Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Surašinėtojus pasitiko ir šunimis, ir vaišėmis

 
2011 05 17 0:00
Ir dabar kasdien surašoma 150-200 žmonių.<br>Erlendo Bartulio nuotrauka
Ir dabar kasdien surašoma 150-200 žmonių.
Erlendo Bartulio nuotrauka

Krašto gyventojus lankę Statistikos departamento įdarbinti surašinėtojai nuveikė didžiulį darbą. Lankantis žmonių namuose jiems teko patirti įvairiausių nuotykių: ir incidentų, ir komiškų situacijų.

Tačiau svarbiausia vakar paaiškėjusi žinia, kad niūros prognozės, esą 3 mln. krašto gyventojų liko tik dainose, nepasitvirtino. Pagaliau Statistikos departamentas oficialiai paskelbė, kad, išankstiniais surašymo duomenimis, Lietuvoje nuolat gyvena 3,053 mln. žmonių. Palyginti su 2001-ųjų surašymu, krašto gyventojų sumažėjo maždaug 420 tūkstančių. Kur dingo dar 183 tūkst. žmonių, kurie, kaip rodo Gyventojų registro duomenys, taip pat turėtų gyventi Lietuvoje, bet nebuvo surašyti, tikimasi išsiaiškinti apdorojus visą informaciją.

Dirbo vakarykščiai bedarbiai

Šis gyventojų ir būstų surašymas Statistikos departamentui kainuos apie 30 mln. litų. Tam departamentas papildomai buvo įdarbinęs apie 7 tūkst. surašinėtojų, tarp jų ir darbo biržose registruotų bedarbių. Tačiau kai kuriose savivaldybėse itin sunkiai sekėsi rasti šiam darbui tinkamų asmenų.

Kaip LŽ pasakojo Kalvarijos savivaldybėje veikiančio Gyventojų surašymų ir apklausų organizavimo skyriaus vedėja Milda Tarasevičienė, Kalvarijoje buvo nelengva rasti surašinėtojų. "Priėmėme visus, kuriuos tik siuntė darbo birža. Ir patys per pažįstamus ieškojome galinčiųjų surašinėti, ir seniūnų pagalbos prašėme", - teigė ji. M.Tarasevičienė tikisi, kad toks darbuotojų "parinkimas" neturės įtakos surašymo rezultatams. "Surašinėtojo atneštus užpildytus lapus tikrindavo instruktoriai. Kilus įtarimams dėl galbūt padarytų netikslumų, duomenys iškart būdavo tikslinami, klaidos taisomos. Tačiau visiškai garantuoti niekas negali. Ir surašinėtojas galėjo suklysti, ir gyventojas galėjo pasakyti netiesą", - kalbėjo M.Tarasevičienė.

Neatlaikė įtampos

Sostinėje ir Vilniaus apskrityje dirbę surašinėtojai vakar džiaugėsi nuveiktu dideliu darbu. Tačiau ypatingu žmonių geranoriškumu jie negalėjo pasidžiaugti. Daugiau kaip 500 surašinėtojų, kurie buvo įdarbinti, visiškai saugūs nesijautė nei mieste, nei jo apylinkėse.

Kaip LŽ pasakojo Vilniaus apskrities gyventojų surašymo skyriaus koordinatorė Natalija Gedvilaitė, nesaugiausia buvo priemiesčiuose ir sodų bendrijose. Čia gyvenantys žmonės neretai ant pareigą vykdžiusių surašinėtojų užsiundydavo šunis. "Pasitaikė atvejų, kai surašinėtojai buvo apkandžioti. Nors jie visi buvo apdrausti, o ir medikų pagalbos neprireikė, šis darbas, kaip paaiškėjo, kėlė pavojų", - dėstė N.Gedvilaitė.

Nepavyko išvengti ir incidentų, kai prieš surašinėtojus buvo demonstruojama fizinė jėga. "Keletas jaunų surašinėtojų, neatlaikę įtampos, metė šį darbą", - pridūrė Vilniaus apskrities gyventojų surašymo skyriaus vadovė. Pasak N.Gedvilaitės, šiemet, palyginti su praėjusiu gyventojų surašymu, vykusiu prieš dešimtmetį, dirbti buvo sunkiau. "Dabar žmonės piktesni. Tikiuosi, ilgainiui elektroninio surašymo sistema bus tobulesnė ir surašinėtojų visai nebereikės", - vylėsi N.Gedvilaitė.

Daugiau piktų žmonių

Kauno apskrityje gyventojų ir būstų surašinėtojams sunkiausiai buvo prieinami labai pasiturintys ir mažiausiai pajamų gaunantys žmonės. Ir vieni, ir kiti vengė pateikti savo duomenis, bet surašinėtojų bandė atsikratyti skirtingai. Pasiturintieji, atsitvėrę aklinomis tvoromis, surašinėtojus nuo namų slenksčio vijo abejingumu ir šunimis, o beturčiai - laidydami keiksmažodžius ar kitaip reikšdami agresiją.

Ne vienas Kauno apskrities gyventojus surašinėjęs darbuotojas, lankęsis privačių namų kvartaluose, tikino jausdavęsis taip, lyg būtų gavęs šlapiu skuduru per veidą. Šeimininkai dažniausiai demonstratyviai vaikščiodavo po nuosavą kiemą ir, apsimetę nematantys bei negirdintys prie vartelių stovinčio surašinėtojo, jo neįleisdavo.

Į bendrabučius, kuriuose gyvena daugiausia sunkiai besiverčiančių žmonių, atėję surašinėtojai buvo šokiruoti. Ne vienas įsitikino, kad jų apsilankymas gali baigtis ir sveikatos sutrikdymu. Nenorintieji dalyvauti surašyme kai kurias jų surašyti atvykusias merginas pasitiko kumščiais. "Po pirmo surašinėtojų vizito į bendrabutį paprašėme policijos pareigūnų pagalbos", - LŽ pasakojo Kauno teritorinės statistikos valdybos (TSV) viršininkas Juozas Liutkus.

Jo žodžiais, išryškėjo esminis skirtumas tarp šių metų surašymo ir vykusio prieš dešimtmetį - dabar žmonės gerokai piktesni. Kauno TSV viršininko manymu, vargu ar didžioji dalis gyventojų būtų susirašę, jei ne Statistikos departamento grasinimai atsisakiusiuosius bausti iki tūkstančio litų bauda. Esą tai išgirdę kauniečiai jau praėjusią savaitę užplūdo surašymo centrus. "Kauno miesto pagrindiniame skyriuje vienu metu dirbo net šešios darbuotojos, tačiau eilė nusidriekė net gatvėje", - sakė J.Liutkus.

Siūlo atsivežti surašinėtoją

Klaipėdos teritorinės statistikos valdybos (TSV) viršininkė Gražina Sebeckienė teigė, jog uostamiestyje surašymas taip pat tebevykdomas. Klaipėdos TSV per dieną surašoma apie 60-70 asmenų, negalėjusių pateikti duomenų elektroniniu būdu arba neįsileidusių surašinėtojų į namus. "Pagaliau sulaukiame skambučių ir tokių žmonių, kurie neįsileido darbuotojų į namus net tris ar keturis kartus. Dabar jie skambina ir patys siūlosi atsivežti surašinėtojus bei

parvežti atgal", - juokėsi G.Sebeckienė. Klaipėdos TSV viršininkės nuomone, atsisakiusiųjų pateikti surašinėtojams savo duomenis Klaipėdoje gali būti apie 5 procentus.

Uostamiestyje, kaip ir kitur, neišvengta šiokių tokių incidentų ar paprasčiausių nesklandumų. Kaip teigė Klaipėdoje surašinėtoju dirbęs Mantas, pasibeldęs į vieno buto duris jis išgirdo kalbant rusiškai. "Tačiau aš rusų kalbos nemoku", - prisipažino vaikinas. Ilgainiui Mantas pramoko svarbius klausimus ir jam visai neblogai sekėsi bendrauti su rusakalbiais. "Viename bute keli rusiškai kalbantys vyriškiai atsisakė su manimi bendrauti, kol neparagavau jų siūlomo gėrimo", - prisiminė Mantas.

Užpuolė katinas

Panevėžio teritorinės statistikos valdybos (TSV) viršininkė Julija Budreikienė tvirtino, kad Panevėžio ir Utenos apskričių gyventojai noriai leidosi surašomi, buvo taikiai nusiteikę. Neįsileidusiųjų į būstus galėjo būti ne daugiau kaip vienas procentas. Tačiau išgirdę, jog tiems, kurie vengia surašymo, gresia baudos, ir šie suskubo į statistikos skyrius ar seniūnijas pateikti duomenų. "Surašinėtojai dažniau pasakojo, kad žmonės juos sutinka kaip svečius ir viešnias, vaišina ir nori pasikalbėti", - sakė J.Budreikienė.

Iš daugiau kaip 800 surašinėtojų, dirbusių Panevėžio ir Utenos apskrityse, ypač nepasisekė vienai darbuotojai - ją apdraskė ramiai iki tol kambaryje tupėjęs katinas. "Labai daug surašinėtojų skundėsi kaimuose ar vienkiemiuose bėgiojusiais ir juos gąsdinusiais šunimis. Vienai moteriai šuo net grybštelėjo. Tačiau agresyviausiai pasielgė būtent minėtas katinas. Jis taip perrėžė mūsų surašinėtojai koją, kad sužeistajai teko kreiptis pagalbos į medikus", - kalbėjo Panevėžio TSV viršininkė. Pasak jos, katino sužeista moteris suskubo skiepytis nuo pasiutligės. "Visus surašinėtojus nuo nelaimingų atsitikimų buvo apdraudusi draudimo kompanija "Ergo Lietuva", tad katino užpulta darbuotoja kreipėsi ir į draudikus. Bet šie paaiškino, kad sužeidimo būta menko, ir atsisakė atlyginti patirtą žalą", - pasakojo J.Budreikienė.

Kėlė pavydo scenas

Dzūkijoje dar iki visuotinio surašymo pasirūpinta gauti iš policijos pavojingų būstų, kuriuose gyvena asocialūs ir į konfliktus linkę asmenys, sąrašus. Tačiau Alytaus mieste dirbę surašinėtojai buvo maloniai nustebinti - net ne itin gerą vardą visuomenėje turintys žmonės elgėsi labai geranoriškai ir draugiškai. Lazdijų rajone surašant tokius piliečius į kai kuriuos būstus darbuotojus lydėjo pareigūnai, bet ir čia drausminti gyventojų neprireikė.

Anot surašinėtojų, maloniausiai su jais bendravo tvarkingai, tačiau kukliai gyvenantys žmonės. Jie net arbatos ar kavos pasiūlydavo. Prašmatnesnių būstų gyventojai dažniau elgėsi arogantiškai, bendravo šiurkščiai.

Alytaus rajone dirbusiai surašinėtojai ypač įsiminė atvejis, kai ją pasitiko telefonu kalbantis šeimininkas. Kai ji pagaliau sulaukė pusvalandį trukusio pokalbio pabaigos, vyras pareikalavo ateiti kitą kartą, nes jam esą - pietų metas.

Netrūko ir komiškų situacijų. Viename kaime surašinėtojai vos supėjus išskleisti ant stalo surašymo lapus, ant jų kaipmat įsitaisė... katės. Kitoje sodyboje pagiringas dzūkas paprašė surašinėtojų pirmiausia pavėžėti jį iki parduotuvės nusipirkti vyno. Būta ir pavydo scenų - moteris surašinėtojos asmenyje įžvelgė varžovę.

Pasitaikė atvejų, kai žmonės vengė pateikti informaciją apie būstą, dažniausiai nuomojamą, nes bijo mokesčių inspektorių.

Varėnos rajono gyventojų ir būstų surašymo skyriaus vedėja Nijolė Milda Keršienė sakė, kad vieną varėniškių šeimą surašinėtojai veltui lankė net penkis sykius, bet nė karto nebuvo įleisti į vidų. Tačiau prabilus apie gresiančias baudas, šeimos galva pats susirado surašinėtojus. "Jeigu prieš surašymą garsiau būtų buvę paskelbta apie baudas, atsisakiusiųjų pateikti duomenis dabar beveik nebūtų", - įsitikinusi N.M.Keršienė.

Gyventojų sumažėjo 420 tūkstančių

Per visuotinį gyventojų ir būstų surašymą buvo surašyta 2,015 mln. gyventojų, o elektroniniu būdu tai padarė 1,039 mln. žmonių. Moterų Lietuvoje yra šiek tiek daugiau - 1,645 mln., vyrų - 1,407 milijono.

Išankstiniais surašymo duomenimis, Vilniuje gyvena 539 tūkst., Kaune - 321,2 tūkst., Klaipėdoje - 161,3 tūkst., Šiauliuose - 113,1 tūkst., Panevėžyje - 103,5 tūkst. gyventojų.

Kaip vakar teigė Statistikos departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė, Lietuvoje gyventojų, palyginti su 2001 metų surašymu, sumažėjo maždaug 420 tūkstančių. "Duomenys dar bus tikslinami, nes ir dabar kasdien Lietuvoje surašoma nuo 150 iki 200 asmenų", - pridūrė V.Lapėnienė.

Tikimasi, kad apdorojus surinktą informaciją bus aiškiau, kur dingo 182 tūkst. žmonių, kurie, kaip rodo Gyventojų registro duomenys, taip pat turėtų gyventi Lietuvoje, bet per surašymą nebuvo surašyti. "Neaišku, ar surašymo metu jie buvo tik laikinai išvykę, ar emigravę", - sakė V.Lapėnienė.

Galutinis gyventojų skaičius gali skirtis nuo išankstinių surašymo duomenų. Išsamius gyventojų ir būstų surašymo duomenis Statistikos departamentas paskelbs iki 2013 metų birželio mėnesio.

Parengta pagal DAIVOS BARONIENĖS,

KAZIO KAZAKEVIČIAUS,

RITOS KRUŠINSKAITĖS,

KRISTINOS KUČINSKAITĖS,

MINDAUGO MILINIO,

TADO VALANČIAUS pranešimus

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"