Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Tragedija suvienijo lenkų ir lietuvių tautas

 
2010 04 12 0:00
Šeštadienio Mišios Aušros Vartų koplyčioje.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Šeštadienio Mišios Aušros Vartų koplyčioje.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Nuleistos ir gedulo kaspinais perrištos valstybės vėliavos šiandien nuo ankstyvo ryto plazda visame krašte.

Pagerbiant šeštadienį lėktuvo katastrofoje prie Smolensko žuvusių Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio ir su juo skridusių valstybinės delegacijos narių atminimą Lietuvoje prasidėjo trijų dienų gedulas.

Gedului bus skirta ir diena, kai į amžinojo poilsio vietas bus lydimi žuvusieji - prezidentas L.Kaczynskis, jo žmona Maria Kaczynska, žinomi Lenkijos politikai, kariuomenės vadai, bažnyčios hierarchai.

Vos prieš penkias dienas Lenkijos vadovas lankėsi Vilniuje. Su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite aptarė planuojamą dujotiekio jungtį. Nors L.Kaczynskį suerzino tądien priimtas Seimo sprendimas atmesti įstatymo projektą, leidžiantį asmenvardžius rašyti ne tik lietuviškais, bet ir kitais lotyniškais rašmenimis, jis išliko ramus ir net galantiškai gyrė D.Grybauskaitės lenkų kalbos įgūdžius. Kas galėjo nuspėti, kad lemtis bus tokia negailestinga?

Katynės prakeiksmas, fatališkas sutapimas, istorija kartojasi - taip žinią apie katastrofą, per kurią žuvo Lenkijos politikos, kariuomenės, dvasininkijos elitas, paskelbė pasaulio žiniasklaida. Panaši tragedija Lenkiją ištiko prieš 70 metų, tuomet Katynėje buvo sušaudyta apie 15 tūkst. karo belaisvių lenkų karių.

Priminė Joną Paulių II

Pagerbdamas lėktuvo katastrofos aukas pagrindinėje Lietuvos šventovėje - Vilniaus arkikatedroje bazilikoje - kardinolas Audrys Juozas Bačkis šeštadienio vakarą aukojo šv. Mišias. Jose dalyvavo visi aukščiausi Lietuvos vadovai: prezidentė D.Grybauskaitė, Seimo pirmininkė Irena Degutienė, premjeras Andrius Kubilius, būrys Seimo ir Vyriausybės narių, kariuomenės vadai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas europarlamentaras Vytautas Landsbergis, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma, Lietuvoje reziduojantys užsienio diplomatai.

"Tikėjimas Amžinuoju gyvenimu tepaguodžia visus, kurie šiandien aprauda savo mirusius artimuosius, ir paragina mus gyventi viltimi, kurią mums dovanoja nukryžiuotas ir prisikėlęs Kristus. O viltis neapgauna, moko mus apaštalas Paulius, nes ji ragina neapsiriboti žemiškosios kelionės laikinumu, bet pasitikėti amžinybės toliais", - kalbėjo kardinolas A.J.Bačkis. Metropolitas priminė, kad lygiai prieš penkerius metus, Dievo gailestingumo šventės išvakarėse (balandžio 5-ąją), "Viešpats išsikvietė pas save Dievo tarną popiežių Jono Paulių II". Kaip žinoma, šis lenkų tautybės popiežius savo gimtinėje buvo itin garbinamas.

Dieną šv. Mišios aukotos ir lenkų turistų gausiai lankomuose sostinės Aušros Vartuose.

Politikas didžiąja raide

"Esu sukrėsta, Lietuva prarado gerą draugą", - šeštadienio rytą vos pasklidus žiniai apie katastrofą prie Smolensko sakė D.Grybauskaitė. Prezidentės teigimu, L.Kaczynskio vadovavimas Lenkijai buvo vienas sėkmingiausių Lietuvos bendradarbiavimo su Lenkija laikotarpių. "Tikiuosi, abiejų valstybių santykiai ir toliau galės vystytis ir vystyti tas gražiausias prezidento L.Kaczynskio iniciatyvas, kurias jis mėgino įdiegti", - pabrėžė prezidentė.

"Tai buvo politikas didžiąja raide. Dėl jo ir kitų iškilių Lenkijos piliečių žūties liūdime kartu su visa lenkų tauta", - kalbėjo Seimo pirmininkė I.Degutienė. Anot parlamento vadovės, prezidentas L.Kaczynskis buvo žmogus, kuris "savo darbais ir pavyzdžiu tiesė bei stiprino tiltus tarp broliškų lietuvių ir lenkų tautų".

"Prezidento L.Kaczynskio, jo žmonos Marios, prezidento vyriausiojo patarėjo Mariuszo Handzliko, šalies ir politinių lyderių, Senato ir Seimo narių, kariuomenės vadų, intelektualų žūtis pakeliui į Stalino režimo 1940 metais nužudyto Lenkijos karinio elito atminimo ceremoniją yra didžiausia netektis, įvykusi per visą Vidurio Europos atkurtos Nepriklausomybės dvidešimties metų laikotarpį", - Seimo užsienio reikalų komiteto vardu pareiškė jo pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Ištikimas Lietuvos draugas

"Lenkijos prezidentą L.Kaczynskį visuomet prisiminsime kaip vieną ryškiausių Lenkijos politikų, ištikimą ir nuoširdų Lietuvos draugą, itin daug prisidėjusį plėtojant strateginę Lietuvos ir Lenkijos partnerystę. Šią valandą nuoširdžiai liūdime kartu su lenkų tauta", - rašoma premjero užuojautoje Lenkijos ministrui pirmininkui Donaldui Tuskui.

"Tenka kelti labai sunkų ir sykiu paprastą klausimą, kodėl Katynė tokia žiauri lenkų tautai ir mums kartu", - šeštadienį žurnalistų klausiamas apie katastrofą šnekėjo A.Kubilius. Pasak premjero, šis įvykis yra tragedija ne tik Lenkijai, bet ir Lietuvai.

"Lietuva neteko labai didelio ir nuoširdaus draugo, kuris strateginę partnerystę su Lietuva pavertė savo asmenine širdies partneryste, - sakė ministras pirmininkas. - Žinios apie tragediją prie Smolensko stipriai sukrėtė kiekvieną iš mūsų, kuris pažinojome prezidentą L.Kaczynskį, ir, manau, kiekvieną Lietuvos pilietį."

Vėliavas nuleido šeštadienį

Užuojautą dėl tragedijos Lenkijos gynybos ministrui Bogdanui Klichui ir visai lenkų tautai pareiškė ir krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė bei kariuomenės vadas generolas majoras Arvydas Pocius. "Fatališka yra tai, kad lėktuvo katastrofa įvyko skrendant pagerbti lenkų karių, nužudytų Antrojo pasaulinio karo metais Katynėje, atminimą. Lenkija tarsi antrą kartą netenka savo vadų ir aukštųjų karininkų", - pažymėjo krašto apsaugos ministrė.

Pagerbiant žuvusiųjų atminimą ministrės ir kariuomenės vado nurodymu kariuomenės daliniuose, taip pat prie Krašto apsaugos ministerijos jau šeštadienį buvo nuleistos valstybės vėliavos.

"Tai buvo vienas iš nedaugelio, o gal ir vienintelis tokio rango Lenkijos politikas, suvokęs Lenkijos atsakomybę už šio regiono saugumą", - teigė užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis. Pasak jo, būtent dėl tokio požiūrio dvišaliuose Lietuvos ir Lenkijos santykiuose būta gerų poslinkių. A.Ažubalis pabrėžė, kad tai buvo politikas, "neužsidaręs siaurų interesų kiaute".

Nenuolaidžiavo neteisybei

Ne kartą neformalioje aplinkoje su L.Kaczynskiu, buvusiu "Solidarumo" veikėju, bendravęs Lietuvos Sąjūdžio lyderis, europarlamentaras V.Landsbergis prisimena jį kaip šiltą, nuoširdų žmogų, draugiškai nusiteikusį mūsų valstybės požiūriu. "Tai buvo savarankiško europietiško mąstymo, niekam nepataikaujantis politikas. Jo praradimas - labai didelė nelaimė Lenkijos žmonėms ir mūsų visų bendrumui", - sakė V.Landsbergis. Jo žodžiais, kažin ar ateityje turėsime "kai kuriais atžvilgiais taip tvirtai nusistačiusį žmogų Lenkijoje". "Turiu galvoje praeities dalykus ir santykius su Rytų galybe, kuri nėra atsisakiusi savo hegemonijos siekių", - pridūrė V.Landsbergis. Pasak europarlamentaro, pagrindinė prezidento L.Kaczynskio politikos kryptis buvo Lenkijos savarankiškumo ir orumo stiprinimas. "Jis nenuolaidžiavo neteisybei. Tai buvo charakteris, su kuriuo turėjo skaitytis valstybių vadovai ir Rytuose, ir Vakaruose", - pabrėžė V.Landsbergis.

Seimo vicepirmininkas, Lietuvos Seimo ir Lenkijos Seimo bei Senato narių asamblėjos narys Česlovas Juršėnas apibūdino L.Kaczynskį kaip žmogų, kuris nuoširdžiai rūpinosi savo krašto interesais, bet "jautė ir kaimynus, vertino jų darbus ir rūpesčius". "Jis visada objektyviai vertino padėtį ir siekė kuo geresnių ryšių su Lietuva", - teigė Seimo vicepirmininkas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"