Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Tilžės lietuvių bendruomenė paminėjo Kovo 11-ąją

 
2014 03 10 8:30
Dovo Ragainio nuotrauka

Sekmadienį, kovo 9-ąją, Tilžės (Sovetsko) lietuvių bendruomenės nariai paminėjo 24-ąsias Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo metines. 

Šiame Rusijos Federacijos Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities mieste, esančiame kairiajame Nemuno krante, visais laikais gyveno daug lietuvių. XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje Tilžė buvo vadinama lietuvių kultūrine sostine. Joje gyveno ir dirbo daug lietuvybei nusipelniusių žmonių, iš Tilžės į Lietuvą slapta keliavo spausdintas žodis. Tilžė - Vydūno miestas. Apie tai byloja memorialinė lenta ant namo, kuriame Vydūnas gyveno, fasado. Tai bene vienintelis lietuvybę menantis akcentas Tilžėje. Dabar šio miesto lietuvių bendruomenė buriasi prie katalikų bažnyčios, kurioje yra ir bendruomenės salė, bibliotekėlė.

Į bažnyčią susirinko nemažai Tilžėje gyvenančių lietuvių. Iškilmingas Mišias aukojo ilgametis šios bažnyčios klebonas Anupras Gauronskas. „Klajodami mums skirtuose likimo tyruose turime rasti savyje išminties ir jėgų suvokti, kokiame sudėtingame ir trapiame pasaulyje mes gyvename. Šiandien reikia džiaugtis, kad dvasios šaknimis mus jungianti tėvynė netrukus švęs nepriklausomybės atkūrimo 24-ąsias metines.“ – pradėdamas pamokslą sakė Tilžės katalikų parapijos klebonas A.Gauronskas, pabrėždamas, jog, kad ir kur begyventume, meilę Tėvynei privalome puoselėti, tą ypatingą jausmą perduoti savo palikuonims.

Iškilmėse bažnyčioje dalyvavo Lietuvos Respublikos konsulato Tilžėje ministras patarėjas Bronius Makauskas ir Kovo 11-osios akto signataras Saulius Pečeliūnas, taręs trumpą sveikinimo žodį susirinkusiems bažnyčioje Tilžės lietuviams.

Po pamaldų renginys persikėlė į bažnyčioje esančius parapijos namus. Čia buvo sugiedota Tautiška giesmė. B.Makauskas pasveikino susirinkusiuosius su iškilia Lietuvos švente ir perdavė konsulės Natalijos Raškauskienės, negalėjusios dalyvauti renginyje, sveikinimus.

Nepriklausomybės akto signataras S.Pečeliūnas papasakojo apie ilgą ir sudėtingą Lietuvos kelią į nepriklausomybės atkūrimą, priminė Sąjūdžio kūrimosi ir svarbiausius jo veiklos etapus. Prie kavos puodelio vyko diskusijos. Tilžės lietuvių bendruomenės nariai apgailestavo, jog pasigenda Lietuvos vyriausybės dėmesio kultūrinei šios bendruomenės veiklai. Dėl painių įstatymų jiems vis nepavyksta įkurti Vydūno draugijos. Tačiau jau egzistuoja Giedotojų choro užuomazga. Juk Vydūnas Tilžėje net 40 metų vadovavo savo suburtam lietuvių Giedotojų chorui.

Tilžės lietuviai norėtų išsaugoti ir tęsti Vydūno skleistas idėjas ir darbus. Tačiau tai labai sudėtinga. Jie guodėsi, kad jau nebemato ir Lietuvos televizijos kanalų, nes Lietuvai perėjus prie skaitmeninės televizijos jų ekranai užgeso. Toli gražu ne visi gali naudotis internetu, nes didžioji dalis tautiečių yra vyresnio amžiaus. Ne visada ir Lietuvos radijas anapus Nemuno aiškiai girdimas.

Buvo prisimintas ir prieškarinis Tilžės lietuvių gyvenimas. Lietuviai savo vaikus galėjo leisti į lietuvišką darželį, mokyklą. Tuo rūpinosi Lietuvos konsulatas, kuris buvo įsteigtas 1923 metais. Lietuvos konsulatas Tilžėje bendruomenei skyrė daug dėmesio – finansiškai prisidėjo prie „Naujojo Tilžės keleivio“ – laikraščio, skirto lietuvių bendruomenei, leidimo. Jį leido Enzio Jagomasto spaustuvė „Lituania“. Patriotiniams jausmams ugdyti buvo rengiamos ekskursijos į laikinąją sostinę Kauną ir kitas Lietuvos vietas.

S.Pečeliūnas paragino bendruomenės narius būti aktyvesniems, tačiau konkretaus problemų sprendimo recepto nepasiūlė.

Bendruomenės aktyvistai dėkojo lietuvių bendruomene besirūpinančiam konsulato darbuotojui B.Makauskui.

Susitikime dalyvavusi Rambyno regioninio parko kultūrologė Giedrė Skipitienė apgailestavo, kad su Tilžės ir kitų prie pat sienos esančių Karaliaučiaus srities rajonų lietuvių bendruomenėmis mažokai bendrauja Lietuvos pasienio savivaldybės. Mums visiems, gyvenantiems Lietuvoje, derėtų tiesti kultūrinius tiltus Karaliaučiaus krašte lietuvybę puoselėjantiems tautiečiams. Ji pakvietė į Rambyno regioniniame parke kovo 14 dieną vyksiančią tradicinę knygų mainų mugę, skirtą Knygnešio dienai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"