Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

V.Adamkus paliko politinį testamentą

 
2009 04 22 0:00
Dešimt metų prie valdžios vairo buvęs prezidentas V.Adamkus vakar Seime perskaitė paskutinį savo pranešimą.<br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
Dešimt metų prie valdžios vairo buvęs prezidentas V.Adamkus vakar Seime perskaitė paskutinį savo pranešimą.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Kadenciją baigiantis prezidentas Valdas Adamkus vakar Seime perskaitė paskutinį metinį pranešimą. Jame valstybės vadovas ne tik nuraškė praėjusių metų politikos vaisius, aptarė šiandienę padėtį, bet ir nubrėžė pagrindines ateities veiklos gaires. Tačiau kalba sulaukė daugiau kritikos nei pagyrimų.

Metinį pranešimą V.Adamkus pradėjo keliais žodžiais apžvelgdamas savo 10 metų kadenciją. Prezidentas patikino, kad visą šį laiką tėvynės gerovės jis siekė kalbėdamas ir dirbdamas kaip liepė širdis, vadovaudamasis Konstitucijos normomis bei savo įsitikinimais. Tačiau net ir taip stengiantis V.Adamkui nepavyko pasiekti visų užsibrėžtų tikslų. Didžiausiu praradimu prezidentas laiko tai, kad Lietuvoje po Nepriklausomybės atkūrimo nesubrendo atvira pilietinė visuomenė ir nepavyko išlaikyti Atgimimo metais žmones vienijusio bendrystės bei atsakomybės jausmo.

Davė pipirų abiem.

Skaitydamas pranešimą V.Adamkus negailėjo kritikos nei esamai premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausybei, nei prieš tai dirbusiam socialdemokrato Gedimino Kirkilo ministrų kabinetui. A.Kubiliui kliuvo dėl nuolatinių gąsdinimų esama sunkia ir gresiančia dar sudėtingesne padėtimi. Prezidento įsitikinimu, taip yra ignoruojama pasaulio raidos istorija ir patirtis, rodanti, kad kiekviena krizė, pasirinkus protingą veiklos kryptį, gali tapti drąsaus mąstymo ir perspektyvios veiklos atskaitos tašku. "Neabejoju, kad dabartinis sunkmetis teikia politikams galimybę įgyvendinti tai, apie ką jie tiek daug yra kalbėję. Įvykdyti seniai pribrendusį proveržį ir pradėti veikti taip, kad žodžiai nebesiskirtų nuo darbų", - aiškino V.Adamkus.

Nemažai kritikos strėlių prezidentas paleido ir į G.Kirkilo Vyriausybę. V.Adamkaus nuomone, įveikti šiuo metu užklupusius sunkumus sektųsi lengviau, jei anksčiau būtų atsakingiau tvarkytasi. Anot jo, sunkiai suformuota valdančioji mažumos Vyriausybė daugiau pastangų skyrė ne reformoms, bet siekiui išlikti valdžioje.

Tik reformų imitacija

V.Adamkus apgailestavo, kad per ilgą laikotarpį mūsų krašto politikai nesugebėjo imtis ryžtingų reformų. Atlikę tik kosmetines pertvarkas, jie esą įstūmė šalį į sąstingį. "Susitelkę į Europos Sąjungos lėšų dalybas ir patikėję nepaliaujamu ekonomikos augimu, nesiryžome imtis nuoseklių aukštojo mokslo, sveikatos apsaugos ir teismų sistemų pertvarkų, nesutvarkėme valstybės tarnautojų, ypač policijos, priešgaisrinės apsaugos bei kitų statutinių pareigūnų darbo užmokesčio sistemos, nesukaupėme išteklių galimam sunkmečiui", - apgailestavo V.Adamkus.

Seimą ir Vyriausybę prezidentas paragino ne kalbėti apie pertvarkų būtinybę, o imtis realių darbų. "Reformos būtinos visoms mūsų gyvenimo sritims, neišskiriant ir valstybės valdymo. Čia kalbu ne tik apie sistemingą biurokratizmo saulėlydį, kuriam seniai atėjo laikas. Kalbu ir apie politinį šalies valdymą, ryšių tarp piliečių ir jiems atskaitingų politikų stiprinimą", - pabrėžė V.Adamkus.

Prezidentas išskyrė kelias sritis, kurioms ateityje turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys. Anot jo, vienas svarbiausių uždavinių - tobulinti rinkimų įstatymą, kad būtų padidintos piliečių galimybės dalyvauti politinėje veikloje ir pavyktų atkurti žmonių pasitikėjimą politikais.

Pavojingi ryšiai

Nemažai dėmesio V.Adamkus skyrė ir pavojingai glaudiems politikos bei verslo ryšiams. Jo nuomone, politikų priklausomybę nuo finansinės verslininkų paramos būtina kuo skubiau nutraukti. Prezidentas apgailestavo, kad tai numatančios įstatymo pataisos dulka Seimo stalčiuose.

V.Adamkus pažymėjo, kad mūsų šalies verslas buvo kuriamas vykstant ne tik sąžiningai konkurencijai, o klestinčiais verslininkais tapo ne vien gabūs ir iniciatyvūs žmonės. Pastaraisiais metais mūsų šalies ekonomika sparčiai plėtojosi. Tačiau, prezidento nuomone, įsigilinus į rinkos kūrimo istoriją, kyla daug iki šiol neatsakytų klausimų, pavyzdžiui, ar pakankamai erdvės sukūrėme privačiai iniciatyvai ir laisvai konkurencijai. "Šiandien verslo ir politikos suaugimas kai kuriose srityse yra faktas, o dalis ekonomikos, nors ir remiasi privačia nuosavybe, neišsiverčia be valstybės biudžeto dotacijų. Verslo ryšiai su politikais, pertekliniai administraciniai suvaržymai riboja konkurenciją. Nusilpusi mūsų ekonomika tik atskleidė ir išryškino šias ydas", - įsitikinęs šalies vadovas.

V.Adamkus apgailestavo ir dėl to, kad iki šiol nesugebėta įtvirtinti fundamentalaus demokratinės ir teisinės valstybės principo - teisminės valdžios autoriteto. Anot prezidento, viešojoje erdvėje toleruojama nepagarba teismų nepriklausomumui - pažeidžiant Konstituciją, nesilaikant galiojančių įstatymų norima daryti jiems įtaką.

Paliko gerą įspūdį

Visapusiškai teigiamai V.Adamkus įvertino tik mūsų šalies diplomatinius laimėjimus. Užsienio politiką jis ir toliau ragino plėtoti remiantis demokratiniais principais. "Jei Lietuvos užsienio politika atsitrauktų nuo ilgalaikių tikslų ir pamatinių vertybių, išduotume Vasario 16-osios ir Kovo 11-osios aktų idealus. O nustojus jais tikėti ir pavargus dėl jų kovoti, suvešės vienadienis materializmas, nustelbiantis valstybės strateginius tikslus", - įsitikinęs jis.

Išklausę V.Adamkaus kalbą politikai negailėjo jai pagyrimų ir kritikos. A.Kubiliaus nuomone, šis pranešimas, kaip ir visa V.Adamkaus kadencija, yra išskirtiniai. Anot premjero, prezidentas pateikė labai objektyvią daugelio mūsų šalies įvykių ir procesų analizę. Didžiausią įspūdį A.Kubiliui paliko V.Adamkaus akcentuota moralios politikos reikšmė.

Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas pasidžiaugė, kad valstybės vadovas savo pranešime ne analizavo praeitį, o iškėlė ateities uždavinius. "Tikiuosi, kad mes juos sėkmingai spręsime", - vylėsi jis.

Balsas iš padebesių

Kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas V.Adamkaus kalboje pasigedo A.Kubiliaus Vyriausybės kritikos. "Apie šį ministrų kabinetą galima kalbėti aštriau, nes jis padarė daug klaidų. Aš taip nebūčiau daręs", - tvirtino jis.

A.Brazauskas sutiko dėl dalies socialdemokratų vadovautai Vyriausybei pažertų pastabų. "Per pastaruosius dvejus metus tikrai buvo padaryta klaidų formuojant valstybės ir "Sodros" biudžetus. Manau, ši krizė būtų lengvesnė, jei 2008 metais biudžetas būtų surinktas taip, kaip 2007-aisiais ar 2006-aisiais", - įsitikinęs jis.

Buvęs premjeras G.Kirkilas dėl prezidento kritikos nesisielojo. Opozicijos lyderis tikino, kad jo vadovauta mažumos Vyriausybė rūpinosi ne tik išlikimu. "Tačiau čia jau ginčo ir požiūrio klausimas", - svarstė jis.

Opozicinės Seimo frakcijos "Tvarka ir teisingumas" seniūnas Valentinas Mazuronis smarkiai kritikavo V.Adamkaus pranešimą. "Šiuos posakius galima pasakyti bet kurios valstybės parlamente - Meksikoje ar Japonijoje. Girdėjau frazes apie ištikimybę liberalizmui, kvietimą atkurti moralią politiką, bet tai balsas iš padebesių", - trumpai įvertino V.Mazuronis.

Problemos tos pačios

Pasak politologo Antano Kulakausko, prezidento pranešimas, kuriame apžvelgtos ne tiek metų, bet viso prezidentavimo laikotarpio problemos, buvo labai adamkiškas. "Savikritiškumo nebuvimas kaip tik ir yra vienas to adamkiškumo bruožų", - sakė politologas. A.Kulakausko teigimu, visuose V.Adamkaus pranešimuose politinės apžvalgos buvo daromos "tarsi iš viršaus, politinio moralinio autoriteto pozicijų, nekreipiant dėmesio į tai, kad prezidentas taip pat yra viena iš Lietuvos valdžios šakų". Tad tikėtis, kad paskutinis bus kitoks, net ir nevertėjo. "Absoliuti dauguma problemų taip pat kartojasi metai iš metų, naujesnis buvo tik vienas kitas niuansas ar faktas", - pažymėjo politologas. Jis prisipažino, kad pastaruoju metu jį itin erzina politinio konstruktyvumo trūkumas, kai įvardijamos blogybės ir nesuformuluojamos politinės idėjos, kaip išbristi iš tų blogybių liūno. "Prezidentas pasigedo pilietinės visuomenės. O ką jis pats pasiūlė, kad ji atsirastų?" - teigė A.Kulakauskas.

Baigėsi epocha

"Tikėjausi išsamesnės prezidento dešimties metų veiklos analizės", - prisipažino politologas Vytautas Dumbliauskas. Pasak jo, prie valdžios vairo V.Adamkus buvo daugiau nei pusę nepriklausomybės laikotarpio - pakankamai daug. "Ką jis pats nuveikė ir ko nenuveikė, ką norėjo nuveikti, kas trukdė - to pranešime nebuvo", - sakė politologas. Be to, jis mano, kad V.Adamkus bent keletą žodžių galėjo tarti apie pačią prezidento instituciją. "Keistokai ji atrodo Lietuvos politinėje sistemoje, palaikant santykius su Seimu, Vyriausybe, kabo tarsi vakuume", - kalbėjo V.Dumbliauskas.

Kita vertus, anot jo, reikia pripažinti, kad V.Adamkaus epocha baigėsi. Paskutinis pranešimas, kaip mano politologas, galėjo būti geresnis, bet čia greičiausiai jau prezidento komandos problema.

"Gal jo pagalbininkai sąmoningai neužkabino skaudžių problemų, praslydo paviršiumi. Galima suprasti - atsisveikindami žmonės nekalba apie skaudžius dalykus", - sakė V.Dumbliauskas.

Tikėtasi daugiau

"Lietuvoje yra nemažai problemų, jos sprendžiamos prastai, padaryta nemažai klaidų. Visa tai prezidentas konstatavo savo pranešime", - LŽ sakė vienas Piliečių santalkos kūrėjų generolas Jonas Kronkaitis. Tačiau keistas jam pasirodė V.Adamkaus teiginys, esą Seimas daro neteisėtą spaudimą teismams. "Manau, galvoje jis turėjo teisėjų Jono Prapiesčio ir Virginijos Volskienės skyrimo istoriją", - sakė J.Kronkaitis. Jis spėjo, kad Seimo nepritarimą šioms kandidatūroms prezidentas įvertino kaip spaudimą teismams. "Manau, prezidentas ir pats turėtų prisiimti atsakomybę. Jei V.Adamkus netinkamai siūlo teisėjus, tai spaudimas daromas ne teismams, o jam pačiam - kad geriau atliktų savo pareigą", - kalbėjo J.Kronkaitis.

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos narys, JAV Los Andželo lietuvių bendruomenės pirmininkas Rimtautas Marcinkevičius prisipažino, kad prezidento pranešimas nuvylė. "Pranešimas buvo blankokas, sakyčiau, net nuobodokas. Tikėjomės tikrai daugiau" , - sakė jis. Pasak R.Marcinkevičiaus, kiek įdomiau buvo klausytis, kai prezidentas kalbėjo apie dvasines bei moralines tautos vertybes, užsienio politikos klausimais. "Ekonomikos politikos dalis pasirodė neįtaigi", - pripažino R.Marcinkevičius.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"