Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Vyriausybė savinasi vienuolyną

 
Marekas Adamas Dettlaffas: "Negali būti tvirti valstybės pamatai, kai pažeidžiami etikos principai."
Marekas Adamas Dettlaffas: "Negali būti tvirti valstybės pamatai, kai pažeidžiami etikos principai." Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Socialdemokrato Evaldo Gusto vadovaujama Ūkio ministerija rado argumentą, kodėl negali grąžinti Vilniaus senamiestyje esančio Pranciškonų vienuolyno Mažesniųjų brolių konventualų ordinui. Esą trūksta duomenų, ar po nacionalizacijos pastatai nebuvo gerokai išplėsti. Kol vyksta ginčai, pretendentų į vienuolyną tik daugėja.

Šių metų pradžioje Aukščiausiasis Teismas paskelbė neskundžiamą sprendimą, pagal kurį Pranciškonų vienuolynas Vilniaus senamiestyje, nuo nepriklausomybės atkūrimo neteisėtai valdytas privatininkų, pagaliau buvo perduotas valstybės žinion. To nuo 2004 metų siekė anksčiau kelis šimtmečius vienuolyną valdęs Mažesniųjų brolių konventualų (pranciškonų) ordinas, tikėdamasis susigrąžinti savo namus.

Tačiau lapkričio 14 dieną vienuolynas buvo perduotas ne pranciškonams, o Valstybės turto fondui (VTF), kurio pagrindinė funkcija - valstybės valdomo turto privatizacija. Vyriausybės kancleris Alminas Mačiulis, kalbėdamas su LŽ, užsiminė, kad pretendentų į šį kompleksą, kartu su žeme vertinamą daugiau kaip 30 mln. litų, yra ne vienas ir ne du.

„Realiai - taip, vienuolynas kadaise buvo atimtas iš pranciškonų. Bet yra teisiniai reikalavimai, kurių būtina laikytis: pavyzdžiui, ar per tą laikotarpį, kol jis buvo nacionalizuotas, nebuvo padaryta žymių konstrukcinių pakeitimų, padidintas plotas. Jei tai pasitvirtintų, galimi ir kitokie sprendimai: ne grąžinti natūra, o kompensuoti pinigais ar panašiai. Ūkio ministerija įpareigota tai išsiaiškinti ir pateikti sprendimo projektą Vyriausybei“, - aiškino kancleris.

Susigrąžinti Pranciškonų vienuolyną ordinas siekia nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atgavimo. /Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
Susigrąžinti Pranciškonų vienuolyną ordinas siekia nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atgavimo. /Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Perpirko advokatai

Pranciškonai vienuolyno neteko 1940-aisiais, jį nacionalizavus Lietuvą okupavusiai sovietų valdžiai. Pastatai buvo perduoti profsąjungoms, šios leido jais naudoti Letuvos mokslo techninėms draugijoms, Atgimimo laikotarpiu reorganizuotoms į Lietuvos mokslo ir technikos draugijų asociaciją (LMTDA). Ši asociacija 1991-aisiais įsteigė uždarąją akcinę bendrovę „Mokslo ir technikos rūmai“ (prieš kelerius metus pervadintą Pranciškonų rūmais), kurios akcijos buvo apmokėtos nepiniginiu įnašu - vienuolyno pastatais.

1992-ųjų pabaigoje Vyriausybė įpareigojo Vilniaus miesto valdybą iki 1993 metų kovo 1 dienos grąžinti Vilniaus arkivyskupijai Pranciškonų vienuolyno pastatus. Tačiau vietoj to pastatai savivaldybės buvo įregistruoti kaip bendrovės Mokslo ir technikos rūmai nuosavybė.

Ilgametis LMTDA vadovas dr. Antanas Lukoševičius prisimena, kad perimtame ir savo lėšomis tvarkytame vienuolyne 1995 metais įvyko pirmasis Lietuvos katalikų mokslo akademijos suvažiavimas. „Tą dalį patalpų atidavėme jiems nuolat naudoti. Paskui prasidėjo bylinėjimasis, mačiau laiškus, kad Bažnyčia nori atgauti savo. Man asmeniškai nepatiko bylinėtis su Bažnyčia. Prieš daugiau kaip 10 metų visas akcijas pardavėme advokatų kontorai „Baublys ir partneriai“, - pasakojo mokslininkas.

Šios advokatų kontoros, dabar vadinamos „Magnusson ir partneriai“, partneris Gediminas Baublys LŽ aiškino, kad akcijos buvo superkamos atstovaujant klientui. Kokiam - komercinė paslaptis. Naujausiais Registrų centro duomenimis, šiuo metu bankrutuojančios bendrovės Pranciškonų rūmai akcininkais buvo Seišelių salose registruotos bendrovės „Mderline holdings Inc.“ (49,28 proc. akcijų) bei „BGP consulting Ltd.“ (39,03 proc. akcijų), taip pat „Hansa“ bankas (dabar „Swedbank“, 11,69 proc. akcijų). Bendrovės valdybą sudarė advokatų kontoros „Baublys ir partneriai“ komandos nariai.

Apsunkino grąžinimą

Šį rugpjūtį pastatus iš Pranciškonų rūmų perėmusi Vyriausybė juos patikėjo Ūkio ministerijai. Kaip nurodoma LŽ perduotame Ūkio ministerijos atsakyme, šiuo metu sprendimo dėl vienuolyno grąžinimo pranciškonams priimti negalima, nes esą trūksta pagrįstos informacijos, ar pastatai nebuvo pertvarkyti taip, kad jų bendrasis plotas padidėjo daugiau kaip 1/3, o pagrindinės konstrukcijos - pakeistos daugiau kaip 50 procentų. Jei būtų nustatyta, kad pertvarkymai vyko, pastatų vienuoliams būtų galima neatiduoti. Toks sprendimas priimtas, kai Ūkio ministerijos užklausti Kultūros paveldo departamentas bei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija atsakė neturintys duomenų apie vienuolyno konstrukcinius pakeitimus.

LŽ duomenimis, spalio 25 dieną Ūkio ministerijai perduotame Kultūros paveldo departamento rašte nurodoma, kad vienuolyno pastatas nuo 1940-ųjų padidėjo tik 41,75 kv. m - tai nesudaro net 1 proc. viso vienuolyno pastatų ploto. Komplekso autentiškumą, paveldosaugininkų teigimu, patvirtino ir šįmet vykdyta inventorizacija.

Vis dėlto, Ūkio ministerijos teigimu, rengiama nauja ekspertizė, ir tik po jos bus sprendžiamas pastatų nuosavybės klausimas. Iki tol pastatai perduoti valdyti VTF. Ilgą laiką ši įstaiga bandė išvengti vienuolyno perėmimo: dar rugsėjį Vyriausybei perduotame VTF rašte nurodoma, kad priėmus sprendimą pastatus grąžinti vienuoliams juos iš valstybės turto privatizavimui sukurtos institucijos perduoti būtų beveik neįmanoma. „VTF, būdamas šio nekilnojamojo turto patikėtiniu, negalėtų perduoti turto minėtos religinės bendrijos nuosavybėn, nes galiojantys teisės aktai tokios teisės VTF nesuteikia“, - nurodė fondo vadovai.

E.Gusto vadovaujama Ūkio ministerija, nepaisydama protestų, perdavė pastatus VTF. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka
E.Gusto vadovaujama Ūkio ministerija, nepaisydama protestų, perdavė pastatus VTF. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Pretendentų daugėja

Politikams delsiant priimti sprendimą, pretendentų į pranciškonų vienuolyno pastatus vis daugėja. Vilniaus universitetas skelbia, kad juose galėtų įsikurti Lituanistikos centras, savo viziją turi Lietuvos nacionalinis muziejus, apie Kultūros istorijos centrą kalba grupė istorikų.

„Manome, kad Pranciškonų vienuolynas, būdamas tokio dydžio ir tokios istorijos, visiškai tiktų prie universiteto. Ar pastatas turėtų būti grąžintas pranciškonams - ne mano kompetencijos klausimas. Žinoma, restitucijos klausimai valstybės sprendžiami, bet, mano galva, tai nėra absoliutus dalykas: kartais grąžinama, kartais - ne, tai priklauso nuo daugelio aplinkybių ir tai sprendžia Vyriausybė“, - LŽ sakė Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto dekanas dr. Antanas Smetona.

Kitaip nei universiteto atstovai, grupė žinomų istorikų siūlo, kad vienuoliams komplekse pakaktų 200-300 kv. m patalpų, o kituose plotuose, siekiančiuose beveik 6 tūkst. kv. m, galėtų įsikurti Lietuvos kultūros istorijos centras. „Pritariu ir kitų daugelio mūsų šviesuomenės atstovų žiniasklaidoje reiškiamam susirūpinimui dėl pranciškonų vienuolyno Vilniuje ateities, jų siūlymams, kad jis liktų prieinamas visiems Lietuvos sostinės gyventojams, taptų jų pilietiškumo ugdymo židiniu“, - laiške LŽ savo poziciją dėstė akademikas dr. Napaleonas Kitkauskas.

Neoficialiai teigiama, kad dalies visuomenininkų nepritarimą vienuolyno grąžinimui pranciškonams skatina brolių ryšiai su Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA), esą galinčia kultūros paminklą paversti dar viena savo idėjų skleidimo citadele. Broliams grąžintoje Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje iš tiesų vyksta LLRA renginiai, kaip, pavyzdžiui, prieš pat pastaruosius Seimo rinkimus surengtas „partijos konventas“.

A.Mačiulis: "Realiai - taip, vienuolynas kadaise buvo atimtas iš pranciškonų. Bet yra ir teisiniai reikalavimai, kurių reikia laikytis." /Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
A.Mačiulis: "Realiai - taip, vienuolynas kadaise buvo atimtas iš pranciškonų. Bet yra ir teisiniai reikalavimai, kurių reikia laikytis." /Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Įžvelgia puolimą

Mažesniųjų brolių konventualų ordino atstovą Lietuvoje brolį Mareką Adamą Dettlaffą stebina bandymai sieti pranciškonus su LLRA. „Bažnyčia yra atvira visiems žmonėms ir institucijoms. Mūsų bažnyčioje per įvairius koncertus dalyvavo ir prezidentas Valdas Adamkus, Vytautas Landsbergis, kiti žymūs politikos bei kultūros veikėjai. Šv. Mišių metu bažnyčioje dalyvauja įvairių partijų nariai, ambasadų atstovai, nes juos jungia vienas tikėjimas. Kad vienuolynas taps LLRA centru - tai yra netiesa ir taip nebus. Tai neteisinga pastaruoju metu sąmoningai prieš mus eskaluojama informacija“, - tvirtino jis.

Vienuolyno atstovo manymu, pastaruoju metu prieš konventualus pradėtas sąmoningas puolimas. „Šmeižtas apie mus yra politinis suinteresuotų asmenų spaudimas Vyriausybei, kad ji nepriimtų restitucijos akto. Viešai kalbama, kad kai kurios organizacijos norėtų užimti mūsų vienuolyną. Tokius norus pareiškė Vilniaus universitetas ir Lietuvos nacionalinis muziejus. Manau, šių organizacijų planai nepagrįsti, nes jie pažeidžia kito objekto nuosavybės teisę. Negali būti tvirti valstybės pamatai, kai pažeidžiami etikos principai. Taip pat šiame vilkinimo procese yra aktualus finansinis aspektas, kurį bandoma pridengti tradicijos vertybėmis, kultūriniais interesais ar švietimo, mokslo idėjų plėtra“, - svarstė brolis M.A.Dettlaffas.

Jis apgailestavo, kad, nepaisant pakartotinių prašymų ir net 8 tūkst. surinktų tikinčiųjų parašų, vienuolynas buvo perduotas VTF, nes tai apsunkina restituciją. „Broliai ir tikintieji nusivylę tokiu Vyriausybės elgesiu. Manome, kad tokie vilkinimo veiksmai pažeidžia ne tik restitucijos akto teisę ir dvasią, bet ir 2000 metų gegužės 5 dienos Sutartį dėl santykių tarp Katalikų bažnyčios ir valstybės, kuri buvo pasirašyta tarp Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto. Esame pasiruošę toliau kovoti dėl teisingumo ir sieksime atgauti nuosavybės teises į vienuolyno ansamblį “, - sakė brolis M.A.Dettlaffas.

Lietuvos katalikų mokslo akademijos narį prof. dr. Paulių Subačių stebina dėl vienuolyno grąžinimo verdančios aistros. „Nėra jokių abejonių - ir tą pripažino Aukščiausiasis Teismas - kad buvo neteisėtai privatizuotas nekilnojamasis turtas. Teismo sprendimas grindžiamas, be viso kito, tais argumentais, kurių pagrindu ir turi būti įvykdyta šio turto restitucija. Iki sovietų okupacijos šis turtas priklausė pranciškonų (konventualų) ordinui, todėl visi svarstymai - kokia veikla jie užsiims, kokios jie tautybės ir panašiai - absoliučiai beprasmiai. Nepripažindami teisių, pagrįstų teismo sprendimais, toliau liksime posovietine Azijos kultūros valstybe“, - tvirtino jis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaKomentaraiKonkursaiReklama
Kultūra ir žmonėsLietuvaMokslas ir ITPasaulisReklaminiai priedai
Rinkimų maratonasSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
Trasa#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNRPrivatumo politika
#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"