Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Vsio zakonno": policijos komisarų versija

 
2010 04 13 0:00
"Vien emocijos - nėra faktų", - sako V.Račkauskas, legalizuodamas jaukius prekinius- paslauginius santykius tarp įtariamųjų ir jų gaudytojų.<br>LNK nuotrauka
"Vien emocijos - nėra faktų", - sako V.Račkauskas, legalizuodamas jaukius prekinius- paslauginius santykius tarp įtariamųjų ir jų gaudytojų.
LNK nuotrauka

'Stogas'. Atrodo, kad šio vaidmens ėmęsis medžiotojas, policijos generalinio komisaro pavaduotojas Visvaldas Račkauskas nusiteikęs apginti medžiotoją, irgi komisaro (tik Marijampolės) pavaduotoją, įtariamojo kontrabandininko draugužį Edvardą Bukotą.

V.Račkauskas toks ryžtingas, kad labai tikėtina, jog darbo neteks ir bus baudžiami septyni policijos pareigūnai, apskundę Generalinei prokuratūrai jį, V.Račkauską, Kauno apygardos vyriausiąjį prokurorą Kęstutį Betingį ir Marijampolės apskrities policijos viršininką Kęstutį Kalinauską.

Bebenčiukas ir ragana su antpečiais.

"Klausyk, Bebenčiuk, reikia sunkvežimio malkų. Ką siūlai?" - čia "Bebenčiukas" yra Edmundas Derenčius, o jį taip vadina Marijampolės apskrities policijos komisariato viršininko pavaduotojas E.Bukota. "Bebenčiukas" yra žmogus, įtariamas dalyvavęs stambioje kontrabandos operacijoje.

"Bebenčiuko" mamos sodyboje, ji tai žinojo, "Bebenčiuko" pažįstami kontrabandininkai laikė prekes, kol juos užklupo policininkai. "Bebenčiuko" ir komisaro bičiulio draugai kontrabandininkai bėgdami automobilio ratais vos nesutraiškė pareigūnų.

"Apie kontrabandą su Bukota šnekėjot?" - klausia LNK "Paskutinė instancija" E.Derenčiaus-Bebenčiuko. "Ne" - atsako vyras. Ne? Spustelėjus pašnekovo atmintis ima skaidrėti: "Nu, jis sakė, kad man ausis už tai reikėtų nulupt."

Ir tai - apie viską. Pavyzdžiui, prekiniai-paslauginiai santykiai su E.Bukota. Jų nuolatinį pobūdį išduoda tyrimo metu užfiksuoti telefoniniai pokalbiai. Policininkas E.Bukota rūpinasi, kad kažkas, dėl ko prašė "Bebenčiukas", neatvyko pažymos. Kitą kartą juodu važiuoja į valstybinį mišką, kur, kaip teigia pareigūnai, E.Derenčius E.Bukotos užsakymu malkavo, t. y., vogė valstybinį mišką ir krovė į policijos pareigūno priekabėlę.

"Bukota miške buvo?" - "Ne". Pirmu bandymu "Bebenčiukui" niekada nepavyksta pataikyti į tiesą. "Tikrai? Juk yra telefoniniai pokalbiai," - paakiname tiesai komisaro ginklo draugą. "O ką mes ten kalbam?" - peša E.Derenčius, mėgindamas atspėti, ką mes žinome. Kalbate, kad važiuojate be dokumentų, kad dėl to bijote būti pagautas. Tariatės, kad policijos pareigūnas E.Bukota jus pasitiks ir lydės.

"Buvo. Bet jie tik bebravietes apžiūrinėjo", - "O į kurią mašiną malkas krovėt?" - "Į tą, su kuria jie atvažiavo," - pagaliau pašnekovas tampa konkretesnis. Tačiau ne iki galo. Tenka eiti pas kitą E.Bukotos "faną" - V.Račkauską.

"Negalime sakyti, kad jis medžius vogė. Ne pjovė, o vogė - negalime sakyti, kad jis vogė. Jis gal pjovė", - sako generalinio komisaro pavaduotojas. Pasitikslinam "Bebenčiuko", ar Bukota pjovė. "Bukota?! Nu tai, ponia. Tai tada ir ministrą galima atvaryt malkų pjaut, jei jūs jau taip sakot, kad Bukota eis malkų pjaut", - pasibaisi generalinio komisaro pavaduotojo žiniomis E.Derenčius. "Bet pjovė?" - perklausiu V.Račkausko. Dabar ir šis komisaras ima mėtyti pėdas: "Aš nežinau. Sakau "gal" - "Ir viskas tvarka - tas žmogus gali toliau dirbti?" - "Ikiteisminį tyrimą atliko prokuroras. Jie vertino, žiūrėjo. Tą bylą įvertino teismas ir padėjo tašką", - aiškina, mūsų supratimu, bylos marinimo mechanizmą.

Iš tiesų tašką byloje, kurioje E.Derenčius buvo nuteistas už valstybinio miško vogimą, padėjo Kauno prokuroras Kęstutis Betingis. Iš nenorom pateikto V.Račkausko pasakojimo galima spėti, kad įvykių seka galėjusi būti tokia. Marijampolės apskrities policijos viršininkas K.Kalinauskas sužino, kad jo pavaduotojas, jo žmogus Bukota įkliuvo. Kalinauskas skambina Račkauskui ("Kodėl skambino?" - "Informavo", - aiškina V.Račkauskas), praneša apie ypatingą atvejį. Paskui bylą skubiai perima Kauno apygardos prokuratūra. Iš bylos eliminuojami visi jos antpečiuoti dalyviai ir vienas E.Derenčius baudžiamuoju įsakymu keliauja į teismą.

Anot savo viršininką su jo "Bebenčiuku" išgaudžiusių pareigūnų advokato Kęstučio Čilinsko, baudžiamasis įsakymas ypatingas tuo, kad jį gavęs teisėjas negali nagrinėti viso bylos konteksto. Negali pasakyti: "Brolyčiai prokurorai, o kur dingo kiti įtariamieji, kur bendrininkai?" Baudžiamasis įsakymas liudija tam tikrą baudžiamojo ir prokuratūros susitarimą, kad pirmasis atgailauja dėl nesunkaus nusižengimo, o prokurorai tada jo labai neskriaudžia. Taip K.Betingio pavaldinių dėka E.Bukotai buvo atleistas įtartas bendrininkavimas su miško vagimi. Jam buvo atleistas net kardomosios priemonės - draudimo bendrauti su "Bebenčiuku" - nepaisymas.

"Jis tiesiog specialiai sakydavo: "Dabar aš važiuosiu namo su tuo vienu iš įtariamųjų byloje." Tiesiog įžūliai tyčiojosi iš tų pareigūnų, surinkusių prieš jį įrodymus", - pasakoja pareigūnų profsąjungos atstovas Vytautas Bakas.

V.Račkauskas neigia padėjęs E.Bukotai išsisukti, bet pripažįsta, kad sakęs dėti ant stalo faktus, arba... Kokių jam dar trūko faktų, jei Policijos departamento vidinis tyrimas pripažino, kad miško grobimo byloje buvo surinkti išsamūs ir pakankami įrodymai?

Tiesioginis E.Bukotos viršininkas K.Kalinauskas teigia, kad jo apskritai nedomina E.Bukotos ryšiai su asmeniu, įtartu kontrabanda. "Daugiau nieko nežinau, absoliučiai nieko ir tai visiškai manęs nedomino", - sako bene labiausiai kontrabandos verslus išplėtojusio regiono policijos vadas. "O miško vagystė?" - "Ką - miško vagystė?" - "Ar po miško vagystės jūsų tie santykiai vis tiek nesudomino?" - "Buvo tarnybinis patikrinimas, jis viską pasakė. Sudėliojo taškus", - slepiasi už popieriaus K.Kalinauskas. Prašome pasidalyti tarnybinio patikrinimo, paskelbusio, kad Bukotos ryšiai su "Bebenčiuku" yra normalus policininkui dalykas, detalėmis. "Ne" - "Čia slapta?" - "Ne", - atsako mokesčių mokėtojų (mes tikimės) išlaikomas K.Kalinauskas. Gal pareigūnas tyli mėgindamas nuslėpti prieštaravimą tarp dviejų Vilniaus viršininkų pasirašytų raštų, kurių vienas E.Bukotą išteisina, o kitas tvirtina, kad prieš jį surinkti įrodymai yra išsamūs ir pakankami?

Kas, ką ir kur matė?

"Tai jau dabar viskas aišku: policijos pareigūnai gali toliau malkauti valstybiniuose miškuose su įtariamaisiais?" - pasitikslinu V.Račkausko. Jis - vėl apie įrodymų patikimumą. Gaunu klausimą pati. "Jūs, žurnaliste, galite pasakyti, kur mes matėmės pastarąjį kartą?" - kvočia komisaras. Keliu rankas ir prisipažįstu kuo nuoširdžiausiai: "Pastarąjį kartą aš jus mačiau Nacionaliniame operos teatre. Jūs sėdėjote direktoriaus G.Kėvišo ložėje, o nuo poėmių teatre įtariant ypač didelį valstybės lėšų išeikvojimą buvo praėję labai nedaug laiko. Bylą tyrė ekonominė policija, kuri jums, kiek pamenu, yra pavaldi." "Kieno ložėje?" - "Direktoriaus" - "Ir vėl mafija" - "Ne, aš mačiau jus" - "Ryšys. Čia neesminiai dalykai. Įsivaizduokite - teatras. Eini į teatrą" - "Bet į direktoriaus ložę eini už dyką, direktoriaus asmenine malone. Jūs dažnai vaikštote į tą ložę?" - "Aš nežinau, gal ir dažnai. Jūsų klausimai laužti iš piršto", - atremia V.Račkauskas. Beje, operos byla ir dabar yra jo pavaldinių rankose, bet mes šiandien apie kontrabandininkus.

"Aš sakau: tose apylinkėse aš nemedžioju", - sako V.Račkauskas. "O su Marijampolės policijos vadu pamedžiojat?" - "Gal aš neatsakysiu į šitą klausimą" - "O kodėl?" - "Čia mano asmeninis gyvenimas", - sako šalies policijos generalinio komisaro pavaduotojas apie bendras medžiokles su tuo, kurio pavaduotoją susekė septyni nestandartiniai policininkai iš Kalvarijos.

Dainius Gaižauskas, vienas iš septynių pareigūnų, kurie V.Račkauską, K.Betingį ir K.Kalinauską apskundė Generalinei prokuratūrai, nenoriai atskleidžia ir savo jausmus: "Kai viskas ėmė taip klostytis, jautėmės šlykščiai. Visi - šlykščiai. Įtarimai pareikšti dėl kontrabandos, dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams. Vadovai viską žino, ir jokios reakcijos. Vietoj to tie patys asmenys, tas pats asmuo (E.Derenčius), organizuoja medžiotojų būrelio susirinkimą policijos komisariato salėje, kur net profsąjungos susirinkimui reikia vadovo leidimo", - pasakoja apie policijos ir įtariamų kontrabandininkų bendradarbiavimo glaudumą D.Gaižauskas. K.Kalinauskas patvirtina: jis davęs leidimą E.Derenčiaus vadovaujamo medžiotojų būrelio susirinkimams policijos komisariato patalpose.

Kalvarijų septintukas, prieš imdamasis beprecedenčio veiksmo - skundo prieš aukščiausiuosius teisėsaugos pareigūnus, - svarstė alternatyvą - mesti darbą policijoje. "Nusivylimas buvo, baisus nusivylimas. Aš taip dirbti nenoriu, nes man gėda" - sako D.Gaižauskas ir naivokai priduria esąs įsitikinęs, kad policija negali tapti kažkieno UAB'u.

Apie policijos komisarus miške ir kitur - šį vakarą 19.40 "Paskutinė instancija" per LNK

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"