Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Vilniaus internate - pedofilų aukos (2)

 
2006 05 25 0:00
Internate kilo triukšmas, kai tvirkintojas dvylikos metų auklėtinį parveżė girtą.    <br>Gintaro Mačiulio nuotrauka
Internate kilo triukšmas, kai tvirkintojas dvylikos metų auklėtinį parveżė girtą.
Gintaro Mačiulio nuotrauka

Vaikų teisių apsaugos tarnybos darbuotojams, skaitant kaltinamąjį aktą, iš siaubo šiaušėsi plaukai. Galima manyti, kad 'dėdė' Jonas kelerius metus su internato vaikais darė ką norėjo.

Teisiamojo advokatas įsitikinęs, kad jo klientas greičiausiai bus išteisintas, o vaikų neapsaugančios globos institucijos netrukus turėtų išnykti.

Už buteliuką surogato

1987 metų lapkritį gimęs Kostas (vardas pakeistas) pareigūnams papasakojo, kad 2003-iųjų žiemą jis buvo internate, kai "dėdė" Jonas pasiūlė jam ir dar dviem internato globotiniams už pinigus užsiimti oraliniu seksu.

Kostas sutiko, tačiau gynėsi taip padaręs ne dėl pinigų, o iš baimės.

Vaikas prisimena, kad Jono automobilyje jau buvo kiti du vaikai - Algis ir Saulius (apie juos rašėme vakar). Jie ilgokai važiavo ir sustojo berniukui nepažįstamoje vietovėje.

Jonas Kostui nupirko buteliuką "Ledos" odekolono. Jis šiuo surogatu dažnai vaišindavęs vaikus. Kiti berniukai atsisakė, nes jau buvo išgėrę po vieną buteliuką "Ledos". "Žaidimo" taisyklės buvo paprastos: Kostas turėjo tenkinti savo draugų aistras, o paskui - ir paties Jono.

Po kelerių metų, vykstant ikiteisminiam tyrimui, pareigūnams kilo abejonių, ar įtariamasis ir jo aukos - psichiškai sveiki. Valstybinė teismo psichiatrijos tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos pateikė išvadas, kad vaikams nusikaltimo metu nebuvo sutrikusi psichika, jie galėjo suprasti savo veiksmus ir juos valdyti. Tokios pat išvados pateiktos apie prievartautoją.

Kostui vieninteliam iš vaikų diagnozuotas lengvas protinis atsilikimas. Tačiau, anot specialistų, jis galėjo teisingai suvokti konkrečius įvykius bei faktus, bet jo parodymai gali būti netikslūs ir nenuoseklūs. Kaip toks berniukas įrodys, kad tai, kas su juo atsitiko, yra tiesa?

Orgija Naujininkuose

Pareigūnų laimė, įvykių detales, kurių Kostas neįstengė prisiminti, išklojo mažieji liudytojai. Vaikai buvo taip šlykščiai žeminami, kad Vilniaus miesto vaikų teisių apsaugos tarnybos vyriausioji specialistė Julija Čaplinskienė vos prisivertė iki pabaigos perskaityti kaltinamąjį aktą. "Kaip motina, kaip žmogus jaučiausi baisiai", - pasakojo vaikų namų auklėtiniams byloje atstovavusi pareigūnė. Ji nesutiko žurnalistei atpasakoti vaikų parodymų, tik sakė, jog berniukai buvo morališkai luošinti.  

Panašiai pasijuto ir šių eilučių autorė, kai pagaliau pavyko susipažinti su dalimi bylos dokumentų.     

Algis pasakojo, kad 2003-ųjų metų vasarį "dėdė" Jonas į internatą atvyko geltonu "Mercedes Benz 200". Manoma, kad automobilis priklausė vienai taksi firmai. LŽ duomenimis, Jonas tuo metu jau nebedirbo uždarosios akcinės bendrovės direktoriumi ir greičiausiai vertėsi krovinių ar keleivių pervežimu. Algiui ir Sauliui Jonas pasiūlė važiuoti išgerti "Ledos" skysčio. Pasikvietė Kostuką, ir visi nuvažiavo Naujininkų mikrorajono link. "Ledos" įsigijo kioske netoli troleibusų žiedo.

Nuvažiavę gatve oro uosto kryptimi, pasuko tiltu ir atsidūrė prie Prūsų gatvėje 32A esančių garažų.

Jono nurodymu Algis ir Saulius po vieną ėjo į automobilį "seansui" su Kostu. Po jų atėjusi "dėdės" eilė.

Iškrito spjaudydamasis

Algis pasakojo, kad prieš užsirakindamas su auka, "geradarys" vaikinams paliko savo mobilųjį telefoną. Vaikai teigė, kad Jonas turėdavęs po 2 ar 3 mobiliuosius telefonus. Prievartautojas berniukų paprašė, jeigu šis ilgai užtruks, jam paskambinti.

Tai, matyt, buvo gudrybė, kad už durų per speigą likę internato auklėtiniai nepradėtų pykti ar nerimauti. Gal galimybė rankose laikyti mobilųjį turėjo juos savotiškai nuraminti ir sukelti abipusio pasitikėjimo įspūdį.

Algis liudijo, kad nesulaukdami Jono ir Kosto, jie paskambino telefonu. Automobilyje stojo tyla, po kiek laiko atsidarė durelės ir išlipo "dėdė". Iš paskos jam iškrito spjaudydamasis berniukas.

Vertė žiūrėti

Vaikai pareigūnams papasakojo, kad 2003-iųjų balandį prievartautojas Kostą vėl prisiminė.

Saulius vėliau liudijo: "Prie mokyklos gėriau alų, eidamas stotelės link pamačiau "dėdę", ir jis pakvietė į automobilį... Atsisėdau ant galinės sėdynės, nes buvau girtas ir norėjau nusnūsti". Tuo metu Saulius ėjo šešioliktus metus. Jis nubudo, pajutęs "kažką nesuprantama". Išvydo, kad drabužiai atsegti, o prie jo buvo palinkęs Kostukas. Saulius teigia berniuką atstūmęs.

Panašiai minėtą įvykį apibūdino ir Algis. Jis pasakojo sėdėjęs ant priekinės sėdynės. Jonas jam liepdavęs atsigręžti atgal ir žiūrėti, kas ten vyksta. Kad berniukas geriau įžiūrėtų, ką Kostas daro miegančiam draugui, vairuotojas automobilio salone įjungė šviesą.

Viskas įvykę prie ežėrėlio ties Dvarčionimis. Pasak liudytojo, Kostas skundėsi, kad "daugiau nenori ir negali to daryti", tačiau Jonas liepdavęs kartoti, o draugui - pažiūrėti.

Kiek pamena liudytojai, už "paslaugą" Kostas gavęs 5 litus. LŽ kalbinti ekspertai tvirtino, kad taip pedofilas galbūt tikėjosi berniukams sužadinti iškreiptą lytinį potraukį ir pagausinti gėjų populiaciją.

Prireikė vis jaunesnių?

Bylą tiriantys pareigūnai pastebėjo, kad internatą šefuojantis "dėdė" rinkdavosi vis jaunesnes aukas.

Vakar aprašėme tvirkinimo ar prievartos epizodus, į kuriuos 2001-aisiais buvo įtraukti keturiolikmečiai, šešiolikmečiai. Kelerius metus, iki 2005-ųjų, "dėdės Jono" apsilankymai nieko nedomino. Galime tik spėlioti, kad nebaudžiamas pedofilas darėsi vis drąsesnis.

2005-ųjų birželio 24 dienos rytą Sauliaus jaunesnysis brolis Audrius (vardas pakeistas) sulaukė pasiūlymo. Šiems vaikinams tuo metu jau artėjo pilnametystė. Jonas tąkart atvyko baltu "Mercedes Benz" autobusiuku. Audriui pasiūlyta pasivažinėti su kitu internato globotiniu Ignu (vardas pakeistas). 1992-ųjų rugpjūčio gale gimusiam Ignui tebuvo dvylika.

Visi važinėjosi kiaurą dieną. Vakare Jonas vaikus nusivežė prie Žaliųjų ežerų. Netrukus parduotuvėje nupirkęs 2 litrų talpos butelį 9,5 laipsnių stiprumo "Tauro" alaus ir limonado, Jonas pasuko į miško keliuką.

Ignas apgirto nuo dviejų puodelių alaus. Liudytojas prisimena, kad jis ėmė "kalbėti nesąmones". Audrius likusį alų išgėrė vienas. Paskui vaikinas matė, kad visiškai girtą berniuką "dėdė" pasiguldė ant kelių, glostė bei lindo į trumpikes. Kas buvo paskui, Ignas neprisimena, nes buvęs labai girtas. Tik Audrius pareigūnams patvirtino, kad vos atsigręždavo į Joną, tas imdavo apsimetinėti, kad vaiko neliečia.

Kai mokytojai išvydo naktį grįžusį visiškai girtą dvylikametį, kilo triukšmas. Pedagogai veltui stengėsi išsiaiškinti berniuko paslaptis. Jam buvo gėda ir jis tylėjo.

Auklėtojas perspėjo

Argi internato darbuotojai nepastebėjo, kad pedofilija įtariamas vyriškis ištisoms paroms išsiveždavo vaikus?

Globotinius apie pavojų mėgino perspėti vienas iš auklėtojų, Aidas Gradeckas. Prieš dvejus metus jis pasikvietė vieną iš su Jonu važinėdavusių jaunesnių berniukų ir patarė būti atsargiam. Auklėtojas vaikui aiškino, kad Jonas kadaise teistas už vaikų prievartavimą. Nuo to laiko berniukas su Jonu nebebendravo. Auklėtojas apie tai mėgino kalbėti ir su kitais berniukais.

Gradeckas internate dirba nuo 1998-ųjų. Iš pradžių triūsė antraeilėse pareigose, o 2001 metais internatinė mokykla tapo jo pagrindine darboviete.

Gradeckas pareigūnams pasakojo, kad seniai buvo girdėjęs pasakojimų apie taksistą Joną, kuris atvažiuodavo prie internato ir mėgindavo "prisijaukinti" vaikus. Juos tai pavežiodavo, tai girdydavo alkoholiu. Gradeckas neslėpė pats matęs, kaip vaikai sėsdavo į taksi firmos ženklu pažymėtą "Mercedes Benz". Auklėtojas pernai vasarą išvydo, kaip visiškai girtas Ignas naktį parsirado į mokyklą. Gradeckas ilgokai klausinėjo, iš kur vaikas gavo gėrimų, ir tik vėliau Ignas ėmė pasakoti apie taksistą Joną.

Galas... internatams?!

Ši istorija sukrėtė ne tik ją tyrusius pareigūnus, bet ir vaikų teisių saugotojus. Vaikų teisių apsaugos specialistė Čaplinskienė, paklausta, ar tiki, kad seksualinę prievartą nuo mažens patyrusiems vaikams pavyks atsitiesti, tik atsiduso. Ji būgštavo, kad dabartinės aukos ateityje netaptų prievartautojais.

Specialistė šiurpsta, kad nusikaltėliai jauną, vertybių neturintį žmogų perka už cigarečių pakelį ar alkoholio gurkšnį.

Vaikų teisių apsaugos tarnybos vyriausioji specialistė Valdereza Sadauskaitė sakė, kad visuomenė internatams patiki ugdyti ir globoti pačius pažeidžiamiausius savo narius. "O ką padaro internatai? Kaip jie globoja ir saugo, jei vaikus pedofilija įtariami asmenys kada nori, kur nori išsiveža, vaikai neparvežami naktimis", - piktinosi Sadauskaitė. Ji stebėjosi, kodėl iki šiol valstybės mastu niekas nekelia klausimo, ar Lietuvai reikia tokių globos įstaigų.

Vilniaus vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėjas Gintaras Žandaravičius laikraščiui tvirtino, kad tarnybą pasiekia žinios, jog įtartini vyriškiai išeiginėmis dienomis išsiveža internatų vaikus. Sklando nepatvirtintos kalbos, kad vaikai gali būti išnaudojami seksualiniais tikslais, tačiau pranešimų apie konkrečius faktus negauta. Žandaravičius taip pat neabejojo, kad dažname internatų vaikai nepakankamai prižiūrimi.

Vaiko teisių kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė konstatavo, kad Lietuvo internatuose padėtis prasta. Retame internate vaikai jaučiasi saugūs. Tvarka labai priklauso nuo administracijos sugebėjimo ir noro dirbti. "Deja, Lietuvoje dar nėra sukurto mechanizmo, kuris padėtų vaikus apsaugoti nuo internatų, - dėstė kontrolierė. - Dar neišvystytas socialinis tinklas, tinkamai neparengti globėjai, nepasiruošusi visuomenė". Šalaševičiūtė mano, kad ateityje tokios globos institucijos, kuriose apgyvendinami šimtai vaikų, turės išnykti, o jų vietą užims kitos, šeimyninio tipo globos formos.

Kaltinamąjį Joną teisme ginantis advokatas laikraščiui tvirtino esąs įstikinęs kliento nekaltumu. Pasak advokato, jo klientas turi alibi, be to, internato vaikai galėjo susitarti ir žmogų apšmeižti. "Žinote, kaip būna, kai vienas vaikas įkliūva ar per vėlai grįžta ir mėgina pasiteisinti. Kad melas atrodytų įtikimesnis, pasitelkiami draugai", - sakė advokatas. Jis mano, kad jo klientas bus išteisintas.

P.S. Panašus pedofilijos skandalas neseniai kilo kitame Vilniaus internate - nusikaltėlis išnaudojo ir tvirkino mergaites.

 

Pabaiga. Pradžia - "LŽ" Nr.116 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"