Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Susidorojimas iki teismo

 
2011 07 11 0:00
Petro Malūko nuotrauka
Petro Malūko nuotrauka

Pastaraisiais metais Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) garsėja ne pergalėmis kovos su korupcija fronte, ne rezultatyviais ikiteisminiais tyrimais, pasibaigiančiais teisme realiomis bausmėmis, o parodomaisiais šou. Kaukėti STT agentai triukšmingai atlieka kratas, su antrankiais išsiveda kabinetų šeimininkus, juos filmuoja ir fotografuoja žiniasklaida. Tačiau netrukus visi skandalą užmiršta, byla patyliukais subliūkšta teisme.

Praėjusią savaitę teismas visiškai išteisino buvusį Seimo pirmininką Viktorą Muntianą, kuris taip pat buvo tapęs STT juodųjų technologijų auka, siekiant politiniams oponentams iš anksto jį sukompromituoti, nutekinus specialiųjų tarnybų informaciją žiniasklaidai. Po teismo buvęs Seimo pirmininkas labiausiai apgailestavo dėl sugadintos sveikatos. Kas atsakys už tai, kad STT pradėti ikiteisminiai tyrimai virsta susidorojimu su žmonėmis iki teismo?

Linčo teismas Lazdijuose

Gegužės pabaigoje per visą Lietuvą nugriaudėjo dar viena įprasta STT agentų operacija - šį kartą Lazdijų rajono savivaldybėje. Du lazdijiškiai valdininkai - administracijos direktorius Gintautas Salatka, Investicijų skyriaus vedėjas Vidmantas Pilvinis, taip pat savivaldybei priklausančios įmonės UAB "Lazdijų šiluma" direktorius Virgaudas Šerėnas ir jo pavaduotoja Lazdijų savivaldybės tarybos narė, Darbo partijos Lazdijų skyriaus pirmininkė Marija Bakšienė buvo triukšmingai išvesdinti iš darbo vietų ir išvežti į STT Kauno valdybos būstinę, ten jiems visiems buvo pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Su triukšmu išgabentų lazdijiškių ir sergančio mero Artūro Margelio darbo vietose buvo atliktos kratos, kabinetai užplombuoti. Nežinia kieno iniciatyva įplieksto skandalo epicentras - ne galimi korupcijos faktai, bet savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos koalicijos formavimas ir su tuo susiję įprasti politiniai susitarimai.

Labiau parodomąją veiklos akciją nei kovą su korupcija primenančio STT agentų žygio į Lazdijus rezultatas - suduotas smūgis savivaldybės prestižui ir pakirstas rinkėjų pasitikėjimas šia valdžios institucija, nekalbant apie įtariamaisiais tapusių žmonių dėl patirto streso pašlijusią sveikatą, neigiamą įtaką karjerai bei psichologinį jų šeimų narių sukrėtimą.

Jeigu pristigs įrodymų, patvirtinančių įtariamųjų kaltę, ir byla bus nutraukta, įstatymai nenustato jokios atsakomybės tiems, kurie užmaišė ir virė šią košę. Apie tai, ar vėl Lazdijuose nepasikartojo susidorojimas be teismo, ar STT panaudotos priemonės buvo adekvačios pradėtam ikiteisminiam tyrimui ir kam galbūt gali būti naudingas Lazdijų rajono savivaldybės vadovų ir valdančiosios koalicijos sukompromitavimas, LŽ kalbasi su teisininku, buvusiu specialiųjų tarnybų pareigūnu, kuris, vengdamas pakenkti buvusiems tarnybos draugams (nes palaiko su jais kontaktus), panoro likti inkognito.

Prastas politikavimas ar juodosios technologijos?

- Įvykiai Lazdijuose kelia įtarimų, kad specialiosios tarnybos bando paveikti savivaldybių koalicijų formavimo procesą. Ar tai prastas politikavimas, ar juodosios technologijos?

- Reikia atidžiai įvertinti, kiek specialiosios tarnybos tinkamai taiko įstatymus. Specialų statusą turinčios vykdomajai valdžiai priklausančios institucijos - STT - galimas kišimasis į renkamos savivaldos institucijų politines derybas pažeidžia konstitucinį valdžių padalijimo principą ir tai kelia grėsmę savivaldybėje sudaromų koalicijų teisėtumui. Negalima tokia situacija, kad specialiosios tarnybos paveiktų koalicijų formavimo procesą. Įtarimą kelia ir tai, kad STT pritaikytos procesinės prievartos priemonės neatitinka baudžiamajame įstatyme, BPK, Konstitucijoje ir teisės doktrinoje įtvirtintų sąlygų, kurioms esant būtų reikėję taikyti tokias priemones.

Be to, LR BPK 11 str. aiškiai reglamentuoja, kad procesinės prievartos priemonės turi būti taikomos tik tais atvejais, kai be jų negalima pasiekti reikiamo proceso tikslų. Bet kokios procesinės prievartos priemonės taikymas turi būti nedelsiant nutrauktas, kai tai tampa nereikalinga. Administracijos direktoriaus ir dar trijų asmenų sulaikymas yra neproporcingas ir nepagrįstas, kadangi tariama veika padaryta daugiau kaip prieš du mėnesius ir paveikti bylos faktinių aplinkybių, trukdyti tyrimui sulaikyti asmenys neturėjo galimybės.

Faktai apie tariamą veiką jau buvo surinkti anksčiau. Dar didesnę nuostabą kelia tai, kad prieš atvykstant STT agentams ir prokurorams, žurnalistai jau buvo informuoti ir laukė prie Lazdijų savivaldybės durų. Neaišku, dėl kokių priežasčių mero kabinetas buvo parodomai užantspauduotas ir niekam nebuvo leidžiama į jį kelias dienas patekti.

- STT pareigūnus, atrodo, labiausiai domino savivaldybėje po rinkimų vykę politiniai susitarimai ir priimti sprendimai. Ar tai nepažeidžia žmogaus teisių ir suderinama su politine kultūra?

- Įspūdį, kad vykdomas tyrimas nesusijęs su korupcija ir turi politinį atspalvį, sustiprina STT kaupiamos informacijos laukas - kaip skelbiama viešoje erdvėje, pareigūnus domino Lazdijų rajono savivaldybės tarybos reglamentas, pirmojo šios kadencijos tarybos posėdžio protokolai, mero rinkimų balsavimo rezultatai, savivaldybės administracijos veiklos nuostatai, pareiginės instrukcijos bei savivaldybei priklausančios įmonės "Lazdijų šiluma" valdybos veiklos nuostatai.

Kalbama, kad ir apklausose labai daug klausimų įtariamiesiems buvo užduota dėl koalicijos formavimo, frakcijų savivaldybėje sudarymo, klausinėta apie politines priežastis ir patarimus, su kuo dalyvauti koalicijose, kas gali apgauti, o kas ne ir t. t. Jei tai tiesa, o daug kitų faktų rodo, kad tai gali būti tiesa, tokia praktika nesuderinama nei su politine kultūra, nei su žmogaus teisėmis.

Siekė sugniuždyti

- Ar pagrįstai įtariamieji sulaikymo reikšmingumą savivaldybėje prilygina nusikalstamo pasaulio autoritetu vadinamo Henriko Daktaro sulaikymui Bulgarijoje, nors, jų nuomone, visiškai būtų pakakę atsiųsti kvietimus apklausti?

- Tardymo metu esą bandyta ne išsiaiškinti tiesą, bet su grasinimais ir keliant pavojų sveikatai siekti išgauti atsakymus. Tardymo metodika kelia daug abejonių, nes žmonės skundžiasi, kad jiems buvo daromas spaudimas prisipažinti tarsi sunkaus nusikaltimo veikomis, kurios iki šiol buvo laikomos normaliu administraciniu darbu: dalyvavimu pokalbiuose su meru, administracijos direktoriumi ir esant savivaldybės tarnautojais ar savivaldybei priklausančios įmonės direktoriumi bei vykdžius mero ir jo pavaduotojų politinius pavedimus, kai buvo formuojama UAB "Lazdijų šiluma" ekonominė ir kita veiklos politika. Apklausiamiesiems bandant reikšti kitą nuomonę ar nesuprantant kaltinimų pagrįstumo, buvo grasinama jų karjeros ateitimi, žmogui, sergančiam sunkia širdies liga, neduodama vaistų, UAB "Lazdijų šiluma" įmonės direktorius kaip didžiausias nusikaltėlis be rimtų priežasčių buvo etapuojamas pervežant iš Kauno areštinės į Šakius atgal į Kauną, kad būtų paleistas po laikino sulaikymo. Su apklausiamaisiais elgiamasi kaip su nusikalstamo susivienijimo arba nusikalstamos grupuotės nariais, nors nė vienas jų anksčiau neteistas ir reikalų su teisėsauga neturėję asmenys tik vykdė bendrus politinius sutarimus, sudarinėjo koalicijas ir frakcijas savivaldybės taryboje.

Absurdiški išvedžiojimai ir kaltinimai tampa dar keistesni žinant faktą, kad koalicija dėl bendro darbo taryboje buvo suformuota tą pačią rinkimų naktį, o visi kiti detalūs pokalbiai dėl politinių ar kitų pagal įstatymus nekonkursinių pareigybių formavimo vyko tik kitomis savaitėmis, kaip ir būna normalioje politinėje praktikoje prieš išsirenkant savivaldybės vadovus.

Laukė progos

- Sprendžiant iš paviešintos informacijos, šis linčo teismas Lazdijų rajono savivaldybėje buvo surengtas ne iš karto po įtarimų surašymo, bet gerokai vėliau. Kam reikėjo sulaikymus ir kratas atidėlioti visą mėnesį?

- Labai įdomus faktas, kad pranešimas apie įtarimus surašytas balandžio 27-ąją, t. y. likus mėnesiui iki parodomojo visų asmenų sulaikymo Lazdijų savivaldybėje. Ko tarnybos laukė - tinkamo laiko politiniam šou prieš didžiausią miesto šventę "Pasienio fiesta", algų dienų, sulaikytų asmenų vaikų brandos egzaminų, trumpam po ilgos ligos į darbą grįžusio mero ar tiesiog pokalbių pasiklausymo sankcijos pabaigos, o gal siekė jos pratęsimo?

Turint minimalią informaciją dėl telefoninių pokalbių, darytina prielaida, kad telefonų buvo klausomasi dar rinkimų kampanijos metu ar dar anksčiau, kai nebuvo žinoma, kokios politinės partijos ir kiek jų atstovų pateks į tarybą. Tad kokiu pagrindu buvo klausomasi pokalbių? Keisti sutapimai viešai ir garsiai pradedant šią bylą ir tai, kad šiuo laikotarpiu Kauno valdybos STT vadas serga, o Lietuvos STT vadas pusantro mėnesio išėjęs atostogų. Kas galėtų paneigti, gal tai reikalinga konspiracijai?

Selektyvus teisingumas

- Kokios grėsmės valstybei ir visuomenei kyla, kai STT, užuot kovojusi su korupcija, pradeda veltis į politines intrigas?

- Kai STT nagrinėja ne kyšio ar korupcijos atvejį, o pradeda kelti bylas dėl teisėtų personalinių paskyrimų, kyla tendencingo selektyvaus teisingumo pagal politinius užsakymus tikimybė ir susidorojimo su politiniais konkurentais teisėsaugos priemonėmis grėsmė. Tuomet bylas reikėtų iškelti iš esmės visų Lietuvos savivaldybių politikams, nes tokie atvejai buvo visada vieši, žinomi tarnyboms ir laikomi teisėti bei savaime suprantami formuojant pačių savivaldybių ar jų įmonių politiką.

Dar keisčiau tampa žinant, kad STT turėjo informaciją apie tokį pat atvejį Marijampolės savivaldybėje. Naujai išrinktos tarybos socialdemokratų sąjungos narys Ričardas Mockus tik pasirašius koalicinį susitarimą paskiriamas Marijampolės Kultūros centro direktoriaus pavaduotoju, o Marijampolės meras socialdemokratas Vidmantas Brazys išrenkamas tik dviejų tų pačių socialdemokratų sąjungos balsų persvara, skirtingai nuo Lazdijų atvejo, kur merą palaikė 20 tarybos narių iš 25, administracijos direktorių 19 iš 25.

- Lazdijuose vyko visoms savivaldybėms būdingi porinkiminiai procesai formuojant koalicijas. Kodėl STT taikiniu pasirinko būtent šią savivaldybę?

- Kai iš visų 60 savivaldybių pasirenkami Lazdijai ir metamos tokios STT agentų pajėgos vieno tariamai netinkamo personalinio paskyrimo tyrimui, nors kitose savivaldybėse tokia praktika yra įprasta, o žiniasklaida tuo tarpu mirga pranešimų apie netiriamas viešųjų pirkimų aferas, toks selektyvumas labai stebina. Galime tik pasvarstyti, ar skubotas Lazdijų rajono socialdemokratų noras matuotis mero kėdę nėra suplanuotas sąmokslas pasitelkus specialiąsias tarnybas perimti valdžią. Todėl tenka visiškai pritarti krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės nuomonei, kad "Specialiųjų tyrimų tarnybos atsiribojimas nuo visuomenės tylos siena sukelia tik dar daugiau klausimų ir leidžia įtarti ne visai teisėtą STT dalyvavimą politiniuose procesuose. Įstatymų vykdomosios valdžios galimas kišimasis į savivaldos institucijų politines derybas pažeidžia konstitucinį valdžių padalijimo principą bei kelia grėsmę savivaldybėse sudaromų koalicijų legitimui. Jei tai pasitvirtintų, taptų precedento neturinčiu atveju".

Būtinos permainos

- Kokia institucija galėtų įvertinti STT veiksmų teisėtumą ir reikalui esant pareikalauti atsakomybės?

- Pagal Konstituciją nėra tokios valstybinės įstaigos, kuri nebūtų atsakinga parlamentui pagal konstitucinį parlamentinės kontrolės institutą. Galbūt reikia įvertinti STT veiksmus pagal parlamentinės kontrolės institutą.

STT, politikų įvelta į jų žaidimus, gali virsti, jeigu nevirto, politinių užsakymų tarnyba, galinčia bet kuriam Lietuvos žmogui surengti linčo teismą arba bent surinkti apie jį kompromituojančią medžiagą, klausytis jo telefono pokalbių, tikrinti elektroninį paštą ir kontaktus internetu. Jau seniai STT būtinos skubios ir radikalios permainos. Tik kas jas inicijuos?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"