Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Turistai vengia varstyti policijos duris

 
2010 08 05 0:00
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Turistinio sezono Lietuvoje įkarščiu policijos pareigūnams kasmet tenka nemažas papildomas darbo krūvis. Šią vasarą registruojama mažiau su užsieniečiais susijusių įžūlių incidentų, tačiau 'gražią statistiką' lemia mūsų krašto svečių nenoras turėti reikalų su teisėsauga.

Kiek turistų per metus aplanko Lietuvą, tiksliai pasakyti niekas negali. Gausiausiai jų uždera nuo gegužės iki rugsėjo. Valstybinis turizmo departamentas registruoja tik svečius, kurie apsistoja apgyvendinimo įmonėse - viešbučiuose, poilsio namuose. Pasak turizmo specialistų, pastaruoju metu itin daug atvykstančiųjų išsinuomoja privačius butus. Taip ir pigiau, ir patogiau. Dalis turistų apsigyvena pas draugus arba giminaičius.

Tikslios statistikos nėra dar ir dėl to, kad Lietuvoje veikiantys turizmo informacijos centrai pajėgūs suskaičiuoti tik tuos turistus, kurie kreipiasi į juos pagalbos. Tačiau net ir turimi duomenys leidžia daryti išvadą, kad svečių daugėja.

O ką apie turistų srautus byloja kriminalinė statistika? Oficialūs duomenys rodo, kad padėtis beveik ideali. Esą rimtų nusikaltimų užsieniečiams, neskaitant vagysčių, per pusmetį net neužfiksuota, o ir patys Lietuvos svečiai nieko ypatinga neiškrėtė.

Kriminalinės "linksmybės" liovėsi

Dar visai neseniai į policijos pareigūnų rankas nuolat patekdavo užsieniečiai, kurie po svaigių linksmybių sostinės baruose apšlapindavo pastatų sienas. Šiam reikalui dažniausiai pasirinkdavo solidžius objektus. Ne kartą nukentėjo prezidentūros, Gynybos štabo ir kitų svarbių įstaigų pastatai. Tokiems tualetų "nerandantiems" užsieniečiams sostinės komisariatų pareigūnai pirmiausia aiškindavo, kad taip elgtis negražu ir gėda, galiausiai skirdavo baudas.

Tačiau šie pavieniai pažeidėjai nebuvo didžiausias pareigūnų galvos skausmas. Daugiausia rūpesčių teisėsaugininkams kildavo dėl į Lietuvą pasilinksminti ištisais būriais atvykdavusių airių. Išgėrę jie neretai tapdavo agresyvūs. Patruliams ne kartą teko tramdyti įsilinksminusius Vilniaus svečius, kurie į prašymus nusiraminti reaguodavo riebių keiksmažodžių tiradomis.

Rimčiausio incidento būta pernai vasarą. Naktį policijos patruliai Vokiečių gatvėje pamatė du gerai įkaušusius vyrus. Jie triukšmavo, bandė dainuoti, keikėsi. Sudrausminti užsieniečius mėginęs policininkas gavo kumščiu į veidą. Po trumpų grumtynių, per kurias nukentėjo vieno policininko nosis, o kitam nuplėštas antpetis, abu triukšmadariai buvo pristatyti į policijos komisariatą. Čia išsiaiškinta, kad viešosios tvarkos pažeidėjai - turistai iš Airijos.

Merginų "verslas"

Patys turistai Lietuvoje taip pat vis dar nukenčia - kartais tiesiog per savo naivumą. Pastaruoju metu padidėjus turistų srautui, lietuvaičiai atrado naują pelningą "verslą".

Jis "plėtotas" Vilniaus senamiestyje - Pilies, Vokiečių ir greta esančiose gatvėse. Apsukruoliai beveik visada veikė pagal tą patį scenarijų. Su užsieniečiu lyg atsitiktinai susipažindavo patraukli mergina. Žodis po žodžio, ir galantiškas turistas pasiūlydavo gražuolei kur nors pasėdėti. Merginos pasirinkdavo ne bet kokias pasisėdėjimų vietas. Pasak policijos pareigūnų, užsieniečiai buvo vedami į porą kavinių, kurios tuo metu priklausė tam pačiam savininkui.

Pasėdėję tose kavinėse užsieniečiai netrukus pasigesdavo savo damų ir iš skausmo plyštančiomis galvomis "netikėtai" įsitikindavo, kad jų mokėjimo kortelės staiga ištuštėjo iki paskutinio cento.

Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato (PK) pareigūnai dėl tokių nusikaltimų yra pradėję keletą ikiteisminių tyrimų. Jie dar nebaigti, tad nuo išsamesnių komentarų policija susilaiko. Tačiau pareigūnai LŽ atskleidė, kad iš viso būrio nukentėjusių užsieniečių keli patyrė itin didelių nuostolių. Iš jų mokėjimo kortelių mįslingai dingo net po keliolika tūkstančių eurų.

Pareiškimų dažnai nerašo

Policijos pareigūnai pažymi, kad Vilniuje besilankantys užsieniečiai stebina juos savo išsiblaškymu. Esą vertingus daiktus turistai patys palieka be priežiūros, o jiems dingus kreipiasi į policiją dėl vagystės.

Vilniaus miesto 3-iojo PK, kuris atsakingas už tvarką ir saugumą turistų gausiai lankomame sostinės centre, vadovai tikina, kad šiemet incidentų, susijusių su užsieniečiais, būta gerokai mažiau nei ankstesniais metais. "Per pirmąjį šių metų pusmetį užregistravome tik 27 užsienio piliečių pareiškimus", - LŽ sakė šio komisariato viršininko pavaduotojas Gediminas Vidžiūnas. Tačiau jis pridūrė, kad nukentėję užsieniečiai dažnai atsisako rašyti pareiškimus, ypač smulkių incidentų atvejais. Policininkai tai aiškina paprastai: dingę daiktai - vaizdo kameros, nešiojamieji kompiuteriai - dažniausiai būna apdrausti. Žinodami, kad patirta žala jiems bus atlyginta, nukentėję užsieniečiai nenori gaišti laiko policijoje. Čia jie teprašo pažymų, kad vertingi daiktai buvo pavogti.

Kaip pavyzdį galima paminėti praėjusią savaitę Klaipėdoje įvykusį incidentą. Kruiziniu laivu atvykęs turistas uostamiesčio centre, Kurpių gatvėje, buvo sumuštas ir apiplėštas. Pareiškimą rašyti jis atsisakė ir netrukus išplaukė.

Išmoko elgtis kultūringai?

Sostinės kavinių ir viešbučių darbuotojai LŽ teigė, kad incidentai, per kuriuos nukentėtų turistai, pastaruoju metu reti. Viešbučio "Saulės namai" savininkas Dovydas Lukšas prisiminė vienintelį rimtą atvejį, kai užsieniečiai sukėlė dideles muštynes. Į viešbutį iškviesti privačios bendrovės apsaugininkai nesugebėjo sutramdyti peštukų, todėl į pagalbą teko kviesti policiją. "Dabar incidentų išvengiame galbūt todėl, kad savo viešbutyje nebenuomojame patalpų jokioms šventėms. Mūsų svečiai turi teisę tik nakvoti, o linksminasi mieste. Pasimokėme iš karčios patirties, dabar tokių problemų nekyla", - LŽ sakė D.Lukšas.

Kitų viešbučių - "Congress", "Radisson Blu Hotel Lietuva", "Ambassador" - darbuotojai svečių elgesiu nesiskundžia. Netoli stoties esančio viešbučio "Mikotelis" darbuotoja LŽ sakė, kad rūpesčių jiems kelia tik greta besibūriuojantys čigonai. "Tačiau svečių jie neužkabinėja. Neįleidžiame ir lengvo elgesio mergužėlių. Svečiai nėra skundęsi", - teigė ji.

Pasiteiravus apie užsieniečius Vilniaus centre įsikūrusiuose naktiniuose klubuose, kavinėse, visų jų atstovai sutartinai tikino, kad svečiai visada elgiasi kultūringai. "Jei kas ir kelia problemų, tai vietiniai žmonės. Turistai daugiausia gali būti nepatenkinti sąskaitos dydžiu. Tačiau tai - greitai ir be konfliktų išsprendžiamos problemos", - sakė Rotušės aikštėje įsikūrusios "Amatininkų užeigos" administracijos darbuotoja.

Turistais labai nesiskundžia ir itin populiarus naktinis klubas "Gedimino prospekto PUB'as". Tačiau nesusipratimų čia neišvengiama. Pavyzdžiui, klientams iš užsienio trumpam pasitraukus nuo staliuko, ne itin sąžiningi lankytojai nugvelbia gėrimo butelį ar paliktus daiktus.

Turistai nesiskundžia

Valstybinio turizmo departamento atstovė ryšiams su žiniasklaida Vilma Ališauskaitė LŽ teigė, kad turistų oficialių skundų dėl kokios nors jiems padarytos žalos šiemet beveik negauta, išskyrus vieno užsieniečio skundą, kad jam teko pernelyg brangiai sumokėti taksistui už kelionę iš oro uosto į miesto centrą. "Šiaip iš užsienio atvykę svečiai pastaruoju metu tikrai nesiskundė. Kai su jais pasikalbame, jie tikina, kad jaučiasi saugūs", - LŽ sakė V.Ališauskaitė.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Turizmo skyrius jau kelerius metus atlieka turistų apklausas. Pasak šio skyriaus vyriausiosios specialistės Jurgos Pociūtės, Lietuvos sostinės svečiai kasmet užpildo apie 5 tūkst. tokių anketų.

Šiemet pirmą kartą į anketą buvo įtrauktas klausimas, ar turistai Vilniuje jaučiasi saugūs. "Nebuvo nė vienos anketos, kurioje rastume atsakymą, kad mieste nesaugu", - tikino J.Pociūtė.

Per pirmą šių metų pusmetį į keturis Vilniaus turizmo informacijos centro filialus kreipėsi 32 563 žmonės. Daugiausia lankytojų buvo birželio mėnesį - 11 044. 76 proc. visų lankytojų sudaro užsieniečiai. Daugiausia svečių sulaukta iš Lenkijos - 4248. Nemažai turistų atvyko iš Vokietijos (3499) ir Rusijos (3161). Turistų skaičius ypač išaugo pernai - daugiau kaip 32 proc., palyginti su 2008 metais.

Teigiama, kad turistų padaugėjo dėl renginių, kurie vyko Vilniui tapus Europos kultūros sostine ir Lietuvai švenčiant savo vardo tūkstantmetį. G.Vidžiūnas LŽ sakė, kad per visus šiuos renginius rimtų incidentų nebuvo. "Įtakos, žinoma, turėjo tai, kad policija buvo tinkamai pasiruošusi. Tačiau ypač džiugina kitkas - atrodo, žmonės išmoksta kultūringai linksmintis. Tai rodo ir mūsų turima statistika. Su turistais susijusių incidentų mažėja, o užregistruotieji pastaruoju metu - dažniausiai smulkūs", - sakė pareigūnas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"