Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Teisėjų klaidos - ant našlės pečių

 
2010 09 16 0:00
Su vyru bendrą gyvenimą kūrusi T.Jasinskaja dabar skaičiuoja praradimus.<br>Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Su vyru bendrą gyvenimą kūrusi T.Jasinskaja dabar skaičiuoja praradimus.
Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"

Prieš penkerius metus sutuoktinį palaidojusi teatrologė ir žurnalistė Tatjana Jasinskaja visą tą laiką, galima sakyti, gyveno teismuose. Ji gynė savo teisę į namus, kuriuos įsigijo kartu su vyru. Tačiau paveldėjimo bylos baigtis labiau panėšėja į aklavietę.

Ši ilgo bylinėjimosi istorija prasidėjo, kai vykdydamas Klaipėdos apylinkės teismo teisėjo Egidijaus Mickevičiaus priimtą nutartį, kuri po 7 mėnesių buvo panaikinta, antstolis ėmėsi drastiškų veiksmų. Vėliau jie buvo pripažinti neteisėtais, tačiau padariniai nepašalinti iki šiol.

"Mano rankose - jau 63 egzemplioriai visų instancijų Lietuvos teismų nutarčių ir sprendimų, - šūsnį dokumentų LŽ rodė našlė. - Per penkerius metus juos nagrinėjo ne mažiau 110 teisėjų, sekretorių ir kitų teismo tarnautojų, keletas advokatų. Teisėjai skundžiasi, kad turi daug darbo. Tačiau mano atveju Klaipėdos miesto apylinkės teisme tuo pačiu klausimu kelis kartus buvo priimti lygiagretūs sprendimai, kurie vėliau to paties teismo buvo panaikinti."

Mirė įžengęs pro duris

Du meno pasaulio žmonės - pripažinimą pelnęs juvelyras Nikolajus Žoludevas ir elitiniam Maskvoje leidžiamam savaitraščiui "Literaturnaja gazeta" rašiusi T.Jasinskaja susipažino jau būdami brandaus amžiaus. Klaipėdietis N.Žoludevas buvo išsituokęs su žinoma uostamiesčio akvarelininke Renata Lūšis, jų bendras sūnus Dmitrijus tuo metu buvo jau suaugęs. Su pirmuoju vyru išsituokusios T.Jasinskajos dvi dukterys taip pat suaugusios, gyvena užsienyje.

Du vieniši žmonės nusprendė, kad susituokę gyvens Klaipėdoje. 1998 metais įregistravę santuoką, jie pradėjo po truputį kurti bendrą gyvenimą. N.Žoludevas pardavė savo butą Klaipėdos centre, o T.Jasinskaja - du dviejų kambarių butus sostinės miegamuosiuose rajonuose. Už gautas lėšas iš pradžių buvo įsigyta pusė namo uostamiesčio Technikos gatvėje, vėliau šis būstas išmainytas į toje pačioje gatvėje esančio kito namo dalį. Po kiek laiko nupirkta ir likusi šio namo dalis. Namas pradėtas kapitaliai remontuoti - uždėtas naujas stogas, apšiltintos sienos, įrengtas židinys, karšto vandens ir šildymo sistemos.

Šešerius metus gyvendami kartu N.Žoludevas ir T.Jasinskaja jautėsi laimingi. Pasak moters, jiedu nė karto nebuvo susipykę, dėl nieko nesiginčijo. Atėjus 2005-iesiems sutuoktiniai nusprendė persikelti iš Klaipėdos į Vilnių. Jau buvo surastas namo uostamiestyje pirkėjas ir būstas sostinėje, kurį ketinta pirkti. Atvažiavęs į Vilnių aplankyti žmonos, pradėjusios dirbti didelėje Rusijos naujienų agentūroje ir išsinuomojusios butą Žirmūnuose, N.Žoludevas susmego vos peržengęs slenkstį. Atvykę greitosios medicinos pagalbos medikai tegalėjo konstatuoti vyro mirtį, ištikusią dėl širdies veiklos sutrikimo.

Po laidotuvių - antstolio vizitas

Netikėtą netektį patyrusi T.Jasinskaja į laidotuves pakvietė mirusio sutuoktinio sūnų, su kuriuo iki tol bendravo nedaug. N.Žoludevas nemėgo kalbėti apie sūnų, aiškino žmonai, kad nusivylė juo, kadangi sūnus įsivėlė į garsią finansinę bylą. D.Žoludevas buvo nuteistas už tai, kad 1993-1994 metais, piktnaudžiaudamas žmonių pasitikėjimu, pasiskolino įvairias pinigų sumas ir jų negrąžino. Reali laisvės atėmimo bausmė D.Žoludevui neskirta, nes jis serga nepagydoma liga - hemofilija.

Po Vilniuje T.Jasinskajos lėšomis organizuotų laidotuvių D.Žoludevas atėjo į namus Klaipėdoje, kad būtų padarytas velionio palikto turto apyrašas. Kartu su pagarsėjusiu antstolės Astos Žičkuvienės padėjėju ir vyru Artūru Žičkumi jis ne tik įsiveržė į sutuoktinių namus Klaipėdoje, bet apieškojo ir T.Jasinskajos nuomojamą butą Vilniuje bei išvežė kai kuriuos daiktus. Našlė jautėsi tarsi nusikaltėlė - antstolės padėjėjas ją įvardijo kaip skolininkę, aprašė turimą turtą, filmavo.

D.Žoludevas siekė, kad bendras sutuoktinių namas atitektų jam, kadangi šis turtas buvo registruotas N.Žoludevo vardu.

Teisėjo klaida

Praėjus penkeriems bylinėjimosi metams T.Jasinskaja tvirtina, kad visos jos bėdos dėl paveldėjimo prasidėjo Klaipėdos miesto apylinkės teisme. N.Žoludevas nepaliko testamento, o jo įpėdiniai du - sūnūs iš pirmos santuokos ir antroji žmona. Tokiais atvejais teismo sprendimu sudaromas mirusiajam priklausiusio turto apyrašas. 2005 metų sausio 31-ąją teisėja Genovaitė Vaizgėlienė priėmė nutartį, įpareigojusią tai padaryti T.Jasinskają.

Paprasta taisyklė - tos pačios instancijos teismas dukart tuo pačiu klausimu nutarčių nepriima. Tačiau Klaipėdos miesto apylinkės teismo teisėjas Egidijus Mickevičius po dviejų dienų, vasario 2-ąją, priėmė nutartį, kuria įpareigojo D.Žoludevą su šio pasirinktu antstoliu sudaryti turto apyrašą.

Drauge teisėjas nusprendė turto administratore skirti R.Lūšį, motyvavęs, kad "pagrindinė palikimo dalis yra meno dirbinių kolekcija, todėl šiai kolekcijai tinkamai saugoti ir tvarkyti turi būti paskirtas specialaus išsilavinimo žmogus".

Priimdamas šią nutartį teisėjas E.Mickevičius privalėjo paprašyti D.Žoludevo gimimo liudijimo, kad įsitikintų, jog N.Žoludevas tikrai jo tėvas. Šiame dokumente parašyta, kad R.Lūšis - D.Žoludevo motina. Po 7 mėnesių Klaipėdos miesto apylinkės teismas atitaisė klaidą nusprendęs, kad R.Lūšis negalėjo būti skirta turto administratore, kadangi gali kilti (ir kilo - aut.) interesų konfliktas. Be to, iš teismui pateiktų dokumentų nebuvo galima daryti išvados, kad R.Lūšis gali teikti administravimo paslaugas ar turi patirties tvarkant meno dirbinių kolekcijas.

"Leisti šią nutartį vykdančiam antstoliui patekti į bet kurias gyvenamąsias patalpas, kuriose gali būti mirusiam N.Žoludevui nuosavybės teise priklausiusio turto be gyvenamojoje patalpoje esančių asmenų sutikimo ir be teismo nutarties", - jau kita nutartimi leido E.Mickevičius.

Pasekmės nepašalintos

Praėjo septyni mėnesiai, kol teisėjo E.Mickevičiaus nutartis dėl paveldimo turto apyrašo sudarymo ir administratoriaus paskyrimo buvo panaikinta. Tačiau per tą laiką antstolės A.Žičkuvienės atstovas A.Žičkus tiek visko nuveikė, kad skundai dėl antstolės padėjėjo veiksmų keliskart net pasiekė Aukščiausiąjį Teismą.

A.Žičkaus aprašytą velionio turtą ir T.Jasinskajai priklausančius daiktus priėmė saugoti R.Lūšis. Pas "turto administratorę" atsidūrusių daiktų, tarp kurių - kasdieniam žurnalistės darbui būtini kompiuteris, spausdintuvas, diktofonas, pokalbių garso įrašai, našlė negali atsiimti iki šiol.

Paženklintas prokurorų

Nors visi aukštesnės instancijos teismai konstatavo, kad teisėjas E.Mickevičius padarė esminių procesinių pažeidimų, jis pats dėl to nenukentėjo. E.Mickevičius pretenduoja į Klaipėdos apygardos teismo teisėjus, kandidatų sąraše jis yra trečias.

Ar E.Mickevičiaus kolegos užmiršo, kad šis teisėjas prieš dešimtmetį tik per plauką išvengė dviejų baudžiamųjų bylų? Viena jų buvo iškelta dėl aplinkybių, kuriomis E.Mickevičius privatizavo tarnybinį butą, kita - dėl dingusios korumpuotų muitininkų bylos.

Dėl tarnybinio buto privatizavimo istorijos šis teisėjas prezidento Valdo Adamkaus dekretu 2000 metais buvo perkeltas iš Klaipėdos apygardos teismo į Klaipėdos miesto apylinkės teismą.

Dar nepasibaigus 2000-iesiems kilo naujas su E.Mickevičiumi susijęs skandalas. Klaipėdos miesto apylinkės teismo pirmininkė Stefa Naščenkovienė kreipėsi į prokuratūrą dėl pradingusios korumpuotų muitininkų bylos. E.Mickevičiaus kaltė pradanginant bylą buvo neįrodyta, kadangi kartu su byla dingo ir įrašai žurnaluose apie jos judėjimą.

Keistas notarės vaidmuo

Kitas valstybės įgaliotas asmuo, lyg tyčia komplikavęs palikimo priėmimo bylą, buvo Klaipėdos 7-ojo notarų biuro notarė Virgilija Joana Martinauskienė. Ji atsisakė išduoti paveldėjimo liudijimą T.Jasinskajai į jos turto dalį. "D.Žoludevui ir T.Jasinskajai pareikšti ieškiniai teisme, notaras neturi teisės išduoti paveldėjimo dokumentų į palikimą," - motyvavo V.J.Martinauskienė.

"Tuo metu nebuvo jokių ieškinių teisme, - piktinosi T.Jasinskaja. - 2005 metų gruodžio 14-ąją Klaipėdos apygardos teismo nutartyje nurodyta, kad notarė V.J.Martinauskienė nepagrįstai vilkina paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą, jos sprendimas panaikintas. Tačiau paveldėjimo liudijimo aš taip ir negavau."

Notarės elgesys atrodytų keistas, jei ne ta aplinkybė, kad ji pažinojo D.Žoludevą. V.J.Martinauskienė buvo patvirtinusi butų keitimo sutartį tarp D.Žoludevo ir klaipėdiečių Kalninių. Vėliau ši sutartis tapo vienu iš įrodymų D.Žoludevo baudžiamojoje byloje, kadangi Kalniniai negavo žadėtų pinigų.

Teismai baigėsi, turtas nepadalytas

Grupė įtakingų klaipėdiečių, paskolinusių D.Žoludevui didžiules pinigų sumas ir jų neatgavę, buvo itin suinteresuoti paveldėjimo bylos baigtimi. Kreditoriai vis dar tikisi atgauti savo pinigus, kai D.Žoludevas gaus palikimą.

Ar ne todėl Klaipėdos teismuose buvo padaryta tiek daug klaidų paveldėjimo byloje, kuriomis sumaniai naudojosi D.Žoludevas?

Ši byla nebaigta, nors šių metų pavasarį priimtas galutinis sprendimas joje.

Visi teismai, neatsižvelgę į T.Jasinskajos iki santuokos turėtą turtą, 110 tūkst. litų sumai pateiktus kvitus, įrodančius, kad moteris mokėjo už dalį statybinių medžiagų, pervedinėjo lėšas statybininkams iš savo sąskaitos, didesnę turto dalį priteisė D.Žoludevui, kuris niekaip neprisidėjo prie namo pirkimo ir atnaujinimo. Tačiau D.Žoludevas tokiu sprendimu nepatenkintas. Jis LŽ sakė reikalavęs, kad jam būtų priteistas visas tėvo turėtas turtas.

"Aš iki šiol negaliu disponuoti namu, negaliu į jį patekti", - piktinosi D.Žoludevas.

46 numeriu pažymėtas namas Technikos gatvėje iki šiol nepadalytas. Jį prižiūri pašaliniai žmonės. T.Jasinskaja nuomoja butą Vilniuje, o D.Žoludevas gyvena su mama. 63 teismų nutartys dar nereiškia bylos pabaigos, nes galutinio sprendimo įgyvendinti neįmanoma be naujo teismų maratono.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"