Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Žaliųjų partija ant valdžios slenksčio

 
2011 02 23 0:00
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Vienos iš keturių tradicinių partijų statusas ir aplinkos ministro portfelis po rinkimų. Tokias ambicijas deklaruoja besikurianti žaliųjų partija, kurios priešakyje - Aplinkos ministerijos valdininkai.

Praėjusį darbo šeštadienį prie Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) pastato rikiavosi valdiški automobiliai: garbingi ponai rinkosi į konferenciją "Žaliasis kelias - keiskimės kartu".

Nors oficialiai deklaruojama, kad šis renginys buvo skirtas supažindinti su esama situacija žaliojoje veikloje bei drauge pamėginti atrasti galimus sprendimo būdus, išsiųsti kvietimai atskleidė kitą aspektą: po konferencijos sparnu vykusį kuriamos Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijos (LŽSP) prisistatymą. "Ši konferencija LŽSP nepaprastai svarbi - tai pirmas žingsnis į viešumą, pirmasis išbandymas prieš kovo 20 dieną planuojamą surengti LŽSP steigiamąjį suvažiavimą. Pirmąkart viešai bus pristatytos jau daugiau kaip metus gludintos pagrindinės LŽSP vertybės bei programinės nuostatos", - rašoma konferencijos pristatyme, iki vakar dienos publikuotame steigiamos organizacijos interneto svetainėje.

Aplinkosaugos specialistai atskleidžia ir kitą momentą. "Tą žaliųjų partiją kuria Aplinkos ministerijos (AM) tarnautojai - tik vieni atvirai, kiti - užsimaskavę. Ką jie ten kuria? AM inspektorių profsąjungą, ne partiją", - kalbėdami su LŽ neslėpė AM sistemai priklausantys specialistai. Iš karto paprašę neatskleisti jų pavardžių, nes neigiama nuomonė apie būsimą politinę organizaciją, jų teigimu, gali grėsti atsisveikinimu su darbu.

Nepartinis renginys?

Kuriamos LŽSP iniciatyvinės grupės pirmininkas - AM kuruojamo VRAAD direktoriaus pavaduotojas Juozas Dautartas - LŽ tvirtino, kad šeštadienį vykusi konferencija neturi nieko bendro su partiniu susiėjimu. "Tikrai nesakėme, kad tai bus partinė konferencija. Tikrai aptarėme, kad tokios nedarome - mes rinkomės žaliųjų idėjų sklaidą", - tikino jis.

Kas tuomet organizavo renginį, pristatymo programoje įvardytą kaip "pirmasis LŽSP žingsnis į viešumą"? Pasak J.Dautarto - atskiri žmonės, susimetę ir užsakę kelis tūkstančius litų (iniciatyvinės grupės vadovo teigimu) kainavusį renginį: išnuomoję salę, bent anksčiau priklausiusią pačiai AM, pasirūpinę kavos pertraukėlės vaišėmis, sukvietę svečius. "Aš pats to nedariau, daviau lėšų žmogui, kuris tai vykdė. Nebūtinai turiu pasakyti, kas toks jis buvo. Nurodysiu žmogų, jeigu jums taip reikės, bet dabar - ne", - paslaptingai kalbėjo LŽSP iniciatorius. Beje, pokalbio pradžioje jis pats pasiguodė, kad būtent lėšų stygius stabdo "pirmą kartą per pastaruosius 15 metų idėjų pagrindu kuriamos partijos" steigimą.

Kalbas, kad būsimosios partijos kūrimui pasitarnauti galinčioje konferencijoje dalyvavo ir daugiau AM sistemos žmonių, J.Dautartas vadino netiesa. Pats lyderis (nepamirškime, kad jis - ir VRAAD direktoriaus pavaduotojas) tikino į renginį atėjęs, darbo šeštadienį pasiėmęs nemokamas atostogas. Daugiau AM atstovų jis tikrai nematęs. "Iš AM nebuvo daug žmonių. Jeigu buvo, tai vienas du. Net negaliu pasakyti, ar tai buvo ne pietų pertrauka, kai jie buvo. Aš, pavyzdžiui, VRAAD žmonėms tiesiai pasakiau - jūs neikite, nes aš imu nemokamas atostogas, nebent per pietų pertrauką. Bet nelabai man ir rūpėjo skaičiuoti, kas yra", - savo poziciją dėstė LŽSP iniciatyvinės grupės vadovas.

Praeities darbai

Nors LŽSP dar neįsteigta, organizacijos užkulisiuose jau verda intrigėlės. Kalbama, kad naujosios organizacijos globėjai, kol kas liekantys už kadro, puikiai suvokia, kad su tokiu entuziazmu partiją klijuojantis J.Dautartas vargiai tiks per steigiamąjį suvažiavimą išrinkti žadamo organizacijos lyderio vaidmeniui.

Tuo labiau kad apie savo "žalią" praeitį nepamirštančio užsiminti LŽSP kūrėjo veikloje būta "uodegų", galinčių atbaidyti bent dalį potencialių rėmėjų. Aplinkosaugos entuziastai dar turėtų prisiminti J.Dautarto veiklą pirmaisiais praėjusio dešimtmečio metais, bandant įgyvendinti tuomečio prezidento Valdo Adamkaus aktyviai globotą Kauno hidroelektrinės žuvitakio statybos projektą. Tuo metu būtent J.Dautarto iniciatyva buvo įsteigtas Gyvosios gamtos paramos fondas, turėjęs sukaupti lėšų žuvitakio statybai. Tačiau nors fondo pagrindiniai rėmėjai - bendrovės "Telekomas", "Parex" lizingas, "Paroc" ir kitos - būsimam projektui aukojo nemažų lėšų, darbai taip ir nebuvo įgyvendinti. Oficialus to pretekstas - Vyriausybės sprendimas atsisakyti žuvitakio projekto idėjos.

"Rūpinimąsi" gyvąja gamta iliustruoja ir kitas darbas, įgyvendintas prisidedant jau VRAAD direktoriaus pavaduotojo pareigas einančiam J.Dautartui. Būtent šis pareigūnas oficialiuose AM ir teismams skirtuose raštuose buvo įvardijamas kaip asmuo, trukdęs to paties departamento inspektoriui Zenonui Daunoravičiui atlikti tyrimą dėl neteisėtos medžioklės, kurioje dalyvavo AM atstovai. Byloje, kurioje aukšti gamtosaugininkai kaltinti neteisėta medžiokle, nukentėjo ne jie, o principingas inspektorius, savo garbę apgynęs teisme, bet netrukus vis tiek netekęs darbo. Nei J.Dautarto, nei įstatymus pažeidusių medžiotojų atsakomybės klausimas AM nebuvo svarstomas.

Įvardijo siekius

AM specialistai, stebintys jų aplinkoje vykstantį naujosios partijos gimdymą, neslepia nusivylimo. "Tiesiog gėda klausyti, kai valdžios žmonės bando atsiriboti nuo visuomenės, kurdami popierines "chebryčių" partijas. Jau seniai nematėme, kad iniciatyva burtis į partiją ateitų ne iš žmonių, norinčių permainų, bet iš valstybės institucijos viršūnių!" - tvirtino jie.

AM žmonės vardija: būsimosios LŽSP iniciatyvinei grupei priklauso dabartinis vadovas, VRAAD direktoriaus pavaduotojas J.Dautartas, jau bandęs dalyvauti žaliųjų judėjime Zigmo Vaišvilos laikais. Tarp iniciatorių - ir Sąjūdžio metų "žalieji" Saulius Pikšrys bei Saulius Lapienis (šis nesėkmingai dalyvavo rinkimuose į Seimą Centro partijos sąraše). Dar viena iniciatorė - AM Teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros departamento specialistė Gintarė Dubickaitė.

Beje, iniciatyvinės grupės atstovai apie būsimos partijos siekius kalba kur kas atviriau nei dabartinis lyderis J.Dautartas.

"Žaliųjų judėjimas ir aplinkosauginiai klubai savo veikla yra per silpni išspręsti arba spręsti aplinkosaugai kylančius iššūkius. Reikalinga politinė tokios veiklos forma, tiesioginis dalyvavimas valstybės valdyme. Patekus į parlamentą aplinkos ministro portfelis turėtų priklausyti žaliosios pakraipos partijai", - pristatydamas būsimosios organizacijos siekius, neseniai žiniasklaidai aiškino S.Lapienis.

J.Dautartas, pristatydamas būsimąją LŽSP, tvirtino, kad jo buriami žalieji siekia tapti tradicine europine organizacija, pasiruošusia eiti į koaliciją su visomis kitomis dabar egzistuojančiomis partijomis Lietuvoje. "Nepalaikysime kardinalių idėjų, tačiau remsime visus žaliųjų judėjimus", - aiškino jis.

Būtent pastarojo įsipareigojimo kuriama organizacija laikosi jau dabar: dar neįsisteigusi LŽSP jau praėjusiais metais ėmėsi bendrų akcijų su kaimynių Rusijos ir Baltarusijos ekologinėmis organizacijomis, rengiančiomis protesto akcijas prieš atominės energetikos plėtrą.

2010-ųjų balandžio 24 dieną LŽSP iniciatyvinė grupė kartu su "Ekodom" iš Baltarusijos, "Ekosojuzzaščita" iš Rusijos bei dar keliomis organizacijomis Vilniuje surengė protesto akcijas prieš atominę energetiką.

Laukia savo eilės

Šiuo metu, kaip teigiama, naujoji žaliųjų partija, kuriama AM pašonėje, yra dabartinės ministerijos vadovybės, suformuotos iš populiarumą praradusios Tautos prisikėlimo partijos (TPP) atstovų, dėmesio centre. Matyt, dėl to vis garsėja svarstymai, kad pagaliau įsisteigusios LŽSP priekyje gali stoti ne kas kitas, o dabartinis TPP narys, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys Andrius Burba. Lyg tyčia, į Seimą prieš kelis mėnesius, po Liną Karalių iš politikos ištrenkusio kelionių skandalo, atėjęs iš tos pačios AM, kur darbavosi ministro Gedimino Kazlausko patarėju.

A.Burba, kalbėdamas su LŽ, sakė, kad pasigirstančios kalbos apie jo galimybę užimti LŽSP pirmininko postą jam suteikia didelę garbę ir reiškia atliktų darbų įvertinimą, bet tikino iš TPP kol kas trauktis neketinantis.

"Kol kas galimybės prisidėti prie LŽSP nesvarstau, nes esu pasirinkęs partiją. Jei pasirinkai vieną judėjimą, turi su juo ir dirbti, nebent tai taptų neįmanoma, nebejaustum kolegų palaikymo. Kol kas jaučiu bendražygių paramą, tad tikrai tokios galimybės (pereiti į LŽSP - red.) šiuo metu nesvarstau. Bet esu už žaliuosius bendrąja prasme", - kalbėjo jis.

Nieko blogo parlamentaras nemato ir dėl to, kad po steigiamos LŽSP sparnu buriasi AM pareigūnai. "Tai yra tikrai geras pavyzdys, nes AM ir jai pavaldžios institucijos yra subūrusios tuos žmones, kurie labiausiai myli gamtą, myli žvėrelius, augalus. Ten tikrai dirba ne tik valstybės tarnautojai, kurie vadinami biurokratais, bet ir daug idėjinių žmonių, kurie ne dėl atlyginimo eina į darbą, bet todėl, kad nori gamtai padaryti gera. Dėl to, kad iš jų kilo ši iniciatyva, tikrai nematau nieko keista", - tikino buvęs AM patarėjas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"