Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Vaiko vardas - galvasopė tėvams

 
2011 01 15 0:00
"Olialia pupytė" Skaistė su dukryte Patricija.<br>Gedimino Žilinsko nuotrauka
"Olialia pupytė" Skaistė su dukryte Patricija.
Gedimino Žilinsko nuotrauka

Sakoma, kad duodami vaikui vardą suteikiame jam ir likimą. Lietuvos garsenybės savo atžaloms vis dažniau duoda skambius, aplinkinių ausiai neįprastus vardus. LŽ nutarė pasidomėti, ar sudėtinga vaikams išrinkti įsimenančius vardus, ir kodėl 'žvaigždūnai' tokius renkasi.

Pirmosiomis šių metų dienomis dainininkas Andrius Rimiškis Lietuvai pranešė džiugią žinią - žmona Vaida padovanojo jam dukrelę. Pora mažylę pavadino Lėja. Verslininko Antano Baksčio ir buvusios manekenės Astos Muralytės-Bakstienės dvejų metukų dukrelė buvo pavadinta skambiu, bet ant ešafoto galvą palydėjusios Prancūzijos karalienės Marijos Antuanetės vardu. Deivido Norvilo ir Renatos Voitechovskajos beveik dešimties mėnesių sūnelis Emilis pakrikštytas "muzikiniu", bet šeimoje daug aistrų sukėlusiu Volfgango vardu. O seksualioji "Olialia pupytė" Skaistė Steikūnaitė dukrelę pavadino Patricija, lotyniškai tai reiškia "kilmingoji". Pasirodo, būna situacijų, kad išrinkus ausiai neįprastą vaiko vardą garsenybių šeimose kyla tikras emocijų uraganas.

Vardas "iššoko" pats

Šią savaitę išdidus naujai iškeptas tėtis A.Rimiškis pranešė, kad jo ir žmonos Vaidos naujagimė dukrelė Lėja jau turi ne tik vardą, bet ir gimimo liudijimą. Dainininkas juokėsi iki šiol nežinąs, kas dukrelei išrinko vardą Lėja, kuris reiškia "antilopė". "Dėl vardo buvo daug diskusijų. Kai jau žinojome, kad gims mergaitė, pradėjome rašytis galimus variantus. Jų buvo tikrai daug. Bet kažkaip mistiškai užstrigo Lėja, nors iš pradžių manėme, kad šio vardo tikrai nerinksime, nes skambėjo keistai", - pasakojo Andrius.

Tačiau kai dukrelė gimė, vardas Lėja tiesiog pats iššoko tėvams iš lūpų, palikęs užmarštyje kitus variantus. "Kai šiomis dienomis važiavau mergaitės registruoti, Klaipėdos pareigūnės pranešė, kad per pirmą savaitę vien uostamiestyje užregistruotos trys Lėjos. "Anksčiau šis vardas tikrai nebuvo populiarus", - prisiminė A.Rimiškis.

Entuziazmo pilnas jaunas tėvas tikino, kad Lėjos vardo reikšmė - "antilopė" - jo nė kiek neglumina. "Tai nuostabus, gražus gyvūnas. Įsivaizduoju kaip mielą pasakų herojų. Jis grakštus, didelėmis ramiomis akimis. Labai tinka dukrelei", - greitakalbe bėrė A.Rimiškis. Jo žmona Vaida taip pat su entuziazmu balsavo už tai, kad dukrytė būtų pavadinta Lėja. "Žinoma, klausėme ir tėvų patarimo, bet sprendimas, aišku, buvo mūsų su Vaida", - sakė Andrius. Abiejų sutuoktinių tėvai iš pradžių šiek tiek stebėjosi neįprastu anūkės vardu, bet, pripratę prie jo skambesio, pripažino, kad vardas gražus ir naujagimei tinka.

Kadangi ką tik išsprendė mažosios vardo problemą, apie krikšto vardą mažylei Andrius prisipažino dar negalvojantis. "Reikia priprasti prie naujo gyvenimo ritmo. Taip viskas kardinaliai pasikeitė. Kai pagalvoju - jeigu nuo manęs priklausytų pašalpos mamoms, skirčiau joms ne mažesnį kaip Seimo nario atlyginimą. Auginti žmogų yra pats didžiausias darbas gyvenime", - naujos patirties užkluptas samprotavo A.Rimiškis.

Pavadino karališkai

Buvusios manekenės, interjero dizainerės A.Muralytės-Bakstienės ir verslininko A.Baksčio dukrelė Antuanetė skaičiuoja trečius savo gyvenimo metus. Mažosios mergytės mama Asta prisiminė, jog laukdamasi pirmagimės galvojo apie tai, kad dukrelė turėtų tėvelio vardą. "Norėjau, kad dukrytės vardas atkartotų Antano vardo skambesį, bet lietuviški variantai - Antanė, Antanina - man nelabai gražiai skamba", - prisipažino Asta.

Moteris teigė, kad tuo metu, kai laukėsi, ją persekiojo savotiški lemtingi ženklai: kai tik paimdavo skaityti kokį straipsnį ar knygą, vis pasitaikydavo pasakojimų apie Prancūzijos karalienę Mariją Antuanetę. "Vos tik susiruošdavau pasižiūrėti kino filmą, jis taip pat būdavo apie šią karalienę. Atrodė, kad vardas Antuanetė tiesiog pats mums peršasi. Tada ir pasiūliau vyrui Antanui: gal dukrelę pavadinkime Antuanete? Jis apsidžiaugė, vardas jam labai patiko", - pasakojo A.Muralytė-Bakstienė.

Jaunoji mama sakė, kad dvejų metukų sulaukusią dukrelę visada vadina visu vardu, jo netrumpina ir maloninių formų beveik nevartoja. "Buvo žmonių, kurie mane gąsdino, kad vaikai šio vardo neištars, nes jis sunkus. Tačiau ir pati Antuanetė puikiausiai taria savo vardą, ir kiti vaikai jį pasako be didelių problemų", - šyptelėjo Asta. Mėginančiųjų trumpinti ar naudoti malonines Antuanetės vardo formas, mama visada prašo, kad to nedarytų ir nekraipytų mergaitės vardo. "Kartais mažąją pavadina Antanyte. Tai irgi gražu, bet šiaip visada vartojame visą vardo formą", - patikino jaunoji mama.

Mažosios Antuanetės mama pasakojo, kad, kaip ir kiekvienas mylimas vaikas, mergaitė yra tikra tėvelių princesė. Todėl karališkas vardas jai dar labiau tinka. "Dukrelė mato mano darbą, aplinką, kurioje moterys ir merginos gražiai rengiasi, ir pati labai mielai dalyvauja. Pavyzdžiui, padeda mano rengiamai merginai apsiauti batelį", - juokėsi dizainerė. Moteris pasidžiaugė, kad nors Antuanetei dar tik dveji metukai, mergaitė jaučia grožį, turi savitą skonį, džiaugiasi aprengta gražia suknele, reiškia savo nuomonę parduotuvėje renkantis batukus ar drabužėlius. "Dažniausiai sutinku su dukrelės pasirinkimu, stengiuosi, kad ji būtų savarankiška. Nemanau, kad mažam vaikui tėvai turėtų diktuoti, jis turi teisę rinktis pats - pagal savo polinkius ir supratimą", - patikino A.Muralytė-Bakstienė.

Norėjo muzikinio vardo

Dainininko D.Norvilo ir R.Voitechovskajos sūnus Emilis prieš kelis mėnesius prie savo skambaus vardo gavo dar skambesnį krikšto vardą Volfgangas. "Kai sprendėme, kaip pavadinti vaiką, peržiūrėjau visų mėgstamiausių muzikos grupių lyderių vardus. Tačiau, ačiū Dievui, kad nepavadinome, pavyzdžiui, Sidu, nes buvo kilusi ir tokia mintis", - juokėsi prisiminęs sūnaus vardo rinkimo peripetijas Deivis. Jaunas tėvas sakė, kad variantų turėjęs nemažai, todėl abiem su Renata nuspręsti nebuvo lengva. "Kai buvau išvykęs, vieną dieną gavau iš Renatos žinutę: "Gal Emilis?" Pagalvojau, kad tikrai geras vardas - Emiliukas. Skambus, gražus, nieko geresnio pasiūlyti negalėjau", - pasakojo D.Norvilas.

Kai atėjo laikas mažąjį Emilį krikštyti, berniuko senelius ištiko tikras šokas. "Kai išvakarėse pasakiau mamai, kad Emilį krikštysime Volfgangu, ji pareiškė, kad krikštynose nedalyvaus", - kvatojosi prisiminęs Deivis. Pasak dainininko, mama į skambų, bet neįprastą krikšto vardą sureagavo dramatiškai. "Tiesą pasakius, pats nesitikėjau, kad Volfgangas yra šventas vardas. Kai rinkausi iš siūlomų šventų krikšto vardų, nustebau, kai jį aptikau. Aišku, šis vardas man asocijuojasi su Mozartu", - porino Deivis.

Slapčia linkėdamas, kad Wolfgango Amadeuso Mozarto genijus nors mažuoju piršteliu paliestų ir jo sūnaus likimą, D.Norvilas pakrikštijo Emilį Volfgangu. "Dėl šio vardo dainininkas Vytautas Juozapaitis iki šiol mane traukia per dantį. Kartą per koncertą mane pristatė taip: Emilio Volfgango Norvilo tėtis!" - linksmai prisiminė Deivis. Jis prisipažino, kad krikšto vardas berniukui, atrodo, tikrai tinka. "Šiuo metu Emiliui įdomiausias užsiėmimas - barškinti pianinu ir brazdinti gitarą. Visi namai apversti aukštyn kojomis, nors mažajam dar tik 9 su puse mėnesio", - kvatojosi muzikinius pradmenis ir aktyvų būdą demonstruojančio berniuko tėtis.

Deivis sakė, kad gyvenimo draugei Renatai jųdviejų sūnelio krikšto vardas taip pat nebuvęs prie širdies. "Tačiau ji išrinko pirmąjį vaiko vardą, todėl dėl mano parinkto krikšto vardo neprieštaravo. Nors mačiau, kad nebuvo labai patenkinta", - kikeno dainininkas.

Mėnesiai apmąstymų

Seksualioji "Olialia pupytė" S.Steikūnaitė prisipažino, kad prieš ketverius metus gimusiai dukrelei vardą išrinkti buvo labai sunku. "Du mėnesius mažylė apskritai neturėjo vardo, nes niekaip negalėjau nuspręsti, kaip ją pavadinti", - nusišypsojo gražuolė mama. Anot jos, norėjosi mažylei duoti skambų, gražų, nenuvalkiotą vardą. "Buvau beveik nutarusi, kad dukra bus Mileta. Man šis vardas labai gražus, bet pažiūrėjusi į dukrytę supratau, kad jai tiesiog netinka, ir viskas", - prisiminė Skaistė. Kiti variantai buvo Sofija arba Estela, bet tokių jaunoji mama atsisakė, nes baiminosi, kad mažylę gali kaip nors pravardžiuoti.

"Kai į galvą atėjo vardas Patricija, supratau, kad jis - kaip tik mano mažylei. Tiesiog idealiai jai tiko: skambus, įsimintinas, bet kartu ir paprastas. Be to, šventas, todėl nebereikėjo sukti galvos dėl krikšto vardo", - su palengvėjimu atsiduso mama tapusi "Olialia pupytė". Ji džiaugėsi, kad toks vardas ir užsienyje dukrai nekels jokių problemų, nes dėl savojo vardo Skaistė sakė nuolat patirianti sunkumų. "Užsieniečiai neištaria vardo Skaistė, nors tu ką", - kvatojosi pašnekovė. Kadangi gražuolei nemažai tenka pozuoti užsienio fotosesijose, dažniausiai ji prisistato vardo trumpiniu Skai (angliškas žodis "sky" reiškia "dangų"). "Kai Patricija užaugs, jai bent nebus tokio vargo kaip man", - džiaugėsi S.Steikūnaitė.

Keisto skambesio (BOX)

Pastaruoju metu vis populiaresni tampa vaikams duodami keisti ir švelniai skambantys vardai. Dukrelę pagimdžiusi garsi šokėja ir trenerė Eglė Visockaitė nusprendė mažylę pavadinti Tėja. Gyvenimo draugas odontologas Marius Damaševičius sutiko su tokiu mylimosios noru. Laiminga jauna mama žiniasklaidai prisipažino, kad šį vardą rado skaitydama vieną grožinės literatūros kūrinį. Tačiau taip pavadinusi atžalą E.Visockaitė nėra originali. Ir populiarios grupės "69 danguje" narė, kuriai šiuo metu svarbiausios yra mamos pareigos, Goda Alijeva dukrelei išrinko švelnaus skambesio vardą. "Dukrytę pavadinome Tėja. Šis vardas reiškia "deivė". Su vyru jį sugalvojome tada, kai sužinojome, kad laukiamės mergaitės", - spaudai džiugiai pasakoja jauna mamytė.

Aktorė Eglė Jackaitė antrą sūnų pavadino Elijumi. Geltona praminta dainininkė Edilija Šliauderienė pirmagimei mergaitei davė Lelos vardą. Žurnalistė Gabija Vitkevičiūtė antrą dukrelę pavadino Mėja Ly, o vyresnioji jos mergaitė - Ditė. Įdomų vardą dukrai išrinko penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis, mergaitę pavadinęs Adriana. Televizijos laidų vedėjas Kristupas Krivickas nusprendė, kad jo dukrelė bus Atėnė. Krepšininko Šarūno Jasikevičiaus mažylė pavadinta Aila. O štai dainininkas Rytis Cicinas sūneliui davė Ado vardą.

 

Parengė RASA PAKALKIENĖ

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"