Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Užsienio politikos fantomas?

 
2008 12 01 0:00
V.Ušackas jaučiasi įpintas į nešvarius politinius žaidimus. <br>Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"
V.Ušackas jaučiasi įpintas į nešvarius politinius žaidimus.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Kandidatas į užsienio reikalų ministrus Vygaudas Ušackas - patyręs diplomatas, šalia kurio būta prieštaringos reputacijos asmenų. Pats V.Ušackas jam priskiriamus ryšius vadina prasimanymais.

"Užsienio reikalų ministras turi būti ne karjeros diplomatų korpuso atstovas, o politikas", - teigta Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) rinkimų programoje. Tačiau konservatoriams atitekęs užsienio reikalų ministro portfelis siūlomas ne politikui, o būtent karjeros diplomatui, Lietuvos ambasadoriui Jungtinėje Karalystėje V.Ušackui.

Prieš rinkimus V.Ušacką kaip kandidatą į diplomatinės žinybos vadovus buvo įvardiję liberalcentristai. V.Ušackas patinka ir Darbo partijai (DP) bei jos lyderiui Viktorui Uspaskichui. Paklaustas, kaip vertina Andriaus Kubiliaus apsisprendimą užsienio reikalų ministru siūlyti V.Ušacką, ilgametis konservatorių priešininkas V.Uspaskichas atsakė nedvejodamas: "Asmeniškai jį pažįstu. Jei būtų tokia situacija, kad reikėtų ieškoti žmogaus, ko gero, būtume pasirinkę tą variantą." Priminsime, kad dar 2004 metais V.Uspaskichas būtent V.Ušacką matė kaip DP kandidatą į Užsienio reikalų ministerijos vadovus. Kas juodu galėtų sieti?

D.Buriako pėdsakas

2006-ųjų gegužę po Generalinės prokuratūros ir Valstybės saugumo departamento (VSD) Antrosios (kontržvalgybos) valdybos atlikto tyrimo dėl DP finansų bei kratų šios partijos būstinėje spaudoje pasirodė informacija, kad šešėlinės jėgos, susijusios su Rusijos slaptosiomis tarnybomis, per ofšorines kompanijas galėjo finansuoti DP. Kaip tarpininkas tarp šių tarnybų ir V.Uspaskicho buvo įvardytas Dmitrijus Buriakas.

Lietuvos slaptosios tarnybos turi duomenų, kurie leidžia manyti, kad D.Buriaką ir V.Uspaskichą sieja artimi verslo ryšiai Lietuvoje, Rusijoje ir Ukrainoje. Teigiama, kad daugeliu atvejų V.Uspaskichas per D.Buriaką palaiko kontaktus su verslo partneriais užsienyje.

Panagrinėjus V.Ušacko artimiausią aplinką taip pat nesunku aptikti D.Buriako pėdsakų. Visų pirma - per itin aiškią V.Ušacko ir Šarūno Marčiulionio santykių liniją.

D.Buriaką ir Š.Marčiulionį sieja ir verslo ryšiai. 1998 metais juodu įsteigė Šiaurės Europos krepšinio lygą, 1999-aisiais pradėtas statyti pramogų ir verslo centras "Forum Palace", 2001 metais įregistruota UAB "Forumo rūmai". Teigiama, kad šios bendrovės akcininkai D.Buriakas ir Š.Marčiulionis galėjo investuoti apie 70 mln. litų. 2004-aisiais D.Buriakas perpirko iš Š.Marčiulionio jo turimas akcijas.

Viena Lietuvos specialioji tarnyba, vykdydama slaptą telefoninių pokalbių kontrolę, yra fiksavusi intensyvius D.Buriako ryšius su vienu iš Rusijos nusikalstamo pasaulio lyderių Anzoru Aksentjevu-Kikališviliu. Pastarojo pavardė mūsų šalyje skambėjo ir per prezidento Rolando Pakso apkaltą. Viename fiksuotų pokalbių A.Aksentjevas-Kikališvilis teigia: "Vis tiek visi gyvenate iš mano kišenės."

Garsi grupuotė

Rusijos ir Lietuvos pilietis D.Buriakas tėra žemesnio lygmens veikėjas daug rimtesnėje grupuotėje. Ją sudaro Jakovas Goldovskis, Aleksandras Šurymovas, Grigorijus Lučanskis, Michailas Černojus. Manoma, kad ši verslo grupuotė galbūt susijusi su užsienio slaptosiomis tarnybomis ir organizuota nusikalstama veikla. Pavyzdžiui, M.Černojus, kartu su broliais Levu ir Davidu, yra laikomas vienu rimčiausių Rusijos nusikalstamo pasaulio autoritetų. Teigiama, kad M.Černojus palaiko ryšius su Rusijos Izmailovo, Malevskio, Ivankovo, žinomo kaip Japončikas, nusikalstamais susivienijimais ir jų lyderiais. Vienu metu trys broliai Černojai kontroliavo apie du trečdalius Rusijos aliuminio pramonės. Šios ūkio šakos perėmimą į šių asmenų kontrolę lydėjo kruvinos aliuminio gamyklų vadovų žudynės. 1998-2000 metais M.Černojus savo veiklą sutelkė Bulgarijoje.

Šios šalies Vidaus reikalų ministerijos operatyvinių ir saugumo tarnybų informacijos pagrindu M.Černojus buvo paskelbtas nepageidaujamu asmeniu, nes kėlė grėsmę Bulgarijos nacionaliniam saugumui. Viešuose šaltiniuose teigiama, kad Bulgarijos saugumo tarnybos nustatė šio asmens ryšius su Rusijos specialiosiomis tarnybomis. Įtarta, kad M.Černojus užsiėmė ginklų ir narkotikų kontrabanda, neteisėtai finansavo politikus (neskaidrūs ryšiai su buvusio premjero Ivano Kostovo vyriausybe). M.Černojaus išsiuntimas sukėlė Rusijos užsienio reikalų ministerijos pyktį. Brolių Černojų veikla labai domėjosi JAV, Šveicarijos, Austrijos, Prancūzijos ir kitų valstybių specialiosios tarnybos. JAV Federalinis tyrimų biuras vykdė tyrimą prieš Levą Černojų dėl pinigų plovimo per Niujorko banką ("Bank of New York"). Vakarų žiniasklaidoje skelbiama, kad Šveicarijos kriminalinės policijos duomenys rodo, jog broliai Černojai susiję su Sergejaus Michailovo "Solntsevskaja" grupuote.

Šie asmenys turi ekonominių interesų ir Lietuvoje, jiems priklauso stambios verslo įmonės Kėdainiuose, Marijampolėje ir kituose šalies miestuose.

M.Černojus laikomas J.Goldovskio mokytoju. J.Goldovskis palaikė itin artimus ryšius su Remo Viacherevo vadovaujamu "Gazprom". Pirmiausia - su tuomečiu "Gazprom" valdybos pirmininko pirmuoju pavaduotoju Viačeslavu Šeremetu, kuris buvo ir J.Goldovskio kontroliuojamos "Sibur" kompanijos direktorių tarybos pirmininkas, taip pat su tuomečiu "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotoju gamtinių dujų tiekimo Baltijos ir NVS valstybėms klausimais. Pažymėtina, kad būtent tuo laikotarpiu V.Uspaskichas Lietuvoje sėkmingai dalyvavo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos versle.

Aktyviai veikė

Kai 2004 metais V.Uspaskichas brandino idėją V.Ušacką pasodinti į užsienio reikalų ministro kėdę, minėta grupė aktyviai investavo į Lietuvos naftos chemijos pramonę ir siekė perimti AB "Mažeikių nafta" akcijas ir valdymą. Lietuvoje ši grupė veikė per UAB "Neo Group" ir UAB "NB Europe". Lietuvos slaptosios tarnybos turi informacijos, kuri leidžia teigti, kad D.Buriakas aktyviai veikė aiškindamasis galimybes dalyvauti perimant "Mažeikių naftos" akcijas bei šalia naftos perdirbimo įmonės įkurti naftos chemijos objektą. J.Goldovskis, kuris yra tiek Rusijos, tiek Izraelio pilietis, nuo 2002 metų, kai buvo paleistas iš kalėjimo, gyvena Austrijoje ir vadovauja bendrovei "Petrochemical Holding AG/GmbH". Pagal turimą informaciją pagrindinis jo kontaktas Lietuvoje - V.Uspaskichas. Su DP pirmininku J.Goldovskis bendrauja tiesiogiai arba per D.Buriaką. Žinoma, vykdant svarbius ekonominius projektus, turėti artimą užsienio reikalų ministrą yra didelis pranašumas.

D.Buriakas aktyviai veikė aiškindamasis kompanijos "TNK-BP" galimybes perimti "Mažeikių naftos" akcijas. Sėkmės atveju naujasis gamyklos šeimininkas turėtų sudaryti sąlygas naftos chemijos objekto statybai ir plėtrai.

V.Ušackas kiekviena proga deklaruoja būtinybę keisti Lietuvos užsienio politikos kursą į artimesnį Rusijai. Tai ir reikia daryti, tačiau ar tikrosios priežastys nėra kur kas sudėtingesnės ir tamsesnės nei tik ekonominiai interesai? V.Ušacką ir V.Uspaskichą, regis, sieja bendri draugai ar tarpininkai. Tada kas sieja TS-LKD ir "karjeros konservatorių" V.Ušacką?

Jaučiasi tarsi fantomas

"Be jokios abejonės, Š.Marčiulionis yra geras mano bičiulis, o D.Buriaką pažįstu, esu matęs krepšinio varžybose, bet jau mažiausiai dvejus metus su juo nesu bendravęs, - LŽ teigė V.Ušackas, klausiamas, kas jį sieja su Š.Marčiulioniu ir D.Buriaku. - Tai, kad pastarasis yra siejamas su Rusijos nusikalstamomis grupuotėmis, man tikrai nebuvo ir nėra žinoma. Pirmą kartą girdžiu. Tai kažkokios nesąmonės."

Apibūdindamas savo santykius su V.Uspaskichu, V.Ušackas pabrėžė atsisakęs DP lyderio kadaise pateikto siūlymo tapti užsienio reikalų ministru. "Aš ne kartą esu girdėjęs apie neva artimus mūsų santykius. Tai burbulas, sakau labai atvirai ir nuoširdžiai. Jokių sąsajų, išskyrus darbinį kontaktą, nebuvo. Kai pradėjau derybas su Europos Sąjunga, jis buvo Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, tad turėjome derinti derybines pozicijas", - kalbėjo V.Ušackas. Jis neigė ir tvirtinimus, kad rūpinosi V.Uspaskicho dukra, kuri, jam būnant ambasadoriumi JAV, ten studijavo. Pasak V.Ušacko, tiek Vašingtone, tiek Londone ambasada organizuodavo renginius, į kuriuos ateidavo įvairiausių žmonių. "Man atrodo, kad ne tik jo dukra, bet ir sūnus, jei neklystu, mokėsi Vašingtone ir mūsų renginiuose, kaip lietuvių bendruomenės nariai, irgi lankėsi. Tik tiek, jokios specialios rūpybos tikrai nebuvo", - tikino diplomatas.

V.Ušackas sakė, kad jau ne kartą jam buvo primetama draugystė su V.Uspaskichu ir tai, kad esąs prorusiškas. "Jaučiuosi tarsi operos fantomas, tačiau tikiuosi vieną dieną sužinoti, kas tuos gandus skleidžia. Nesu jokių klanų - nei valstybininkų, nei antivalstybininkų - narys, bet matau, kad yra šešėlis, kurį aš sieksiu išsklaidyti, jeigu tapsiu užsienio reikalų ministru. Gal tai kam nors ir nepatinka", - tvirtino V.Ušackas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"