Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Vaikų grobuonys sudrasko likimus

 
2012 05 02 6:30

Vienas garsiausių Europoje kovotojų su pedofilija italas Massimiliano Frassi negalėjo patikėti, kad tai, ką jis matė kovo 23-iąją Kedžių namuose Klonio gatvėje darytame vaizdo įraše, yra realybė.

Antstolės ir pareigūnų brutalus bandymas bejėgę mergaitę perduoti jos biologinei motinai Laimutei Stankūnaitei yra dar vienas vaiko prievartavimas, kuris neabejotinai paliks žiaurų pėdsaką jo gyvenime. Ir jeigu visuomenė leidžia, skatina taip elgtis, ši visuomenė turi didelių problemų.

Taip išskirtiniame interviu "Lietuvos žinioms" tvirtino italas Massimiliano Frassi - rašytojas, žurnalistas, su pedofilija kovojančios asociacijos "Prometeo" įkūrėjas bei vadovas, už šią veiklą apdovanotas ne viena prestižine premija ir gimtojoje Italijoje, ir užsienyje.

Europa praregi

- Ką girdėjote apie didžiulį rezonansą mūsų krašte sukėlusius įvykius Garliavoje, pedofilijos bylą, jos eigą?

- Lietuviškoji pedofilijos byla bei jos eiga Italijos visuomenei kol kas mažai žinoma. Tačiau man ir mano kolegoms užteko pamatyti kovo 23 dieną Klonio gatvėje filmuotą medžiagą, kai buvo bandoma mergaitę perduoti jos motinai. Tai klaiku, siaubinga! Drąsiai sakau, kad tokiu pareigūnų bei antstolės brutaliu įsikišimu ir dalyvavimu mergaitė buvo prievartaujama dar kartą.

- Kaip vertinate tai, kad mergaitės perdavimo motinai, galbūt susijusiai su dukros tvirkinimu, klausimas sprendžiamas dar neišnagrinėjus pačios pedofilijos bylos?

- Jeigu tai tiesa, manau, jūsų visuomenė turi labai didelių problemų. Didžiulė baimė apima pagalvojus - jeigu šiandien nesugebame apginti savo vaikų, kas sugebės apginti mus, sulaukusius senatvės?

- Kaip tai būtų sprendžiama Italijoje?

- Man yra tekę dalyvauti panašiose situacijose, kurios susiklostė dėl kvailumo ir priimtų netinkamų vaiko atžvilgiu sprendimų. Bet kuri valstybė, save vadinanti civilizuota, niekada nebūtų leidusi to, ką matome kovo 23 dienos vaizdo medžiagoje.

- Kokia pagalba teikiama nuo pedofilijos nukentėjusiems vaikams Italijoje? Ar Europoje, ypač naujosiose Europos Sąjungos (ES) valstybėse, skiriamas pakankamas dėmesys kovai su vaikų seksualiniu išnaudojimu?

- ES valstybėse labai išaugo susidomėjimas šia bėda, nes kas penktas vaikas buvo seksualiai išnaudotas arba patyręs smurtą. Nuskriaustas vaikas visų pirma turi turėti teisę būti išklausytas, suprastas, kad juo būtų tikima. Mes, suaugusieji, privalome kiek galima daugiau jam padėti, kad vaikas sugebėtų matyti šviesią ateitį.

Įsiklausykime į vaiko skausmą

- Kalbant apie pedofilijos prevenciją, kokių priemonių įmanoma imtis? Kokį vaidmenį privalėtų prisiimti specialiosios institucijos, mokyklos?

- Prevencija yra išskirtinai svarbi, tai - pagrindas siekiant užkirsti kelią tokio pobūdžio nusikaltimams. Vaikai privalo turėti priemonių apsiginti. Vaikas turi žinoti, kad jis gali prašyti pagalbos, kad jis nėra kaltas dėl tokių situacijų. Kalti yra jo neapginantys suaugusieji, kurie negeba suprasti, kokį skausmą savyje nešiojasi vaikas. Aš ir mano vadovaujama organizacija (www.associazioneprometeo.org) mokyklose ir mokiniams, ir mokytojams rengiame paskaitas apie tai, kaip apsaugoti vaikus, kaip jiems padėti, kaip suprasti, kad vaikas buvo seksualiai išnaudotas, galbūt net mokykloje.

- Ar vaikui reikėtų pasakoti apie tokius asmenis kaip pedofilai? Ar vaikas galėtų atskirti galimą pedofilą nuo paprasto dėmesį jam rodančio žmogaus?

- Mažuosius būtina mokyti, kad jie galėtų apsisaugoti. Jiems būtina aiškinti, kad jie visada bus suprasti, kad jais bus tikima, kad jie gali ir turi prašyti pagalbos. Tačiau jeigu tam tikros valstybės institucijos nenori arba kitokiu būdu atsisako padėti ir dar siekia grąžinti vaiką į aplinką, kurioje jis buvo seksualiai išnaudojamas, tai apie ką mes dabar kalbame? Tokiu atveju bet kokia prevencija praranda tikslą ir prasmę.

- Ar reikėtų ir kaip derėtų rengti pačius tėvus? Kaip juos mokyti atskirti galimus pedofilijos atvejus, kada kreipti dėmesį, kada reaguoti, kur kreiptis?

- Tam turėtų būti parengta visa visuomenė: ir vaikai, ir jų tėvai. Matyti, kai vaikui yra blogai, suprasti, kada vaikas kažką slepia. Tik stebėdami vaiką kiekvieną dieną, analizuodami jo elgesį suprasime vykstančius psichologinius pokyčius, kuriuos išduoda jo kūnas. Juk vaikas, kuris buvo seksualiai išnaudotas, pasikeičia iškart.

"Viso kaimo pagalba"

- Kokia turėtų būti sukurta pedofilijos prevencijos, adekvačių bausmių, iškeltų bylų perspektyvumo teisinė bazė?

- Europoje veikia gera teisinė sistema tokiems atvejams tirti. Tačiau, be įstatymų, reikia ir visuomenės kontrolės. O jos dažnai trūksta, štai kur didžiausia klaida. Nereikia pamiršti, kad pedofilas yra nusikaltėlis-recidyvistas. Tai reiškia, kad jis savo gyvenimą paskirs vaikų paieškoms, sieks vėl ir vėl juos nuskriausti. Pedofilus vadinu vaikų grobuonimis, plėšrūnais.

- Kaip dirbama arba turėtų būti dirbama su vaikais, kurie jau nukentėjo nuo pedofilijos?

- Meilė - pagrindinis ir fundamentalus dalykas, grąžinantis mažosioms aukoms pasitikėjimą, kuris prievarta iš jų buvo išplėštas. Būtina vaikui aiškinti, kad jam, deja, teko susidurti su BLOGIU, tačiau pasaulyje yra ir gerų žmonių, kuriais galima pasitikėti.

Tačiau sunkiausios pasekmės, kai prievartautojas visada buvo šalia vaiko, o pačios sunkiausios ir giliausios, kai vaikas seksualiai išnaudojamas su tėvų žinia. Tačiau vaiką privalančios ginti institucijos turėtų tai daryti iš paskutiniųjų - apginti pačią silpniausią mūsų visuomenės dalelę.

- Ar Jums žinoma atvejų, kai vaikui pavyko sėkmingai ar nesėkmingai integruotis į visuomenę subrendus?

- Labai dažnai pasitaiko atvejų, kai vaikas, norėdamas išgyventi, patirtą seksualinio išnaudojimo įvykį pašalina iš atminties, jį ištrina. Tačiau skausmas neišnyksta vien ištrynus įvykius iš atminties, jis sugrįžta po 10 ar 20 metų ir turi siaubingų dvasinių pasekmių. Dirbu su nukentėjusiaisiais, kurie būdami maži patyrė seksualinį išnaudojimą - jie ateina papasakoti, prašo pagalbos įveikiant skausmą, patirtą vaikystėje. Daugumai pavyksta integruotis į visuomenę, bet daliai jų tai padaryti labai sunku. Savo knygose ir per paskaitas dažnai miniu vieną afrikietišką patarlę: "Reikia viso kaimo pagalbos, kad išaugintum vieną vaiką."

Pedofilai - ne ligoniai

- Kokios galimos pedofiliją patyrusios asmenybės vystymosi pasekmės?

- Pasekmės - sunkios ir baisios. Jei toks žmogus nesulauks pagalbos, ateityje jo laukia daugybė problemų: baimė prisirišti prie kitų žmonių, jis patirs bendravimo, maitinimosi, augimo, seksualinio gyvenimo sutrikimų. Tokie žmonės užauga neramūs, turintys polinkį žaloti save, jie gali susirgti anoreksija, bulimija, kartais tampa priklausomi nuo alkoholio ar narkotikų. Daugybė jų bando nusižudyti, kai tuo metu jų skriaudikai jaučiasi ramūs.

- Kokie žmonės, Jūsų manymu, tampa pedofilais?

- Kol kas dar neaišku, kas tai lemia. Aišku tik tai, kad pedofilas puikiai žino, kad elgiasi blogai, žino, kaip elgtis, apsiginti nuo kaltinimų, kad nebūtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, ir kaip išvengti bet kokios atsakomybės.

- Gal galite trumpai papasakoti apie garsiausias pedofilijos bylas Italijoje, kuo jos baigėsi ir kaip reagavo visuomenė?

- Yra daug, labai daug atvejų, tačiau jums pateiksiu dvi istorijas. Mergaitė, kurią pavadinsiu Marija, buvo seksualiai išnaudojama savo senelio. Ji buvo išgelbėta savo mamos, sugrįžusios į namus anksčiau, nei buvo numatyta... Mergaitei tebuvo du mėnesiai!

Kitai Marijai dabar 86 metai, tačiau jai niekas nepadėjo, nes ja nepatikėjo. Ji seksualinį išnaudojimą patyrė nuo 3 iki 16 metų. To pasekmė - sužalota psichika ir vienatvė. Visą savo gyvenimą ji praleido viena, niekieno nemylima ir nieko nemylėdama.

TRUMPAI

M.Frassi, baigusiam universitetą ir pradėjusiam dirbti visuomeninėse įstaigose, teko akis į akį susidurti su seksualiniu vaikų išnaudojimu. Netrukus jis įkūrė "Prometeo" asociaciją, kuri jau 10 metų kovoja su pedofilija.

Penkių knygų autorius yra labai mylimas savo tautos, bet nuolat puolamas Italijos bei viso pasaulio pedofilų. M.Frassi skatinimu Italijoje buvo priimtas įstatymas prieš pedofiliją.

2000-aisiais už nuopelnus kovojant prieš vaikų seksualinį išnaudojimą M.Frassi ir jo vadovaujamą asociaciją "Prometeo" apdovanojo Italijos policija.

2004-aisiais Niujorke M.Frassi buvo įteiktas JAV Federalinių tyrimų biuro aukso medalis.

2006-aisiais pirmą kartą Italijos istorijoje prestižinė teisėjo Rosario Angelo Livatino premija "Pro bene Justitiae" įteikta ne teisėtvarkos pareigūnui, o M.Frassi vadovaujamai "Prometeo" asociacijai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"