Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Žmonės gundomi pigiais nekokybiškais langais

 
2010 01 25 0:00
Priimant sprendimą būtina įvertinti, kad langas - ilgalaikis pirkinys, tarnausiantis galbūt visą gyvenimą.
Priimant sprendimą būtina įvertinti, kad langas - ilgalaikis pirkinys, tarnausiantis galbūt visą gyvenimą.

Reklaminiuose leidiniuose, randamuose pašto dėžutėse, galima aptikti įvairiausių pranešimų ir straipsnių, būtina pasikeisti langus. Tačiau vartotojams neretai sunku susiorientuoti, kurie iš jų geresni, o kurie - pastos kokybės. Kaip pasirinkti teisingą sprendimą, pataria specialistai.

Taupydami vartotojai neretai susigundo pigiais importiniais langais, už kurių garantiją ir remontą niekas neatsako. Rinkoje veikia kelios dešimtys įmonių, kurios atidaromos 1-2 mėnesiams: priimama užsakymų, garažų sąlygomis naudojantr lituoklį pagaminami langai iš pigios atvežtinės produkcijos ir įmonė uždaroma. Po kurio laiko ji pradeda veikti kitu pavadinimu ir vėl priima užsakymus. Ekspertai pataria būti budriems ir dešimt kartų viską pasverti, nes informaciją gali skleisti ir ką tik susikūrusi nedidelė firmelė, gundanti maža kaina už prastos kokybės importinę produkciją, pagamintą iš antrinių žaliavų.

Atsargiai - "partizaninė" prekyba

"Nereikia pamiršti, kad langai turės tarnauti daugelį metų, būtina būti ypač atsargiems ir išrankiems svarstant gamintojų pasiūlymus, - sakė "TIKS langų" vadovas Vilius Eidukevičius. - Jau šiuo metu susidūrėme su UAB "Aveplast" priklausančio ženklo "TIKS langai" plagijavimu ir neteisėtu naudojimu. Langų perpardavinėtojai, pasinaudodami žinomais langų gamintojų vardais ir prekių ženklais, įsiūlo vartotojui dažniausiai pigesnius, tačiau prastos kokybės gaminius. Privačiam vartotojui, pirmą kartą perkančiam langus, sunku atskirti kokybišką gaminį nuo nekokybiško, juo labiau kad langų "partizanai", perpardavinėtojai, darosi vis išradingesni ir įžūlesni, - nekokybiškus langus nelegaliai ženklina Lietuvos gamintojų prekių ženklais."

Kaip apsisaugoti nuo nekokybiškos produkcijos? 2010 metų vasario 1 dieną vadovaujantis Europos Sąjungos (ES) langų gamintoju standarto reikalavimais visi Lietuvoje gaminami langai privalės būti paženklinti CE kokybės ženklu. Todėl langus perkantys vartotojai turėtų reikalauti ES langų standarto atitikties deklaracijos kaip gaminio kokybę patvirtinančio dokumento.

"TIKS langų" vadovas pasakojo, kad nors ir anksčiau rinkoje pasitaikydavo pigių bei nekokybiškų langų, šiuo metu tokių itin padaugėjo: "Jie gaminami iš pigių pietų šalims skirtų profilių, naudojantr netinkamą armatūrą ar net be jos, sudedami neaiškios kilmės stiklo paketai, sumontuojama rytietiška furnitūra, jie greitai sudyla ir kelia vartotojams papildomų rūpesčių. Todėl neretai žmonės, jau neberasdami tokių įmonių "tarp gyvųjų", priversti kreiptis į didesnes, kad būtų pašalintas svetimas brokas."

Kokybiški langai nėra pigiausi

"Šiandien plastikinių langų rinkoje didžiulė pasiūla itin pigių langų. Paprastai dauguma jų pagaminti ne Lietuvoje iš mūsų klimato sąlygoms nepritaikytų ar žemos kokybės žaliavų. Jei importuoti langai kokybiški, tai ir kaina itin nesiskirs nuo didžiųjų Lietuvos gamintojų. Pirkdami, pagamintus Lietuvoje, pirkėjai galės ne tik džiaugtis kokybiškais gaminiais, bet ir gauti garantinę bei pogarantinę priežiūrą. Juk langai - ilgalaikė investicija", - sako bendrovės "Fauga" rinkodaros projektų vadovė Estelita Buzienė.

"Glaskek langų" direktorės Astos Misevičienės teigimu, kadangi langų rinka yra tik maža dalis viso statybų sektoriaus, situacija šioje rinkoje gana sudėtinga. Todėl pirkėjui itin sunku pasirinkti patikimą langų pardavėją, kuris būtų pajėgus visą garantinį gaminio laikotarpį prižiūrėti parduotą prekę ir garantuoti jos kokybę. Situaciją dar labiau sunkina pigūs importuojami langai. Drįsčiau manyti, kad dabartinėje situacijoje privatiems klientams žymiai daugiau nei pusė siūlomų langų ir yra būtent tokie, tačiau vartotojui beveik neįmanoma atskirti šių gaminių, tuo labiau kai beveik visi pigių langų pardavėjai teigia parduodantys kokybišką prekę", - sako "Glaskek langų" vadovė.

Pigumas be garantijų - pinigai vėjui

Lietuvos langų gamintojai vienbalsiai tvirtina, jog pigius atveštinius langus įsigyti pavojinga todėl, kad žadamas ilgas garantinis laikotarpis - nors pardavėjo įmonė gyvuoja vos pirmus ar kelerius metus. Užsienyje esantis gamintojas tikrai neatvyks remontuoti langų. "Jei gaminiai pagaminti iš ne mūsų klimatui pritaikytų žaliavų ar naudotos nekokybiškos medžiagos, langai išsiklaipo, neužsidaro, švilpia, pagelsta, išlinksta, jau nekalbant apie tai, kad patalpose yra gerokai vėsiau. O pardavėjo nepavyksta rasti arba šis prekiauja jau ne langais", - tikina E. Buzienė.

Bendrovės "Glaskek langai" direktorės teigimu, importuojamus pigius langus rizikinga įsigyti pirmiausia todėl, kad dažniausiai pardavėjas negali pateikti jokių gaminių kokybę patvirtinančių dokumentų - gaminio atitikties sertifikatų ir deklaracijų, o tai reiškia, kad gaminio kokybė nėra patvirtinama dokumentais. Tačiau pati didžiausia rizika ta, kad dažniausiai klientai langus įsigyja kaip stambų pirkinį, o po kurio laiko neturi į ką kreiptis dėl jų garantinės priežiūros ir nekokybiškų prekių pakeitimo.

Įmonės "Geri langai" projektų vadovas Antanas Plauška pastebi, kad kai kurios firmos stengiasi suvilioti klientus nepateikdamos galutinės kainos ir nesuteikdamos žmogui išsamios informacijos. Juk pats klientas nelabai susigaudo, ar tas profilis lietuviškas, kiniškas, lenkiškas ar vokiškas, kokie turi būti atlikti darbai ir kokia jų vertė. Dažniausiai žmogus taupydamas renkasi mažesnę kainą. "Situacija rinkoje nėra gera, nes stambesnius gamintojus į dugną nusitempė jų pagrindiniai klientai - statybinės kompanijos, kurių nemažai jau yra bankrutavusios. Mažesnės, vadinamosios garažų firmelės, kurios daugiausia dirbdavo su privačiais klientais, išsilaikė, nes nereikėjo išlaikyti didelio administracinio aparato, brangių įrengimų ir profesionalių meistrų. Pigesnė atvežtinė produkcija tapo populiari, nes žmogui dabar svarbiau kaina. Neretai klientui leidžiama pačiam rinktis iš kelių variantų, jis, norėdamas sutaupyti, renkasi mažesnę kainą bei prastesnę kokybę, bet žmogui daugiau nieko nepasakoma", - teigė įmonės "Geri langai" projektų vadovas.

Didieji gamintojai stengiasi nenuvilti

Lietuvos langų gamintojai tikina, kad kaina nėra pagrindinis kriterijus perkant naują langą. Visados reikėtų stengtis rasti optimalų kainos ir kokybės santykį. "Kuo gamintojas žinomesnis, patikimesnis, tuo geresnės kokybės bus jo produktas ir paslauga. Žinoma, retai, tačiau pasitaiko atvejų, kai atsiranda broko dėl žmogiškojo faktoriaus. Tačiau bet kokiu atveju tokios įmonės niekada nepalieka vartotojo likimo valiai ir savo klaidas visada ištaiso", - sako "TIKS langų" direktorius V.Eidukevičius. Jo teigimu, žinomi gamintojai stengiasi nenuvilti klientų dėl kelių priežasčių: produktu patenkintas vartotojas visuomet teiks rekomendacijas savo pažįstamiems ir kaimynams, o tai - geriausia įmonės reklama. Be to, kiekvieno broko šalinimas yra papildomos išlaidos, todėl bankrutuoti nežadančios įmonės planuoja savo sąnaudas ir stengiasi išvengti bet kokios klaidos, kad ateityje nepatirtų papildomų nuostolių ir išlaikytų lojalius klientus.

Šalies langininkai pastebi, kad esama ir teigiamų tendencijų. Gamintojai, siūlę pigius importinius langus, pamažu jų atsisako, nes nenori vėliau turėti problemų. Daugiausia dėl to, kad žmonės užverčia juos skundais. Vėliau tiek gamintojams, tiek pirkėjams reikia išleisti daug papildomų lėšų norint suremontuoti langus. "Į mus kreipiasi nemažai žmonių, pirkusių langus įmonėse, kurios jau nebeegzistuoja arba kurių net pavadinimų nebeprisimenama, ir prašo pagalbos - sutaisyti juos. Problema gali būti ta, kad jei langas gamintas Lenkijoje ar Kinijoje, furnitūros detalių, kurios panaudotos tame lange, Lietuvoje galbūt net nėra. Nė viena rimta įmonė nenorės rizikuoti tvarkydama nekokybiškus langus, žinoma, jei ji nesiruošia bankrutuoti. Antras dalykas - produkcija turėtų būti sertifikuota Lietuvoje", - kalbėjo V.Eidukevičius.

Kaip rasti teisingą sprendimą

Į klausimą, ką galima būtų patarti žmonėms, kurie šiuo metu ketina pasikeisti langus, "Faugos" atstovė atsako rekomenduodama rinktis Lietuvoje žinomų įmonių gamintus langus. "Kokybiški, gerai izoliuojantys šilumą langai taupo pinigus. Todėl renkantis langus reikėtų pasidomėti, koks jų šilumos izoliacijos rodiklis, tai patvirtinančių dokumentų. Būtina atkreipti dėmesį, ar pasiūlyme išsamiai aprašytos prekės bei užsakomos paslaugos ir dar daug kitų kriterijų. Dar daugiau informacijos ir patarimų, kokius langus rinktis bei į ką reiktų atkreipti dėmesį, galima rasti internetinėje svetainėje. O apsilankius prekybos salonuose galima pamatyti gaminius ir pasitarti," - pataria E. Buzienė.

"Glaskek langų" atstovės A.Misevičienės teigimu, pirmiausia vartotojas turėtų atkreipti dėmesį į langų tiekėjo turimus gaminių bei atliekamų darbų kokybės dokumentus ir būtinai iš pardavėjo su gaminių įsigijimo dokumentais reikalauti atitikties deklaracijos, kurioje būna nurodyti pagrindiniai gaminių rodikliai bei jų gamintojas. Be to, pasak "Glaskek langų" atstovės, tikrai negalima taupyti langų montavimo sąskaita, kad būtų užtikrinta pogarantinė gaminių priežiūra. "Klientai dažniausiai nepagalvoja, kad įsigiję pigų importuotą langą, kurį sumontavo šiuo metu darbo neturintis kaimynas statybininkas, dažniausiai nebeturi visiškai jokių garantijų", - sakė A.Misevičienė.

Gavusiesiems šūsnį lapelių savo pašto dėžutėse ar susidomėjusiesiems skelbimu reklaminiame leidinyje ekspertai pataria tikrinti informaciją: kokia produkcija įmonė prekiauja, kur ši produkcija gaminama, kokius jos kokybės sertifikatus įmonė gali pateikti ir svarbiausia - kokią patirtį įmonė turi rinkoje. "Informacijos apie įmonę arba jos prekiaujamą produkciją galima rasti įvairiuose šaltiniuose, kadangi visos patikimos įmonės per savo gyvavimo laikotarpį apie save turi sukaupusios tam tikrą istoriją. Geriausia remtis patikimais šaltiniais, t. y. oficialiomis duomenų bazėmis, straipsniais ir pažįstamų rekomendacijomis", - pataria "TIKS langų" direktorius V.Eidukevičius.

Pasak įmonės "Geri langai" projektų vadovo A.Plauškos, norint išsirinkti gerus langus, reikia pasigilinti į jų detales. Langus sudaro daugiau kaip pusantro šimto detalių. "Reiktų nepagailėti laiko ir įsigilinti, iš ko jie pagaminti, kur yra jų fabrikas, ar gamintojas turi reikalingus sertifikatus, kas atliks garantinę priežiūrą ir t. t. Priimant sprendimą būtina įvertinti, kad langas - ilgalaikis pirkinys, tarnausiantis galbūt visą gyvenimą, o jo montavimas ir demontavimas - brangūs darbai, nes keičiant nekokybiškus langus naujais nuostoliai gali būti 500-600 litų ir daugiau", - pataria langų specialistas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"