Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Ypatingieji STT slėpiniai

 
2011 06 09 0:00
Iki šiol nėra paaiškinta, kas ir kodėl nutekino slaptą tyrimo informaciją iš STT, kurioje operatyvinę veiklą kuruoja A.Karpus.<br>Eltos nuotrauka
Iki šiol nėra paaiškinta, kas ir kodėl nutekino slaptą tyrimo informaciją iš STT, kurioje operatyvinę veiklą kuruoja A.Karpus.
Eltos nuotrauka

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) turi ypatingų slėpinių, kuriuos saugo nuo visuomenės dėmesio budriau negu operatyvinių tyrimų paslaptis. Keistas sutapimas, kad šie slėpiniai yra susiję su STT direktoriaus pirmuoju pavaduotoju Aidenu Karpumi, kuruojančiu kovos su korupcija karių operatyvinę veiklą.

Slėpinys Nr. 1

Klausimą galima formuluoti taip - kokios žuvys nardo drumstame buvusio ūkio ministro Dainiaus Kreivio skalpavimo skandale? Atsakymą į jį būtų galima sužinoti išsiaiškinus, kas ir kodėl nutekino žiniasklaidai informaciją, kuri turėtų būti neviešinama STT operatyvinio tyrimo paslaptis.

Kovo pradžioje Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo Žydrūno Plytniko ir D.Kreivio skandalui pasiekus kulminaciją, į "visas mūsų mintis" pretenduojantis dienraštis aprašė pikantišką istoriją, kaip Ž.Plytnikas apsikarstęs paslėptais mikrofonais lakstė po sostinę, sekdamas dabar jau buvusį savo šefą.

Šis nuotaikingas epizodas nuoširdžiai pašiurpino visus pastabesnius D.Kreivio skalpavimo akcijos stebėtojus, nepaisant skirtingų ideologinių pažiūrų ir politinių simpatijų. Mat šaltinis, pasidalijęs su žurnalistais šia smagia istorija, neišvengiamai turi reziduoti pačioje STT.

Apžvalgininkas Artūras Račas tada klausė, kodėl STT viešai atskleidžia operatyvinę informaciją ir daro tai selektyviai, pateikdama tik tą jos dalį, kuri nepalanki D.Kreiviui ir - pridurkime - verčia viešųjų pirkimų užkulisius kedenti pradėjusį Ž.Plytniką klounu visuomenės akyse? Kieno specialius užsakymus ši tarnyba vykdo?

Konservatorių Seimo narį Kęstutį Masiulį nevaržomas STT plepumo priepuolis išgąsdino dar labiau. Jis perspėjo, kad Lietuvai gresia grįžimas prie sovietinių tradicijų, kai specialiosios tarnybos tampa įrankiu žurnalistams, politikams ir kitiems piliečiams sekti, o surinkta informacija yra naudojama ne teisminėms byloms inicijuoti, bet politiniam "kompromatui" kurti.

A.Račas siūlė imtis itin griežtų priemonių - ne tik kapoti plepias galvas STT, bet ir panaudoti jas šaltienai. K.Masiulis turėjo gal kiek naivokos vilties gauti atsakymą apie šių plepių galvų tapatybę iš bendrapartiečio Arvydo Anušausko vadovaujamo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK), kuris, deja, užsiima panašių klausimų glaistymu.

Prabėgo jau pora mėnesių po informacijos nuotėkio iš STT, bet iki šiol - nei galvų kapojimo, nei šaltienos, nei atsakymo visuomenei, kas ir kodėl kabina jai ant ausų makaronus. Iš STT dvelkia tik mąsli tyla ir olimpinė ramybė, tarsi ši tarnyba būtų kurčia viešai keliamiems klausimams.

Kavutė Vilniaus gatvėje

Kadangi STT stoiškai tyli, piliečiai, įskaitant LŽ, turi teisę savarankiškai aiškintis informacijos nutekėjimo slėpinį, idant šis klausimas nebūtų tradiciškai numarintas.

Taigi logiška manyti, kad tyrimo paslaptys nutekėjo ne iš kokio nors prakiurusių radiatorių remontu užsiimančio STT ūkio skyriaus, bet iš operatyvinius tyrimus vykdančių padalinių, kuriuos kuruoja A.Karpus.

Nutekėjo šios paslaptys į dienraštį, kuriame pasirodė straipsnis apie paslėptais mikrofonais apsikarsčiusį Ž.Plytniką.

Šis dienraštis, kaip žinia, dar a. a. Vytauto Pociūno nužudymo laikais išgarsėjo ypatingais ryšiais su viešųjų ryšių agentūra "Publicum", kurios steigėjai yra buvęs žurnalistas Ričardas Jarmalavičius ir buvęs "Gazprom" vietinininkas Lietuvoje Rimandas Stonys.

Priminsime, kad NSGK tiriant V.Pociūno žūties aplinkybes VSD pareigūnai liudijo, jog buvęs VSD vadovas Arvydas Pocius iki aušros naktinėjo su dienraščio žurnaliste ir laikraštis po šio jaukaus pasisėdėjimo išspjovė purvo burbulą apie V.Pociūno spintoje sukabintus moteriškus paltus. Už tokias burbulų pūtimo paslaugas dienraštis gaudavo pinigus iš rusiškų dujų tarpininkės, apie kurią V.Pociūnas ir jo bendražygiai buvo surinkę informaciją kaip apie Rusijos specialiųjų tarnybų priedangos organizaciją. VSD pareigūnai liudijo, kad žiniasklaidos valdymo klausimą - ką nupirkti, o ką nutildyti - R.Stonys aptardavo su savo viešųjų ryšių tvarkytoju UAB "Publicum" vadovu.

A.Pociaus globotinio, atsivežto iš Marijampolės į Vilnių, A.Karpaus šeima, kaip jau rašė LŽ, taip pat puoselėja ryšius su "Publicum". A.Karpaus žmona Rita Karpuvienė su šios grupės įmone sudarė dvi "paslaugų pirkimo" sutartis, o jos vyro kuruojami operatyvininkai tuo pat metu tyrė Ž.Plytniko pateiktą medžiagą apie neskaidrų 9 mln. litų vertės renovacijos viešinimo konkursą, kurio favorite įvardyta "Publicum".

Taigi tiek dienraštis, tiek A.Karpus yra netradiciniais ryšiais susiję su "Publicum". Lakesnės vaizduotės pilietis beveik gali įsivaizduoti operatyvinės informacijos srovelę, čiurlenančią iš A.Karpaus valdų STT į "Publicum", o vėliau į laikraštį... Hipotetinė paslapčių nuotėkio schema beveik tokia pat grakšti, kaip tos, kurias Rolando Pakso skandalo metu braižė VSD vadovai. Trūksta nebent kavos su brendžiu, kuria garsėjo odontologė Renata Smailytė.

O gal ir netrūksta. Nes A.Karpų ir R.Jarmalavičių pažįstantys LŽ šaltiniai tariasi matę juodu jaukiai sėdinčius prie staliuko vienoje kavinėje Vilniaus gatvėje, netoli agentūros "Publicum". Bet gal tai buvo tik vizija, nes operatyvinio darbo patirties neturintys LŽ šaltiniai nesusiprato atminčiai padaryti šio kavagėrio nuotraukos, o R.Jarmalavičius ir A.Karpus paklausti griežtai paneigė pažintį, tuo labiau pasisėdėjimą kavinėje.

Šiaip ar taip, žymiai sunkiau miražu pavadinti operatyvinės informacijos nutekėjimą iš STT, ir paaiškinti šį reiškinį turėtų būtent A.Karpus, kuruojantis operatyvinę veiklą.

Belieka tikėtis, kad daugiau patikimos informacijos šioje slėpiningoje istorijoje pavyks išsiaiškinti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK), kuri birželio 7 dieną LŽ prašymu nusprendė pradėti tyrimą dėl A.Karpaus žmonos sutarčių su "Publicum" grupės įmone.

Slėpinys Nr. 2: susidvejinę atlyginimai

Šis slėpinys, kurį STT taip pat akylai saugo po devyniais užraktais, nėra susijęs nei su operatyvinių tyrimų informacija, nei su kitomis valstybės paslaptimis.

Klausimas itin proziškas: ar tiesa, kad A.Karpus ne tik sudarė sąlygas keliems išrinktiesiems Generalinės prokuratūros (GP) pareigūnams gauti iš biudžeto atlyginimą už darbą, kurio jie neatliko, bet ir pats naudojosi šia galimybe? Kodėl, konstatavus pažeidimus ir nubaudus prasižengusius GP prokurorus, jokio įvertinimo nesulaukė sąlygas šiam pasipinigavimui sudarę A.Karpus ir GP vadovai?

Praėjusių metų lapkritį LŽ žurnalistinis tyrimas atskleidė, kad nuo 2009 metų liepos 24 dienos STT vykdomas ir Europos Sąjungos (ES) finansuojamas "Dvynių" programos projektas "Parama Azerbaidžano Respublikos generalinės prokuratūros Kovos su korupcija departamentui", kurio vadovu Lietuvoje paskirtas STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas A.Karpus, tapo galimybe pasipelnyti GP prokurorams, dalyvavusiems šiame projekte ekspertų statusu. Kitaip tariant, patys kovos su korupcija mokytojai įklimpo į korupciją? Ir kodėl projektui ėmėsi vadovauti vienas STT vadovų, kuris atsakingas už operatyvinį darbą, vykstantį dieną naktį? Esant tokiam užimtumui nukenčia arba tiesioginis darbas, arba projektas. O gal STT direktoriaus pirmasis pavaduotojas turi tiek laisvo laiko Lietuvoje, kad gali vadovauti projektams saulėtame Azerbaidžane. Ir čia viską lemia pinigai.

Eksperto dienos Azerbaidžane autorinis atlyginimas, mokamas iš ES lėšų, siekia nuo 250 iki 450 eurų (nuo 864 iki 1554 litų), be to, sumokama už lėktuvo į Baku bilietus ir dar mokami dienpinigiai. Galima manyti, Azerbaidžano pareigūnai, laikydamiesi nacionalinių tradicijų, dosniai pamalonina savo kovos su korupcija mokytojus iš Lietuvos.

Be to, paaiškėjo, kad keli pagal autorines sutartis ekspertais įdarbinti prokurorai gaudavo ne tik ES išmokas už komandiruotėse Baku praleistą laiką, bet ir komandiruotpinigių iš GP biudžeto, nors būdami Azerbaidžane savo tiesioginių pareigų GP neatliko.

GP nebuvo sudariusi sutarties su STT dėl dalyvavimo projekte ir prokurorai vykdavo į Baku kaip privatūs asmenys. Bet tuometis prokuratūros vadovas Algimantas Valantinas pasirašydavo įsakymus dėl komandiruočių. Vieną tokį įsakymą iki šį piktnaudžiavimą atskleidusių LŽ publikacijų spėjo pasirašyti ir Darius Valys.

Ištyręs šiuos prokurorų pasivažinėjimus, GP Vidaus audito skyriaus vyriausiasis auditorius Romaldas Kirkutis nustatė, kad darbo laiku Azerbaidžane viešėję prokurorai neatliko savo tiesioginių funkcijų. Jis nurodė, kad tuometis GP Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiasis prokuroras Rolandas Tilindis privalo permokėtą sumą grąžinti į GP sąskaitą.

Tačiau šį reikalavimą pasistengė užpudruoti D.Valio sudaryta tarnybinio patikrinimo komisija. Ji nustatė tik du pažeidimus - kad R.Tilindis ir tuometis GP Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos departamento vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka laiku nedeklaravo sandorių ir nepatikslino deklaracijų. Gavusi tokias GP išvadas, už šiuos pažeidimus R.Tilindį ir A.Kliunką nubaudė ir VTEK.

Tuo tarpu GP vyriausiojo auditoriaus R.Kirkučio nurodymas grąžinti nepagrįstai išmokėtus pinigus į GP biudžetą buvo nugrūstas į stalčių. Liko ne tik neįvertinti A.Valantino ir D.Valio įsakymai dėl komandiruočių, bet ir pateisintas atlyginimų susidvejinimas "Dvynių" projekte.

O gal šis susidvejinimas yra ne apmaudi klaida, bet programinė "Dvynių" projekto dalis? Kodėl "Dvynių" projekto vadovas A.Karpus nepasirūpino sudaryti sutarties su GP, kad prokurorams nereikėtų užsiiminėti privačia piligrimyste darbo metu? O gal jo paties atlyginimas taip pat buvo susidvejinęs?

Atsakymas su siurprizu

Informacija, kurią STT atsiuntė apie A.Karpaus darbo užmokestį, panaši į bandelę, įdarytą gudriai paslėptu siurprizu.

2010 metų gruodžio 21 dieną LŽ atsiųstame atsakyme STT paaiškino, kad "Dvynių" projekto vadovu Lietuvoje A.Karpus paskirtas 2009-ųjų vasario 13-ąją ir į Azerbaidžaną buvo komandiruotas 8 kartus. Darbo užmokestis, mokamas jam kaip STT direktoriaus pirmajam pavaduotojui iš Lietuvos valstybės biudžeto, nurodytas STT interneto svetainėje (2010 metais - 7315 litų, 2011 metų pradžioje - 7386 litai). Už vieną darbo dieną Azerbaidžane jis, kaip ir trumpalaikiai ekspertai, gauna 250 eurų išmoką.

O štai ir siurprizas. STT rašo, kad "Dvynių" projekto vadovo darbo ir išlaidų apmokėjimas vykdomas atsižvelgiant į "Dvynių" projekto sutarties, "Dvynių" vadovo ir Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymą. Konkrečiau - 23 straipsnio 3 dalį, kurioje nurodyta, kad už laiką, kai ES finansuojamuose projektuose dalyvaujantis valstybės tarnautojas gauna išmokas iš ES, darbo užmokestis iš valstybės biudžeto lėšų jam nemokamas.

Iš pažiūros viskas skaidru, dvigubu mokėjimu net nekvepia. Išskyrus vieną smulkmeną, kurią STT kukliai nutylėjo. Cituojama Valstybės tarnybos įstatymo 23 straipsnio nuostata įsigaliojo tik 2010 metų liepos 10 dieną.

Ar tai reiškia, kad nuo 2009-ųjų vasario A.Karpus daugiau nei metus mėgavosi galimybe gauti už komandiruotėse praleistą laiką tiek ES išmokas, tiek atlyginimą iš STT biudžeto?

Pabandžius šį rebusą išsiaiškinti, STT reagavo kaip muzikinė dėžutė, kurioje užprogramuota tik viena melodija. "Pasikartosiu, kad informacija, susijusi su apmokėjimu už pareigūnų darbą įgyvendinant tarptautinį projektą, yra pateikta STT redakcijai atsiųstame 2010 12 21 atsakyme ir STT interneto svetainėje", - aiškino atstovė spaudai. Be atsako liko ir klausimas, kiek lėšų STT sutaupė, jeigu dosniai ES mokamų komandiruočių metu nemokėjo A.Karpui atlyginimo iš STT biudžeto.

Kitaip tariant, iš buitiško klausimo apie darbo užmokesčio skaidrumą STT pagamino valstybės paslaptį. O gal tokia patirtis diegiama ir korupcijos nustekentame Azerbaidžane, kur mūsų ekspertai vykdo kilnią misiją, padėdami traukti šią saulėtą šalį iš visokių neskaidrumų liūno? Ir kodėl man susidarė įspūdis, kad ką tik prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime nuskambėjęs pažadas aktualiausias STT ir šios tarnybos direktoriaus pirmajam pavaduotojui A.Karpui: "Ir ypatingą dėmesį skirsiu pačių kovotojų (su korupcija - red. past.) korpuso kokybei - jų kompetencijai, profesionalumui - ir visų pirma padorumui."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"