Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Vadžios sprūsta teisėsaugai iš rankų

 
2009 10 13 0:00
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Pastarųjų dienų įvykiai sugrąžino kraštą penkiolika metų atgal - į teisėsaugininkų bejėgiškumo laikus. Prieš savaitę šūviai aidėjo Kaune, o vakar Vilniaus centrą sudrebino sprogimas Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) būstinėje, pastate, kuriame įsikūrusi ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga.

Praėjusį pirmadienį Kaune nušautas teisėjas Jonas Furmanavičius ir Drąsiaus Kedžio buvusios sugyventinės sesuo Violeta Naruševičienė, o vakar Vilniaus centre nugriaudėjo sprogimas. Ko tikėtis rytoj? Ko galima norėti iš policijos, jei pats vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis neturi laiko atsakyti į klausimą, ar Lietuvos teisėsauga nepaleido vadžių iš savo rankų? "Neturiu laiko, esu užimtas", - net neišklausęs LŽ klausimo telefono ragelį numetė jis.

Neaiškus sprogimas.

Barboros Radvilaitės gatvėje, šalia Vilniaus arkikatedros, esančiame pastate, kuriame įsikūrusios LSDP ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos būstinės, nugriaudėjo sprogimas. Išdužo vienas pirmojo aukšto langas, ant šaligatvio pabiro smulkūs daiktai. Veidą ir rankas apdegė kambaryje buvęs jaunas vyras - nukentėjusysis išvežtas greitosios pagalbos automobiliu.

"Sunku pasakyti, kas čia įvyko. Sėdėjau kabinete ir išgirdau sprogimo garsą. Išlėkiau į lauką pažiūrėti, kas vyksta. Pastebėjau, kad kolegos kabinete išmuštas langas. Sprogimas nebuvo stiprus, tačiau jo priežasties negaliu įvardyti. Nukentėjęs kolega pasakojo, kad sprogimas įvyko bandant žiebtuvėliu nudeginti kostiume styrantį siūlą", - įvykio vietoje LŽ pasakojo LSDP pirmininko pavaduotojas Justas Pankauskas.

Jis neabejojo, kad sprogimas negalėjo įvykti dėl dujų nuotėkio - minėtame pastate apskritai jokios dujų įrangos nėra. "Neįsivaizduoju, iš kur ten galėjo susikaupti dujų", - tvirtino J.Pankauskas.

Darbavosi išminuotojai

Pranešimas apie įvykį užregistruotas 9 val. 20 min. Tačiau išsiųstos ugniagesių ir dujų avarinės tarnybos darbuotojai daug darbo neturėjo, nes gaisro nekilo. Įvykio vietoje zujo tik policijos pareigūnai, aptvėrimo juosta "Stop" nuo žiniasklaidos ir smalsių praeivių aptvėrę teritoriją aplink pastatą.

Apžiūrėti įvykio vietos buvo iškviesti "Aro" išminuotojai. Anot ekspertų, sprogimas greičiausiai kilo dėl ore susikaupusių degių medžiagų. Siekiant tiksliai išsiaiškinti visas detales, paimti oro mėginiai. LŽ duomenimis, pastatą saugantys bei savaitgalį budėję sargai nieko įtartino nepastebėjo.

Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis užtikrino, kad vyksta tyrimas ir išvadas bus galima daryti tik išsiaiškinus sprogimo priežastį. "Susilaikysiu nuo komentarų dėl galimų sąsajų su savaitės senumo įvykiais Kaune", - trumpai pakomentavo jis.

Sprogimą sukėlė sprogmuo?

Sužinoję apie jų partijos būstinėje nugriaudėjusį sprogimą socialdemokratai jautėsi sutrikę. Jie spėliojo, kaip galėjo atsitikti tokia nelaimė. Vakar po pietų LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius LŽ sakė turįs informacijos, kad sprogimą sukėlė sprogmuo. "Kokio galingumo jis buvo, pasakyti negaliu. Jo detalės išvežtos ištirti", - teigė jis. A.Butkevičius vylėsi, kad pareigūnams nebus sunku nustatyti įtariamuosius, nes pastato koridoriuose įrengtos vaizdo kameros.

Tačiau vakare Vilniaus apygardos vyriausiasis prokuroras Ramutis Jancevičius pareiškė, kad įvykio vietoje sprogmens nerasta ir įtikimiausia yra nelaimingo atsitikimo versija.

LSDP pirmininko pavaduotojas Vytenis Andriukaitis įvykio nekomentavo, tik apgailestavo dėl sprogimo metu nukentėjusio partijos darbuotojo. "Labai gaila kolegos, šiurpu tai, kas jam nutiko. Ačiū Dievui, kad liko gyvas, tačiau jo patirti sužalojimai - rimti", - aiškino jis.

D.Kedžio šmėkla

Iš karto po įvykio viena iš galimų sprogimo versijų, nors ir sunkiai logiškai paaiškinama, buvo siejama su D.Kedžio asmenybe. Esą šis nuo policijos besislapstantis asmuo galėjo nusitaikyti į Vaiko teisių ir apsaugos kontrolieriaus įstaigą ir jos vadovę Rimantę Šalaševičiūtę, sulaukusią nemažai visuomenės ir politikų priekaištų dėl aplaidaus požiūrio į galimą mažametės tvirkinimą Kaune.

Vakar R.Šalaševičiūtė LŽ tikino, kad sprogimas jos neišgąsdino. "Išgirdau neįprastą garsą, o netrukus gavome nurodymą evakuotis iš pastato. Prielaidos, kad sprogimas galėtų būti susijęs su praėjusių savaičių įvykiais Kaune, nereikėtų atmesti. Nuo praėjusio antradienio man buvo skirta apsauga, todėl pagrindo svarstymams yra", - aiškino ji.

Neskuba atsistatydinti

R.Šalaševičiūtė užtikrino, kad jos veiksmus iš dalies varžė prokuratūroje galiojanti tvarka: "Buvau tiek aktyvi, kiek man leido įstatymai. Prokuratūros veikloje galiojanti tvarka riboja bet kokių asmenų kišimąsi į jos veiklą, kol vyksta ikiteisminis tyrimas."

Paklausta, ar dėl sušlubavusios reputacijos nežada atsistatydinti, vaikus ginančios įstaigos vadovė išliko diplomatiška. "Seime sudaryta darbo grupė, kuri įvertins ir ištirs visas aplinkybes. Jeigu išvadose bus teigiama, kad kontrolierė nepadarė veiksmų, kuriuos turėjo padaryti, galėsiu pasitraukti", - aiškino R.Šalaševičiūtė.

D.Grybauskaitės priekaištai

Vakar pasiaiškinti dėl ikiteisminio tyrimo, susijusio su galimu mažametės tvirkinimu, prezidentė Dalia Grybauskaitė pasikvietė Algimantą Valantiną. Pokalbio metu valstybės vadovė negailėjo priekaištų generaliniam prokurorui. Jos nuomone, galimos pedofilijos bylos Kaune tyrimas yra vilkinamas. Jame D.Grybauskaitė pasigenda aiškumo ir tiesos. "Prezidentės nuomone, tyrimo rezultatai turėtų būti pateikti kuo greičiau, duoti aiškesni ir suprantamesni atsakymai, o tiesa atskleista. Atsakingi pareigūnai, tiriančios institucijos turėtų prisiimti visą atsakomybę už bylos eigą ir konstatuojamą jos vilkinimą", - aiškino D.Grybauskaitės atstovas spaudai Linas Balsys. A.Valantinas plačiau nekomentavo jam išsakytų priekaištų. "Visada vengiu žodžio "vilkinama", - sakė jis.

Įvardys kaltuosius

A.Valantinas tvirtino, kad Generalinės prokuratūros atliekamas vidinis patikrinimas artėja prie pabaigos, esą beliko apklausti su tyrimu susijusius pareigūnus. "Tuomet galėsime pasakyti, kas už ką ir kiek atsakingas", - pažymėjo jis.

Generalinio prokuroro teigimu, pirmiausia bylą dėl galimo D.Kedžio dukters tvirkinimo du mėnesius prižiūrima prokurorų tyrė Kauno policija. Vėliau dėl vangaus tyrimo ji perduota tiesiogiai prokurorams. Dėl skundų, kad tyrimą tęsusi Kauno miesto prokurorė dirba blogai, bylą perėmė Kauno miesto apygardos prokuratūra. Tačiau ir dėl ten vykdyto tyrimo gauta nemažai nusiskundimų, todėl rugpjūčio 18-ąją bylą perėmė Generalinė prokuratūra ir perdavė tirti Vilniaus apygardos prokurorams. "Veiksmai buvo daromi, bet ar jie pakankami?" - vakar svarstė A.Valantinas.

Slapti atsakymai

Vakar Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) sulaukė Generalinės prokuratūros atsakymų į praėjusią savaitę užduotus klausimus dėl ikiteisminio tyrimo, susijusio su galima pedofilija.

Tačiau pateikta informacija pažymėta grifu "Riboto naudojimo" ir bus prieinama tik Seimo nariams. "Komiteto posėdis, kuriame svarstysime atsakymus, vyks trečiadienį. Jis taip pat uždaras. To reikia, kad prokurorai galėtų kalbėti atvirai. Tačiau po visko būtinai pateiksime vertinimus", - aiškino Seimo TTK pirmininkas Stasys Šedbaras.

Globos teta

Vakar pagaliau išspręstas ir D.Kedžio dukters globos klausimas. LŽ Kauno rajono Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Janina Dabašinskienė patvirtino, kad dėl laikinosios globos yra sutvarkyti visi dokumentai. Apsistota prie vienintelės - mergaitės tetos, Kauno apygardos teismo teisėjos Neringos Venckienės - kandidatūros. "Patikrinome gyvenimo sąlygas, kurias galėtų suteikti mergaitės teta. Padarėme išvadą, kad jos tinkamos", - kalbėjo J.Dabašinskienė.

Mergaitės seneliai iš tėvo pusės prašymą dėl globos atsiėmė patys, o seneliams iš motinos pusės globa negalėjo būti suteikta dėl objektyvių priežasčių - su seneliais gyvena mergaitės motina. Kol nebaigtas ikiteisminis tyrimas, nėra aiškus jos statusas.

Vakar darbe turėjusi pasirodyti N.Venskienė dar savaitei prasitęsė nedarbingumą. LŽ duomenimis, tai gali būti susiję su mergaitės globos perdavimo reikalais.

Nepasirodė teismo posėdyje

Kurioziška situacija vakar susiklostė Vilniaus miesto 3-ajame apylinkės teisme. Posėdžių salėje nepasirodė nei į teismą dėl šmeižto kreipęsis verslininkas Andrius Ūsas, kurį D.Kedys apkaltino savo mažametės dukros tvirkinimu, nei jo atstovas, nei policijos ieškomasis. Teisėja Aldona Tumelionytė atidėjo bylos nagrinėjimą mėnesiui. A.Ūsas už šmeižtą jo atžvilgiu siekia prisiteisti 1 mln. litų.

Vakar Pilietinės demokratijos partiją pasiekė jo pareiškimas trauktis iš partijos narių.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"