Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Teisūs tie, kurie lieka gyvi?

 
2011 08 01 0:00
Erlendo Bartulio nuotrauka
Erlendo Bartulio nuotrauka

Ar galima pateisinti šūvį į žmogų iškeltomis rankomis? Jeigu šis artėja į tave, nepaisydamas perspėjamųjų šūvių, o už jo nugaros - iš pažiūros taip pat nenuspėjamo elgesio draugai. Ar tada jau galima šauti į kaklą, nes neva nebėra kada taikytis į koją? Ar turi tokią teisę savigynai išduoto ginklo savininkas, jeigu pats yra neblaivus?

Jau beveik metai, kai teisėsaugininkai nesiryžta priimti sprendimo pernai rugpjūtį Kaišiadorių rajone įvykusios tragedijos byloje. Tada buvo nušautas 24-erių Mindaugas Paulauskas, dar dvejų metų neturėjusios mažylės tėvas. Lemtingą šūvį iš savigynai išduoto pistoleto paleidęs buvęs Socialistų partijos lyderis Albinas Visockas šiandien vengia viešumo. Nesirodo jis ir gimtajame Kieliškių kaime, kur viešint ir įvyko tragedija. Paleidžiant buvusį suimtą A.Visocką, viena iš jam skirtų kardomųjų priemonių buvo draudimas ten rodytis.

Gelbėjimosi šiaudas

Kaišiadorių teisėsaugininkai paėmė iš A.Visocko ir prieš kelerius metus savigynai įsigytą pistoletą "Viking". Politikas apsiginklavo tada, kai naktį į namus brovęsi plėšikai suluošino vieną beginklį Kieliškių gyventoją. Belaukdamas teisėsaugininkų sprendimo, jis savanoriškai įsikalino savo bute Vilniuje. Laikinai išjungtas ir A.Visocko namų telefonas. "Kol kas jokių komentarų. Tik po teisėsaugininkų sprendimo... Jeigu norėsite", - tik tiek pavyko išpešti iš jo straipsnio autorei. Tačiau paskutinis A.Visocko sakinys, pasakytas jau beveik atsisveikinant, privertė suklusti. "Manau, teismas turi įvykti, nes per daug jau sunkios pasekmės", - ištarė ne vienus metus politikos košę kabinęs įtariamasis nužudymu.

Nešneki buvo ir A.Visocką ginanti valstybės skirta Kaišiadorių advokatė Laimutė Leonavičienė. Ši labiau buvo linkusi įrodinėti, kad vieni metai tokiam įvykiui ištirti - labai mažas laiko tarpas. Turint galvoje, kiek trunka ekspertizės. Tačiau, LŽ duomenimis, psichiatrų pakaltinamu pripažintam A.Visockui planuojama skirti dar vieną ekspertizę. Specialistai ketina klausti, ar per įvykį jis nebuvo "didelio sumišimo bei išgąsčio būsenos dėl nukentėjusiojo veiksmų"? Jeigu atsakymas būtų teigiamas, A.Visockas neprivalėtų atsakyti už būtinosios ginties ribų peržengimą.

Bijojo pasakyti tiesą?

Buvusi M.Paulausko sugyventinė Dovilė, šiuo metu viena auginanti jųdviejų dukrelę, LŽ teigė žinanti apie tragedijos aplinkybes tik iš įvykio vietoje buvusios pažįstamos. Tiesa, pastaroji lemiamą akimirką iš baimės buvo užsidengusi akis.

Tomis lemtingomis dienomis Mindaugas ir Dovilė buvo ir vėl susipykę. Jis kuris laikas gyveno atskirai. Tačiau tą sekmadienį buvo atvykęs aplankyti dukrelės, su ja praleido beveik visą dieną. Mindaugui išvažiavus, vėlyvą vakarą paskambino vienas iš jo draugų. Jis teigė, kad atsitiko kažkas baisaus: ar Mindaugas kažką nušovė, ar nušautas jis pats. Dovilė jam atsakiusi, kad jeigu tiksliai nežino, tegul tokių nesąmonių nekalba. Bet paskui ji sulaukė dar vieno pažįstamo iš Pašulių kaimo, kuriame gyveno Mindaugo tėvas, skambučio. Šis siūlė jai paskambinti į policiją ir sužinoti, kas nutiko Mindaugui. Žodžiu, įvykus tragedijai, šio draugai buvo linkę slėptis už jau žuvusio Mindaugo nugaros. Kaip ir tomis lemtingiausiomis jo gyvenimo minutėmis.

Į policiją tada paskambino Dovilės motina. Šiai pareigūnai pasakė, kad Mindaugas nušautas.

Konfliktas dėl nieko?

Kitą dieną nuvykusi į Pašulius, Dovilė sužinojo, kad paskutinį savo gyvenimo vakarą Mindaugas leido su vietiniu jaunimu. Pritrūkus sidro, važiuota į Pravieniškes - Mindaugo automobiliu "Mazda". Tačiau prie vairo sėdo ne jis, o tą vakarą negėręs kaimyno svečias iš Radviliškio rajono. Į automobilį susigrūdo penkiese: trys vaikinai ir dvi merginos.

Pavažiavę vos šimtą metrų, jie pamatė vidury kelio stovintį šalia dviračio ir mobiliuoju telefonu kalbantį vyriškį. Nors, anot Dovilės, jį tikrai buvo galima apvažiuoti, alkoholio ragavęs "Mazdos" ekipažas sustojo. Kažkas pasiūlė neva avarinę situaciją sukėlusį "senį" pamokyti. To ėmėsi laukan išlipęs Donatas. Esą šiam liepus dviratininkui trauktis į kelkraštį, jis nesitraukė, nes ir taip sunkiai buvo pagavęs mobiliuoju telefonu ryšį. Tada Donatas stvėrė jo kalnų dviratį ir nusviedė į pakelės griovį. Jam grįžtant į automobilį, pasigirdo šūvis. Buvusieji automobilyje matė, kaip Donatui nusisukus vyriškis staiga išsitraukė ginklą ir paleido šūvį į orą. Neva šį lydėjo reikalavimas: "Grąžink dviratį!"

Vienas prieš septynis

Anot Dovilės, nuaidėjus šūviui, iš automobilio išlipo visi. O Mindaugas, iškėlęs į viršų rankas, ėmė artintis prie šaudančiojo. "Mesk tą ginklą! Šausi į beginklį?!" - esą tokia buvo netrukus tragiškai pasibaigusio jo pokalbio su pistoletą turėjusiu vyriškiu pradžia. Šis ginklo nenuleido, o Mindaugą dar laikyti bandę draugai po tuojau pasigirdusio antro šūvio jį paleido. Neva šis nuaidėjo po Mindaugo žodžių: "Kas čia toks? Aš jo nepuolu, o jis šaudo!"

Nuaidėjus antram šūviui, kuris taip pat buvo paleistas į orą, Mindaugas dar sparčiau ėmė artintis prie šaudančiojo. Tada ir pasigirdo trečias lemtingas šūvis, nuo jo vaikinas krito aukštielninkas. Pataikyta į kaklą. Teigiama, kad tuo metu šaulys jau buvo atsidūręs vienas prieš septynis. Išgirdę šūvius, atbėgo ir kai kurie netoliese buvę Mindaugo draugai. Šiam nugriuvus, šaulys neleido niekam prieiti ir pažiūrėti, ar jis gyvas. Neva grasino nušauti kiekvieną, kuris mėgins tai padaryti. Laimė, kažkas iškvietė policiją. Pareigūnai buvo ne per toliausiai. Jiems atvykus, šaulys tebebuvo nukreipęs ginklą velionio draugų pusėn. Teigiama, kad ir policininkams teko jį įkalbinėti, jog padėtų pistoletą.

Kaltės nejaučia

Iškvietus daugiau pareigūnų, į policiją buvo nuvežtas ir šaulys, ir šeši žuvusiojo draugai. Dviem iš jų, kaip ir šauliui, kuris, kaip paaiškėjo, besąs iš gretimo Kieliškių kaimo kilęs, gimtinėje vasaras leidžiantis 58-erių vilnietis Albinas Visockas, konstatuotas lengvas girtumo laipsnis. A.Visockas buvo sulaikytas, o žuvusiojo draugai paleisti. Trumpiausiai iš jų, Dovilės žiniomis, policijoje užsibuvo tragiškai pasibaigusį konfliktą išprovokavęs Donatas. Tiesa, kalbinamas LŽ, jis teigė taip nemanąs. Neva, jam numetus dviratį į griovį, šio savininkas nelabai supyko. Šaudyti pradėta tik tada, kai prie jo ėmė artintis Mindaugas. Donatas tvirtino ir tai, kad prasilenkti su vidury kelio telefonu kalbančiu ir avarijos vos nesukėlusiu dviratininku buvo neįmanoma. Esą mintis šį paauklėti kilo visam jų ekipažui. Taip juos papiktino vyriškio elgesys. Tačiau Donatas teigė nežinąs, kodėl Mindaugas ėjo link šaudyti pradėjusio nepažįstamojo. Lemtingas šūvis nuaidėjo, kai juos skyrė apie šeši metrai.

Nieko nepasimokė

Dovilės įsitikinimu, atėmęs iš šaudžiusiojo ginklą, Mindaugas greičiausiai būtų jį sumušęs. O prie šio būtų prisidėję ir draugai. Juodu kartu išgyveno beveik trejus metus ir ji gerai pažinojo šį žmogų. Anot Dovilės, blaivus Mindaugas buvo ramus. Bet išgėręs nenusileisdavo, jeigu jį kas nors užkabindavo. Ir visada stodavo mūru už draugus. "Kiti prisidirbdavo, o jis būdavo didvyris... Kad draugai taip būtų stoję ir už jį, dabar Mindaugas būtų gyvas", - apibendrino pašnekovė. Pasak jos, tai byloja ir Mindaugo teistumas. Neva šį jis užsidirbo, gindamas to nevertą draugą. Tuomet jis susirado Mindaugą, švenčiantį kaimyno gimtadienį. Atbėgo ir ėmė skųstis, kad jį sumušė "sandėliniai". Taip gimtajame Dovilės kaime vadinami tam tikros vietos gyventojai. Žinoma, Mindaugas, kaip ir Dovilės brolis, nulėkė aiškintis. Nors, kaip pasirodė vėliau, pats sumuštasis buvo dėl visko kaltas. Už tai, kad tada sumušė vieną iš "sandėlinių", Mindaugas ir Dovilės brolis buvo teisiami. O į nusikaltimą juos pastūmėjęs draugas jų byloje turėjo liudytojo statusą ir paskui išvažiavo į Londoną. Jo gynėjai už nesunkų sveikatos sutrikdymą ir viešosios tvarkos pažeidimą buvo nuteisti lygtinai. Dovilės broliui skirtos bausmės atidėjimas baigėsi šiomis dienomis.

Generalinė repeticija

Po Mindaugo žūties vėl prisiminta maždaug penkerių metų senumo istorija, kai jis jau kartą buvo peršautas savigynai įsigytu ginklu. Tai irgi nutiko Pašuliuose. Tada Mindaugas važiavo išgėręs su vyresniuoju Donato broliu Mariumi ir užklimpo jų automobilis. Tai įvyko netoli vieno namo. Jo neprigirdintis šeimininkas, kai užklimpusieji atėjo naktį keikdamiesi pas jį pagalbos, stvėrėsi ginklo. Tada Mindaugui buvo peršautas petys. Tačiau ši istorija baigėsi susitaikymu, abiem pusėms susėdus prie butelio.

Ketina pareikšti ieškinį

Anot Dovilės, kad Mindaugas mirs ne savo mirtimi nesulaukęs 25-erių, jam išpranašavo Vievyje gyvenanti būrėja. Jeigu A.Visockas bus pripažintas kaltu, Dovilė ketina pareikšti jam ieškinį - kaip nukentėjusiąja pripažintos dukrelės atstovė. Pastarąją tėvas labai mylėjo. Ne mažiau ir ši jį. Per tėvo laidotuves mažylė sugraudino ne vieną, vis keldama velionį, kad šis eitų su ja pažaisti. O giedotojai net negalėjo giedoti, kai vos pradėjus tai daryti, mažylė puolė juos tildyti - kad nepažadintų miegančio tėvelio. Jos motina, patarta advokato, ketina reikalauti iš A.Visocko 150 tūkst. litų atlygio. Tiek, pasak advokato, kainuos mažylės užauginimas, išmokslinimas ir pastatymas ant kojų. Dovilė teigia bandžiusi nedrąsiai prieštarauti, kad gal tėvas nebūtų galėjęs nupirkti dukrai automobilio, o be šio savo vizijose advokatas neįsivaizdavo mergaitės ateities. Tačiau jis atsakęs, kad niekas nežino, ar mažylės tėvas, jeigu būtų likęs gyvas, nebūtų galėjęs išlošti loterijoje milijono. "Jeigu tas vyriškis jau taip padarė, tai galėtų bent kiek ir padėti. Tiek auginant dukrą, tiek tvarkant vyro kapą", - šiandien teigia vos su penkiais šimtais litų per mėnesį priversta verstis Dovilė. Anot pašnekovės, Mindaugas padėjo jai auginti dukrą, nelegaliai dirbdamas statybose.

Lemtingos promilės

"Jeigu mano vyras panaudojo ginklą, jam turėjo grėsti mirtinas pavojus", - LŽ teigė A.Visocko žmona Gražina. Tą lemtingą vakarą, likus geram pusvalandžiui iki tragedijos, šis jai skambino. G.Visockienė vos prieš kelias dienas buvo grįžusi į Vilnių, palikusi vyrą gimtinėje. Šis liko, nes rengėsi taisyti velionių tėvų namų lubas. Nuošalioje pamiškėje esančiose Kieliškėse beveik neįmanoma pagauti mobiliojo telefono ryšio. Dėl to vyras ir važiavo tądien į Pašulius, ketindamas vienu šūviu nušauti du zuikius: paskambinti jai, broliui, nes ketino jį kviesti talkon, ir išsimaudyti vietiniame vandens telkinyje. Anot G.Visockienės, kalbantis su vyru, jis buvo blaivus. Pašnekovė tikino, kad jis beveik negeriantis. Tačiau po tragedijos paaiškėjo, kad tądien A.Visocką alumi pavaišino vienas dirbti remonto darbus padėjęs vietinis meistras, pas kurį jis užsuko pakeliui į Pašulius.

Po lemtingų šūvių A.Visockas pripūtė į alkoholio matuoklį 1,16 promilės. O neblaiviam asmeniui nešiotis ginklą draudžiama. O ką jau kalbėti apie jo ištraukimą viešojoje vietoje ar šaudymą.

Likimo vingiai

Dėl kitos jo padėtį sunkinančios aplinkybės (kodėl šovė į kaklą, o ne į koją?) nužudymu kaltinamas A.Visockas bando teisintis, kad neturėjo kada taikytis. Tačiau, apžiūrint įvykio vietą, konstatuota, kad traukdamasis nuo agresyviai, jo tvirtinimu, nusiteikusių jaunuolių A.Visockas nuėjo apie 70-80 metrų.

"Vyras visada tikindavo, kad bet kurioje situacijoje sugebės susivaldyti," - LŽ teigė G.Visockienė, prisimindama debatus, kai sutuoktinis apsisprendė įsigyti savigynai ginklą. Ir ši pašnekovė tikino, kad jos vyras - ne tik itin ramaus būdo, bet ir labai romantiškas žmogus, rašantis eilėraščius ir noveles. Prieš 28 metus išleidęs net pirmąją knygą - apsakymų rinktinį "Apsėstasis". Baigęs filologiją, A.Visockas ilgus metus dirbo moksliniu redaktoriumi Partijos istorijos institute. O šį panaikinus, patraukė į politiką. 1996-aisiais net dalyvavo rinkimuose į Seimą. Tačiau buvusiems bendražygiams iš Socialistų partijos susijungus su Algirdo Paleckio partija "Frontas", A.Visockas nuo jų atsiskyrė. Jo likimas dėl įvykių gimtinėje turėtų paaiškėti po kelių mėnesių. Per tiek laiko tikimasi gauti jau minėtos netrukus A.Visockui planuojamos skirti papildomos ekspertizės atsakymą. Jis ir lems, ar jo byla bus nutraukta, ar keliaus į teismą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"