Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

V.Landsbergis: Vakaruose dar pilna mitų apie Rusiją

 
2011 12 27 17:38

Specialiai lzinios.lt iš Briuselio Posovietinės Rusijos politinė kultūra turėtų būti svetima demokratinei Europai, bet dažnai stengiamasi to neparodyti, apgailestauja Europos Parlamento narys Vytautas Landsbergis. Anot jo, Vakaruose tenka susidurti su įtvirtinta mitologija ir nežinojimu, pavyzdžiui, vertinant Antrojo pasaulinio karo eigą ir rezultatus. Tačiau didžiųjų valstybių interesų žaidime atsidūrę mažieji gali turėti įtakos - jei iš karto ir nepasieks savo, bent paliks kartų prisiminimą dėl klaidingų sprendimų ir ateityje nebe taip norėsis juos kartoti.

Europa vengia konfrontacijos

"Pagrindinis dalykas dabarčiai ir ateičiai yra kultūra - kaip elgesys, kaip mąstymo būdas, bendravimo būdas, - neseniai Briuselyje grupei Lietuvos žurnalistų sakė europarlamentaras. - Posovietinės Rusijos kultūra yra be galo žemo lygio. Galime truputį apgailestauti, kad Lenkijos politinė kultūra darosi panaši. O kaip Europa į tai žiūri? Ji linkusi vengti konfrontacijų ir priešpastatymų - štai čia yra gera, čia yra bloga Ištrindama šitą skirtumą, Europa pati pradeda elgtis veidmainiškai - kad skirtumas nebūtų toks didelis. (...) kad rusų partneris nepyktų."

Anot V.Landsbergio, atskirais atvejais tai parodoma: konkurentų persekiojimas, ne tik demokratijos, bet ir teisinės valstybės principų stoka, Michailo Chodorkovskio ir kai kurios kitos bylos, advokato Sergejaus Magnitskio "faktinis nužudymas kalėjime, dar su pasityčiojimu ir žeminimu", "teroristiniai žudymai užsienyje, kaip Aleksandro Litvinenkos Londone. (...) su džiaugsmu - štai, jam taip ir reikia, nes jis išdavė seną kompaniją, o sena kompanija kaip kokia mafija, patenkinta, kad išdavikui galas, ir net neslepia tokios mąstysenos".

"Ta kultūra turėtų būti absoliučiai svetima demokratinei Europai, bet stengiamasi to nerodyti", - apgailestavo V.Landsbergis.

Mažieji gali palikti bent kartų atsiminimą apie klaidas

Paklaustas, ar šiuo atveju viską lemia pinigai, jis teigė, kad ne tik pinigai, bet ir kai kurie kiti įtakos svertai. "Dabar aišku dėl visų dalykų, kurie vyksta Afganistane, kur taip sunku sutramdyti tuos pamišėlius, sprogdinančius mergaičių mokyklas, nes mergaitėms negalima mokytis. Juos sutramdyti sunku, nes yra fanatizmas, mokymai, nes dievas taip nori ir mes visiems duosime į akį. Sprendžiant tą problemą, kuri yra ne tik vietos, bet fundamentali problema, Vakarų sąjungininkams reikalingas susisiekimas. Jie (vakariečiai - lzinios.lt) padarė klaidą ir per klaidą daugiau nei dvi dešimtys Pakistano karių žuvo bombarduojant ne tai, ką reikėjo bombarduoti. Antiamerikietiška, antinatinė banga labai lengvai uždegama, Pakistanas atsisako toliau padėti kovoti su Talibanu. Tada ateina kolega Vladimiras Putinas ir sako: matau, turite problemų, Rusija padės. Rusijai taip pat nereikia Talibano, nes kai pradės eiti per Tadžikistaną, galo nebus. Rusijai gerai amerikiečių rankomis išspręsti savo problemą. Ir čia dar antras išlošimas - mes sąjungininkai! Ko jūs su tais magnitskiais? Žiūrėkite, kas iš tikrųjų svarbu, o čia - mūsų vidaus reikalai, mes pasitvarkysime. (...) Ir nepamirškite, kad V.Putinas pirmas pareiškė užuojautą Rugsėjo 11-ąją."

Svarstydamas, kiek tokios mažos valstybės, kaip Lietuva, interesai gali būti svarbūs tarptautinėje arenoje, ypač kai ji įlenda į didelių valstybių žaidimą, europarlamentaras patikino, kad niekas nėra beviltiška. "Nors kartais gali atrodyti, kad tuo konkrečiu klausimu negalima pasiekti sutarimo ir gauti paramos. galima pasiekti, kad besielgiantieji negerai pajustų, jog elgiasi negerai. Jie vis tiek taip elgiasi, bet lieka prisiminimas: kažkas tokio buvo. Antrą kartą gal mažiau norėsis taip daryti. Be to, grūdinamasi ir mokomasi politinėse imtynėse. Šito kėlinio pralaimėjimas visai nereiškia, kad reikia kapituliuoti ir daugiau neiti į varžybas."

V.Landsbergio žodžiais, jau vien buvusių sovietų bloko valstybių atėjimas į Europos Sąjungą buvo laimėjimas, pasiektas po labai ilgų pastangų, kad jos neateitų.

Atsiuntė ministrą, kad išvengtų naujos kritikos?

Europarlamentarui teko susidurti su nežinojimu ir įtvirtinta mitologija, pavyzdžiui, vertinant Antrojo pasaulinio karo pradžią, eigą ir rezultatus. "Dabar niekas nebekartoja tokių niekų, nebent atvirai prorusiški lobistai. (...) 2005-aisiais V.Putino Rusija norėjo švęsti visos Europos lygiu karo pabaigos, kaip visos Europos išvadavimo, metines, kad visi dėkingi suvažiuotų pareikšti savo dėkingumo. Du prezidentai (Lietuvos ir Estijos vadovai Valdas Adamkus bei Arnoldas Ruutelis - lzinios.lt) vis dėlto nevažiavo", - kalbėjo politikas.

Jis priminė, kad Maskvai nemaloni buvo ir 2009-aisiais Vilniuje priimta Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos rezoliucija, kuria buvo sulyginti ir pasmerkti nacizmo bei stalinizmo nusikaltimai. Lietuvos ir Slovėnijos parlamentarų inicijuotoje rezoliucijoje pabrėžta, kad XX amžiuje Europos šalys patyrė du galingiausius totalitarinius režimus - nacistinį ir stalinistinį, kai vykdytas žmonių genocidas, pažeidinėtos žmogaus teisės ir laisvės, daryti karo nusikaltimai ir nusikaltimai žmogiškumui. Rusijos užsienio reikalų ministerija šį dokumentą pavadino nepriimtina.

Gruodžio pradžioje Vilniuje vykusiame ESBO šaių užsienio reikalų ministrų susitikime dalyvavęs Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad Europoje auga neonacizmas, ir paragino atsižvelgti į kreipimąsi, kurį paskelbė dėl sovietų agresijos neigimo Lietuvoje teisiamo Algirdo Paleckio organizacija.

"Ten (Rusijoje - lzinios.lt) labai supyko, todėl dabar atsiuntė S.Lavrovą, kad jis uždėtų savo kumštį ir niekas nedrįstų ko nors panašaus net pasiūlyti, tuo labiau įvertinti Dūmos rinkimus. Tai būtų natūralus dalykas - vyksta tokios organizacijos susitikimas, ką tik įvyko rinkimai, ji atrodo prastai, nors kažkas ir pasislinko. (Rusijos rinkėjai) nepabijojo totalios vienvaldystės, nors opozicija irgi yra Jo Didenybės opozicija, susitars, kaip reikia balsuoti, o jei nesusitars, opozicija paprašys kokių nors koncesijų už palaikymą. Ta tariama opozicija, tikros opozicijos nėra."

"Rusija turi pasakyti - buvome sukvailinti"

Vakarų poziciją atskleidžia tokios detalės, kaip, pavyzdžiui, Rusijos ir Čečėnijos karo fotografijų parodos nukabinimas. Ji buvo atidaryta 2007-aisiais EP rūmuose V.Landsbergio ir vieno lenkų europarlamentaro iniciatyva, bet netrukus dingo. Parodą sudarė maždaug 300 gyvenimą karo sąlygomis vaizduojančių nuotraukų, papildytų liudininkų prisiminimais. Nuotraukas nurodė nukabinti vienas EP narys, beje, pokomunistinės Vengrijos atstovas ir esą ne tik buvęs komunistas, bet ir kagėbistas. Oficialiai buvo paaiškinta, jog kai kurios fotografijos buvo pernelyg šokiruojančios.

Priešiškos reakcijos esą sulaukė ir Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio lėktuvo katastrofos nuotraukų paroda. "Ten nieko ypatingo nebuvo: didelės demonstracijos, gedulingos, laidojimas. Kažkam čia buvo per daug, per didelė porcija. Todėl kai kurios nuotraukos buvo užklijuotos. Rodoma, kaip Rusijos pareigūnai traktavo daiktinius įrodymus. Vienoje nuotraukoje matyti, kaip uniformuotas Rusijos pareigūnas laužo, ardo nukritusį lėktuvą - su pasitenkinimu. O paskui tos nuolaužos paliktos lauke sniegui, lietui, ilgą laiką, vežamos sukrautos kaip metalo laužas. Kas ten gali ką nors tirti? Va tokia paroda. Organizavo EP nariai iš Lenkijos, bet ne iš valdančios partijos, kuri yra labai mandagi, ir galėjo manyti, kad Rusijai nepatiks. Yra didžiulė įtaka ir nuolatinė priežiūra", - kalbėjo V.Landsbergis.

"Kur yra didžiausia problema? Kad Rusija įvertintų savo praeitį. Mes ten buvome 50 metų, jie - 70 metų. Kelios kartos užaugo. Jie dabar turėtų pasakyti: mes visi buvome sukvailinti, mūsų gyvenimas praėjo be prasmės. Juk tai stiprina nenaudėlių valdžią ir pateisina nusikaltimus. Žmonėms sunku pasakyti. Jiems geriau užsidengti akis ir sakyti: vis tiek buvo gražu, buvau jaunas, turėjau pasisekimą, kažką dariau, ko dabar negaliu daryti."

Europarlamentaras pripažino, kad ilgą laiką Vakaruose buvo tarytum madinga prijausti komunistams, čia iki šiol populiarūs marškinėliai su Che Guevaros atvaizdais. "O ką Che Guevara darė, kaip negailestingai šaudė jam nepatinkančius žmones, apie tai niekas nekalba. Tas pats su sovietų komunizmu. Vaizdelis dirbtinis, iliuzionistinis, mielesnis už tiesą. Edvino Šnorės filmas "Sovietų istorija" buvo uždraustas Rusijoje. Andrzejaus Wajdos "Katynė" buvo uždrausta, bet, kai sutvarkė lėktuvą, padarė išimtį, parodė gerą valią ir leido rodyti. Ar girdėjote, kad jį kur nors rodė Rusijoje?" - retoriškai klausė V.Landsbergis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"