Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Tiksinti bomba sprogo

 
2011 03 04 0:00
Premjeras A.Kubilius pirmasis prabilo, kad D.Kreivio pažymoje išdėstyti faktai yra šokiruojantys.<br>Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Premjeras A.Kubilius pirmasis prabilo, kad D.Kreivio pažymoje išdėstyti faktai yra šokiruojantys.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Į viešumą prasprūdusioje ūkio ministro Dainiaus Kreivio pažymoje teigiama, kad jį ir Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovą Žydrūną Plytniką spaudė ne tik opozicija, bet ir valdantieji. Pažyma iškart sukėlė audringą joje minimų asmenų reakciją.

Iš dokumento matyti, kad vieni suinteresuoti asmenys bandė tartis gražiuoju - siūlė atsilyginti brangiais daiktais ar pinigais, kiti savo tikslų siekė grasindami. Tačiau pažymos herojai vakar LŽ kategoriškai neigė darę bet kokį spaudimą.

Šios savaitės pradžioje su ūkio ministro pažyma premjeras Andrius Kubilius supažindino prezidentę Dalią Grybauskaitę, tačiau jai dokumentas įspūdžio nepadarė. Valstybės vadovė medžiagą perdavė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT). Vakar dėl pažymoje minimų faktų D.Kreivį apklausė STT pareigūnai. "STT teigia, kad kriminaliniu požiūriu pažyma neperspektyvi, tačiau ji yra perspektyvi politiniu ir korupcijos prevencijos požiūriu", - vakar pabrėžė D.Kreivys.

Premjeras A.Kubilius pareiškė, kad jį stebina STT direktoriaus Žimanto Pacevičiaus veiksmai šioje situacijoje. "Pažymoje aprašyti paskutinio pusmečio įvykiai, o STT žino, kad nuo praeitų metų liepos mėnesio ministro nurodymu VPT vadovas intensyviai bendravo su STT pareigūnais dėl tų atvejų, kurie aprašyti pažymoje", - kalbėjo A.Kubilius.

STT vadovas Ž.Pacevičius LŽ teigė, kad viešai skelbiami faktai menkina pareigūnų galimybes ką nors išsiaiškinti. STT vakar pranešė, kad medžiaga, surinkta bendradarbiaujant su Ž.Plytniku, perduota Generalinei prokuratūrai (GP), o D.Kreivio pateikta ir kita institucijos turima informacija dėl neskaidrių procesų viešųjų pirkimų srityje bus ištirta įstatymų nustatyta tvarka.

Šešėlis krito ant Č.Juršėno

D.Kreivys savo pažymoje nurodo, kad Ž.Plytnikui dar dirbant Ūkio ministerijos Ūkio ir Europos Sąjungos politikos departamento direktoriaus pavaduotoju jį dėl bendrovės "Vilniaus vandenys" spaudė socialdemokratai. Ž.Plytnikui esą net siūlyta tapti šios partijos nariu ir eiti "tam tikras" pareigas. Ūkio ministro neįvardytas vieno Seimo valdybos nario padėjėjas Ž.Plytnikui pernai balandį siūlė "pasiderinti" dėl "Vilniaus vandenų" viešųjų pirkimų kylančius klausimus ir pridūrė, kad socialdemokratai visada atsilygina už bendradarbiavimą. Pažymoje taip pat teigiama, kad dar sykį pas Ž.Plytniką apsilankęs socialdemokrato parlamento valdybos nario padėjėjas ragino "baigti lįsti" prie "Vilniaus vandenų". Tuo metu Seimo valdyboje socialdemokratams atstovavo Česlovas Juršėnas. Jis vakar teigė, kad pažymoje nenurodoma padėjėjo pavardė, todėl jis nežinąs, apie kurį iš jo pagalbininkų kalbama.

Č.Juršėnas aiškino nei pats domėjęsis "Vilniaus vandenų" reikalais, nei juo labiau prašęs tai daryti savo pagalbininkų. "Šis dalykas iš tikro yra nesmagus, reikia pažiūrėti, kaip iš tikrųjų buvo, ar apskritai taip buvo. Jeigu buvo, reikės veikti", - sakė Č.Juršėnas.

D.Kreivys teigia iš jo neįvardijamo socialdemokratų frakcijos nario ir pats sulaukęs panašaus grasinimo dėl "Vilniaus vandenų", kurį perdavė vienas Vilniaus tarybos narys. Anot D.Kreivio, pernai rudenį VPT kreipėsi į GP dėl "Vilniaus vandenų" buvusių vadovų veiklos organizuojant dumblo apdorojimo įrenginių statybos Vilniaus nuotekų gamykloje konkursą ir dėl sostinės savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijos narių veiklos. Esą netrukus socialdemokratų atstovas triskart Ž.Plytniką bandė įkalbėti nutraukti tyrimą dėl "Vilniaus vandenų".

Siūlė išsirinkti automobilį

Dokumente teigiama, kad pernai spalio pabaigoje D.Kreivio aplinkos žmogui vienos su turgine prekyba susijusios interesų grupės tarpininkas perdavė, jog rengiamasi pakeisti ūkio ministrą į sukalbamesnį, tariamai panaudojant savivaldybėje esantį kompromatą.

D.Kreivys pažymoje aiškina, jog vienas socialdemokratas Vilniaus tarybos narys pernai vasarą Ž.Plytnikui siūlė "neatidžiai tikrinti" socialdemokratų "kuruojamus" viešuosius pirkimus, tarp jų - ir susijusius su Ignalinos atomine elektrine. Jis esą pateikė pirkimų, kurių nereikia tikrinti, sąrašą. Mainais siūlė išsirinkti automobilį. Vilniaus taryboje dirba penki socialdemokratai - Romas Adomavičius, Juras Požela, Leonas Andrejauskas, Vitalija Kliukienė ir Audrius Rudys. Tuomet, anot ministro, Ž.Plytnikas užmezgė ryšį su STT.

Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius D.Kreivio teiginius apie socialdemokratų grasinimus D.Kreiviui ir Ž.Plytnikui LŽ pavadino šmeižtu ir juodosiomis technologijomis. "Neturiu informacijos, kuris mūsų partijos atstovas galėjo lankytis pas Ž.Plytniką. Jeigu kas nors ir lankėsi, tegu D.Kreivys paskelbia jo pavardę", - pareiškė A.Butkevičius. Anot jo, socialdemokratai dėl šmeižto ketina kreiptis į GP.

Siekė milijoninės paramos

D.Kreivio pažymoje minima ir Ūkio banko investicinė grupė (ŪBIG). Ji figūruoja dalyje, kurioje kalbama apie Vilniaus koncertų ir sporto rūmus. Anot ministro, 2009 metų liepos 1 dieną ŪBIG pateikė paraišką 10 mln. litų paramai gauti.

Pažymoje D.Kreivys nurodo, kad nuo 2009 metų balandžio iki 2010 metų kovo per jo patarėją buvo suorganizuoti ir įvyko penki susitikimai, kuriuose dalyvavo vienas iš ŪBIG Stebėtojų tarybos narių, o viename - ir ŪBIG prezidento Vladimiro Romanovo sesuo. Per susitikimus ministras esą nurodė, jog VšĮ "Nacionalinis mokslo ir kongresų centras", kurios dalininkė yra ŪBIG, pateiktas projektas gali pretenduoti į paramą tik užtikrinus visą projektui reikalingą 70 mln. sumą. "Tokios garantijos nebuvo pateiktos", - pažymi D.Kreivys.

Vėliau, anot ministro, įvairiuose verslo forumuose jį du kartus užkalbino ir apie galimybę skirti Europos Sąjungos paramą Sporto rūmams vis klausdavo minėtas ŪBIG Stebėtojų tarybos narys. Pernai rudenį Seimo opozicijai prabilus apie interpeliaciją, D.Kreivys iš šio asmens esą sulaukė žinutės: "Mes kontroliuojame libdukų ("Tvarkos ir teisingumo") frakciją Seime, jei reikės pagalbos per galimą interpeliaciją Seime, ją gausi. Kaip to patvirtinimas, po Vyriausybės valandos prieis vienas Seimo narys." Pažymoje ministras rašo, kad po Vyriausybės valandos Seime iš tiesų prie jo buvo priėjęs vienas iš Seimo "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos vadovų. Jis esą pasakė palaikantis Sporto rūmų atnaujinimo iniciatyvą.

D.Kreivio nepažįsta?

LŽ apie galimą ŪBIG spaudimą D.Kreiviui vakar paklaustas bendrovės prezidentas V.Romanovas buvo lakoniškas. "Kas tas D.Kreivys, sportininkas? Sakote, ministras? Nepažįstu jokio ministro", - pareiškė jis.

Klausiamas, ar teisingi D.Kreivio teiginiai dėl susitikimų, kuriuose ŪBIG atstovai teiravosi apie galimybę gauti paramą Sporto rūmams, V.Romanovas taip pat nedaugžodžiavo. "Nefantazuokite, kas gi mums padės?" - sakė jis.

Seimo "Tvarkos ir teisingumo" frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis LŽ teigė iš tiesų kalbėjęsis su D.Kreiviu apie Sporto rūmų rekonstrukciją. Parlamentaras aiškino esąs nustebęs, kad šis pokalbis palaikytas spaudimu. "Į mane per dieną įvairiais klausimais kreipiasi keliolika interesantų. Dėl Ūkio ministerijos neskiriamo finansavimo apleistiems Sporto rūmams į mane kreipėsi jaunas vyras. Jis prisistatė rūmų rekonstrukciją organizuojančių įmonių atstovu. Jį mačiau pirmą kartą. Jis man sakė, kad darbai stringa dėl biurokratinių kliūčių, to aš ir paklausiau ministro", - pasakojo V.Mazuronis.

Spaudė ir valdantieji

D.Kreivys pažymoje nurodo spaudimo sulaukęs ne tik iš opozicijos, bet ir iš valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos kontroliuojamos Aplinkos ministerijos (AM) atstovų. Ministras dokumente pasakoja, kad ministerijai pavaldžiai Būsto ir urbanistinės plėtros agentūrai paskelbus daugiabučių namų atnaujinimo programos viešinimo konkursą, jį teismams ėmė skųsti įvairios bendrovės. VPT šiame konkurse nustatė nemažai pažeidimų. Iškart po to Ž.Plytnikas esą buvo iškviestas į AM, vėliau šios atstovai patys lankėsi pas VPT vadovą. D.Kreivys teigia, kad Ž.Plytnikui yra skambinęs vienas aplinkos ministro Gedimino Kazlausko patarėjų. Su ministru G.Kazlausku LŽ vakar susisiekti nepavyko.

G.Žiemelio pėdsakas

Pažymoje D.Kreivys pasakoja apie Gedimino Žiemelio valdytos bendrovės "flyLAL" paramos prašymą. Jo teigimu, su "flyLAL" siejama įmonė "FL Technics" per du kartus kreipėsi į Lietuvos verslo paramos agentūrą, prašydama suteikti 5,8 mln. litų paramą pagal specialią programą. Po jų pateikimo ūkio ministrui per suinteresuotą asmenį perduota, kad prašymą reikia patenkinti. Tačiau įvertinus paraišką paaiškėjo, jog galima skirti gerokai mažesnę sumą - 63 tūkst. litų. Pasak ministro, praėjusių metų pradžioje į ministeriją atvyko "flyLAL" generalinis direktorius ir vienas Žemės ūkio ministerijos pareigūnas. Jie prašė skirti paramą, bet ūkio ministras tokio pažado nedavė. Kaip rašo D.Kreivys, po to tuo metu "flyLAL" savininkams priklausęs "Valstiečių laikraštis" ėmė jį šmeižti. D.Kreivys aiškina, kad praėjusių metų pabaigoje G.Žiemelis ir verslininkas Arūnas Miknius nusipirko 49 proc. (kitais duomenimis - 43 proc.) bendrovės "Diena Media Group" akcijų. D.Kreivys dokumente pažymi, kad per šiai bendrovei priklausančias žiniasklaidos priemones šiemet buvo skelbiamos jį kompromituojančios žinios.

"Vienas iš "flyLAL" savininkų per tarpininką atsiuntė ūkio ministrui elektroninio pašto žinutę: "Smarkiai pulsi - susikulsi", - teigiama pažymoje.

"Tegu ministras išsiplauna galvą, - taip į pažymoje surašytus dalykus sureagavo G.Žiemelis. - Kai jis buvo ministras, "flyLAL" buvo bankrutavusi. Kas pas jį galėjo vaikščioti? Jeigu kas pas jį ėjo, rekomenduočiau tuos "tarpininkus" apskųsti STT, tegu tiria, tegu suiminėja, uždaro į kalėjimą. Kodėl jis to nedaro?"

Pakeltas tonas

D.Kreivio pažymoje atskira dalis skiriama ir bendrovei ICOR (buvusi "Rubicon group"). Anot ministro, 2009-2010 metais su ICOR įmonių grupe siejamos bendrovės į Ūkio ministerijos kuruojamas priemones pateikė 39 paraiškas. Prašomo finansavimo suma - 135 mln. litų. Finansavimas buvo skirtas 26 projektams, finansavimo suma - 84,4 mln. litų.

Anot D.Kreivio, praėjusių metų pabaigoje ir pirmaisiais šių metų mėnesiais Ūkio ministerijoje ir jai pavaldžioje institucijoje buvo priimti sprendimai, kuriais su ICOR susijusių įmonių paraiškų nepatenkinta už 44,5 mln. litų. "Pas ūkio ministrą buvo atėjęs ICOR valdybos narys ir vienas iš keturių akcininkų dėl rezervinio paraiškų sąrašo paramai gauti sudarymo, atsinaujinančių kuro šaltinių katilinėms. Jis pakeltu tonu spaudė ūkio ministrą. Buvo atsisakyta šnekėtis, daugiau nebesiūlė susitikti", - rašoma D.Kreivio pažymoje.

Anot D.Kreivio, ICOR atstovai lankėsi ir pas Ž.Plytniką. Juos esą atvedė sutarties dėl Vilniaus šilumos tinklams priklausančio turto nuomos pratęsimo "Vilniaus energijai" klausimas. "VPT nurodė, kad šios sutarties pratęsimas siūlomomis sąlygomis būtų neteisėtas. 2010 metų birželio 3 dieną Vilniaus miesto savivaldybės taryba, atsižvelgdama į VPT išvadas, nepatvirtino šios sutarties pratęsimo. Prieš tai ICOR atstovai šiuo klausimu buvo tris kartus apsilankę pas Ž.Plytniką", - pažymoje teigia ministras.

Jis taip pat rašo, kad su ICOR susijęs tarpininkas jam perdavė, jog esant reikalui "D.Kreivį rems visi, kas susiję su žiniasklaidos grupe "Balsas".

ICOR Komunikacijos departamento direktorius Nerijus Mikalajūnas vakar sakė, kad įmonės atstovai nei tiesiogiai, nei per tarpininkus jokiais klausimais niekada nėra bendravę su D.Kreiviu.

Kyšis arba namas

Pažymoje ministras mini ir su Panevėžio statybos trestu (PST) susijusius įvykius. Pasak jo, 2010-ųjų rugsėjo 24 dieną VPT dėl esminių pažeidimų penktą kartą iš eilės nutraukė Vilniaus pedagoginio universiteto (VPU) viešąjį pirkimą dėl renovacijos darbų atlikimo, kurį buvo laimėjęs PST. Po kelių dienų į Ž.Plytniką kreipėsi tarpininkas, esą atstovaujantis universiteto bei tresto interesams, ir prašė leisti tęsti sutartį. Spalio mėnesį, anot D.Kreivio, su Ž.Plytniku bandė susitikti vienas VPU vadovų, tačiau šis atsisakė. Vėliau minėtas asmuo dėl šio klausimo mėgino susitikti su ūkio ministru, tačiau ir pastarasis atsisakė svarstyti šį klausimą. Tą patį mėnesį, teigia D.Kreivys, VPT rengiantis kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo, "į Ž.Plytniką kreipėsi tarpininkas, kuris siūlė sudaryti taikos sutartį ir atsiimti ieškinį. Tai padarius, buvo siūlomas 100 tūkst. litų atlygis".

Toliau D.Kreivys informuoja, kad spalio pabaigoje į VPT direktorių kreipėsi dar vienas PST tarpininkas, kuris pranešė, kad su Ž.Plytniku susisieks PST atstovas "pasitarti dėl Valdovų rūmų išvados". Lapkričio mėnesį PST atstovai buvo susitikę su Ž.Plytniku VPT direktoriaus kabinete. "Atstovai prašė, kad VPT sušvelnintų savo poziciją dėl Valdovų rūmų, ir buvo siūloma už tai atsilyginti 100 tūkst. litų", - rašoma pažymoje. Gruodžio pabaigoje įvyko antras PST atstovų susitikimas dėl Valdovų rūmų, "kurio metu už VPT išvados pakeitimą Ž.Plytnikui pasiūlyta 200 tūkst. litų arba siūloma pasirinkti namą".

"Visa tai "briedas". Nepažįstu nei Ž.Plytniko, nei D.Kreivio, niekada niekur nebuvau jų sutikęs ar pasakęs "labas", - vakar LŽ teigė PST valdybos pirmininkas Remigijus Juodviršis. Jis įtaria, kad tokiais metodais galbūt stengiamasi numušti bendrovės akcijų vertę.

 

Parengta pagal

LAURYNOS VIRELIŪNAITĖS,

RAIMONDOS RAMELIENĖS

ir ROBERTOS TRACEVIČIŪTĖS

pranešimus

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"