Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

V.Čmilytė karūnuota Gruzijos žemėje

 
2011 05 19 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Net tris kartus labai arti tikslo buvusios Viktorijos Čmilytės svajonė pagaliau išsipildė - visų laikų geriausia Lietuvos šachmatininkė vakar Tbilisyje paskelbta Europos šachmatų karaliene.

Elitinė šachmatininkė 27-erių šiaulietė V.Čmilytė (ELO 2504) 2003, 2008 ir 2010 metais tapo Europos klasikinių šachmatų vicečempione. O šiemet Gruzijos sostinėje Tbilisyje pagaliau išmušė Viktorijos valanda. Ten surengtame šių metų Senojo žemyno čempionate (šveicariškąja sistema) ji pademonstravo aukščiausią klasę. Iš vienuolikos partijų laimėjusi net aštuonias, dvi baigusi lygiosiomis ir tik vieną pralaimėjusi V.Čmilytė surinko 9 taškus iš 11 galimų ir iškovojo Europos čempionės titulą.

Naująją čempionę LŽ kalbino jai dar nespėjus įsijausti į Europos šachmatų karalienės vaidmenį - vos prieš valandą Viktorija Čmilytė Gruzijos žemėje buvo sulaukusi pirmųjų sveikinimų.

Kaip niekad stiprus čempionatas

- Pirmiausia visos "Lietuvos žinių" redakcijos ir, žinoma, mūsų skaitytojų vardu sveikinu su fantastišku iškovojimu.

- Ačiū. Esu labai labai laiminga iškovojusi šį titulą. Laiminga, kad iškovojau jį Lietuvai. Iškart po mačo rengėjai mane pasveikino, pasirūpino ir Lietuvos vėliava - gruzinai labai draugiškai į mus žiūri. Ir čempionatą jie puikiai organizavo.

- Jūsų balse jaučiu nuovargį - dvylika dienų trukęs čempionatas tikriausiai labai išsekino?

- Buvo didžiulė įtampa. Ilgos varžybos - net vienuolika partijų. Be to, nemažai dirbau ir prieš kiekvieną partiją.

- Ir šį sykį į varžybas vykote be savo trenerio Gedimino Rastenio.

- Deja, taip. Kadangi trenerio nebuvo, su juo viską aptardavome telefonu. Žinoma, palaikymą jutau ir per atstumą, o varžyboms rengdavausi pasitelkusi kompiuterį.

- Peržvelgus dalyvių sąrašą susidaro įspūdis, kad šių metų čempionatas buvo kaip niekad stiprus.

- Buvo daug patyrusių žaidėjų, jau turinčių pasaulio ir (ar) Europos čempionių titulus, ir jaunų labai talentingų šachmatininkių. Tačiau negaliu skųstis, kad ko nors pritrūko. Nuo pat pradžių man labai gerai sekėsi - visą laiką lyderiavau. Tokia įtampa labai išvargina, net pati nesitikėjau, kad man pavyks išsilaikyti šioje pozicijoje. Kai tiek daug dalyvių žaidžia šveicariškąja sistema, labai sunku iki pabaigos išlikti lydere. Bet šį kartą man pavyko.

Sunkiausia - aštuntoji partija

- Pavyko dėl to, kad itin gerai pasirengėte šioms varžyboms, ar lėmė ir kiti dalykai?

- Manau, lėmė keli faktoriai. Pirmiausia - patirtis. Nebe taip jaudinausi, kaip anksčiau. Bandžiau kiekvieną partiją žaisti gerai, ne per daug jaudindamasi dėl galutinio rezultato. Nors turnyro pabaigoje įtampa, žinoma, buvo didžiulė. Ir fiziškai jaučiausi gerai, ne per daug pavargusi. Nemažai darbo buvo atlikta ir iki Europos pirmenybių - prieš pusmetį gerai pasirengiau pasaulio čempionatui, tai irgi niekur nepradingo. Šis įdirbis labai pravertė Tbilisyje.

- Vienintelę partiją pralaimėjote daugkartinei pasaulio čempionei (2004-2006 m.) bulgarei Antoanetai Stefanovai (ELO 2506). Ar ši dvikova ir buvo sunkiausia?

- Sunkiausia ir sudėtingiausia man buvo aštuntojo rato partija su 22-ejų gruzine Bela Khotenashvili (ELO 2470). Su ja buvome lyderės. Aš žaidžiau juodosiomis figūromis ir man pavyko baigti partiją lygiosiomis. Tai buvo itin svarbus momentas, nes sugebėjau išsilaikyti lyderės pozicijoje. Tiesa, dešimtojo, priešpaskutinio, rato mačas irgi buvo labai sunkus - jį juodosiomis figūromis laimėjau prieš Škotijai atstovaujančią pajėgią gruzinę Ketevan Arachamiją-Grant (ELO 2462). Tačiau antrasis kvėpavimas atsirado anksčiau - po pergalės prieš B.Khotenashvili.

- Vakar Jūs su varžove iš Rusijos Svetlana Matvejeva (ELO 2380) pirmosios baigėte čempionatą.

- Prieš paskutinę dvikovą nuo artimiausios persekiotojos A.Stefanovos buvau atsiplėšusi pustaškiu. Mano lygiųjų atveju bulgarė būtų mane pasivijusi tik laimėdama prieš armėnę Eliną Danielian (ELO 2506). Tačiau visą turnyrą žaidžiau su labai pajėgiomis varžovėmis, o ji - su šiek tiek silpnesnėmis. Tad viską lėmė šis koeficientas. Jei mano varžovių reitingai būtų buvę žemesni už A.Stefanovos konkurenčių, tuomet, jei vienuoliktame rate bulgarė būtų laimėjusi, man nebūtų užtekę lygiųjų. Bet išvakarėse viską jau buvau susiskaičiavusi, kaip ir A.Stefanova. Tad kai šiandien žaisdama baltosiomis figūromis partiją baigiau lygiosiomis, netrukus ir E.Danielian- A.Stefanovos mačas baigėsi lygiosiomis. Taip ir išsirikiavome trys prizininkės: aš surinkau 9 taškus, A.Stefanova - 8,5, o E.Danielian - 8.

Pusdienis sau

- Dabar, tikriausiai, jau gyvenate šventinėmis nuotaikomis - juk šį vakarą numatytos čempionato pabaigos iškilmės. Kaip joms rengiatės?

- Į varžybas vykau negalvodama apie jokias iškilmes, tad dabar ruošiuosi į miestą. Noriu atsipalaiduoti, pasivaikščioti Tbilisio gatvėmis - per daug emocijų susikaupė. Užsuksiu ir į parduotuves - gal ką nors išsirinksiu šventiniam vakarui, nes puošnių drabužių į Tbilisį neatsivežiau. Paprastai prieš varžybas tokių dalykų neplanuoju. Jau geriau neturėti iškilmėms skirtų drabužių, bet laimėti, negu atvirkščiai. Tokia mano nuostata. Ir, kiek žinau, ne tik aš ja vadovaujuosi - dauguma šachmatininkių taip elgiasi.

- Ir į kirpyklą užsuksite?

- Tikriausiai teks. Iki vakaro laiko užtektinai - tad pusę dienos galiu skirti sau.

- Per varžybas tikriausiai ir svorio praradote.

- Tikrai nepastorėjau (juokiasi). Šiek tiek jo praradau, tačiau tai normalu.

- Kaip manote, ar savo pergale labai nudžiuginote Lietuvos šachmatų federaciją?

- Norėtųsi tikėti, kad ir ji neliks abejinga. Šį kartą federacija organizavo mano kelionę į Tbilisį. Bet, ko gera, labiausiai džiaugiasi mano šeima, artimieji ir, žinoma, treneris Gediminas Rastenis.

- Ar galėtumėte palyginti šiandien iškovotą Europos čempionės titulą su 2006-aisiais laimėta pasaulio bronza?

- Europos auksas tikrai ne mažesnis pasiekimas nei pasaulio čempionate užimta trečioji vieta. Dabar Tbilisyje žaidė visos geriausios Senojo žemyno šachmatininkės. Azijoje yra tik dvi žaidėjos, turinčios aukštesnį reitingą nei čia žaidusių europiečių. Tad man šis auksas yra labai labai svarbus ir brangus.

Dar vienas iššūkis

- Žinau, kad viena Jūsų svajonių buvo patekti į "Grand Prix" varžybas. Neseniai Jus ten pakvietė. Kaip tai įvyko?

- Kelis kartus iš eilės pagal reitingą buvau patekusi į geriausiųjų dešimtuką. Ir to pakako. Pagal reitingą į "Grand Prix" varžybas patenka šešios šachmatininkės. Man labai pasisekė - aš buvau šešta. Prisipažinsiu: prieš šį Europos čempionatą labiau galvojau apie "Grand Prix" varžybas. Jos prasidės rugpjūtį ir truks iki kitų metų lapkričio mėnesio. Iš viso bus šeši etapai. Trys vyks Rusijoje, kiti - Turkijoje, Armėnijoje ir Kinijoje. Tačiau kiekviena dalyvė privalo išsirinkti keturis, kuriuose norėtų žaisti. Šio starto labai laukiu. Žinoma, pirmiausia reikės pailsėti, o jau po mėnesio labai rimtai pradėsiu rengtis "Grand Prix". Man tai didelis iššūkis.

- Kiek žaidėjų dalyvaus "Grand Prix" ir kuo svarbus šių varžybų nugalėtojos statusas?

- Iš viso jose dalyvaus šešiolika moterų. Tačiau kiekviename etape žais tik dvylika šachmatininkių. Svarbiausia, jog ta, kuri laimės "Grand Prix" varžybas bendrojoje įskaitoje, vėliau žais pasaulio čempionato mačą su tuo metu planetos čempionės statusą turėsiančia šachmatininke. Jau vien tai, kad patekau į "Grand Prix", yra didelis laimėjimas.

- Ir dar viena puiki galimybė pasireikšti. Tačiau grįžkime prie šios dienos džiaugsmo. Kokie prizai Jūsų laukia šį vakarą?

- Tikiuosi, kad bus aukso medalis. Ir jau mačiau stiklinę taurę. Na, ir piniginis prizas, kurio penktadalį pasiims Europos šachmatų sąjunga.

- Iš Europos čempionei numatytų 20 tūkstančių eurų net penktadalį nusignybs Europos šachmatų sąjunga?

- Taip jau yra - iškaba visada būna gražesnė.

V.ČMILYTĖS KELIAS IKI KARŪNOS

1 ratas: įveikta Tereza Olsarova (ELO 2234; Čekija)

2 ratas: įveikta Zeinab Mamedjarova (2342; Azerbaidžanas)

3 ratas: įveikta Nazi Paikidzė (2408; Gruzija)

4 ratas: įveikta Nadežda Kosinceva (2567; Rusija)

5 ratas: įveikta Elina Danielian (2506; Armėnija)

6 ratas: pralaimėta Antoanetai Stefanovai (2506; Bulgarija)

7 ratas: įveikta Marina Romanko (2387; Rusija)

8 ratas: lygiosios su Bela Khotenašvili (2470; Gruzija)

9 ratas: įveikta Pia Cramling (2468; Švedija)

10 ratas: įveikta Ketevan Arakhamia-Grant (2462; Škotija)

11 ratas: lygiosios su Svetlana Matvejeva (2380; Rusija)

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"