Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Valdiški pinigai tekėjo į brolio bendrovę

 
2012 08 06 8:02
KTC viršininko pavaduotojas G.Birmontas kategoriškai neigė prisidėjęs prie savo brolio verslo sėkmės. /Romo Jurgaičio nuotraukos
KTC viršininko pavaduotojas G.Birmontas kategoriškai neigė prisidėjęs prie savo brolio verslo sėkmės. /Romo Jurgaičio nuotraukos

Policijos departamentui pavaldžiame Kriminalistinių tyrimų centre (KTC) niekam nekelia nuostabos faktas, kad brangi užsienietiška įranga už europines lėšas įsigyta iš bendrovės B.G.M., kurios savininkas ir vadovas - KTC viršininko pavaduotojo Giedriaus Birmonto (nuotraukoje) brolis. Keisčiausia, kad juodu apie viešojo konkurso aplinkybes kalba skirtingai.

1991 metų vasaros pabaigoje sostinėje įkurta bendrovė B.G.M. nėra labai žinoma tarp informacinių technologijų (IT) specialistų, nors ne kartą bandė įsiveržti į platesnę rinką. Tik 12 darbuotojų šiuo metu turinti įmonė deklaruoja užsiimanti kompiuterių, tarnybinių stočių, serverių gamyba, surinkimu, jų didmenine ir mažmenine prekyba bei priežiūra, taip pat teikianti programinę įrangą, interneto paslaugas.

Centrinio viešųjų pirkimų portalo (CVPP) duomenimis, per pastaruosius ketverius metus B.G.M. dalyvavo 45 viešuosiuose pirkimuose, 21 laimėjo. Bendra sutarčių vertė - daugiau kaip 17 mln. litų. Didžiąją dalį šios sumos - net 12 mln. litų - bendrovė uždirbo sudariusi dvi sutartis su Vilniaus universitetu. Pastaruoju metu nemažai naudos B.G.M. turi ir iš Vidaus reikalų ministerijai pavaldžių institucijų atliekamų pirkimų. Įdomu tai, kad šie pirkiniai pagal paskirtį mažai kuo susiję su B.G.M. veikla, mat yra skirti kriminalistinei veiklai.

LŽ kalbintas KTC viršininko pavaduotojas G.Birmontas kategoriškai neigė, jog kaip nors prisidėjo prie savo brolio Arūno Birmonto, B.G.M. direktoriaus ir savininko, verslo sėkmės.

G.Birmontas vidaus reikalų sistemoje dirba nuo 1979 metų rugpjūčio, kai pradėjo eiti eksperto pareigas Kriminalistinių ekspertizių tarnyboje. Nuo 1991-ųjų vidurio jis buvo paskirtas Policijos departamento Kriminalinės policijos vyriausiosios valdybos Kriminalistinių ekspertizių biuro Kriminalistinių tyrimų skyriaus inspektoriumi, o nuo 2003 metų gruodžio - KTC viršininko pavaduotoju. 2008-ųjų pabaigoje G.Birmontui suteiktas vyriausiojo komisaro laipsnis.

"Viskas kontroliuojama", - LŽ tikino KTC viršininkas G.Nedveckis.
"Viskas kontroliuojama", - LŽ tikino KTC viršininkas G.Nedveckis.

Teko liūto dalis

Praėjusiais metais KTC pasirašė sutartis su atviro konkurso "Dokumentų tyrimo ir tikrinimo bei elektroninio daktiloskopavimo įrangos įsigijimas" nugalėtojais. Konkursas buvo suskirstytas į keturias dalis, jame varžėsi penki potencialūs tiekėjai. "Tai pigiau, efektyviau ir skaidriau", - dėstė argumentus KTC viršininko pavaduotojas, o drauge ir šio centro Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas G.Birmontas, paklaustas, kodėl pirkimas buvo skaidomas į keletą dalių. Dėl lustų, naudojamų gaminant dokumentus, ir kriminalistiniams tyrimams reikalingų superklijų tiekimo rankomis sukirsta su bendrovėmis "Nota Bene" ir "Komsetas". Šių sutarčių bendra vertė - beveik ketvirtis milijono litų. Bendrovės "Nota Bene" veiklos sritis - kompiuterių remontas ir IT paslaugos. "Komsetas" užsiima specialiosios paskirties įrangos tiekimu, eismo stebėjimo ir kontrolės sistemų diegimu.

Beveik 80 proc. viso pirkinio vertės - net 863 tūkst. litų - KTC sumokėjo B.G.M. už elektroninę daktiloskopavimo įrangą. Bendrovė nupirko centrui 7 antivandalinius pirštų ir delnų atspaudų bei 20 greito identifikavimo daktiloskopinius įrenginius. Dėl daktiloskopinės įrangos tiekimo su B.G.M. varžėsi ir "Komsetas". Ši bendrovė antivandalinius daktiloskopavimo įrenginius siūlė beveik perpus pigiau (už 386 tūkst. litų) negu B.G.M. (beveik 656 tūkst. litų), o greitojo daktiloskopavimo įrenginius tik 2 tūkst. litų (už 207 tūkst. litų) brangiau. Šių konkurso dalių nugalėtoja buvo pripažinta B.G.M.

Kodėl KTC pasirinko gerokai brangesnius antivandalinius įrenginius? "Ar tai politinis užsakymas?" - iš pradžių KTC viršininko pavaduotojas G.Birmontas nepatikliai leidosi į pokalbį, tačiau netrukus paaiškino, kodėl šiuo atveju buvo pasirinkta jo brolio bendrovė, o ne "Komsetas". Esą abiejų įmonių siūlymus išnagrinėję centro ekspertai pasigedo juose išsamesnės informacijos apie siūlomas prekes, pateikė daugiau kaip 20 pastabų, į kurias privalėjo atsakyti abu potencialūs tiekėjai. "Komsetas" į pastabas neatsakė, tad konkurso nugalėtoja buvo pripažinta B.G.M.

"Komseto" direktorius Olegas Vorončenka LŽ pateikė dviprasmiškus paaiškinimus. Paklaustas, kodėl jo vadovaujama bendrovė nelaimėjo įrangos tiekimo konkurso, nors siūlė mažesnę kainą, O.Vorončenka nustebęs teištarė: "Juk B.G.M. nuo senų laikų bendradarbiauja su Vidaus reikalų ministerija." Paskui "Komseto" vadovas patikslino, kad šios bendrovės pateikti siūlymai neatitiko KTC techninių reikalavimų.  

Nuo konkurso atsiribojo?

G.Birmontas iš pradžių teigė net negalėjęs turėti sąsajų su KTC paskelbtu viešųjų pirkimų konkursu. "Dvejus metus buvau Ganoje, konkursas vyko man nesant Lietuvoje", - gynėsi jis. Ganoje G.Birmontas rūpinosi naujo kriminalistinių tyrimų centro statyba ir šiai įstaigai reikalinga įranga. LŽ paprieštaravus, jog net ir būdamas Ganoje jis vis tiek ėjo KTC viršininko pavaduotojo pareigas, G.Birmontas pateikė kitą versiją.

"Centro logistikos skyriaus darbuotojai mane informavo, kad konkursinius dokumentus pateikė mano brolio bendrovė. Tada savo viršininkui parašiau raportą, nusišalinau, kad nekiltų viešųjų ir privačių interesų konflikto. Savo privačių interesų deklaracijoje taip pat esu pažymėjęs, jog broliui priklauso bendrovė B.G.M.", -  jau kitaip kalbėjo G.Birmontas. Pasidomėjus, iš kur logistikos skyriaus darbuotojai galėjo žinoti, kad paraišką pateikė būtent jo brolis, o ne tiesiog bendrapavardis, G.Birmontas pareiškė, jog Lietuvoje tokią unikalią pavardę turi tik keli asmenys - jis, jo sūnus, brolis ir trys šio sūnūs bei dėdė. KTC viršininko pavaduotojas teigė pats tai sužinojęs iš gyventojų registro, o iš kur konfidencialią informaciją gavo pavaldiniai, jis nepasakė. "Su broliu nelabai palaikau ryšių", - metė paskutinį argumentą G.Birmontas.

Brolis turi kitą versiją

A.Birmontas, paklaustas, ar tik ne brolio pareigos galėjo lemti jo bendrovės pergalę KTC skelbtame konkurse, atsakė, kad B.G.M. "apskritai ne prie ko". "Daktiloskopinės technikos tiekimo konkursą dar 2009 metais yra laimėjusi amerikiečių bendrovė "Hewlett Packard". Mes esame jos atstovai Lietuvoje, centro darbuotojus tik apmokėme, kaip dirbti su ta įranga", - savo versiją apie daktiloskopinės įrangos tiekimą KTC pateikė A.Birmontas. Jo žodžiais, 2011 metais B.G.M. pasirašytoje paslaugų tiekimo sutartyje su KTC ir kalbama apie šio centro darbuotojų apmokymą. "Mūsų pelną sudaro gal tik dešimtoji viso pirkinio vertės dalis", - pabrėžė A.Birmontas. Kodėl oficialiai sakoma, kad daktiloskopinius įrenginius tiekė vilniečiai, o ne užjūryje veikianti "Hewlett Packard", jis nedetalizavo.

Negali prisiminti

"Viskas kontroliuojama. Viskas vyko pagal įstatymus. Kai vyko konkursas, pavaduotojas buvo išvykęs ir tikrai jokios įtakos jo  rezultatams neturėjo", - LŽ pareiškė KTC viršininkas Genrikas Nedveckis. Jis tikino, kad daktiloskopinės įrangos pirkimas buvo skaidrus, giminystės ryšiai taip pat esą neturėjo įtakos konkursui.

Tačiau paprašytas paaiškinti A.Birmonto teiginį, jog daktiloskopinės įrangos tiekimo konkursą laimėjo ne B.G.M., o amerikiečiai dar 2009 metais, G.Nedveckis gynėsi negalintis to prisiminti. "Žinau, kad šios firmos įrenginių centre yra, tačiau kokiomis aplinkybėmis jie įsigyti - ar tiekė pati bendrovė, ar tarpininkas - negaliu pasakyti", - kalbėjo KTC vadovas. B.G.M. vadovas A.Birmontas aiškino, kad amerikiečių firmos atstove Lietuvoje jo bendrovė tapo šiek tiek anksčiau, negu KTC gavo pirmąją amerikiečių gaminamą kriminalistinių tyrimų techniką.

Policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis, kuriam pavaldus KTC, LŽ paprašytas įvertinti konkurso aplinkybes, tvirtino pirmąkart apie jas girdintis. "Man aplinkybės, kad įrangą tiekė centro viršininko pavaduotojo brolio bendrovė, nežinomos. Kai grįšiu iš atostogų, pasidomėsiu", - žadėjo komisaras.

Sistemoje - ne naujokai

A.Birmontas pripažįsta, kad vidaus reikalų sistemai B.G.M. ne kartą yra teikusi įvairias paslaugas. Netrukus, kai tik bendrovė buvo įkurta, nemažai naudos gauta Vidaus reikalų ministerijai pardavus kompiuterių.

Praėjusiais metais Valstybės sienos apsaugos tarnyboje (VSAT) B.G.M. įdiegė penkis kompiuterinės pirštų atspaudų ėmimo technikos komplektus. Viešąjį pirkimą, kuriame dalyvavo tik B.G.M., VSAT vykdė pagal Europos grąžinimo fondo (EGF) lėšomis finansuojamą projektą. B.G.M. apmokė pasieniečius, kaip dirbti su įranga. Penki jos komplektai buvo įdiegti keturiose VSAT rinktinėse.

Tačiau VSAT kompiuterinę pirštų atspaudų ėmimo techniką ne pirko, o išsinuomojo iš B.G.M. CVPP oficialiai skelbia, kad sutartyje minimos įrangos nuoma, truksianti 30 mėnesių, per mėnesį kainuoja beveik 6,7 tūkst. litų. Kaip LŽ teigė VSAT atstovas Rokas Pukinskas, įrangą nuomojančiai bendrovei per 30 mėnesių teks išmokėti 700 tūkst. litų. Anot jo, įrenginiai išsinuomoti už tikslines ES lėšas, nes Europos Komisija daktiloskopinius įrenginius leido būtent nuomotis, o ne pirkti.

Pasiteiravus A.Birmonto, ar VSAT išnuomota įranga priklauso amerikiečiams, ar jo bendrovei, ir kiek ji tada kainavo, B.G.M. vadovas pareiškė negalintis atsakyti į šiuos klausimus, nes tai - komercinė paslaptis. "Galiu tik patikinti, kad ir KTC, ir VSAT esantys daktiloskopiniai įrenginiai yra unikalūs ir vieninteliai Lietuvoje", - gyrėsi verslininkas.

Taškus ant "i" sudėtų tik teisėsauga

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos narė Dalia Paulauskaitė, LŽ paprašyta pakomentuoti su KTC pirkimais susijusią prieštaringą situaciją, kalbėjo, kad vienareikšmišką atsakymą galėtų pateikti vien teisėsauga.

"Kai valstybinė institucija paslaugą arba prekę įsigyja atviro konkurso būdu iš bendrovės, kurios savininkas yra tos institucijos vieno vadovų ir dar Viešųjų pirkimų komisijos pirmininko giminaitis, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymas nepažeidžiamas tik tokiu atveju, jei tarnautojas nusišalina nuo tokių pirkimų. Tačiau yra dvi pažeidžiamumo galimybės. Pirma, vertėtų išsiaiškinti, ar tas tarnautojas nėra pasirašęs kokių nors dokumentų dėl minėtų pirkimų. Antra, į klausimą, ar giminystės ryšiai neturėjo įtakos, kad brolio bendrovė būtų paskelbta konkurso nugalėtoja, galėtų atsakyti tik išsamus ikiteisminis tyrimas. Tai - teisėsaugos pareigūnų kompetencija", - paaiškino ji.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"