Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

VSD volu - per jauną likimą

 
2010 05 24 0:00
AFP/Scanpix nuotrauka
AFP/Scanpix nuotrauka

'Pareigūnas mums pasakė: 'Čečėnai labai klastingi žmonės - žiūrėdami į akis šypsosi, o už nugaros slepia peilį.' Tuo metu mes visai neįtarėme, kad už nugaros peilį slepia jis pats', - LŽ sakė tarptautine teroriste verčiamos Eglės Kusaitės teta. Mergina, ilgą laiką 'saugota' Valstybės saugumo departamento (VSD) darbuotojų, jau 7 mėnesius Lukiškių kalėjime laukia teismo.

"Eglė bijo susidorojimo kalėjime. Ji baiminasi, kad VSD pasieks ją ir ten. Juk ji - pernelyg daug žinanti liudininkė, galinti atskleisti VSD agentus ir jų veiklos metodus", - susijaudinusi LŽ kalbėjo 20-metės E.Kusaitės teta Irena Jeleniauskaitė.

Pusę metų - nuo 2007-ųjų spalio, kai su turistine grupe į Maskvą išsirengusi E.Kusaitė buvo sulaikyta VSD darbuotojų - I.Jeleniauskaitė ir jos sesuo, Eglės motina, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Virginija Kusienė, apie šeimą ištikusią tragediją niekam neprasitarė. Kol pamatė, kad merginos, nuo 2007-ųjų rudens jų pačių prašymu "prižiūrėtos" ir "saugotos" VSD darbuotojų, padėtis vis blogėja.

"Aš vieną dieną neištvėrusi jų paklausiu viešai: kodėl Eglės pavardė linksniuojama, o jie, musulmonais prisistatydavę, radikalias idėjas mergaitei brukę VSD agentai, kurių tikruosius vardus ir slapyvardžius mes žinome, vis dar laikomi paslaptyje? Atsiskleiskite, ateikite pažiūrėti mums į akis", - ašaras vos nulaikė I.Jeleniauskaitė.

Laikys uždarytą

E.Kusaitė buvo sulaikyta Kaune praėjusių metų spalio 24 dieną. Apie šią Lietuvos saugumiečių neva sėkmingą operaciją visuomenė išgirdo tik šį balandį, kai po kovo mėnesį Rusijos sostinės Maskvos metro nugriaudėjusių sprogimų, nusinešusių daugiau kaip 40 žmonių gyvybes, pasirodė pranešimų, esą mergina galėjo būti susijusi su teroro akto rengėjais. Nuo Vytauto Pociūno pomirtinio šmeižto laikų VSD oficialia tribūna virtęs didžiausias nacionalinis dienraštis pranešė, kad tai buvo bendra Lietuvos VSD ir Rusijos specialiųjų tarnybų operacija.

Pirminė informacija buvo grėsminga - mergina esą buvusi sulaikyta Vilniaus oro uoste, o jos bagaže rasta duomenų apie sprogdinimo mechanizmus, jų naudojimą, taip pat Maskvos metro schema. Šią žinią, kad Lietuva virto terorizmo židiniu, bemat pasigavo didžioji Rusijos žiniasklaida. Tuo metu E.Kusaitė jau pusę metų kalėjo Lukiškėse.

Prieš porą savaičių Lietuvos apeliacinis teismas atmetė merginos gynėjų skundą ir E.Kusaitę Lukiškių kalėjime paliko iki liepos 26 dienos.

Bylą tiriantis Generalinės prokuratūros prokuroras Justas Laucius (tas pats liūdnai pagarsėjęs su VSD nuolat dirbantis prokuroras, kurio skubiai "ištirtą" bylą, konstatuojant, kad Baltarusijoje žuvusio VSD karininko V.Pociūno mirtis buvusi nesmurtinė, dabar, nuo tragedijos prabėgus ketveriems metams, iš naujo nagrinėja kolegos, paskelbę, jog pareigūnas galėjo būti nužudytas) teismo posėdyje atskleidė detales, esą įrodančias, kad E.Kusaitė ketino savižudišku aktu nusinešti kuo daugiau gyvybių. Kaip teigta, mergina ketino susisprogdinti Maskvos karinėje bazėje ir pražudyti kuo daugiau gyvybių. Kaip dvidešimtmetė lietuvė su sprogmenimis būtų patekusi į saugomą karinę bazę, prokuroras neaiškino.

Kaip nurodo Generalinė prokuratūra, E.Kusaitė įtariama vykdžiusi "parengiamuosius veiksmus šio sunkaus nusikaltimo padarymui".

"(...) Gavusi iš Rusijos Federacijoje veikiančių nenustatytų asmenų lėšų kelionei į Rusijos Federaciją teroro aktui vykdyti, tuo tikslu įsigijo Lietuvos Respublikos piliečio pasą E.Kusaitės vardu, kreipėsi į Rusijos Federacijos ambasadą Rusijos Federacijos vizai gauti ir šią vizą gavusi 2009 m. spalio 24 d. pasikėsino išvykti į Rusijos Federaciją teroro akto susisprogdinant vykdymui, tačiau buvo Lietuvos Respublikos Valstybės saugumo departamento pareigūnų sulaikyta", - teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.

Tai, kad pas merginą, vykusią į Rusiją, buvo rastas Lietuvos pasas, Rusijos viza bei bilietas, prokuroro J.Lauciaus teigimu, yra "klasikinis motyvas", rodantis, jog asmuo ketina likti kitoje šalyje.

Prašė pagalbos

"Kaltinimas tariamu siekiu susprogdinti karines bazes yra visiškai absurdiškas! Negaliu komentuoti, kokiu pagrindu jis suformuluotas, tačiau tai vertinu vienareikšmiai - kaip saugumiečių provokaciją", - LŽ teigė merginos motina V.Kusienė.

E.Kusaitė į VSD Klaipėdos skyriaus akiratį pateko dar 2007-ųjų rudenį. Tuo metu, vos 18-os sulaukusiai "sunkaus charakterio" merginai dingus iš namų, jos motina ir teta pasiekė, kad būtų paskelbta tarptautinė E.Kusaitės paieška, o vėliau, matydamos policijos pareigūnų bejėgiškumą, kreipėsi į VSD.

"Kai mergaitė 2007-ųjų spalį dingo iš namų, mes svarstėme įvairias versijas - gal ji nužudyta, gal išvežta į sekso vergiją, o viena iš paskutiniųjų - kad galbūt pateko į radikaliųjų musulmonų rankas", - neslėpė I.Jeleniauskaitė.

Pagrindo nerimui būta - mergina jau kuris laikas intensyviai internetu bendravo su islamo išpažinėjais.

E.Kusaitės ryšiai su musulmonais užsimezgė paauglystėje, kai mokykloje ji susipažino su čečėnų mergaite, o per ją - su šios broliu. Eglei tuomet buvo 14, vaikinui - 16 metų.

"Jie bendravo kelerius metus, kol vaikinui sukako 18, ir jis staiga dingo. Eglei į pašto dėžutę buvo įmestas tik atsisveikinimo laiškas. Iš jo mes ir sužinojome, kad mergaitė yra perėjusi į islamą. Vaikinas dėkojo Eglei, kad ji priėmė jo tikėjimą, tik liepė nesakyti tėvams, nes jie to nesupras", - prisiminė E.Kusaitės teta.

Pasak jos, mergaitė netikėtą išsiskyrimą skaudžiai išgyveno. Bet motina ir teta tik vėliau suprato, kad jos bendravimas su musulmonais nenutrūko. Tam daug įtakos turėjo ir dingusio vaikino bičiulis, lietuvis, esą likęs "globoti" Eglės.

Tai, kad 2007-ųjų spalį, nieko nepasakiusi artimiesiems, nepasiėmusi daiktų ir dokumentų, Eglė išėjo iš namų, sukrėtė jos šeimą.

"Po dviejų savaičių, kai jau buvo paskelbta tarptautinė paieška, ji su mumis susisiekė, pasakė, kad yra Vokietijoje. Kai nerimaudama pati ten nuvažiavau, pamačiau, kur ji pakliuvo, man pasidarė tikrai baisu. Tada seseriai liepiau kreiptis į VSD", - LŽ pasakojo E.Kusaitės teta.

Kitas planas

Taip prasidėjo net kelerius metus trukęs E.Kusaitės artimųjų bendravimas su VSD Klaipėdos padalinio Antiteroristinio skyriaus vadovu Dainiumi Noreika.

"Mums buvo pažadėta pagalba: sugrąžinus dukrą į Lietuvą, išsiaiškinti padėtį, suteikti gydymą", - teigė V.Kusienė.

E.Kusaitė į namus parvažiavo prieš pat 2007-ųjų Kalėdas. Prieš tai pasiskambinusi pranešė, kad grįžta, nes esą sulaukė skambučio iš Lietuvos ambasados Berlyne, informuojančio, kad jos laikas svečioje šalyje baigėsi. Klaipėdos apygardos VSD pareigūnai vėliau prasitarė, kad tai buvę padaryta su jų žinia.

"Eglė grįžo neatpažįstama. Vėl puolėme pas D.Noreiką, prašėme nukreipti ją sveikatos ištyrimui, kuo dukra buvo veikiama. Tai buvo akivaizdu, nes buvo labai pasikeitęs jos elgesys, mąstymas, sunykusi atmintis. Tačiau jokie tyrimai nebuvo atliekami motyvuojant, kad Eglė jokio nusikaltimo nėra padariusi. D.Noreika mums pranešė turįs kitą planą", - pasakojo I.Jeleniauskaitė.

Vykdant sumanymą, po kelių dienų Eglė buvo iškviesta į VSD Klaipėdos apygardą. Ir supažindinta su musulmone prisistatančia Aiša.

"Grįžusi tą dieną namo Eglė labai stebėjosi, kad VSD yra musulmonų. Mes iš karto supratome, jog tai yra VSD žmogus, bet tuo net džiaugėmės, nes supratome, kad pareigūnai mergaitę prižiūrės", - pasakojo teta.

Netrukus E.Kusaitė pranešė persikelianti pas musulmonus. Giminaitėms sunerimus, D.Noreika liepė nesijaudinti - esą viskas gerai, VSD pareigūnai žino, su kuo ir kaip ji bendrauja.

Supažindino su "musulmonais"

"Nepaisant, kad Eglė nepajėgia susiorientuoti, nesuvokia situacijos, jai reikalingas gydymas ir ramybė, ji to paties pareigūno dėka buvo atitraukta nuo namų aplinkos, apgyvendinta saugumiečių išnuomotame bute, supažindinta su musulmone prisistačiusia mergina, kuri ėmė ja "rūpintis". Eglė nuo pat sugrįžimo buvo "globojama" musulmonais apsimetusių saugumiečių, kiekvienas jos žingsnis ir žodis buvo kontroliuojami. Tie saugumo agentai (jų vardai mums žinomi) nurodydavo, su kuo Eglei bendrauti, kada ji gali apsilankyti namuose. Jie patys deklaravo itin radikalias pažiūras, jas siekė įdiegti ir Eglei", - pasakojo merginos motina.

Ypatingą įtaką merginai darė ją prižiūrintis vyriškis, taip pat prisistatantis musulmonu - galbūt tai tas pats dabar prokurorų minimas "vienintelis įslaptintas liudininkas", vis giliau klampinantis E.Kusaitę. Mergina "globėju" pasitikėjo aklai.

Nors Eglei esą buvo prigrasinta nieko neprasitarti motinai ir tetai, iš atskirų jos užuominų, atsitiktinai išsprūdusių žodžių jos tikina pradėjusios suprasti, kad vyksta kažkas keista.

"Mus stebino, kad mergaitė pasakodavo pietaujanti restoranuose, kad turėjo pinigų, nors mes jai jų neduodavome. Puolėme teirautis D.Noreikos - iš kokių lėšų Eglė gyvena. Jis vėl ramino. Klausėme ir pačios Eglės - gal tu kur nors įsipainiojai, dar į kalėjimą pakliūsi. Bet ji džiaugėsi, kad "globėjas" labai įtakingas ir "iš visur ištrauks". Mūsų Eglė buvo labai patikli...", - skausmo neslėpė I.Jeleniauskaitė.

Pasak jos, Eglė kartais ir pati prasitardavo esanti nustebusi, kad Klaipėdoje atsirado tiek į islamą atsivertusių žmonių - lietuvių, rusų. Kartą ji pasakė motinai: "Tu nenorėjai, kad ištekėčiau už čečėno, tai žinok, kad šitie, perėję į islamo tikėjimą, yra nepalyginti radikalesni."

"Mes buvome ramios, tikėjome, kad VSD pareigūnai viską išsiaiškins. O kad čia veikia saugumo agentai - mums net į galvą neatėjo. Iš kitos pusės, net jei būtume susigaudę ir pamėginę Eglę iš ten ištraukti, ji gal nebūtų mūsų paklausiusi, nes tikėjo jais aklai. Nors prieš pabaigą, prieš sulaikymą, abejonių buvo pradėję kilti ir jai", - atsidūsėjo teta.

Ilgas suolelis

Ypač moteris sunerimo paaiškėjus, kad E.Kusaitę "globojantis" ir radikalias idėjas jai į galvą kemšantis vyriškis bandė įpiršti ir mintį, kad reikia vykti į Azerbaidžaną ar Egiptą - vykdyti kažin kokią "misiją". Mergina atsisakė.

"Esame tikros, kad Eglė pačių VSD agentų buvo orientuojama į terorizmą. Kam reikėjo VSD taip elgtis? Juk jie nuolatos stebėjo Eglę - jei kilo įtarimų, galėjo išsikviesti ją, griežtai pakalbėti. Bet tokio pokalbio nebuvo! Ji buvo iš karto izoliuota, atitraukta nuo šeimos, apsupta keistų žmonių. Šie žmonės tokia linkme nuosekliai darbavosi dvejus metus, nenuostabu, kad pasiekė ir tam tikrų rezultatų - surinko tariamus įkalčius: lengvabūdiškai pasakytus žodžius, galbūt vieną kitą komentarą internete", - guodėsi E.Kusaitės teta.

Dabar bylą tiriantis prokuroras J.Laucius radikalių teroristų, susijusių su Egle, ieško po visą pasaulį - Rusijoje, Azerbaidžane, Didžiojoje Britanijoje.

"Aš jau esu jam sakiusi: žiūrėkite, jie juk - čia pat, Klaipėdoje, tai VSD agentai. Kai prokurorui J.Lauciui, kuris manęs klausė, kaip radikalėjo Eglės pažiūros, pasakiau, kad to reikia klausti Aišos, su kuria mergaitė buvo supažindinta VSD, jos "globėjo", kitų asmenų - VSD agentų, kurie galėtų labai išsamiai papasakoti, jis pareiškė - apie juos nekalbėkime. Kodėl - nekalbėkime? Juk jeigu jie visi būtų susodinti ant kaltinamųjų suolo, Eglei šalia vietos nebeliktų, ji iš nusikaltėlės taptų auka", - įsitikinusi teta.

Vėmė krauju

Vis dėlto 2008-ųjų rugpjūtį E.Kusaitė grįžo pas motiną ir tetą. Pasak jų, Eglė buvo pradėjusi atsigauti: "sunkaus charakterio" mergina sutiko baigti 12-ą klasę, ketino studijuoti socialinį darbą kolegijoje.

"Bet tuo metu labai suintensyvėjo ir kvietimai jai grįžti pas tuos vadinamuosius "musulmonus". Eglė skųsdavosi, kad pavargo, kad nebenori. Mes irgi raginome atsisakyti to bendravimo, tik Eglė atsakydavo: "Galvojate, kad sykį priėmus islamą galima iš ten išeiti?"

Merginos artimųjų teigimu, tvirtinimai, kad E.Kusaitė į Maskvą rengėsi vykdyti teroro aktų, yra absurdiški. Pasak moterų, Rusijos sostinėje ji ketino viešėti pas savo draugę čečėnę Aišą, 21 metų studentę, su kuria internetu bendravo ne vienus metus.

"Tai buvo kelionė, į kokias važiuojame daugelis - su visais dokumentais, leidimais, be to, suderinta su VSD. O tai, kad už nugaros, kaip paaiškėjo, buvo suderinta VSD ir Rusijos FSB operacija, nei Eglė, nei mes neįtarėme", - tvirtino I.Jeleniauskaitė.

Bilietą nusipirkusi ir visai oficialiai į autobusą sėdusi E.Kusaitė praėjusių metų spalio 24-ąją buvo sulaikyta Kaune. Tą pačią dieną ji buvo nuvežta į Vilnių, kur areštinėje Kosciuškos gatvėje praleido 11 dienų.

"Po to Lukiškių kalėjimą, kurio aplinka pasibaisėjo prezidentė Dalia Grybauskaitė, mergaitė vadino vos ne kurortu, - prasitarė I.Jeleniauskaitė. - Mes sužinojome, kad po pirmojo tardymo Eglutė vėmė krauju. Vėliau pradėjo slinkti plaukai, klibėti dantys. Jau Lukiškėse, pasimatymo metu, ji klausė: "Teta, ar duosi pinigų protezui, jei dantys iškris."

Tą pačią dieną, kai E.Kusaitė buvo sulaikyta, jos motinos ir tetos namuose Klaipėdoje VSD pareigūnai atliko kratą.

"Prisimenu, vyrai dar ironiškai paklausė: "Tai kur Eglutė?" Sesuo dar atsakė: "Išvyko į Maskvą. Juk patys išleidote", - pasakojo I.Jeleniauskaitė.

Per kratą pareigūnai konfiskavo Eglės "globėjo" dovanotą Koraną, musulmoniškus merginos drabužius, paėmė kompiuterį.

"Prieš tai - dvejus su puse metų, nuo tada, kai Eglė buvo išvažiavusi į Vokietiją, - mes su seseria prašėme ištirti jame likusius mergaitės susirašinėjimus. Tada tai niekam nerūpėjo. Mes tą kompiuterį piršte piršome!" - stebėjosi giminaitė.

Mergina palūžo

Kaip vėliau, per pirmąjį pasimatymą Lukiškių kalėjime, motinai ir tetai pasakojo E.Kusaitė, dabar jau prokurorai ją spaudė prisipažinti į Maskvą važiavus sprogdinti civilių gyventojų.

"Ji sakė verkusi, šaukusi, kad tikrai neturėjo tokių minčių, kad nepasirašys po tokiais tvirtinimais. Tada ją pradėjo versti prisipažinti važiavus sprogdinti karinių bazių, - tikino teta. - Eglei grasino, kad neprisipažinus nukentės Maskvoje sulaikyta jos draugė Aiša. "Jei nebijai dėl savęs, tai žinok, kad ir tavo Aiša vienu ar kitu atveju negyvens. Ją kankins elektra, ją prievartaus kalėjime." Tokie buvo žodžiai. Tai galite pacituoti, nes yra tokios medžiagos."

Eglė palūžo. Pasirašė apklausos dokumentus, tuo pripažino, kad Rusijos karinės bazės galėjusios būti jos taikinys. Prieš tai laiškuose artimiausioms moterims E.Kusaitė guodėsi, kad prokuroras reikalauja pasirašyti dėl tokių dalykų, kur ji tikrai negali dėti savo parašo, nes tai - netiesa. Ar tas prokuroras J.Laucius galėtų paaiškinti - kaip paprasta mergina iš Lietuvos galėtų patekti į Rusijos karinę bazę?

Pasitelkė psichiatrus

Kol kas, teismui neįrodžius kitaip, tiesa vis dar turi būti laikomi E.Kusaitės žodžiai, kuriuos ji gali ištarti viešai. Ir atsakyti už tai, ką pasakoja.

Ar ne todėl mergina, kurią gydyti prieš dvejus metus prašiusi motina nesulaukė jokios pagalbos, jau antrą kartą yra tiriama psichiatrų?

Kaip LŽ pasakojo E.Kusaitės teta, pirmoji ekspertizė, prokurorų nurodymu, jai buvo atlikta dar 2009-ųjų lapkričio viduryje Utenos psichiatrijos ligoninėje. Praleidusi ten beveik mėnesį, mergina buvo pripažinta sveika. Tačiau prieš kelias savaites, prokuroro J.Lauciaus iniciatyva, pradėta antroji ekspertizė - šįkart pačiame kalėjime.

"Antras tyrimas turbūt reikalingas tam, kad Eglės parodymai, kuriuos ji galėtų duoti prieš VSD teisme, virstų negaliojančiais", - spėja I.Jeleniauskaitė.

Vyriški žaidimai

Mėsmalę primenančios situacijos, į kurią pateko E.Kusaitė, nekomentuoja nei ja pasirūpinti žadėjęs VSD atstovas D.Noreika, nei departamento vadovybė - esą tai tyrimą atliekančios Generalinės prokuratūros reikalas.

Tyrimą atliekantis prokuroras J.Laucius apie įtarimus merginai teisme kalba lyg apie įrodytą faktą.

Ar ne todėl LŽ kalbinti teisėsaugininkai, saugantys savo darbo vietą, apie šią situaciją kalba kaip vienas: "Vyrai per daug užsižaidė." Esą situacija buvusi kontroliuojama, bet tyrimą perėmus Vilniui "viskas buvo sugadinta".

Kiek atviresnis, kalbėdamas su LŽ, buvo tik praėjusiais metais iš VSD Klaipėdos apygardos vadovo posto pasitraukęs ilgametis viršininkas Algirdas Grublys.

Paklaustas, ar VSD iš tiesų net kelerius metus palaikė kontaktą su E.Kusaite, jis santūriai pratarė: "Gali būti."

"Ne, artimieji šiuo atveju nemeluoja. Bet supraskite principinį dalyką - padėti paprašė pati mama, sunerimusi, kad čečėnai pagrobė jos dukterį ir išvežė į Vokietiją. Ar neturime tokiu atveju pasidomėti, kas vyksta?" - aiškino buvęs Klaipėdos padalinio vadovas.

Tačiau jei E.Kusaitė iš tiesų buvo VSD akiratyje, kodėl jos nusikalstamos, kaip tvirtinama, užmačios nebuvo išaiškintos anksčiau, kodėl prireikė merginą paskelbti teroriste, o Lietuvą - piktavalius auginančia šalimi?

"Aš sakiau, kad man dėl to gėda. Negalima žaisti su žmonėmis. Jei imiesi žmogų globoti, tai ir reikia tai daryti, o ne žaisti su juo. Daugiau kalbėti aš negaliu", - LŽ sakė A.Grublys, atsisakęs komentuoti dabartinę situaciją VSD Klaipėdos apygardoje, iš kurios vadovo posto jis buvo išstumtas "valstybininkų". Į A.Grublio vietą buvo paskirtas Dainiaus Dabašinsko žmogus Mindaugas Svirskas, pats asmeniškai neteisėtai klausęs žurnalistų pokalbių ir dabar atsakingas už šią "bendrą Lietuvos VSD ir Rusijos FSB operaciją". Atsakingas ir teisme? Kada?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"