Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Visa šeima tarnavo Lietuvai

 
2007 08 14 0:00

Pirmadienį anksti ryte Romos Gemelli klinikoje mirė Kazys Lozoraitis. Lietuvos diplomatas, ilgametis Italijos lietuvių bendruomenės narys, pirmasis LR nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius prie Šventojo Sosto ir Maltos ordino. K.Lozoraitis mirė nuo vėžio, sirgo trumpai, bet sunkiai. Jam buvo ką tik suėję 78 metai. Ambasadorius bus laidojamas ketvirtadienį, rugpjūčio 16 dieną. Rudenį bus perlaidotas Lietuvoje. Tikimasi, kad Kauno Petrašiūnų kapinėse, prie tėvų.

Visa Lietuva užjaučia

"Lietuva patyrė didžiulę netektį. Mus paliko paskutinis diplomatų Lozoraičių šeimos atstovas. Kartu su broliu Stasiu Lozoraičiu, pirmuoju nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos ambasadoriumi JAV, jam buvo lemta tęsti prieškario Lietuvos ambasadoriaus Italijoje - tėvo Stasio Lozoraičio - misiją. Lozoraičių šeimos nuopelnai Lietuvos nepriklausomybei - tai atskiras diplomatijos istorijos skirsnis", - vakar sužinojęs apie ambasadoriaus mirtį sakė prezidentas Valdas Adamkus.

"Mano atmintyje Kazys Lozoraitis išliks kaip iškili asmenybė, taurios sielos žmogus, didis Tėvynės patriotas, kovotojas už jos nepriklausomybę. Diplomato šeimos namai visada buvo atviri Lietuvai. Savo, žmonos Almos ir visų Lietuvos žmonių vardu reiškiu nuoširdžią užuojautą žmonai Giovannai, dukrai Dainai ir visiems, liūdintiems dėl šios skaudžios netekties", - užuojautą reiškė šalies vadovas.

Ambasadorių K.Lozoraitį prezidentas V.Adamkus yra apdovanojęs Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro Didžiuoju kryžiumi ir ordino "Už nuopelnus Lietuvai" Didžiuoju kryžiumi. Kaip pranešė užsienio reikalų ministerija, ambasadorius yra ir Silvestro ordino kavalierius.

Diplomatijos tarnyboje

K.Lozoraitis gimė 1929 metų liepos 23 dieną Berlyne diplomato Stasio Lozoraičio ir Vincentos Matulaitytės-Lozoraitienės šeimoje. Nuo 1939 metų Stasiui Lozoraičiui tapus Lietuvos Respublikos atstovu Italijoje, su tėvais ir vyresniuoju broliu Stasiu gyveno Romoje. Baigęs licėjų studijavo Romos universitete žurnalistiką.

Nuo 1960 metų dirbo Lietuvos pasiuntinybėje prie Šventojo Sosto, nuo 1972-ųjų - taip pat Vatikano radijo lietuvių redakcijoje.

1991 metų gegužę paskirtas Lietuvos Respublikos ambasadoriumi prie Šventojo Sosto. Skiriamuosius raštus popiežiui Jonui Pauliui II įteikė liepos 11 dieną. Vėliau paskirtas ir Lietuvos ambasadoriumi Maltos ordinui. Ambasadai vadovavo iki 2004 metų lapkričio 15 dienos.

Rūpinosi archyvo dovanojimu Lietuvai

Lyg nujausdamas kažką negera, K.Lozoraitis pastaraisiais metais rūpinosi savo asmeninio archyvo, bibliotekos pargabenimu į Lietuvą. Šių metų gegužę net 16 tūkst. vienetų knygų bei periodinių leidinių papildė Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos fondus. Tai visos Lozoraičių šeimos knygų ir periodinių leidinių rinkinys. Šios bibliotekos Lituanikos skyriaus vedėja Silvija Vėlavičienė balandį pati buvo nuvykusi į Romą ir kartu su diplomatu parengė kolekciją kelionei į Lietuvą. "Kai tvarkėme knygas, pastebėjau, kad Kazys buvo liūdnas, - sakė S.Vėlavičienė. - Tai visiškai suprantama, nes ši kolekcija subrandino jo paties asmenybę, su šiomis knygomis išaugo brolis Stasys, o pastaruoju metu jas skaitė dukra Daina." Teko diplomatą įtikinti, kad šis turtas bus labai naudingas ir Lietuvai. S.Vėlavičienė džiaugėsi, kad K.Lozoraitis dar spėjo apsilankyti Vilniuje ir išvydo, kaip palikimas tvarkomas specialiai tam įrengtoje naujoje saugykloje.

"Šios bibliotekos reikšmė Lietuvai neaprėpiama", - sakė S.Vėlavičienė. Didžiausią jos dalį sudaro Stasio Lozoraičio tėvo surinkti leidiniai. Tarp jų yra knygų su Lietuvos pasiuntinybės Italijoje spaudu. Ypač vertingas politinių bei istorinių knygų rinkinys, nes sovietmečiu bibliotekos negalėjo įgyti politinės tematikos užsienio knygų. Labai vertingi S.Lozoraičio (jaunesniojo) diplomatinės tarnybos Vašingtone laikotarpiu surinkti leidiniai. Lozoraičių šeimos bibliotekoje sukaupti ir pokario metais Italijoje lietuvių kalba spausdinti periodiniai leidiniai M.Mažvydo bibliotekoje tvarkomi kaip atskira didžiulė kolekcija. Leidiniai žymimi specialiu spaudu "Lozoraičių biblioteka", veikia elektroninis jų katalogas. S.Vėlavičienė buvo žadėjusi K.Lozoraičiui oficialiai pristatyti kolekciją Lietuvos visuomenei ir jį patį pakviesti į šį renginį. Deja, kolekcijos pristatyme K.Lozoraitis jau nedalyvaus.

Nuoširdus ir visų gerbiamas

Dvylika oficialios K.Lozoraičio ambasadorystės metų užbaigė dešimtmečius, per kuriuos Kazys Lozoraitis atstovavo Lietuvos valstybei. Lietuvos valstybės gynimas, jos vardo garsinimas buvo jo gyvenimo būdas nuo pat jaunystės ir vėliau natūraliai tapo oficialių pareigų dalimi. Jis mokėjo prakalbinti pačius įvairiausius žmones, ar tai būtų politikai, ar menininkai, ar į Romą iš Lietuvos atvykę piligrimai bei turistai, nepaisydamas jų visuomeninės padėties, dažnai ir politinių ar ideologinių įsitikinimų.

Tas bendravimas niekada nebuvo formalus. K.Lozoraitis nuoširdžiai domėjosi pašnekovo asmenybe, jo interesais, nuomone. Visus bent kartą sutikusius ambasadorių žavėjo jo natūralumas, puikus humoro jausmas ir, žinoma, išskirtinė elegancija. Dėl šių savybių jis buvo žinomas ir gerbiamas Vatikane, Romos diplomatų bei politikų sluoksniuose. K.Lozoraičio asmenybės žavesys skatino domėtis Lietuva ir jos siekiais italus, kitų užsienio valstybių atstovus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"