Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Valdiškus atlyginimus pasaldina priemokos

 
2012 08 07 6:33
Daugiausia priemokų pirmąjį pusmetį išmokėta Ūkio ministerijoje. /LŽ archyvo nuotrauka  
Daugiausia priemokų pirmąjį pusmetį išmokėta Ūkio ministerijoje. /LŽ archyvo nuotrauka  

Svarbiausiose krašto institucijose kai kurie darbuotojai pluša tiek, kad, be pagrindinio darbo užmokesčio, esą nusipelno ir papildomo finansinio atlygio. Pirmąjį šių metų pusmetį jiems išmokėtos priemokos valstybės kišenę patuštino solidžia suma. 

Prezidentūroje, Ministro pirmininko tarnyboje (MPT) ir ministerijose per pirmuosius šešis šių metų mėnesius išmokėta apie 1 mln. 727 tūkst. litų priemokų. Savo darbuotojams jų visai nemokėjo tik Seimo kanceliarija. 

Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė priemokų sistemą vadina neskaidria.

Pertvarka stringa

Prezidento kanceliarija pirmąjį šių metų pusmetį priemokoms panaudojo 116 130 litų. "Priemokos buvo išmokėtos vienam karjeros valstybės tarnautojui, 10 darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, ir 10 politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų", - teigiama Prezidentės spaudos tarnybos LŽ pateiktame atsakyme.

MPT priemokos skirtos 13 darbuotojų. Jiems išmokėta 97 132 litai. Vidutinis priemokos dydis sudarė apie 30 proc. pareiginės algos. MPT Spaudos tarnybos atstovų teigimu, priemokos ir priedai bus atlygio dalis tol, kol nebus baigta inicijuojama valstybės tarnybos reforma.

"Tačiau Seimas nepritarė Vyriausybės siūlytoms Valstybės tarnybos (įskaitant statutinę tarnybą) tobulinimo gairėms, kuriomis siekiama nustatyti skaidrią atlygio sistemą, atsisakant priedų už stažą, kvalifikacinių klasių, priemokų", - pažymėjo jie.

Penktadalis algos

Daugiausia priemokų išmokėta Ūkio ministerijoje. Pirmąjį pusmetį tam atseikėta 213 757 litai. Pasak ministerijos Viešųjų ryšių ir protokolo skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Gaigalienės, jos skirtos 44 darbuotojams. "Vidutinis priemokos dydis sudaro 20,4 proc. mėnesio atlyginimo. Priemokos, priedai už stažą, kvalifikacinės klasės yra sudedamoji valstybės tarnautojo atlygio dalis. Taip yra numatyta įstatymuose, todėl tai nėra už kokius nors pasiekimus skiriama premija ar išmoka", - LŽ aiškino ji.

Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) vidutinis priemokos dydis sudarė 23,4 proc. atlyginimo. Iš viso buvo išmokėta 132 520 litų tokių išmokų. Jie skirti už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą ir papildomų užduočių atlikimą.

Priemokos išmokėtos 45 darbuotojams: viceministrams, ŽŪM kanclerei, ministro patarėjams, departamentų ir skyrių vadovams bei darbuotojams. "Vidutinis pirmojo pusmečio vieno mėnesio priemokos dydis pareigybei, gaunančiai priemoką, sudarė 460 litų", - sakė ŽŪM Viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Krivickienė.

Už aukštą kvalifikaciją

Trečioji pagal išmokėtas priemokas - Energetikos ministerija. Šioms išmokoms pirmąjį pusmetį skirti daugiau nei 123 tūkst. litų. Anot ministerijos Informacijos valdymo skyriaus vyriausiosios specialistės Donatos Malinauskaitės, priemokos mokėtos įvairaus rango darbuotojams.

Jų dydis siekė nuo 5 iki 50 proc. pareiginio atlyginimo. "Valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, priemokos buvo skirtos už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, padidėjus darbų mastui atliekant pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas neviršijant nustatytos darbo laiko trukmės, taip pat už aukštą kvalifikaciją, skubių, svarbių ir sudėtingų darbų vykdymą", - pažymėjo D.Malinauskaitė.

115 tūkst. litų priemokų išmokėta Švietimo ir mokslo ministerijoje. Jas už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą, pavadavimą, papildomą darbų vykdymą gavo 41 darbuotojas.

Teisingumo ministerijoje priemokų pirmąjį šių metų pusmetį sulaukė 28 darbuotojai. Jiems, teisingumo ministro patarėjos ryšiams su visuomene Vaidos Vincevičiūtės teigimu, išmokėta 109 643 litai. "Priemokų dydžiai kiekvienu atveju skiriasi, tačiau jų vidurkis sudarytų apie 25 procentus", - sakė ji.

Daugiausia - ministro patarėjui

Išmokėtos priemokos Sveikatos apsaugos ministerijos biudžetą sumažino apie 108 900 litų. Iš viso jas gavo 23 darbuotojai: departamentų ir skyrių vadovai, ministerijos kancleris, paprasti valdininkai, taip pat politinio pasitikėjimo tarnautojai - viceministrai ir ministro Raimondo Šukio patarėjai. 

Užsienio reikalų ministerijos darbuotojams išmokėta 103 tūkst. litų priemokų. Pasak ministerijos Informacijos ir viešųjų ryšių departamento Visuomenės informavimo skyriaus vedėjo Mindaugo Lašo, tokios išmokos skirtos 57 darbuotojams. Tarp jų - ministro Audroniaus Ažubalio patarėjui (išmokėti 3757 litai), departamento direktoriui (išmokėti 1263 litai), skyriaus vedėjui (išmokėti 847 litai). "Priemokos skirtos už papildomų užduočių atlikimą, įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą", - aiškino M.Lašas.

Apie 102 300 litų priemokoms išleido Krašto apsaugos ministerija (KAM). Pinigai buvo skirti 24 darbuotojams - viceministrams, ministrės Rasos Juknevičienės patarėjams, ministerijos departamento direktoriui, skyrių ir poskyrių vedėjams ir vyriausiesiems specialistams. "Jokių kitų premijų ar vienkartinių išmokų KAM 2012 metų pirmąjį pusmetį nemokėjo", - tikino ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Laimonas Brazaitis.

Paskatintos ir "viršūnėlės"

Pirmąjį pusmetį priemokų sulaukė 34 Susisiekimo ministerijos darbuotojai. Ministerijos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Sklepovič informavo, kad jiems skirta 95 800 litų.

Susisiekimo viceministrams per šį laikotarpį išmokėta beveik 31 tūkst. litų, ministro Eligijaus Masiulio patarėjams - apie 27 tūkst. litų, vadovaujantiems ministerijos darbuotojams - apie 15 tūkst. litų, kitiems valdininkams - 23 tūkst. litų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje priemokoms išleisti 93 520 litų. Ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėjo pavaduotoja Lina Burbaitė pažymėjo, kad pinigai panaudoti iš sutaupytų dėl ligos, nemokamų atostogų ir neužimtų etatų darbo užmokesčio lėšų. Priemokas gavo 47 darbuotojai. 

Aplinkos ministerijoje priemokos išmokėtos viceministrams (28 tūkst. litų), ministro Gedimino Kazlausko patarėjams (29 300 litų), kancleriui (5700 litų), departamento direktoriui (1 tūkst. litų), skyriaus vedėjams ( 10 500 litų), atstovui spaudai (3200 litų), vyriausiesiems specialistams (11 500 litų). "Viceministrams, ministro patarėjams, kancleriui,  atstovui spaudai ir 2 specialistams priemokos nustatytos už konkrečius darbus. Kitiems darbuotojams - už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą arba už laikinai nesančių darbuotojų funkcijų vykdymą", - teigė Aplinkos ministerijos viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Raimonda Karnackaitė.

Spaudos atstovei - 7,6 tūkst. litų

Priemokos mokėtos ir Vidaus reikalų ministerijoje. Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius tam išleista maždaug 87 300 litų. Jos mokėtos 53 valstybės darbuotojams. Valstybės tarnautojų priemokos sudarė nuo 5 iki 40 proc. pareiginės algos, o darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, - nuo 5 iki 50 proc. tarnybinio atlyginimo dydžio.

Kultūros ministerijoje priemokos - 86 200 litų - išmokėtos 21 darbuotojui. Daugiausia tokių išmokų buvo skirta dviem kultūros ministro Arūno Gelūno patarėjams - iš viso 14 800 litų. Keliais šimtais litų mažiau per šešis pirmuosius metų mėnesius išmokėta dviem viceministrams.

Ministro atstovei spaudai skirtos priemokos sudarė apie 7600 litų. Išmokos taip pat priskaičiuotos departamento direktoriui, šešių skyrių vedėjams, devyniems vyriausiesiems specialistams.

Finansų ministerija priemokoms skyrė kukliausią sumą - iš viso 52 384 litus. Keturiems politinio pasitikėjimo tarnautojams pirmąjį pusmetį išmokėti 42 736 litai. Aiškinama, kad jiems priemokos mokamos todėl, kad priešingu atveju viceministro darbo užmokestis būtų panašus kaip ministerijos skyriaus vedėjo, nors kompetencijos ir kvalifikacijos reikalavimai jiems yra nepalyginti aukštesni.

Pirmąjį pusmetį priemokos skirtos ir 10 Finansų ministerijos valdininkų. Jiems skirtų išmokų suma sudarė 9648 litus. Jos mokėtos padidėjus darbo krūviui ir atsiradus papildomų funkcijų.

Neaiški sistema

Seimo Audito komiteto pirmininkės L.Graužinienės teigimu, darbo užmokesčio sistema, kai darbuotojams mokamos priemokos, nėra skaidri. Esą ir Valstybės kontrolė ne vienoje savo ataskaitoje pažymėjo, kad priemokos mokamos už papildomą darbo krūvį, kuris nėra apibrėžtas jokiuose teisės aktuose.

"Tai reiškia, kad apskritai neaišku, už ką jos mokamos. Darbo užmokestis valstybės tarnyboje turi būti aiškus. Į darbą priimtas žmogus turi žinoti, kokį atlyginimą gaus ir kokius darbus už tuos pinigus jis turės atlikti", - pažymėjo L.Graužinienė. Pasak parlamentarės, premjero Andriaus Kubiliaus ne kartą buvo prašyta sutvarkyti darbo apmokėjimo sistemą. "Tačiau dvejus metus žadėta ir nieko nepadaryta", - apgailestavo L.Graužinienė. 

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"