Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Vokietis Marijampolės krašte kaunasi su skurdu

 
2006 06 09 0:00
Gerhardas Jozefas Carlas sako, jog pagalbą teikia ne daugiavaikiams tėvams, bet jų vaikams<br>Kazio Kazakevičiaus nuotrauka
Gerhardas Jozefas Carlas sako, jog pagalbą teikia ne daugiavaikiams tėvams, bet jų vaikams
Kazio Kazakevičiaus nuotrauka

Per septynerius metus sušelpta beveik pustrečio šimto vaikų. Jų gyvenimo sąlygoms pagerinti paaukota beveik milijonas litų - tokia Šveicarijoje gyvenančio vokiečio Gerhardo Josefo Carlo ir jo vadovaujamos viešosios įstaigos 'Solidarity' auka skurdo slegiamiems Marijampolės krašto vaikams.

Praėjusių metų pabaigoje 24 metų Elės ir trejais metais vyresnio Valtemiro Mašaripovų šeima, auginanti 5 mažamečius vaikus, sulaukė paramos iš "Solidarity".

Įkurtuves aptemdė dūmai

Vėlų rudenį šią šeimą prie pat sienos su Lenkija esančiame Salaperaugio kaime aplankęs Gerhardas Josefas Carlas stebėjosi, kaip visa septynių asmenų šeima sutelpa nedideliame vieno kambario bute. Tuomet ir buvo nutarta už 15 tūkstančių litų šiai šeimai nupirkti atskirą sodybą. Tam tinkamas gyvenamasis namas bei ūkiniai pastatai buvo surasti beveik už 20 kilometrų esančiame Rūdelės kaime. Tad vos prieš pusmetį - gruodžio viduryje - jaunai šeimai buvo įteikti raktai nuo jiems dovanotų namų.

"Iš karto kraustytis negalėjome, - pasakojo Valtemiras. - Vyriausias vaikas buvo pradėjęs lankyti tenykštės Salaperaugio mokyklos parengiamąją klasę. Be to, mano motinos ūkiniuose pastatuose laikėme karvę, kiaulių ir pašarus. Žiemą juos persivežti būtų buvę sunku. Tai ir laukėm pavasario - patogesnio meto persikraustyti".

Deja, įkurtuves sujaukė gaisras. Vieną balandžio dieną dėl kol kas neaiškių priežasčių supleškėjo ne tik Mašaripovų šeimai dovanotos sodybos medinis tvartas, bet ir šalia stovėjęs garažas, stoginė, apdegė lauko virtuvės stogas.

Padės dar kartą

"Nežinau dėl ko kilo gaisras. Apie jį sužinojome tik po geros savaitės. Dabar tai aiškinasi policija, todėl net nuodėgulių tvarkyti dar negalime. Savaime gaisras kilti tvarte negalėjo, net elektra nebuvo į jį nuvesta", - svarstė daugiavaikės šeimos tėvas. Jis pripažino, kad dovanotos sodybos tvarte žiemą savo gyvulius laikė už keliolikos metrų gyvenantis kaimynas.

"Nepaliksime šios šeimos likimo valiai, nes akivaizdu, kad tokiomis sąlygomis vaikai augti negali. Todėl šeimai skirsime lėšų ūkiniams pastatams atstatyti. Ir ne tokio dydžio, kokio buvo, bet didesnių, kad daugiavaikė šeima galėtų auginti gyvulius ne tik savo poreikiams", - LŽ sakė apie Mašaripovų šeimą ištikusią nelaimę išgirdęs ir sodybą apžiūrėjęs Carlas.

Paramą nuo gaisro nukentėjusiai šeimai iš Kalvarijos savivaldybės fondo pažadėjo ir Kalvarijos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Roma Brazauskienė. Anot jos, kol kas paramos skyrimą stabdo tai, kad iki šiol savivaldybė nėra gavusi reikiamų dokumentų iš priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos.

Dovanojo ne tik namą

Tame pačiame Rūdelės kaime nuo praėjusios vasaros "Solidarity" organizacijos dovanotame name gyvena ir 8 vaikus augina Kaduškevičių šeima. Kaip pasakojo Žydrūnė Kaduškevičienė, dovanota sodyba jiems buvo vienintelė galimybė kurti savo šeimos lizdą, kai daugiavaikė šeima prarado pastogę pas giminaičius.

"Vyras pagal profesiją stalius, jis po truputį ir remontuoja gyvenamąjį namą", - sakė Kaduškevičienė, po kambarius vedžiodama į jų namus užsukusį Carlą. Pastarasis pas Kaduškevičius atvažiavo ne tik pasižiūrėti, kaip šie įsikūrė naujuose namuose, bet ir pasidomėti, kas buvo nupirkta už 5 tūkstančius litų, kurie buvo skirti įsigyti baldams bei įsirengti sanitarinį mazgą. Deja, pastarojo taip ir nepamatė.

"Mes dar nespėjome įsirengti dušo ir tualeto. Tik išgriovėme seną krosnį. Kai tik vyras turės laiko, tuo užsiims", - aiškino naujoji sodybos šeimininkė.

Ar patikėjo šiais pažadais "Solidarity" vadovas, spręsti sunku, tik jis paprašė Kaduškevičienės nepanaudotus 3 tūkstančius litų, kurie buvo skirti baldams įsigyti, perduoti Kalvarijos seniūnei Liudai Bučinskienei, kad pinigai nebūtų išleisti kokioms nors kitoms reikmėms. O kai reikės - seniūnė važiuos kartu ir sumokės už sanitariniam mazgui reikalingas medžiagas bei įrangą.

"Rudenį vėl atvažiuosiu pasižiūrėti, ar įvykdyti pažadai", - atsisveikindamas su Kaduškevičiene teigė Carlas.

Paramą - "per gerklę"

Kalvarijos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos teigimu, parenkant šeimas "Solidarity" paramai, pirmiausia atsižvelgiama į tai, kad vaikų tėvai nepiktnaudžiautų alkoholiu. "Skirti paramą asocialioms šeimoms net nerekomenduojame", - sakė Brazauskienė.

Šiai taisyklei buvo nusižengta tik vieną kartą - 2001 metais už 56 tūkstančius litų "Solidarity" namą nupirko didelei kalvarijiečių Aušros ir Gintauto Virbickų šeimai. Jie su penkiais nepilnamečiais vaikais tuomet glaudėsi vėjų perpučiamoje pašiūrėje. Nors niekam nebuvo paslaptis, kad šeimos "galva" išgėrinėja, tačiau Carlas padarė išimtį šiai šeimai, nes ką tik buvo mirusi penkiolikametė Virbickų dukra. Ir ne dėl kokios nors įsisenėjusios ligos, o dėl užkrato, patekusio į kraują susižeidus koją.

"Solidarity" Virbickams padovanojo didžiulį mūrinį gyvenamąjį namą. Buvo tikėtasi, kad jame galės gyventi ne tik patys Virbickai, bet vėliau savas šeimas sukūrę ir jų vaikai. Deja, tokioms viltims išsipildyti lemta nebuvo. Šeimos galva, net neturėdamas vairuotojo pažymėjimo, nevengė girtas važinėti žmonai priklausančiu automobiliu ir "užsidirbo" beveik 20 tūkstančių litų siekiančią baudą. Neturėdamas pinigų baudoms sumokėti, Virbickas netruko sulaukti antstolių. Šie praėjusį rudenį pardavė pusę "Solidarity" šeimai dovanoto namo. O šią žiemą jau ir patys Virbickai pardavė likusią namo pusę.

"Žinau, kad taip nutiko, bet tik tiek džiugu, jog Virbickai neliko visai be pastogės. Už gautus pinigus jie įsigijo kitą nedidelį namą Kalvarijoje ir dar liko pinigų jį suremontuoti. Todėl negaliu sakyti, kad tie žmonės mane visiškai nuvylė", - aiškino Carlas.

Pagelbėta šimtams vaikų

"Solidarity" paramą skurstantiems Lietuvos vaikams pradėjo teikti 1994 metais. Iš pradžių buvo remiami Vilniaus apskrities vaikų globos namų gyventojai. Vėliau buvo susikoncentruota ties viena Marijampolės apskritimi.

"Kai 1998 metais manęs vienas tuometinės Vyriausybės narių paprašė surasti rėmėjų vienai daugiavaikei Marijampolės apskrities šeimai, pamąstėme, kad gal geriau būtų visą paramą koncentruoti kokiame nors nedideliame Lietuvos regione, o ne mėtyti ją po visą šalį, nes taip ji "pasimeta". Labdaros lėšas panaudojant viename konkrečiame regione galima pasiekti kokių nors esminių pokyčių, rodančių, kad skurdo liko mažiau", - apie paramos Marijampolės apskrities daugiavaikėms šeimoms pradžią šiandien prisimena Carlas.

Suteikus pagalbą pirmajai šeimai, netrukus paramos prireikė ir dar keletui. Šiuo metu ši labdaringa organizacija yra parėmusi 37 šeimas, kuriose auga 246 nepilnamečiai vaikai. Vien tik jų paramai buvo skirta beveik 0,9 mln. litų. O iš viso "Solidarity" Lietuvos vaikams yra paaukojusi beveik 2 milijonus litų. Šias lėšas organizacija surenka daugiausia iš Vokietijoje gyvenančių rėmėjų, taip pat apie pusę pelno tam skiria ir daugiau kaip 12 metų Vilniuje veikianti "Solidarity" leidykla.

Tiki gėrio galia

Ne vienai dešimčiai šeimų padėjęs įsigyti gyvenamąjį būstą ir pagelbėjęs kopti iš skurdo liūno bei auginti didelį būrį vaikų, Carlas sako, kad nepaisydamas visokiausių nesėkmių jis ir toliau tęs šį darbą. Nors ne visi gavusieji paramą sugeba pakeisti savo gyvenimą, jis ir toliau taip rinks aukas Lietuvos vaikams, kad galėtų šiems padovanoti namus.

"Tai, ką darome, darome ne tėvams, o vaikams. Jei yra nors kokia galimybė pagerinti vaikų gyvenimą, aš tai ir darysiu, nepaisydamas jokių trukdžių ar tėvų nusiteikimo gyventi kitaip. Jei vaikai nors trumpai pamato kitokį gyvenimą, jų širdelėse tai išlieka visam laikui. Ir visai neklausiu, ar jie bus mums kada nors dėkingi už tai. Svarbiausia - nors kiek mažiau skurstančių vaikų".

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"