Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Valstybė be teisingumo: vardai, ryšiai, postai

 
2010 07 27 0:00
Ar perduoda S.Cirtautienei (viduryje) N.Udrėnas (dešinėje) mintis, kurias išgirsta V.Gerasičkino (kairėje) namuose?<br>Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
Ar perduoda S.Cirtautienei (viduryje) N.Udrėnas (dešinėje) mintis, kurias išgirsta V.Gerasičkino (kairėje) namuose?
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Tęsinys. Pradžia 2010 m. liepos 21, 22, 26 d. 'Valstybė be teisingumo yra tik plėšikų gauja.' (Šv. Augustinas) Institucijos vaduojasi iš klano gniaužtų

Vis dėlto tiek "valstybininkų" klanas, tiek jo teisinis sparnas gana sparčiai praranda įtaką teisėsaugoje ar kitose kontrolės įstaigose, o ir išlikę įtakos agentai tarnybose nebeturi tokios jėgos kaip anksčiau.

Tai visų pirma sietina su generolo Gedimino Grinos pradėtomis pertvarkomis Valstybės saugumo departamente (VSD). Atrodo, G.Grina be triukšmo ir reklamos kur kas sėkmingiau nei naujasis generalinis prokuroras Darius Valys atsispiria išorės ir vidaus įtakoms ir, nesileidęs apvyniojamas apie pirštą seniems "paryrusiems" VSD kadrams, kur kas ryžtingiau pertvarko savo vadovaujamą departamentą, nors gavęs ne mažiau degradavusią ir apraizgytą korupcinių ryšių instituciją.

Naivu būtų manyti, kad VSD nebūtų išlikę "valstybininkams", korumpuotiems teisininkams ir politikams talkinančių pareigūnų. Tačiau jų įtaka jau nėra didelė arba sparčiai mažėjanti. Tarkim, VSD Trečiosios (ekonominių valstybės pagrindų apsaugos) valdybos viršininko Lino Jurgelaičio, vykdžiusio privataus verslo užsakymus (VSD pažymos apie Vilniaus tarptautinio oro uosto buvusį vadovą Mindaugą Ivanauską), mėginimas su dalimi savo komandos "persikraustyti" iš VSD, kur jų padaliniai reorganizuojami ir naikinami, į STT kol kas žlugo. Tam pasipriešino STT direktorius Žimantas Pacevičius.

Žlugo ir pastangos paskirti sau ištikimą FNTT direktorių. Juo tapo nepriklausomas Kriminalinės policijos biuro pareigūnas Vitalijus Gailius. Yra duomenų, leidžiančių įtarti, kad V.Markevičius palaiko santykius su FNTT patarėju Igor Kržečkovskij. Tikėtina, bus bandymų daryti įtaką, kad šis pareigūnas būtų skiriamas FNTT direktoriaus pavaduotoju ar išlaikytų dabartines pareigas.

Jau minėtoje STT taip pat yra infiltruoti mažiausiai trys aukšto rango "valstybininkams" lojalūs pareigūnai. Visų pirma tai STT direktoriaus pavaduotojas Aidenas Karpus, buvusio VSD vadovo Arvydo Pociaus parsivežtas iš Marijampolės į Vilnių globotinis ir L.Jurgelaičio bendražygis. Tai per jį L.Jurgelaitis mėgino įsitaisyti STT. Tačiau atostogaujantis A.Karpus LŽ tai neigia:

- Kiek man žinoma, iki to laiko, kol aš išėjau atostogų, šitas klausimas net nebuvo svarstomas.

- Ar Jūs pažįstate L.Jurgelaitį?

- Be abejo, pažįstu, daug ką pažįstu.

Tuo metu LŽ šaltiniai fiksuoja, jog antrasis STT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Bruzgys, kaip į darbą, vos ne kiekvieną rytą, aplinkinėse kavinėse susitikinėja su tuo pačiu advokatu Vytautu Markevičiumi. Tačiau gerai informuoti STT operatyvinių padalinių vadovai ir pareigūnai nedemonstruoja pasitikėjimo minėtais STT pavaduotojais, dėl to jų informacinės galimybės smarkiai apribotos.

Yra duomenų, kad Kalėjimų departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Andrius Dubinas palaiko intensyvius kontaktus su V.Gerasičkinu.

2010 metai "valstybininkams" virto taip pat didelių nuostolių ir Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI) laikotarpiu. Kaip praradęs VMI vadovybės pasitikėjimą iš pareigų atleistas VMI viršininko pavaduotojas Dainius Daugirda. Valstybės kontrolė ir VMI vidaus tyrimas nustatė, kad D.Daugirda netinkamai tvarkė multimilijoninius informacinių technologijų projektus. D.Daugirda prisiglaudė advokatės Eugenijos Sutkienės kontoroje. Ši kontora kai kurių LŽ ekspertų taip pat siejama su "valstybininkų" veikla. Po vidaus tyrimo pareigų neteko ir Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos viršininko pavaduotoja Raimonda Savickienė.

Paaiškėjo, kad, R.Savickienės nurodymu, neteisėtai ir neskaidriai vyko komercinės televizijos TV3 generalinės direktorės Lauros Blaževičiūtės šeimos tikrinimas. Žiniasklaidoje teigta, kad tai buvo kerštas už tai, jog L.Blaževičiūtė iš televizijos žinių direktorės pareigų atleido "valstybininkų" ruporą - žinomą laidų vedėją Jolantą Butkevičienę. Šie patikrinimai vyko neteisėtais STT ir FNTT "raginimais". R.Savickienė, kaip ir jos viršininkė Birutė Jurgelevičienė, palaiko kontaktus su V.Gerasičkinu ir jo kontoros advokatu Martynu Žilinsku. Artimiausiu metu pareigų gali netekti ir paskutinis šios grupuotės žmogus mokesčių inspekcijoje, tai yra Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos viršininkė B.Jurgelevičienė. VMI vidaus tyrimų padaliniai nustatė, kad B.Jurgelevičienės pajamos ir išlaidos niekaip neatitinka. Tačiau pati B.Jurgelevičienė nepanoro girtis pažintimi su garsiais įtakingais Vilniaus advokatais. LŽ ji neigė pažįstanti V.Gerasičkiną, V.Markevičių ir M.Žilinską. Į klausimą, ar su jais bendraujanti, B.Jurgelevičienė atsakė kategoriškai: "Ne, ne. Tikrai ne. Nėra gyvenime tekę jokiais klausimais bendrauti."

Vilniaus apskrities mokesčių inspekcijos viršininkė taip pat LŽ patikino, kad jos niekas neinformavo apie VMI vidaus tyrimą.

Slapčiausi ir vertingiausi kadrai

Kaip ir visų užsienio žvalgybų tarnybų, taip ir sprendimams įtaką daryti norintiems šešėliniams tinklams patys vertingiausi slaptieji agentai yra tie, kurie gali pašnibždėti reikiamą informaciją ar dezinformaciją, patarti priimti vienokį ar kitokį sprendimą patiems aukščiausiems valstybių vadovams, tai yra prezidentams, premjerams ar parlamentų ir jų frakcijų lyderiams. Tai artimos vadovų aplinkos žmonės, dažniausiai politiniai jų patarėjai ar padėjėjai. Ne išimtis ir Lietuva.

Žinodami prezidentės Dalios Grybauskaitės ryžtą ir jos keliamą mirtiną pavojų klanams, jie turėjo padaryti viską, kad jos komandoje liktų savų žmonių. Jei ne visada padarysi įtaką, tai bent žinosi, ką valstybės vadovė galvoja, kokius sprendimus darys. Tokiu principu vadovavosi "valstybininkai". Tiek per kryptingus veiksmus, tiek kai kada per atsitiktinumą jiems pavyko infiltruoti bent keletą tokių asmenų. LŽ nesismulkins su kokia įtakos neturinčia padėjėja Daiva Ulbinaite, raportuojančia J.Butkevičienei ar E.Kūriui, ką nugirsta prezidentūroje.

Pradėkime nuo paties pagrindinio. Tai Respublikos prezidento vyriausiasis patarėjas ekonomikos ir socialinės politikos klausimais Nerijus Udrėnas. Daug kas pamiršo, kad N.Udrėnas jau dirbo ankstesnio prezidento Valdo Adamkaus komandoje. Ir jį į ją atsikvietė ne kas kitas, o tuometis prezidento V.Adamkaus patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Rytis Muraška. Pats R.Muraška į prezidentūrą buvo deleguotas artimo savo bendražygio, VSD faktinio vadovo Dainiaus Dabašinsko. R.Muraška buvo priverstas gėdingai pasitraukti iš prezidentūros po Turniškių kotedžų skandalo, į kurį buvo įsipainiojęs su savo patronu D.Dabašinsku ir kitu V.Adamkaus patarėju Edvinu Bagdonu.

Dabar N.Udrėnas palaiko intensyvius kontaktus ne tik su R.Muraška, tačiau ir su kitu ne mažiau liūdnai pagarsėjusiu saugumo pareigūnu Linu Jurgelaičiu bei advokatu Vytautu Markevičiumi. Per jį prezidentei teikiama kryptinga L.Jurgelaičio, R.Muraškos ir kitų senųjų saugumiečių dezinformacija, siekiant daryti įtaką jos sprendimams. N.Udrėno vertė itin išaugo, kai pasikeitė VSD vadovai ir nėra galimybių per laikinąjį VSD vadovą R.Vaišnorą tiesiogiai teikti "prezidentei subalansuotos" informacijos arba tinkamų paskalų apie neva bloga D.Grybauskaitei linkinčius žurnalistus (ar ne todėl be rezultatų baigėsi neteisėto žurnalistų telefono pokalbių pasiklausymo skandalo parlamentinis tyrimas?). Tačiau toks aplinkinis kelias iki prezidentės leido išsaugoti D.Dabašinsko saugumiečių grupuotės įtaką, maskuojant ją ekonominės ir socialinės politikos problematika. Šis V.Adamkaus gyvasis palikimas D.Grybauskaitės komandoje pasitelkiamas siekiant ir kitose institucijose, prisidengus prezidentės autoritetu ir Lietuvos žmonių pasitikėjimu, priimti klanui palankius sprendimus. Ne tik proteguojant teisėjų ar prokurorų kandidatūras, tačiau kartais net neįtikimiausiose srityse. Pvz., N.Udrėnas proteguoja Dainių Remeiką į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovus. D.Remeikos sugyventinė Laura Jargevičienė yra N.Udrėno kurso draugė, be to, ir čia gali būti neapsieita be tos pačios advokatų kontoros: Lietuvos veterinarijos akademijos rektoriaus Henriko Žilinsko sūnus yra tas pats advokatas Martynas Žilinskas, kurio nepažįsta B.Jurgelevičienė. Ir ne tik ji nepažįsta. Pažinties su šios advokatų kontoros partneriais išsigynė ir prezidentės patarėjas N.Udrėnas.

- Ar jūs pažįstamas su VSD pareigūnu R.Muraška ir advokatu V.Markevičiumi?

- Su V.Markevičiumi nepažįstamas, su R.Muraška - taip.

- Ar jūs kartais susitinkate su R.Muraška?

- Ne, nesusitinku.

- Tiesiai šviesiai mūsų klausimas buvo toks: "Ar jūs teikiate informaciją R.Muraškai ir V.Markevičiui apie prezidentės...

- Ne.

...veiklą ir būsimus sprendimus?"

- Ne, jokiais būdais.

Tačiau N.Udrėnas nutylėjo, kad jis artimai pažįsta V.Markevičiaus partnerį V.Gerasičkiną bei jo žmoną teisėją Laimą ir netgi yra jų kaimynas. Nuošaliame prestižiniame Vilniaus privačių valdų rajone garsaus advokato ir turtingiausios Lietuvos teisėjos ištaigingam namui nenusileidžia artimiausio kaimyno kuklaus prezidentės patarėjo namas. Nejau N.Udrėnas ir V.Markevičius prasilenkė Gerasičkinų namuose, kuriuose jie dažnai svečiuojasi? Visko gyvenime pasitaiko.

Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė, Mykolo Romerio universiteto docentė, buvusi Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjos Dangutės Ambrasienės padėjėja, buvusio šio skyriaus pirmininko Česlovo Jokūbausko patarėja. D.Ambrasienė, su kuria S.Cirtautienę sieja ir nuolatiniai akademiniai ryšiai, priklauso būtent būriui teisėjų, kurie laikomi artimi V.Markevičiaus partneriams. Yra pagrindo įtarti, kad ši grupė įtaką teismų formavimui ir teismų pirmininkų bei teisėjų paskyrimams gali daryti ir per jos sutuoktinį advokatą Liną Cirtautą. Beje, internete L.Cirtautas skelbiasi atstovaujantis klientams teismuose. Ar tai nėra interesų konfliktas, jeigu žmona parinkinėja ir sprendžia teisėjų karjeras, o vyro finansinė gerovė priklauso nuo tų teisėjų priimamų palankių ar nepalankių sprendimų? Tiesa, negalima dėti lygybės ženklo tarp jaunos gražios Solveigos, kuriai bando patarti vieni ar kiti, ir N.Udrėno, kuris puikiai žino savo užduotis. Be to, V.Markevičiaus bandymai Apeliacinio teismo pirmininku paskirti Vigintą Višinskį žlugo. Ar pavyks išlaikyti šios grupuotės įtaką Vyriausiajam administraciniam teismui? Ar pavyks paskirti nuolatiniu jo pirmininku Ričardą Piličiauską, kai to taip trokštama? Ir viskas liks po senovei? Nuo 2008 metų lapkričio net du prezidentai nesugeba paskirti Vyriausiojo administracinio teismo pirmininko - tai byloja šio teismo įtaką ir kovą dėl jos.

Pabaiga - rytdienos numeryje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"