Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Valstybė be teisingumo: vardai, ryšiai, postai

 
2010 07 26 0:00
Iš trijų draugų labiausiai nepasisekė J.Furmanavičiui (viduryje), kuris prarado gyvybę, o A.Valantinas (dešinėje) ir V.Valančius - tik postus.<br>Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
Iš trijų draugų labiausiai nepasisekė J.Furmanavičiui (viduryje), kuris prarado gyvybę, o A.Valantinas (dešinėje) ir V.Valančius - tik postus.
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Tęsinys. Pradžia 2010 m. liepos 21, 22 d. 'Valstybė be teisingumo yra tik plėšikų gauja.' Šv. Augustinas Virgutis ir Algutis

Virgilijus Valančius ir Algimantas Valantinas yra baigę VU Teisės fakultetą, kaip ir bendramokslis Vladas Gerasičkinas, įgiję patirties Sovietų Sąjungos karinėje prokuratūroje, pasirengę ir parengti veikti naujomis sąlygomis.

LŽ disponuoja 1991 metų sausio 2 dienos vadinamojo LTSR prokuroro Antano Petrausko įsakymo kopija su paties V.Valančiaus parašu. Šiuo įsakymu jis deleguojamas dirbti Vilniaus apylinkės teismo teisėju. V.Valančius okupantų įsakymą pasirašo likus dešimčiai dienų iki Sausio 13-osios įvykių.

2002 metais vyko nuožmi kova, kas taps Vyriausiojo administracinio teismo pirmininku. Tuometis teisingumo ministras Vytautas Markevičius, veikdamas per prezidentūrą ir jos nacionalinio saugumo bei užsienio politikos grupę, pasiekė, kad įtakingo teismo pirmininko postą gautų jo kurso draugas V.Valančius.

O per antrąją prezidento Valdo Adamkaus kadenciją jie, jau visiškai kontroliuodami prezidentūrą ir iš esmės tapę "valstybininkų" grupės teisiniu kalaviju, darė tai, ką tik norėjo, - skyrė ir atleido teisėjus, teismų pirmininkus. 2005 metų liepos mėnesį atsilaisvinus generalinio prokuroro postui nusprendžiama į šias pareigas "prastumti" ištikimą V.Valančiaus ginklanešį A.Valantiną, tuo metu - Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo pirmininką (dabar yra to paties teismo teisėjas - aut.).

Šio "projekto" įgyvendinimo ėmėsi lauko teniso partneriai - V.Valančius, V.Markevičius, laikinasis generalinis prokuroras Vytautas Barkauskas ir tuometis Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Arvydas Pocius. Praeis penkeri metai, visuomenės nepasitikėjimas kilus pedofilijos skandalui pasieks viršūnę ir A.Valantinas, bandydamas išsaugoti savo postą, be skrupulų tą patį V.Barkauską išduos. Bet tada šie teisininkai, vienas į kitą net kitų akivaizdoje kreipdavęsi mažybine ar malonine forma - Virgutis ir Algutis, taip pat juos globojantys advokatai galėjo pagrįstai manyti pasiekę savo galios viršūnę. Tikras VU Teisės fakulteto svajonių kursas - V.Markevičius, V.Gerasičkinas, V.Valančius, A.Valantinas, Jonas Furmanavičius.

Tačiau Kauno apygardos teisėjas J.Furmanavičius pasirodė esąs silpnoji šios kurso draugų komandos grandis - įsipainiojo (buvo įpainiotas?) į Kauno pedofilijos skandalą. Ir nors Algučio dėka išvengė gėdingo įtariamojo pedofilijos byloje statuso ir neatsistojo greta Andriaus Ūso, vis dėlto neišvengė pasalūniškų žudiko kulkų. Pagal oficialią prokuratūros išvadą Kauno apygardos teisėjas tapo Drąsiaus Kedžio keršto auka, bet kur kas populiaresnė versija, kad J.Furmanavičių pedofilų tinklas pašalino kaip daug žinantį, todėl pavojingą liudininką. Šiaip ar taip, kurso draugo smurtine mirtimi iš esmės prasidėjo Algučio karjeros saulėlydis. Tačiau jei viena Kauno pedofilijos bylos gija nusidriekė iki šios teisininkų "svajonių komandos", ar tai nebuvo pakankama priežastis, kad visos D.Kedžio, jo sesers Neringos Venckienės pastangos atsimuštų kaip į sieną ir ši Lietuvą sukrėtusi pedofilijos byla baigtųsi iš esmės neprasidėjusi?

A.Valantinas traukiasi, patikimieji lieka

2010 metų vasarį dėl didžiulio visuomenės spaudimo priverstas atsistatydinti generalinis prokuroras A.Valantinas. Šiek tiek vėliau nepratęsiami ir jo pavaduotojų įgaliojimai. "Valstybininkų" teisininkai praranda įtaką ir pradeda kovą už naują etapą.

Šią kovą ypač palengvina tai, kad prokuratūroje lieka patikimų žmonių. Tarp jų - Generalinės prokuratūros kanclerė Gertrūda Tumelienė, dirbusi V.Markevičiaus vadovautos Teisingumo ministerijos Ekonomikos ir finansų departamento direktore, ta pati jau minėta Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo labai sunkių nusikaltimų skyriaus vyriausioji prokurorė Rita Aliukonienė, praėjusio LŽ tyrimo dalyje minėto V.Markevičiaus, V.Gerasičkino ir partnerių advokatų kontoros advokato Rimanto Aliukonio sutuoktinė. Vilniaus miesto apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotoju dirba Julius Rėksnys. Jo brolis Juozas Rėksnys - taip pat buvusio Artūro Paulausko partijos deleguoto teisingumo ministro V.Markevičiaus vadovaujamos kontoros advokatas, kartu su A.Paulausko sūnumi Andriumi, socialliberalams būnant valdžioje, vadovavęs Mokestinių ginčų komisijai. Dėl to buvo kilęs nepotizmo, tai yra giminių protegavimo, skandalas.

Su šia grupe itin siejamas ir neskaidria finansinių bei ekonominių bylų kontrole kaltinto Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Kęstutis Gudžiūnas. Jo sutuoktinė Rasa Gudžiūnienė, kaip ir V.Gerasičkino žmona Laima, yra Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėja. R.Gudžiūnienė nesėkmingai siekė tapti Vilniaus apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininke. Ją, tuometės prezidentūros patarėjų teigimu, labai rėmė V.Valančius ir A.Valantinas, tačiau šių pastangos žlugo.

Bandymai išlaikyti įtaką

LŽ disponuoja liudijimais valstybės pareigūnų, kurie atitinka Prokuratūros įstatyme numatytus kriterijus eiti generalinio prokuroro ar jo pavaduotojo pareigas. Šie atsakingi asmenys paliudijo, kad sulaukė tiesiogiai iš V.Markevičiaus, o kai kurie ir iš jam artimų žmonių, pasiūlymų kandidatuoti į generalinius prokurorus, kai dar vyko kandidatūrų paieška. Kaip tai vertinti: įtaką prarandančių "valstybininkų" realybės jausmo atrofija ar paskutiniais bandymais išlaikyti įtaką veikiant kitomis formomis?

LŽ taip pat pažymi, kad turi informacijos apie V.Markevičiaus ankstesnį siekį tapti prezidentės Dalios Grybauskaitės visuomeniniu patarėju. Be abejo, tai būtų buvusi didžiulė pelninga vizitinė kortelė advokatūros versle. Tačiau tokios "valstybininkų" pastangos žlugo.

Kas parinko generalinio prokuroro pavaduotoją?

"Didžiausias prokurorų savivalės atvejis - PVM grobstytojų bylos, - pristatydamas Vyriausybės sudarytos komisijos, nagrinėjusios finansinių ir ekonominių nusikaltimų bylas, išvadas viešai kalbėjo jos pirmininkas premjero patarėjas Gintaras Kalinauskas. - Bendra tendencija visose PVM grobstymo bylose yra ta, kad PVM grobstymas nekvalifikuojamas pagal tam tikrą stambų mastą numatantį Baudžiamojo kodekso straipsnį. Matote, jei sudaroma byla už stambaus masto PVM grobstymą, gresia laisvės atėmimas. Tad prokuratūra reikiamas bylas kurpė ir skaidė pagal epizodus - už tai gresia tik lengvesnės arba alternatyvios bausmės, pavyzdžiui, bauda, viešieji darbai. Kalbant paprasčiau, jei asmuo PVM grobstė kelis mėnesius, jam gresia laisvės atėmimas. Mat tai - didelio masto PVM grobstymas. Taigi jis susitaria su prokurorais ir šie suskaido bylą į epizodus. Pavyzdžiui, tiria tik jo išgrobstytą PVM sausio mėnesį. Byla perduodama teismui. Kadangi nėra stambaus masto, o tik vienas mėnuo, jam priteisiama piniginė bauda. Asmuo ramiai atlygina žalą valstybei. Tada susitaria su prokurorais, šie pradeda kitą bylą - tik už vasario mėnesį, ir istorija kartojasi. O suinteresuotas asmuo grobsto PVM toliau."

Tuo metu naujasis generalinio prokuroro Dariaus Valio pasirinktas pavaduotojas Darius Raulušaitis būtent nuo 2004-ųjų Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriuje ir kuravo PVM grobstymo bylas. Tai savo pranešime spaudai pripažįsta ir pati prezidentūra. Dar verta pridurti, kad sparčią karjerą - per penkerius metus nuo paprasto apsaugininko iki pat Generalinės prokuratūros skyriaus prokuroro - lėmė jau minėto Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vadovo K.Gudžiūno globa.

Kaip vertinti tokius faktus? Ar tai prasta kandidatų patikra, ar šešėlinių grupių veikimas? Kaip vertinti ir faktą, kad tik po balsavimo Seime dėl pritarimo skirti D.Valį generaliniu prokuroru šis nuskubėjo į slaptą susitikimą su gėdingai trauktis turėjusiu pirmtaku A.Valantinu?

Tai patvirtino generalinis prokuroras D.Valys, kai LŽ paklausė, ar jis buvo susitikęs su A.Valantinu, kai Seimas pritarė jo kandidatūrai.

- Buvo tokių progų, taip sakant. Teko bendrauti.

- Kas Jums parinko pavaduotoją? Juk Jūsų naujasis pavaduotojas D.Raulušaitis kaip tik ir buvo atsakingas už PVM grobstymo bylas, dėl kurių tyrimo (skaidymo į epizodus ir vilkinimo) kilo naujausias skandalas?

- Tikrai negalėčiau sieti šių dviejų dalykų. Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiojo prokuroro savo pavaldinio vertinimai yra aukšti. Jis buvo vienas pirmaujančių prokurorų Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriuje, kol buvo paskirtas generalinio prokuroro pavaduotoju.

D.Valys patvirtino blogiausius spėjimus: pavaduotoją jam įpiršo senoji Generalinės prokuratūros grupuotė, kurios vienas atstovų - Ikiteisminio tyrimo kontrolės vyriausiasis prokuroras K.Gudžiūnas. Jo rekomendacijomis ir vertinimais vadovaujasi naujasis generalinis prokuroras D.Valys. Taigi susikompromitavusio A.Valantino atsistatydinimas ir generalinio prokuroro pavaduotojų kaita - tik garo nuleidimas visuomenei nuraminti.

 

Tęsinys - rytdienos numeryje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"