Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Virtualūs tikro keršto scenarijai

 
2011 03 12 0:00
Galimybė likti anonimu skatina žmones elgtis neapgalvotai.<br>Erlendo Bartulio nuotrauka
Galimybė likti anonimu skatina žmones elgtis neapgalvotai.
Erlendo Bartulio nuotrauka

Kerštas už patirtą skausmą, užgautas ambicijas ar tiesiog neigiamas emocijas. Jo aukomis esame tapę beveik kiekvienas ir dažniausiai žinome išpuolio kaltininką. Internetinis kerštas kitoks - tai tarsi anoniminis pokštas. Tol, kol pakvimpa teistumu.

Pakanka vieno klavišo spustelėjimo, ir visas būrys socialinio tinklo "Facebook" vartotojų žino, kad jų bendras draugas nuo tos akimirkos draugauja su seksualia blondine. Arba įspūdingų kūno formų brunetė ką tik įsipareigojo spuoguotam, kadaise klasės nevėkšla tituluotam vaikinui. Dar geriau - jūs pats laukiate siūlymo užmegzti rimtą ryšį ar trumpalaikį nuotykį. Tik ar galime būti garantuoti, kad tokia asmeniška informacija yra tikra? Vis dažniau internetas, įskaitant minėtą socialinį tinklą "Facebook", tampa piktybiškai nusiteikusių žmonių saviraiškos erdve. Čia itin lengva atkeršyti, apšmeižti ar bent jau įskaudinti.

Paverčia "plaštakėmis"

Internete rašomi keršto scenarijai pastaruoju metu plinta kaip virusas. Jie kuriami pasitelkiant įvairiais būdais gautas žinias apie slaptas kito asmens gyvenimo detales, nuotraukas, kurias paprastai galima rodyti tik artimiausiems žmonėms, ir net vaizdo medžiagą, atskleidžiančią ne mažiau pikantiškos patirties epizodus. "Scenaristai" pluša išsijuosę, kad pateiktų savo "skaitytojams" įžūlią staigmeną. Tik dažnas kerštautojas nepagalvoja, kokių pasekmių gali turėti tokia kūryba.

Virtualaus keršto, melo ar net šantažo gijas tenka narplioti jau ne interneto vartotojams, o teisėsaugininkams. Vienas pastarųjų tokių atvejų užregistruotas šios savaitės viduryje.

Į policiją kreipėsi Druskininkuose gyvenanti mergina, kuri neapsikentė kiaurą parą be perstojo skambančio telefono ir gaunamų trumpųjų žinučių su intymaus pobūdžio siūlymais. Paaiškėjo, kad vienoje internetinėje svetainėje, kurios pavadinime dominuoja raidės "xxx", kažkas paskelbė merginos asmens duomenis. Nukentėjusioji tikino nežinanti, kas galėjo iškrėsti jai tokį "pokštą".

Socialiniame tinkle "Facebook" buvo apšmeižta šešiolikmetė iš Marijampolės. Kovo 6-ąją policijos pareigūnams pranešta apie internete paskleistą tikrovės neatitinkančią informaciją.

Prie nepilnametės nuotraukos buvo paliktas prierašas "parsiduoda". Taip pat nurodytas jos asmeninis telefono numeris. Negana to, merginos profilyje įdėta nuotrauka, kurioje jos veidas "pridėtas" prie kitos moters nuogo kūno.

Keršijo už motiną

Vien Telšiuose prieš kurį laiką dėl internetinio šmeižto buvo pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai. Visais atvejais sekso pažinčių svetainėse buvo dedamos nieko bendra su tokiomis pažintimis neturinčių merginų ir moterų nuotraukos. Pareigūnams pavyko nustatyti visus kaltininkus, nuo kurių veiklos nukentėjo trys jaunos merginos ir pagyvenusi moteris. "Pastarosios apšmeižimo istorija - itin netikėta. Išsiaiškinta, kad jos anketą internete paviešino jauna mergina. Ji tai padarė keršydama už savo mamą kitai moteriai. Iki tol draugavusios moterys susipyko, nes esą viena norėjo nuvilioti kitos sugyventinį. Tad dukra ir pasistengė mamos konkurentei surasti vyrų", - apie kurioziškos istorijos tyrimą LŽ pasakojo Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovė Vitalija Kazlauskienė.

Keršto scenarijų pavyzdžių netrūksta ir kituose miestuose. Panevėžio apskrities VPK atstovė Regina Bučinskienė pranešė, kad kaip tik šiuo metu aiškinamasi, kas galėjo apšmeižti 42 metų panevėžietį. Internete jis buvo įvardytas kaip iškrypėlis, moterims patarta jo saugotis. "Toks atvejis šiais metais - pirmas. Įtariamasis ar įtariamoji dar nenustatyti", - sakė R.Bučinskienė.

Vasario viduryje šmeižto auka tapo Antanavos kaime (Kazlų Rūdos sav.) gyvenanti šešiolikmetė. Policijos iki šiol dar nenustatytas "drąsuolis" padirbėjo iš peties. Socialiniame tinkle "Facebook" jis nepatingėjo sukurti fiktyvią nepilnametės anketą. Be paauglės žinios buvo paviešinti ne tik jos asmens duomenys, bet ir nuotraukos. Įtariamųjų teisėsaugininkai pirmiausia ieško tarp nepilnametės pažįstamų.

Paprastas eksperimentas

Kad kerštas ir šmeižtas internete kiekvienam gali tapti nemalonia staigmena - tikimybė nemaža. Kaip rodo minėti pavyzdžiai, piktadariui tereikia turėti minimalius savo aukos duomenis. LŽ atliko eksperimentą, tačiau sukūrė ne tikros, o tariamos internautės profilį. Pažinčių puslapyje įrašėme virtualios devyniolikmetės Arūnės skelbimą: "Jauna mergina laukia pasiūlymų. Domiuosi, kaip galėčiau praleisti laisvalaikį. Dievinu vakarėlius, keliones ir, žinoma, nelieku už tai skolinga."

Provokuojantis skelbimo turinys suveikė lyg tiksinti bomba. Vos per keturias dienas Arūnė sulaukė 19 tikrų "donžuanų" siūlymų. Iš viso skelbimą peržiūrėjo net 130 vartotojų. Daugelis jų iš karto užsigeidė Arūnės mobiliojo telefono numerio. Paviešinus jį, susidomėjusių vyrų reakcija būtų buvusi dar didesnė. Nors ir nenurodėme telefono, dėmesio Arūnei nestigo. Vaikinas iš Kauno, vardu Antanas, teiravosi, ar merginos nedomina porelės, ir iškart siūlėsi pasirūpinti "plotu".

Arūnei parašęs 28-erių Povilas tvirtino, kad šiuo metu su kitomis merginomis jo nesaisto jokie ryšiai. "Mane domintų panelė laisvalaikiui. Būsiu atviras, esu rimtas žmogus, einu solidžias pareigas, todėl norėčiau, kad panelė šalia manęs atrodytų atitinkamai. Norėčiau paprašyti, kad apibūdintum savo pomėgius, išsilavinimą. Žinoma, viena kita nuotrauka būtų pageidautina", - mandagumu pribloškė Povilas.

Mato vardu prisistatęs vyras tikino, kad labai vertina moteris, todėl norėtų pasisiūlyti tapti Arūnės rėmėju. "Ar nepavėlavau?" - domėjosi jis. Verslininku prisistatęs Paulius pasiūlė išvyką į Latviją. Arūnei pažadėti malonumai Jūrmalos SPA centre, vakarienės Rygos

senamiestyje. "Čia būtų pradžiai", - viliojo jis.

O dabar įsivaizduokite, kad gausybė tokio pobūdžio siūlymų staiga atsiranda fiktyviai sukurtame realios merginos profilyje.

Atsiperka baudomis

Kerštautojų ir šmeižikų atsakomybė numatyta Baudžiamajame kodekse. Tokių asmenų veiksmai įvardijami kaip nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai asmens garbei ir orumui. Atsakomybė yra skaidoma į dvi dalis. Tikrovės neatitinkančios informacijos paskleidimas viešoje erdvėje, siekiant pažeminti žmogų ir pakirsti jo pasitikėjimą savimi, traktuojamas kaip šmeižtas. Viešas asmens pažeminimas veiksmu, žodžiu ar raštu, kuriuo siekta jį užgauti, vertinamas kaip žmogaus garbės ir orumo įžeidimas. Tiek už vieną, tiek už kitą veiką gresia bauda, laisvės apribojimas, areštas arba laisvės atėmimas iki vienų metų.

Vis dėlto atsidurti už grotų daugeliui internetinių kerštautojų netenka. Lietuvos kriminalinės policijos biuro Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo valdybos viršininkas Markas Marcinkevičius LŽ pasakojo, kad pirmą kartą už šmeižtą ar įžeidimą įkliuvusiems asmenims dažniausiai skiriama bausmė, nesusijusi su laisvės atėmimu. "Galima sakyti, kad žmonės atsiperka baudomis. Kokia turi būti bausmė, sprendžia teismas. Be to, bylą pralaimėjusiam kaltininkui dažniausiai tenka atlyginti teismo išlaidas, sumokėti už advokato paslaugas", - pabrėžė pareigūnas.

Pasiteiravus, ar sunku tirti tokio pobūdžio nusikaltimus, M.Marcinkevičius tikino, kad kiekvienas atvejis - savitas. "Žmonės, kurie turi specialių žinių, imasi įvairių gudrybių, o jos apsunkina policijos pareigūnų darbą. Vis dėlto identifikuoti tokį asmenį nėra itin sudėtinga. Iš praktikos galiu pasakyti, kad įkliuvusių asmenų yra gerokai daugiau nei išsisukusiųjų nuo atsakomybės", - tikino kriminalinės policijos atstovas.

M.Marcinkevičius nesiryžo išskirti kelių pagrindinių priežasčių, motyvuojančių kerštauti ar šmeižti internetu. "Kiekviena situacija unikali. Būna, kad vienas kitą šmeižia verslo konkurentai. Ko tik šiais laikais žmonės neprisigalvoja", - sakė pašnekovas.

Tyrimus atliekantys policijos pareigūnai turi tik nustatyti įžeidžiančią ar šmeižikišką informaciją pateikusius asmenis. Toliau ikiteisminis tyrimas gali būti nutraukiamas, o nukentėjusiajam siūloma kreiptis į teismą privataus kaltinimo tvarka.

Rankas atriša anonimiškumas

Psichoterapeutas Olegas Lapinas tegali smerkti žmones, kurie šmeižia ar įžeidinėja kitus asmenis, juoba - už akių. "Mūsų visuomenėje neįprasta problemas spręsti akis į akį. Nors

iš esmės slaptas santykių aiškinimasis visais laikais buvo labiau paplitęs už tiesioginį bendravimą. Žmonės, kurie pasakydavo tiesą į akis, dažniausiai būdavo laikomi stačiokais ir storžieviais", - sakė O.Lapinas.

Anot psichoterapeuto, su noru apšmeižti glaudžiai susijęs baimės jausmas. "Tiesioginis bendravimas turėtų tapti visuomenėje geidžiama norma. Tačiau vis dar lieka daug drąsos reikalaujančių dalykų, todėl žmonės renkasi lengvesnį kelią - vienas kitą apkalbinėja už akių. Herojų laikai, kai vyrai eidavo į dvikovas, liko praeityje. Todėl keršto forma šiais laikais vis dažniau įgauna psichologinį atspalvį. Šiuolaikinės technologijos tik atriša žmonėms rankas", - įsitikinęs O.Lapinas.

Jis neabejoja, kad informacijos apie asmenį, ypač nepilnametį, paviešinimas turi itin stiprų neigiamą poveikį. "Fizinė žmogaus kančia nėra tokia stipri, kaip, tarkime, patirtas pažeminimas. Blogai, kad tokie dalykai internetinėje erdvėje yra sunkiai kontroliuojami. Galimybė likti anonimu skatina žmones elgtis neapgalvotai", - pabrėžė O.Lapinas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"