Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

V.Landsbergis: "Tylėjimo sąmokslas"

 
2010 12 14 0:00
V.Landsbergis: “Generalinis prokuroras D.Valys negalės amžinai išvengti atsakomybės.”<br>Ritos Stankevičiūtės nuotrauka
V.Landsbergis: “Generalinis prokuroras D.Valys negalės amžinai išvengti atsakomybės.”
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Kodėl Lietuvos teisėtvarka nepajėgi tirti karo nusikaltimų? Kas ir kodėl žlugdo Sausio 13-osios bylos tyrimą? Kas Generalinėje prokuratūroje (GP) globoja karo nusikaltėlius? Su kuo ir kam dirba generalinis prokuroras Darius Valys?

Apie tai Lietuvos nacionalinio radijo laidoje "Dienos tema" Europos Parlamento narį, pirmąjį atkurtos Lietuvos valstybės vadovą, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą LANDSBERGĮ kalbino žurnalistas Tomas Dapkus.

T.Dapkus. Profesoriau, Teisėjų taryba svarstė galimybę baudžiamųjų bylų teisėjus specializuoti, kelti jų kvalifikaciją nagrinėjant karo nusikaltimų bylas. Tačiau labai mažai tokių bylų pasiekia teismus, o ypač, kas keista, patys žymiausi ir skaudžiausi pavyzdžiai, kuriuos matė visa Lietuva ir pati juos išgyveno, pasirodo, irgi marinami ir netiriami. Tai Sausio 13-osios byla, Medininkų žudynės.

V.Landsbergis. Jūs tik paminėjote, bet reiktų dar sykį pasakyti, kad yra vienas teigiamas žingsnis, susijęs su Aukščiausiojo Teismo pirmininko Gintaro Kryževičiaus iniciatyva rengti teisėjus būtent specialioms karo nusikaltimų byloms. Tada bus aiškiau, ar jie nesupranta ir valstybės istorijos, ir padėčių, kuriose Lietuva yra buvusi, kai buvo daromi tie nusikaltimai, - ar tikrai Lietuva buvo okupuota, ar tikrai po Kovo 11-osios Lietuva buvo nepriklausoma? Nors į tai jau atsakinėjo ir Europos Žmogaus Teisių Teismas Strasbūre, kuris atmetė Mykolo Burokevičiaus ir Juozo Jarmalavičiaus skundus, neva jie veikę pagal Sovietų Sąjungos įstatymus, ir panašius dalykus. Lietuvoje tai dar neįsisąmoninta kaip reikiant iki galo. Kaltinamieji bando gintis, o teisėjai plūduriuoja, kai kada gal dėl neišmanymo. Vis dėlto yra ir tokia teisinė pusė kaip pačios valstybės teisinis buvimas - koks jos statusas ir kaip galų gale teisėtvarka žiūri į tai. Kas nors Maskvoje tegul ginčija, bet jeigu mūsų teisėtvarkoje atsiranda abejojančiųjų, gal Maskva teisingai ginčija, kad mes nebuvome valstybė net per Medininkų žudynes? Nejau tai nebuvo svetimos valstybės kariškiai, kurie nužudė mūsų pareigūnus?

- Čia pačios sąmonės dalykas...

- Taip, sąmonės dalykas. Galų gale tai dabar įvardijo pati aukštoji teisėjų institucija, kad reikia tą sąmonę pertvarkyti, pašviesti, tiesiog apšviesti. Gal jie nekalti, gal juos Vilniaus universitetas taip auklėjo? Jie nesupranta, kas yra ir kas buvo. Galima atlikti papildomą švietimą. O jeigu po to vis tiek bus veikiama ne Lietuvos valstybės teisėtvarkos būdu, gal kas nors darys kokias išvadas. Pagrindinis jūsų klausimas, kas matoma per visą laiką, - per visą laiką matomas vengimas įvardyti kaip privalu ir kaltinti kaip privalu. Ir tirti kaip privalu. Tiriama selektyviai. Pasirenkama viena versija, o kitų nė netiria. Taip sugaišinta ir Vytauto Pociūno žūties byla, žudant ją pačią ir netiriant visų versijų, o tik vieną - kad pats iškrito pro langą, nors ten iškristi negalima. Tačiau teisininkai kaip atbukėliai visą laiką kartojo tą patį, kad tik gaišintų laiką. Ar čia tikrai neišmanymas, ar pikta valia?

Dabar Medininkai. Pasirinkta versija, kad tik Rygos OMON�as. Vilniaus OMON�as neva jokiu būdu negalėjo ten dalyvauti, neturėjo tokių ginklų. Jau įrodyta, kad turėjo tokių ginklų, ir Tomas Šernas paliudijo, pasakė pavardę - Makutinovičius. Bet buvo užtrinta, tas jo liudijimas metų metais buvo nuslėptas. Tai kokia čia teisėtvarka, kuri nuslepia dalį duomenų tam, kad vairuotų ten, kur kažkam reikia?

- Dar 1996 m. birželio 19 d. Vilniaus apygardos teismui buvo atiduoda byla su kaltinamuoju M.Burokevičiumi ir jo bendrininkais. Tų pačių metų spalio 19 d. Vilniaus apygardos teismas atskyrė dar vieną savarankišką bylą iš šitos, kur buvo kiti asmenys pasislėpę nuo teisingumo. Tai ir Sovietų Sąjungos valstybės saugumo komiteto (KGB) pirmininkas Vladimiras Kriučkovas, ir Sovietų Sąjungos gynybos ministras Dmitrijus Jazovas, ir sovietų karinių pajėgų Vilniaus garnizono viršininkas generolas Vladimiras Uschopčikas, ir kiti. Ilgus metus ši byla taip ir nepajudėjo. 2003 m. spalio 21 d., kai GP Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras pavedė šio departamento prokurorei Gintarei Vareikytei atlikti tyrimą Sausio 13-osios byloje. Tik 2009 m. rugsėjo 28 d., tai yra jau po prezidento A.Lukašenkos vizito į Vilnių, buvo išsiųstas į Baltarusiją prašymas dėl generolo V.Uschopčiko. Maža to, šis prašymas prokurorės G.Vareikytės buvo paduotas Tarptautinių ryšių ir teisinės pagalbos skyriui GP dar 2006-ųjų liepos 11-ąją, o tas skyrius į Vertimų skyrių perdavė tik 2007 m. kovo 14 d., tai yra sugaišinęs dar beveik metus.

- Tai turi labai aiškų vieną pavadinimą - sabotažas. Kad tyrimas nevyktų, būtų gaišinamas laikas, viliantis, kad galbūt ištemps iki senaties termino be jokio perkvalifikavimo. Apie perkvalifikavimą buvo kalbama metų metais.

Taip pat ir Medininkų byloje. Ir T.Šernas kalbėjo apie tai viešai. Aš kalbėjau bent keletą sykių. Buvau klausęs ir Šiaulių teisėjo, kodėl Rainių žudynių byla nebuvo perkvalifikuota į karo nusikaltimą. Kariškiai karo sąlygomis nužudė civilius gyventojus. Gavau atsakymą, kad jie tik įvykdė sprendimą, kurį padarė civiliai. "Civiliai" - tai NKVD. Tas teisėjas yra Šiaulių apygardos teismo pirmininkas Boleslovas Kalainis, žinomas ir iš kitų savo nuostatų, toliau dirba. Bet dabar dėl Sausio 13-osios. Tai labai aiškus gaišinimas kanceliariniu lygiu. Štai neparašo ir nepateikia, o kas turėtų tuo užsiimti, man atrodo, GP Užsienio ryšių ir teisinės pagalbos skyriaus vyriausiasis prokuroras Rolandas Tilindis, tuo nesirūpina. Jis turi kitų darbų. Taip metai iš metų vis sugaišinami. Manau, GP turėtų imtis tirti savo pačios kai kurių pareigūnų veiklą. Kad ir to Vertimų skyriaus.

- Kai vyko tarnybinis patikrinimas, komisijos nariai siūlė praplėsti tą tyrimą iki R.Tilindžio Užsienio ir teisinės pagalbos ir Sigitos Ričkutės Vertimų skyrių. Bet GP vadovybė atsisakė ir dingo netgi tos atskiros nuomonės.

- Reikia tirti ir pačią buvusią GP vadovybę. Žinoma, prisideda ir apatinis kanceliarinis lygmuo, ir viršutinis, kuris taip vadovauja, kad nestumia dalykų į priekį, arba taip vadovauja, kad apskritai neitų į priekį.

- Štai dar vienas pavyzdys iš tos pačios bylos. 2003-iaisiais, kai įsigaliojo Baudžiamasis kodeksas, reikėjo viską peržiūrėti ir paruošti naujus nutarimus, išsiųsti teisinės pagalbos prašymus, ir tik 2006 m. liepos 21 d., praėjus trejiems metams, generolui V.Kriučkovui parengiamas įtarimas. Jis perduodamas į Teisinės pagalbos skyrių, o į Vertimų skyrių Teisinės pagalbos skyrius perdavė tik 2007-ųjų lapkričio 16-ąją.

- Po pusantrų metų?

- Po pusantrų metų, o lapkričio 26 d. generolas miršta, bet toliau tęsiami vertimai tų įtarimų ir teisinės pagalbos sutarties.

- Labai įdomu, kodėl vyksta toliau. Kyla juodas įtarimas, kad kažkas derina veiksmus, ir atėjus žiniai, kad generolas prie mirties, galima pajudėti. Čia bemaž juodas humoras, bet jau visko prisižiūrėjom. Kodėl tada vaidinama, toliau verčiant popierius, kad jam bus įteikta, nors jis jau miręs? Ar Lietuva kur nors mėnulyje, nežino, kas ten už tvoros dedasi?

- Panašiai yra ir dėl maršalo D.Jazovo, kuris dar gyvas. Raštas 2006 m. rugpjūčio 7 d. patenka iš prokurorės G.Vareikytės į Teisinės pagalbos skyrių, o į S.Ričkutės vadovaujamus vertimus nukeliauja 2007-ųjų kovo 27-ąją.

- Kiek ten metų praėjo?

- Nuo 2006 m. rugpjūčio iki 2007 m. kovo.

- Įdomu, ar prokurorės G.Vareikytės laiškas panelei S.Ričkutei taip ilgai ėjo iš pačios prokurorės įstaigos, ar nuėjo ten ir buvo padėtas į stalčių dar kokiems metams?

- Bet čia yra Sausio 13-osios byla, tai nėra vištos pavogimo Akmenėje byla, ir ji vaikšto metai iš metų tarp kažko, kažkur, kažkas parašė, neparašė. Nieko iš esmės nevyksta.

- Klausykite, tai yra sistemiška. Tai sistemiška, tai yra žlugdymas, tai sabotažas. Taip, mes siekėm, siekėm ir galų gale pasiekėm, kad ir pati Sausio 13-osios byla pastaruoju metu ir tik dėl prezidentės D.Grybauskaitės ryžtingo reikalavimo buvo perkvalifikuota į karo nusikaltimą, nusikaltimą žmoniškumui - į bylą, kuriai senaties nėra. Neseniai girdėjau, kad dar visokių kabliukų atras, kad abejotų tuo perkvalifikavimu. Gal dar bandys išsukti, kad nereiktų kelti bylų, nes, matyt, baisiausia iškelti daugiau to rango bylų, o labai yra kam kelti ir Rusijoje, ir Lietuvoje.

- Jau nelabai daug trūko iki senaties.

- Tylėjimo sąmokslas.

Tylėjimo sąmokslas nereaguoti į tai, kas paskelbta. Jeigu kas nors atkakliai skelbia ir triukšmauja, jis galų gale darosi keistuolis, nesimpatiškas, kažkodėl "prikibo". Svarstėme teisingumą, o čia taip nuvažiuojame.

- Praeitą ketvirtadienį GP vyko visuotinis susirinkimas, kurio metu kažkas iš salės paklausė: žiniasklaidoje tiek informacijos paskelbta, kurioje mes atrodome gana prastai, kokia bus reakcija, ką mes darysime? Berods, generalinio prokuroro patarėja Vilma Budėnienė viešai atsakė, kad pirma, tokiais atvejais rekomenduotina nereaguoti, neskaityti, ir antra, vyksta intensyvus aiškinimasis, kas galėjo tą medžiagą išviešinti.

- O ar ponia patarėja nepaprašė to klausiančiojo iš salės atsistoti, kad jis būtų pastebėtas ir užfiksuotas kaip reikiant? Žinote atsitikimą, realų ar šiek tiek anekdotišką, bet labai žavų, kai Nikita Chruščiovas skaitė savo pranešimą apie Stalino nusikaltimus, o tai buvo partijos aukščiausias lygmuo, didelis susirinkimas. Kažkas iš salės suriko: o kur jūs tada buvot? Ir N.Chruščiovas paprašė atsistoti, kas klausia. Niekas neatsistojo. Tada N.Chruščiovas atsakė: štai ten aš ir buvau. Tai kaip dabar, ar nenukentės tas, kuris taip nepatogiai paklausė? Gal Lietuvoje tęsiasi tas pats sovietinis teroras net teisėsaugos lygmeniu, kad negalima nė rūpintis, negalima klausti? Pasakyta - neskaitykit! Jeigu iškeliami nemalonūs įstaigai faktai, ją pačią kompromituojantys faktai, geriausia neskaityti.

- Vos 12 proc. Lietuvos gyventojų pasitiki prokuratūra ir prokurorais. Mažiausiai iš visų teisinių institucijų. Net teisėjais pasitiki daugiau. Tačiau naujasis generalinis prokuroras D.Valys, ne toks jau ir naujas, paskyrė darbo grupę, komisiją, kuri rengtų vidaus pertvarką. Tai grupei paskyrė vadovauti - jos pirmininku - savo pasirinktą pirmąjį pavaduotoją Darių Raulušaitį. Grupės vienas svarbiausių narių - GP Valdymo skyriaus vyriausiasis prokuroras Virginijus Sabutis. Jam to vyriausiojo prokuroro pareigas pavedė eiti taip pat D.Valys. Bet štai aiškėja, kad D.Raulušaitis pats klimpsta skandaluose, nes jis buvo vienas iš tų prokurorų, kurie figūravo neskaidrių finansinių ekonominių bylų tyrimuose, kai jos buvo skaidomos į epizodus, marinamos ir panašiai. Būtent jis buvo GP Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras, kuriam vadovauja Zenonas Burokas ir Kęstutis Gudžiūnas, taip pat nuolat įvairiuose skandaluose minimi žmonės. O D.Valys viešai pareiškė, kad pasirinkdamas D.Raulušaitį savo pavaduotoju vadovavosi būtent jų rekomendacija. Ko tikėtis iš tokios reformos?

- Tikriausiai atsakymas ir yra tame prokuratūros viršūnės nurodyme neskaityti tokių straipsnių, kuriuose iškeliami nepalankūs faktai, pavyzdžiui, apie poną D.Raulušaitį. Neskaityti! Įdomu, ar tai cenzūra, ar ne, nes kartais draudžiama rašyti arba nespausdina. O čia negali sulaikyti, kad neišspausdintų, tai bando uždrausti skaityti. Tokių formų dar nebuvo. Kas dabar ponui Valiui nurodinėja, ką jis turi pasiimti į pavaduotojus ar kokius nors kitus pareigūnus, kaip antai dabar yra valdymo skyriaus viršininkas...

- ...Ponas Sabutis.

- ...Ponas Virginijus. Aš labai gerai atsimenu istoriją, kai jis būdamas Vilniaus apylinkės prokuroru...

- ...Vadovu tos apylinkės.

- Taip. Jis neatsakė į (Chanty-Mansyjsko) Rusijos teisinės pagalbos prašymą dėl Rolando Pakso verslo įmonės "Restako� veiklos būtent ten, Rusijos šiaurėje. Matyt, buvo įtariamas pinigų plovimu, jeigu ne blogiau. Bet tas prašymas liko neatsakytas, nuslėptas. Priedanga suteikta bičiuliui R.Paksui. Kai metų pabaigoje generalinis prokuroras Kazys Pėdnyčia pastebėjo, kad į Rusijos prašymą neatsakyta, jis patikrino ir iš karto pašalino poną Virginijų. Bet netrukus buvo pašalintas K.Pėdnyčia, net pažeidžiant Konstituciją. Žinok!

- Bet V.Sabutis figūruoja ir kituose skandaluose, ir tai yra būtent pačios prokuratūros nustatyti faktai. Ne žurnalistų, ne kažkieno, bet pačių įvairiausių skirtingo rango prokurorų.

- Matyt, patikrintas žmogus tinkamas tam tikrai kompanijai būti visiškai patikimu tos kompanijos nariu. Ta kompanija nėra Lietuvos valstybė, bet ką čia ir sakyti. Yra blogai ir nežinia, kas turi imtis priemonių. Manau, ponas D.Valys negalės amžinai išvengti atsakomybės, kad jam kas nors pataria. Ta sistema apsirūpinusi visokiais metodais, kad reikia dar patarimo, ką skirti. Negalima tiesiog paskirti padorų žmogų. Jeigu patarimo nebus, tai neskirsime, o patarsime, kam reikia atsirasti pareigose.

Klausimai

generaliniam prokurorui

Šiandien generalinis prokuroras Darius Valys pirmą kartą kviečiamas į Seimo plenarinį posėdį.

2010-08-12, 2010-11-30 "Lietuvos žinių" publikacijose bei 2010-12-01 BTV laidoje "Sankirtos� keliami rimti priekaištai Generalinei prokuratūrai dėl Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių bylų vilkinimo.

Atsižvelgdami į tai, kad:

Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių bylos yra ypač svarbios ne tik Lietuvos valstybei ir jos piliečiams, Sausio 13-osios byla yra kvalifikuojama kaip nusikaltimo žmoniškumui byla, Sausio 13-osios įtariamieji kaltinami karo nusikaltimais, kitąmet minėsime Sausio 13-osios ir Medininkų žudynių 20-ąsias metines, prašytume 2010-12-14 Seimo plenariniame posėdyje atsakyti į šiuos klausimus:

1. Ar tiesa, kad per 10 metų, t. y. nuo 1996 iki 2006-ųjų, nebuvo surašyti pagalbos prašymai į Baltarusiją ir Rusiją dėl 42 besislapstančių Sausio 13-osios perversmo įtariamų organizatorių ir vykdytojų, tarp jų ir generolo Vladimiro Uschopčiko?

2. Ar tiesa, kad 2003 metais ši ypatingos svarbos ir apimties byla buvo pavesta tirti ne prokurorų grupei, o tik vienai prokurorei?

3. Ar tiesa, kad prokurorė Gintarė Vareikytė teisinės pagalbos prašymą dėl generolo V.Uschopčiko parengė 2006 metais, bet į Baltarusiją Generalinė prokuratūra jį išsiuntė tik po trejų metų, kai vizito Lietuvoje metu Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pasakė, jog Baltarusija tokio prašymo nėra gavusi?

4. Ar tiesa, kad Generalinės prokuratūros atliktas tarnybinis tyrimas nenustatė kaltų dėl šios bylos vilkinimo, kad šiame tyrime dalyvavo asmenys, kurie patys buvo atsakingi už šios bylos tyrimo kontrolę, kad dalis šio tarnybinio patikrinimo medžiagos yra dingusi?

5. Ar nesiruošiama Medininkų bylos, kaip ir Sausio 13-osios, perkvalifikuoti į bylą dėl nusikaltimo žmoniškumui ar karo nusikaltimą, už kurį netaikoma senatis?

6. Ar tiesa, kad buvęs OMON�o vadas Lietuvoje Boleslovas Makutinovičius jau po pradėto Medininkų žudynių tyrimo ne kartą lankėsi Lietuvoje, bet nebuvo suimtas?

7. Kodėl Generalinė prokuratūra nereaguoja arba nepakankamai reaguoja į tokias žiniasklaidos publikacijas ir laidas, kuriose keliami rimti kaltinimai Generalinei prokuratūrai, jos aukštiems pareigūnams (pvz., "Lietuvos žinios" 2010-11-22, 2010-11-23, 2010-11-24, 2010-11-29, 201-11-30), ir kenkia savo reputacijai?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"