Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

VRM autoūkis - per kietas riešutas etikos sargams

 

Ar Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) gali pasitikėti dokumentais, kuriuos gauna iš valstybinių įstaigų, tirdama, ar jų vadovai nesupainiojo viešųjų ir privačių interesų?

Abejonių, kad VTEK gali būti klaidinama, kilo susipažinus su Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pateikta medžiaga į komisijos užklausas dėl ministro Raimundo Palaičio naudojimosi tarnybiniais automobiliais "Audi A6" (valst. nr. PVL714) ir "Volkswagen Jetta" (EGE 931) bei vis su savaitgaliais sutampančių kelionių į pajūrį su asmeniniu vairuotoju.  

Ministrui krizė negalioja

33,37 lito už parą - tiek ministras R.Palaitis ir kai kurie jo pavaldiniai moka už beveik naujo, 2009 metais pagaminto, ministerijai priklausančio automobilio "Volkswagen Jetta" nuomą asmeninėms reikmėms. Analogiškos mašinos nuoma privačioje bendrovėje "Autobanga" kainuoja nuo 130 iki 160 litų per parą. 

Tai ne vienintelis ministerijos automobilis, kuriuo naudojasi R.Palaitis. Kasdien tarnybos reikalais jį vežioja vairuotojas Laimonas Ciūnys prieš trejus metus įsigytu prabangiu "Audi A6", kainavusiu 130 tūkst. litų. 

Nors visur krizė, o VRM darbuotojai dar skaudžiau ją pajuto griuvus bankui "Snoras", kuriame buvo laikomos ministerijos lėšos, ministras neatsisakė privilegijos pusdykiai naudotis tarnybiniu automobiliu. Nepasakytum, jog R.Palaitis uždirba tiek mažai, kad neįstengtų nusipirkti nuosavo automobilio. Oficialiai skelbiama, kad 2011 metų trečiąjį ketvirtį jo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, sudarė 9248 litus. Be to, R.Palaitis, kaip ir kiti ministrai, kas mėnesį gauna per 2 tūkst. litų reprezentacinėms išlaidoms. 

Išperkamąja nuoma įsigijęs naują nuosavą mašiną ministras nė nepajustų, kad labai sumažėtų jo mėnesio pajamos. Ar ne todėl R.Palaitis, kone vienintelis iš ministrų, neturi savo automobilio, kad gali išsinuomoti tarnybinį transportą iš ministerijos autoūkio, kuriame jis prižiūrimas, remontuojamas, plaunamas? 

Į Palangą, kurioje turi nuosavą namą, R.Palaitis bent kartą per mėnesį vyksta ministerijos "Audi" su vairuotoju, suderinęs asmeninius reikalus su tarnybiniais vizitais. Vien per devynis praėjusių metų mėnesius tokių išvykų buvo dešimt, kone visos truko 2-3 dienas. O jei automobilio reikia ilgesniam laikui ir privatūs bei tarnybos reikalai niekaip nedera, VRM garaže ministro visuomet laukia prižiūrėta, techniškai sutvarkyta ir juokingai pigiai nuomojama "VW Jetta".  

Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 14 straipsnio "Valstybės ir savivaldybių materialiojo turto nuoma" 2 dalies 2 punktas numato, kad ilgalaikis materialusis turtas gali būti išnuomojamas trumpalaikiam neatidėliotinam darbui (avarijų, stichinių nelaimių likvidavimui ir pan.) ar trumpalaikiam renginiui (parodai, sporto varžyboms, pasitarimams, seminarams, šventėms, kultūros renginiams, darbuotojų socialinėms reikmėms) organizuoti. Bendra turto nuomos šiems darbams ar renginiams trukmė negali būti ilgesnė kaip 30 dienų per kalendorinius metus.

Pernai R.Palaitis automobilį "VW Jetta" buvo išsinuomojęs 11 kartų, naudojosi juo 29 dienas. Taigi beveik maksimalų leidžiamą laiką. O kokiems neatidėliotiniems darbams ar trumpalaikiams renginiams jis nuomojosi tarnybinį transportą? 

"Kaip ir pati pastebėjote savo klausime, ministras automobilį nuomojosi būtent tiems renginiams, kurie jūsų minimo įstatymo straipsnyje apibūdinami kaip "trumpalaikiai renginiai", - ironizuodamas atsakė VRM Protokolo ir viešųjų ryšių skyrius.

VRM buhalterijos duomenimis, pateiktais VTEK, iki 2011-ųjų rugpjūčio R.Palaitis šešis kartus nuomojosi tarnybinį transportą. Sausio mėnesį - septynioms paroms, gegužę - keturioms, liepą - trims, rugpjūtį - dviem paroms. Iš viso 16 parų, už jas sumokėjo 500 litų.

Tačiau komisijai pateiktame ministro vizitų sąraše iki 2011 metų spalio pavyko rasti tik vieną darbo kelionę, sutapusią su "VW Jetta" nuomos terminu, - gegužės 21-ąją jis vyko į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą. Kitos keturios nuomos sutartys niekaip nebuvo susijusios nei su ministerijos vadovo vizitais, nei su avarijų ar stichinių nelaimių likvidavimu. 

Pasak VRM, "VW Jetta" naudojasi ne tik ministras, bet ir jo pavaldiniai. Sprendžiant iš komisijai pateiktų dokumentų, R.Palaitis iki spalio šiuo automobiliu nuvažiavo 4697 km, o neįvardyti jo pavaldiniai - 2584 kilometrus. Už tą pačią juokingą nuomos kainą.  

Abejotini dokumentai

LŽ turėjo galimybę susipažinti su VTEK surinkta medžiaga, nes komisija atliko tyrimą gavusi šio dienraščio žurnalistės, rašiusios apie R.Palaičio keliones į pajūrį tarnybiniu transportu, pareiškimą.  VTEK tyrė keletą R.Palaičio išvykų į Palangą, viena jų buvo gegužės 20-22 dienomis. Tąkart R.Palaitis iš garažo paėmė automobilį "VW Jetta". 

Tai būtų buvusi eilinė kelionė, jei nakčiai be priežiūros prie R.Palaičio namų paliktas automobilis nebūtų sudominęs ilgapirščių. Šie nulaužė ir pavogė mašinos šoninius veidrodėlius. Įvykis buvo užregistruotas policijos suvestinėse ir tapo plačiai žinomas. Šį atvejį tyrusiai VTEK neužkliuvo VRM pateikti automobilio nuomos dokumentai, patvirtinantys, kad ministras buvo teisėtai išsinuomojęs tarnybinį transportą. 

Tačiau LŽ atidžiau apžiūrėjo R.Palaičio vardu surašytą prašymą išnuomoti automobilį gegužės 20-22 dienoms. Nuo kitų panašių jis skyrėsi tuo, kad buvo ne išspausdintas, o surašytas ranka, nenurodyta data, ant lapo nepavyko įžvelgti žymų, jog prašymas būtų buvęs užregistruotas. Abejonių, kad dokumentas galėjo būti paskubomis surašytas atgaline data, jau tada, kai automobilis buvo apgadintas, kelia ir kita aplinkybė - ant kasos pajamų orderio, kuriame nurodyta, kad iš R.Palaičio paimta 66,74 lito, suraitytas visiškai kitoks negu ministro parašas. 

VTEK turi teisę paprašyti papildomų paaiškinimų iš asmenų, kurių atžvilgiu atlieka tyrimą. Tačiau komisijai medžiagą rengusi darbuotoja pasitenkino VRM patikinimu, kad ministras automobiliu naudojasi tvarkingai, mokėdamas už tai ir nesigilindamas į gautus dokumentus. 

Tarnauja naktį ir savaitgaliais

2011 metų balandžio 19-ąją R.Palaitis susiruošė trijų dienų vizito į Azerbaidžaną, kuriame vyko dvišalis vidaus reikalų ministrų susitikimas. Lėktuvas turėjo išskristi anksti rytą. Paprastas Lietuvos gyventojas į oro uostą būtų važiavęs taksi. Tačiau R.Palaitis susitvarkė kitaip. Vairuotojas L.Ciūnys, pradedantis darbą 8 val., tą naktį į garažą pasiimti ministro "Audi A6" atvyko 4 val. 15 minučių. Nuvežęs ministrą į oro uostą, vairuotojas dar prieš devynias grąžino automobilį į garažą, tą dieną iš viso nuriedėjęs 60 kilometrų. 

LŽ paklausė VRM Protokolo ir viešųjų ryšių skyriaus, ar teisės aktai numato tokį vairuotojo darbo pobūdį naktį? "Visi jums gerai žinomi darbo santykius reglamentuojantys teisės aktai darbuotojui sutikus nedraudžia dirbti viršvalandžių", - atėjo atsakymas. 

O ar ilgai vairuotojas išsaugotų savo darbo vietą, jeigu atsisakytų vežioti savo viršininką bet kuriuo paros metu ir poilsio dienomis? Todėl tas pats L.Ciūnys paaukojo išeiginę, kad šeštadienį, sausio 22-ąją, nuvažiuotų tarnybiniu "Audi A6" į oro uostą ir pasitiktų iš vizito Vengrijoje sugrįžusį ministrą. Gegužės 8-ąją, sekmadienį, vairuotojas skubėjo ministerijos "audine" pasitikti iš Tbilisio parskridusio R.Palaičio.  

Verta tyrėjų dėmesio

Jeigu VTEK būtų įsigilinusi į gautą medžiagą, būtų radusi nemažai stulbinamų nesutapimų, kurių valstybinėje įstaigoje, formuojančioje valstybės politiką, organizuojančioje, koordinuojančioje ir kontroliuojančioje jos įgyvendinimą, tikrai neturėtų būti. 

Štai VRM pateikė komisijai informaciją, kad kovo 16-17 dienomis  R.Palaitis dalyvavo dviejų dienų trišaliame Lietuvos, Latvijos ir Estijos vidaus reikalų ministrų susitikime Rygoje. Automobilio "Audi A6", kuriuo turi teisę naudotis tik ministras su vairuotoju, kelionės lape nurodyta, kad L.Ciūnys paėmė mašiną iš autoūkio Vilniuje kovo 16-ąją 7.15 val. ir tą pačią dieną 18 val. vėl pastatė į garažą, per dieną nuvažiavęs 305 kilometrus. Tačiau vien iki Rygos - 291 km, o į abi puses - apie 600 kilometrų!  

Kitą dieną, kovo 17-ąją, L.Ciūnys paėmė automobilį iš garažo 10 val., o atgal pastatė 15.20 val., per tą laiką, jei tikėtume įrašu, nuvažiavęs dar 305 km į Rygą ir atgal. 

Ir tokių nerealių įrašų, patvirtintų garažo atsakingų asmenų parašais, apstu. Birželio 3, 4, 5 dienomis (penktadienis-sekmadienis), anot oficialaus pranešimo, R.Palaitis su vairuotoju automobiliu "Audi A6" vyko į Karklę, esančią greta Palangos, o per išeigines susitikinėjo su Palangos gyventojais. Tai patvirtina ir darbo laiko apskaitos žiniaraštis, kuriame nurodyta, kad L.Ciūnys tomis dienomis buvo komandiruotėje.

Tačiau automobilio kelionės lape parašyta, jog vairuotojas L.Ciūnys, birželio 3-iosios rytą paėmęs iš garažo "audinę", vidurnaktį pastatė ją atgal, nuvažiavęs per dieną 320 km (nuo Vilniaus iki Palangos - 332 km, o į abi puses - dvigubai tiek). Šeštadienį jis pasiėmė mašiną tik 11.30 val., sugrįžo į garažą 16 val., nuvažiavo 80 kilometrų. Sekmadienį L.Ciūnys paėmė automobilį 10 val., grąžino 19 val., nuvažiavo 320 kilometrų.   

Iš tiesų vairuotojas visą tą laiką kartu su ministru buvo pajūryje, vežiojo jį į susitikimus, tad į garažą Vilniuje tikrai nebuvo atvykęs ir mašinos ten nebuvo palikęs. "Automobilio kelionės lapuose nurodomas ne vairuotojo darbo ar atvykimo į garažą, o automobilio ridos laikas - tai reiškia, kad kovo 16 d. 7.15 val., kaip jūs nurodote, automobilis pradėjo važiuoti, o tą pačią dieną 18.00 val. buvo nebenaudojamas", - paaiškino VRM Protokolo ir viešųjų ryšių skyrius, nors kelionės lapuose konkrečiai nurodyta, kad pažymimas automobilio atvykimo į garažą laikas, jis patvirtinamas budinčio mechaniko parašu.  

Vaiduoklis autostradoje

Štai tokiais nepatikimais kelionės lapų įrašais vadovavosi VTEK, priimdama sprendimą dėl "Audi A6" kelionės sekmadienį, rugpjūčio 7-ąją. Dideliu greičiu autostrada Klaipėda-Vilnius skriejantį ministro automobilį pastebėjo ta pačia kryptimi važiavę žurnalistai. "Audi A6" net buvo nufotografuotas kelyje. 

Tačiau VTEK patikėjo ne nuotrauka, o pasitikėjimo nekeliančiais įrašais automobilio kelionės lape. Jame nurodyta, kad "audinė" palikta garaže dar penktadienį, rugpjūčio 5-ąją 17 val., per dieną nuriedėjusi 520 kilometrų. 

Tai smarkiai skiriasi nuo ministro darbotvarkės ir realiai nuvažiuoto kelio. Protokolo ir viešųjų ryšių skyrius pranešė, kad rugpjūčio 5-ąją iki pietų R.Palaitis viešėjo Tauragėje (239 km į vieną pusę). Paskui jis tarnybiniu automobiliu su vairuotoju išvyko į Nidą (dar 160 km) dalyvauti pasieniečių organizuotame renginyje. Taigi iki 17 val. "Audi A6" net skrisdama nebūtų spėjusi pasiekti garažo Vilniuje. O nuvažiuotas atstumas turėtų būti 800 km.

Tačiau komisija nusprendė, kad nerealus įrašas kelionės lape yra rimtesnis argumentas negu sveikas protas. Panašiai kaip sename anekdote zuikiai, patikėję tuo, kas buvo užrašyta ant tvoros... Ir nusprendė, kad R.Palaitis nesinaudojo ministerijos "Audi A6" su vairuotoju savaitgalį viešėdamas pajūryje. Taigi nepažeidė viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje nuostatų naudodamasis tarnybiniu automobiliu. 

Kritiškai įvertinusi gautą medžiagą VTEK kaip tik galėjo nustatyti,  kad autostradoje nufotografuotu "Audi A6" buvo naudojamasi neįrašius šio automobilio išvykimo į kelionės lapą. Ko tokiu atveju verta VTEK, jeigu kritiškai nevertina ir neanalizuoja gautos medžiagos? Dėl savo reputacijos susirūpinę valdininkai, einantys aukštas pareigas, turi galimybę atsiųsti tokią medžiagą, kokia jiems palanki. Arba paprašyti pavaldinių pateikti ją taip, kad nebūtų matyti jokių pažeidimų. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"