Kedžio dukrelės.

Herojai žadėjo prabilti

Tuo metu, kai A.Ūsas atsisakė valstybės apsaugos ir į pagalbą pasitelkė su politikais siejamą saugos tarnybą, valstybės apmokamų apsaugininkų neliko ir šalia mažosios D.Kedžio dukrelės. Tokį sprendimą, nepaaiškindamas visuomenei argumentų, priėmė laikinasis generalinis prokuroras Raimondas Petrauskas.

Tuo pačiu metu jis pasirašė ir dar vieną įsakymą - palikti valstybės apsaugą mergaitės motinai Laimutei Stankūnaitei. Paklaustas, ar dabar moteris, kurią D.Kedys įtarinėjo pardavinėjant savo dukrą pedofilams, bus saugoma nuo visuomenės pykčio ir galimo keršto, laikinasis generalinis prokuroras prasitarė: "Ne tik nuo to. Reikia palaukti, kol viskas bus ištirta, kol viskas paaiškės."

"Kodėl iki šiol saugoma L.Stankūnaitė? Nuo ko? O gal taip ji izoliuojama, kad niekas nespaustų papasakoti, kad ir žiniasklaidai, teisybę?" - nagrinėdamas bylą, stebisi buvęs Klaipėdos apylinkės vyriausiasis prokuroras Stanislovas Stulpinas.

Nors ir buvo griežtai saugoma, į viešumą prasiskverbė informacija, kad tiek L.Stankūnaitė, tiek A.Ūsas pradeda panikuoti. Artėjo diena, kai gegužės 26-ąją Panevėžio apylinkės teismas turėjo atsiversti pedofilijos bylą, kur kaltinimai grėsė A.Ūsui. Netrukus turėjo paaiškėti ir tai, ar teismas negrąžins Vilniaus prokurorams dar kartą peržiūrėti įkalčių ir galbūt pareikšti įtarimus mergaitės motinai L.Stankūnaitei.

Kaip LŽ teigė su šiuo tyrimu dirbę asmenys, mergaitės motiną tuo metu apimdavo pykčio priepuoliai, kurių metu ji žadėjo "viską papasakoti". A.Ūsas, esą įjunkęs į alkoholį, svaidėsi grasinimais "tvariams" - Venckams ir jų rėmėjams, ir taip pat tvirtino nelaikysiąs liežuvio už dantų, jei teismo procedūros pakryps ne jo naudai.

A.Ūsas, regis, nepasitikėjo niekuo ir niekur. Savo name, nors skundėsi visiškai prasiskolinęs, įsirengė stebėjimo kameras, už nugaros subūrė gausų privačių apsaugininkų būrį. Net susižeidęs koją nesikreipė į Kauno medikus - greitosios pagalbos automobiliu lėkė į Panevėžį, paskui grasino teismais informaciją apie jo sveikatos būklę esą nutekinusiems gydytojams.

Mergaitę - motinai

Tačiau gegužės pabaigoje A.Ūsas lyg gimė iš naujo. "Teisingumas triumfavo ir triumfuos!" - neslėpdamas džiugesio, bylojo pagrindinis kaltinamasis pedofilijos byloje.

Jis tvirtino esąs ramus prieš netrukus vyksiantį teismo posėdį, nes "ten nieko nebuvo. Tą patį pasakys ir teismas, atsivertęs bylą". O jau pasibaigus teismo procesui, pasak A.Ūso, teks atsakyti visiems, "režisavusiems visą šitą istoriją ir kankinusiems nekaltus žmones dvejus metus".

Euforišką reakciją kaltinamajam sukėlė gegužės 14-ąją Kėdainių rajono apylinkės teismo teisėjo Broniaus Varsackio priimtas sprendimas - nedelsiant, tą pačią dieną, grąžinti galbūt pedofilų išnaudotą mergaitę motinai L.Stankūnaitei.

Teisėjas aiškino tokią nutartį priėmęs atsižvelgdamas į vaiko interesus bei gerai ištyręs byloje esančius įrodymus. Esą byloje esančius įrodymus teisėjas ištyręs keletą kartų, o tuos, kurie kėlė abejonių, - 10 kartų. Be to, pasak B.Varsackio, paskaičius teismo gautą psichologo išvadą, jam nebekilo abejonių, su kuo nori gyventi D.Kedžio dukrelė, tad nusprendė, jog ją reikia perduoti biologinei motinai L.Stankūnaitei.

Teisybė netrunka iškilti į paviršių. Kaip paaiškėja, teisėjas B.Varsackis sprendimą D.Kedžio dukrelės byloje priėmė per 15 minučių, jos net neskaitęs, nes, kaip rašoma teismo nutartyje, "nutraukdamas civilinę bylą teismas netikrina ir nenagrinėja įrodymų".

Taip pat aiškėja, kad psichologo išvadose akcentuojama, jog mažylė nenori gyventi su motina, o kaltinamajame akte, kur A.Ūsas kaltinamas tvirkinęs mažametę D.Kedžio dukrelę, teigiama: "A.Ūsas kaltinamas, kad jis nuo 2006 metų lapkričio iki 2008 metų lapkričio 23 dienos bute, Gimbutienės g. 8-1, kurį nuomojo L.Stankūnaitė, nenustatytą skaičių kartų mažametei laižė įvairias kūno vietas, lytinius organus ir prašė mažametės laižyti savo kūną."

Tą pačią dieną Garliavoje, prie Venckų ir Kedžių namų, kur gyvena mažoji, spontaniškai susirinko žmonių minia ir neleido perduoti mergaitės motinai. Netrukus šie žmonės bus pradėti vadinti "garliaviniais" ir "kedofilais", o VSD, pirmą kartą per metus trunkančią bylą išėjęs į viešumą, naujojo savo vadovo Gedimino Grinos lūpomis paskelbė, kad situacija departamento "yra stebima", susirinkę žmonės - suskirstyti į "kelias grupes".

Tačiau dar iki tol teisėjas B.Varsackis nerimsta. D.Kedžio dukra turi būti paimta ir grąžinta motinai! Nesvarbu, ar ji pas N.Venckienę, ar pas senelius - viešai tvirtina B.Varsackis. Motina ir taip jau ilgai laukė, priduria teisėjas.

B.Varsackis - spalvinga asmenybė. "Alpinizmo vikio" titulą turintis teisininkas, besiskundžiantis itin mažomis pajamomis, turi iš ko karstytis po pasaulio kalnus - dar 2007 metais kaip patyręs specialistas kelyje į Monblano viršukalnę lydėjo ne ką kitą, o tuometinį krašto apsaugos ministrą Juozą Oleką.

Ne mažiau dėmesio vertas ir prieš kelerius metus B.Varsackio, advokato mantiją iškeitusio į teisėjo apdarus, rašytas laiškas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkui Stasiui Šedbarui (kalba netaisyta):

"Atvirai galiu jums pasakyti, nesigirdamas, mano teisinė patirtis didelė, nes būdamas advokatu nespecializavausi, o dalyvavau visų rūšių teisiniuose ginčuose. Bet geras advokatas, ypatingai ne Vilniuje, turi būti jaunas, energingas, šiek tiek chamiškas, nes reikia daug bėgioti. Viso to man netrūksta. Bet advokatas neturi tvirtų socialinių garantijų. Pagrinde dėl šios priežasties nuėjau dirbti teisėju. Tikrai nesigailiu

Teismo išvakarės

Taigi, Garliavoje būriuojasi mergaitę sauganti minia. A.Ūsas, laukdamas teismo, svaidosi grasinimais. Numaldyti jį, kaip atrodo, metamos visos pajėgos.

Gegužės 25-ąją, pedofilijos bylos išvakarėse, prokurorai, nebepaisydami visuomenės nuomonės ir galimų kaltinimų siekiant paveikti teismą, kviečia spaudos konferenciją, kurios leitmotyvas vienas: "Kas jį (D.Kedį - red.) galėjo nužudyti, jei jis nužudė. Niekas jo nežudė." Tai atkakliai tvirtina Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka.

Neaišku, kodėl teismo išvakarėse A.Kliunka ir laikinasis prokuroras R.Petrauskas kartoja tai, ką jau kalbėjo prieš mėnesį: D.Kedys mirė sava mirtimi, esą girtas užspringęs skrandžio turiniu; nėra abejonių, kad žmogžudystes Kaune jis įvykdęs vienas - tam įrodyti net pateikiama detali praėjusių metų spalio 5-osios įvykių chronologija, tuo pat metu paneigiant ankstesnes pareigūnų kalbas apie grupinį nusikaltimą. Dar kartą patvirtinama, kad prie D.Kedžio kūno balandžio 17-ąją rastas iš dujinio į kovinį perdirbtas pistoletas "IŽ Baikal" kitiems nusikaltimams daryti nepanaudotas, tačiau tai, kad būtent iš jo nušauti Jonas Furmanavičius ir Violeta Naruševičienė, prokurorai garantuoja 100 procentų.

Ar šis informacijos srautas nuramino A.Ūsą, laukiantį kitą dieną prasidėsiančio teismo? Vargu, nes gegužės 26-ąją turėjęs prasidėti procesas staiga atšaukiamas - dėl kaltinamojo advokatės L.Kraujutaitienės ligos. Kitas posėdis nukeliamas į birželio 16-ąją. Jau po jo, birželio 17-ąją, Panevėžio apygardos teismas turi spręsti, ar palikti galioti teisėjo B.Varsackio sprendimą dėl D.Kedžio dukrelės globos perdavimo motinai.

Lemtingas pasivažinėjimas

Lemtingojo proceso pradžios A.Ūsas nesulaukia. Trys dienos prieš jį, birželio 13-osios pavakare, visuomenę sukrečia nauja tragedija: pedofilijos byloje kaltinamas verslininkas randamas miręs griovyje (baloje) prie draugų sodybos.

A.Ūsui lemtinga tampa išvyka į bendrovės "Mentora", plėtojančios kepyklų verslą ir, kaip neoficialiai teigiama, šalia to užsiimančios asmenų sauga, savininko Gintaro Fijadžeraldo Bašinsko sodybą Alytaus rajone, Eigirdonių kaime. Tas pats G.F.Bašinskas, anksčiau vadovavęs Kauno vyriausiojo policijos komisariato, kuriame triūsė ir nužudytasis teisėjas J.Furmanavičius, štabui, po teisėjo žūties ne kartą televizijos laidose plovė mirusio bičiulio reputaciją. Taigi A.Ūsas pailsėti atvyko pas gerą J.Furmanavičiaus bičiulį, nors pats tikino žuvusiojo teisėjo nepažinojęs.

Maža to - neoficialiai teigiama, kad birželio 12-ąją, prieš vykdamas pas G.F.Bašinską, kaltinamasis pedofilijos byloje atsisakė privačių apsaugininkų paslaugų - bent jau atvyko be jų palydos. Ir jau niekas nebepatvirtins, ar tikrai A.Ūsas, išlenkęs taurelę, sodybos šeimininkui užsiminė, kad jeigu bus nuteistas už D.Kedžio dukros prievartavimą ir sės į kalėjimą, tai nebetylės, papasakos apie savo bendrininkus...

Įvykio liudininkai pasakoja taip: A.Ūsas į Eigirdonis atvyko žūties išvakarėse, birželio 12-ąją. Vakare susirinkusi kompanija šiek tiek išgėrė, o sekmadienį važinėjosi keturračiais. A.Ūsas esą vėžino ir kartu atvykusią žmoną, ir sodybos šeimininko aštuonmetį sūnų. Už nuosavo keturračio vairo sėdo ir pats G.F.Bašinskas.

Apie 15 val. visi grįžo, o A.Ūsas, tariamai pareiškęs, kad apsuks dar porą ratų ir grįš po 15 minučių, išvažiavo. Vyrui negrįžus, jo draugai ieškojo dar porą valandų. Tada sužinojo, kad vienintelis bylos įtariamasis rastas negyvas baloje.

Policijos duomenimis, A.Ūso lavoną griovyje 15.40 val. aptiko vietos gyventojas. Ištempęs jį iš griovio, apvertė ant nugaros ir iškvietė medikus. Šie, atvykę po 15 minučių, konstatavo vyro mirtį ir išjungė tebeveikiantį keturračio variklį. Policija atvyko vėliau nei medikai. Nustačius, kad mirusysis gali būti A.Ūsas, apie tai buvo pranešta prokurorams.

Ką veikė ministras ir advokatė

Pareigūnai tuo pat metu bando įteigti kitą įvykių versiją: vienintelis pedofilijos bylos įtariamasis į bičiulių sodybą atvyko žūties dieną. Išvažiavo su keturračiu, kurį jau ne kartą vairavo, o apie 15.40 val. vietos gyventojas rado jo kūną.

Jau kitą dieną po žūties Zenonas Burokas, Generalinės prokuratūros ikiteisminio tyrimo prokuroras, pareiškė: medicinos ekspertai nustatė, kad A.Ūso mirties priežastis - paskendimas griovyje, kuriame vandens buvo ne daugiau kaip iki kelių.

"Jis įvažiavo į griovį, nulipo nuo motociklo, nusiėmė šalmą, kažkodėl suklupo ir prigėrė vandenyje", - pasakojo Z.Burokas.

Tą pačią dieną prokuratūros Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras A.Kliunka patikslina - A.Ūsas pakelės griovyje nuskendo visiškai girtas. Anot prokuroro, jo biologinėje terpėje rastos daugiau nei 3 promilės alkoholio.

Tačiau A.Ūso ir L.Stankūnaitės bendra advokatė L.Kraujutaitienė iš karto po nelaimės žiniasklaidai pareiškia, kad esą ji pirmoji atsidūrusi tragedijos vietoje - t. y. atvažiavusi iš Kauno (iki sodybos reikėtų važiuoti valandą - red.) ir radusi savo klientą gulintį kniūbsčią, o keturračio variklis tebeveikė. Tiesa, po kelių dienų advokatė bando ištaisyti klaidą.

"Sekmadienį 18 val. sulaukiau Guodos (A.Ūso žmonos - red.) skambučio ir sužinojau, kad jos vyras nebegyvas", - naują versiją pateikia L.Kraujutaitienė.

Savo tiesą turi ir netikėtai į istoriją įsipainiojęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Netrukus po žūties jis pats kolegoms ir teisėsaugininkams apsiskelbia tragedijos dieną važiavęs pro šalį, iš savo sodybos Trakų rajone, ir pastebėjęs įtartinai keliu vingiuojantį keturratį, kurį greičiausiai vairavo A.Ūsas. Ministras, tąkart kalbėdamas su LŽ, tiesiai pareiškė iš karto įtaręs, kad A.Ūsas vairavo girtas, tačiau netrukus kitoms žiniasklaidos priemonėms jau aiškino nei žuvusįjį pažinęs, nei įtarimų dėl jo blaivumo turėjęs. Vienaip ar kitaip, pamatęs keliu įtartinai vairuojamą transporto priemonę, teisingumo ministras apie tai neinformavo policijos, tačiau po žinios apie A.Ūso mirtį nedelsdamas pasiprašė priėmimo pas prokurorus.

Ar žuvusiojo advokatė ir ministras R.Šimašius galėjo puotauti A.Ūso žūties išvakarėse toje pačioje sodyboje? Liudininkai apie tai nutyli, abu herojai tokią galimybę neigia.

Prakalbo apie smurtą

Prokurorai, kaip ir D.Kedžio mirties atveju, bando įteigti, kad greičiausiai A.Ūsas žuvo per nelaimingą atsitiktinumą, nes ant jo kūno smurto žymių neaptikta. Su tokia versija nesutinka net žuvusiojo artimieji, paprastai tiksliai patvirtinantys teisėsaugininkų versijas.

A.Ūso uošvė Bena Latakaitė aiškino, kad artimieji ant žuvusiojo krūtinės matė juodą juostą, "lyg jį būtų virve kas tempęs, o gal buvo koks trosas ištiestas, norint jį sustabdyti", taip pat tikino, kad buvo pajuodusi kairė ranka.

A.Ūso tėvas jo žūties dieną pareiškė, kad sūnus buvo pašalintas kaip neparankus liudytojas, kuris viską žinojo. "Keturi žmonės jau nužudyti, jūs sužinokite, kas bus penktas", - kalbėjo sūnaus netekęs vyras.

Žuvusiojo artimieji neigia ir tai, kad A. Ūsas galėjo būti girtas. G.Ūsienės teigimu, jei vyras būtų buvęs išgėręs, jam niekas nebūtų leidęs vežioti sodybos šeimininko sūnaus. Tačiau prokurorai tebetvirtina - vyras paskendo būdamas visiškai girtas. Prie sodybos paliktame A.Ūso automobilyje rastas net ir butelis, iš kurio galbūt paslapčiomis nuo visų galėjo gerti A.Ūsas.

Lyg siekdami sustiprinti įspūdį, prokurorai, praėjus vos dviem dienoms po A.Ūso žūties ir preliminarių išvadų pateikimo, vėl skelbia spaudos konferencijoje, kurioje dar kartą kalba... apie D.Kedžio mirties priežastis, pagrįstas tų pačių Teismo medicinos instituto ekspertų, kurie tyrė įtariamojo pedofilijos byloje palaikus, išvadas.

Taigi - A.Ūso organizme nustatyta daugiau kaip 3 promilės alkoholio, o D.Kedžio - 3,7 promilės. A.Ūso keturratyje aptiktas alkoholinio gėrimo butelis, panašus voliojosi ir prie D.Kedžio lavono. Mergaitės tėvas mirė užspringęs skrandžio turiniu, ją galbūt išnaudojęs verslininkas - prigėręs seklioje baloje.

Tęsinys - rytojaus numeryje

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"