Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Suįžūlėjusio VSD čiuptuvai Seime

 
2009 05 20 0:00
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"
Nuotraukos: ©"Lietuvos žinios"

Šalies saugumiečiai, ir anksčiau kaltinti per dideliu politikavimu, neteisėtu politikų, verslininkų, žurnalistų sekimu, įnirtingu pasipriešinimu parlamentinei kontrolei, peržengė visas ribas. Šį kartą jų dėmesio ir sekimo centre atsidūrė opozicinės Socialdemokratų partijos vadovybė ir net kandidatas į prezidentus. 11 p.

"Po kalpoku" - socdemai.

Buvęs kandidatas į šalies prezidentus, Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius vakar patvirtino neoficialiai LŽ turėtas žinias, kad greičiausiai Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai vykdė specialiąsias priemones tiek prieš jį patį, tiek prieš kai kuriuos vadovaujančius opozicinės Socialdemokratų partijos narius Seime.

"Rinkimų kampanijos metu, kilus tam tikrų įtarimų, buvo nusamdyta privati saugos kompanija. Ji specialiais prietaisais nuskenavo automobilį, kuriuo važinėdavau po Lietuvą, susitikinėdamas su rinkėjais. Prietaisai parodė, kad mano automobilyje yra įtaisyta "blakė", tačiau konkrečios jos vietos aptikti kol kas nepavyko. Tad teko paprasčiausiai pakeisti automobilį", - vakar pasakojo A.Butkevičius.

LŽ duomenimis, galinga "blakė" buvo rasta ir parlamentarės, buvusios LSDP iždininkės Mildos Petrauskienės tarnybiniame kabinete Seime. Pasiklausymo aparatas buvo įkištas į minkštasuolio vidų. Šį galbūt saugumiečių įmontuotą aparatą visiškai atsitiktinai aptiko M.Petrauskienės kabinetą tvarkiusios valytojos. Nuo šios "blakės" buvo instaliuotas ir buvusio premjero bei buvusio partijos pirmininko, dabartinio opozicijos lyderio Gedimino Kirkilo gretimas kabinetas. Buvo įrašinėjami ne tik jo pokalbiai - čia vykdavo ir uždari tuometinės valdančiosios Socialdemokratų partijos prezidiumo posėdžiai. Dabar šiame kabinete dirba opozicinės partijos pirmininkas, buvęs kandidatas į prezidentus A.Butkevičius.

Kerštas už atvirumą

Klausiamas, kas ir kodėl galėjo jį stebėti ir sekti prezidentinės kampanijos kelionių maršrutus, A.Butkevičius beveik neabejodamas tvirtino, kad tai tikriausiai VSD pareigūnų darbas, tikintis jį sukompromituoti.

"Manau, kad jie gerokai sunerimo po mano pasvarstymų apie dabartinių VSD vadovų likimą, jei būčiau buvęs išrinktas prezidentu", - sakė A.Butkevičius. Priminsime, kad balandžio viduryje kandidatas į prezidentus A.Butkevičius teigė, jog padėtis VSD "yra bloga", ir žadėjo, jog tapęs valstybės vadovu keistų VSD direktorių.

"Situacija yra bloga, reikėtų ne tik vadovo keitimo, bet ir daug stipresnės šios institucijos reformos", - susitikime su Piliečių santalkos atstovais atsakydamas į susitikimo dalyvių klausimus sakė A.Butkevičius. Paklaustas, kodėl konkrečiai laiko padėtį VSD bloga ir kokia informacija remiasi, kandidatas teigė turįs savos informacijos, kurios negalįs atskleisti. Tačiau pridūrė, kad, jo įsitikinimu, VSD reikalingi radikalūs pokyčiai. Jis patvirtino, kad keistų ne tik VSD vadovą, bet ir jo aplinką. A.Butkevičius taip pat pažadėjo, kad jei taps prezidentu, išsireikalaus iš VSD analitines, susijusias su V.Pociūno byla pažymas, kurias iki šiol saugumiečiai atsisako pateikti Seimui.

"Negaliu šimtu procentų teigti, kad tai būtent VSD darbas, bet kas galėtų tai paneigti. Kol kas niekur nesikreipiau dėl šių apgailėtinų specialiųjų tarnybų veiksmų, tačiau rimtai apie tai ketinu kalbėtis su naująja prezidente Dalia Grybauskaite, - tikino A.Butkevičius. - Dėl tokių veiksmų aš pats labai nesijaudinu, tačiau nesuprantu, kodėl taip dominu mūsų saugumiečius."

Paprašius atidžiau pagalvoti, kodėl toks susidomėjimas atsirado, A.Butkevičius neatmetė galimybės, kad tai gali būti ir kerštas už straipsnį "flyLAL bandė kilti ant VSD sparnų", kurį spausdino "Lietuvos žinios".

"Man kyla pagrįstų įtarimų, kad VSD nori laikyti politikus savo rankose, ieško "kompromatų". Tačiau ne dėl kokių nors pašalinių pinigų dirbu ir gyvenu. Mane žeidžia, kai kažkas nori padaryti mane vagimi", - apgailestavo A.Butkevičius, prisiminęs, kad, jo turimomis žiniomis, jau prieš Seimo rinkimus žiniasklaidoje buvo pasirodę užsakytų kompromituojančių straipsnių (pavyzdžiui, apie esą neteisėtą Vilniaus televizijos bokšto užstatymą bankams), kurių autoriams vėliau teko rašyti paneigimus.

Socialdemokratė M.Petrauskienė vakar tikino iki šiol tiksliai nežinanti, ar jos pokalbių buvo ar yra klausomasi. "Tuos aparačiukus juk galima bet kur paslėpti", - rankų mostais savo dabartinį kabinetą apjuosė parlamentarė. Tačiau ji su nepasitikėjimu žvelgė į savo kabinete stovinčius minkštasuolius, kuriuose buvo įtaisytos "blakės".

"Tai nenormalu. Tokius atvejus turėtų aiškintis kompetentingos institucijos", - sausai komentavo A.Butkevičiaus rinkimų štabo vadovas Juozas Olekas, dabar užėmęs buvusį partijos kolegės M.Petrauskienės kabinetą, kuriame ką tik buvo aptikta "blakė", taigi šnipinėjamas buvo ir jis pats.

Saugumo pasakėlės

Priminsime, kad LŽ dar šių metų pradžioje rašė, jog 2007 metais VSD Trečioji valdyba teikė pažymas tuometiniam susisiekimo ministrui A.Butkevičiui apie situaciją Tarptautiniame Vilniaus oro uoste (TVOU), bet apie Lietuvos oro susisiekimo žlugimo ir Vilniaus, pasiskelbusio Europos kultūros sostine, izoliacijos grėsmę neįspėjo. VSD apsijuokė arba dėl neprofesionalumo, arba dėl to, kad vykdė privataus verslo - "flyLAL" grupės užsakymą, kilus jo konfliktui su TVOU. Iš pradžių tai buvo tik spėjimas, tačiau vėliau redakciją pasiekė ir konkrečios Trečiosios valdybos, vadovaujamos Lino Jurgelaičio, parengtos pažymos, pasirašytos generalinio direktoriaus Povilo Malakausko, kuriose analizuojamos TVOU problemos.

"Kai pamačiau tas pasakėles apie auginamus agurkus ir gėles, iš karto supratau, iš kokio šaltinio mūsų saugumas gauna informaciją", - pasakojo A.Butkevičius, kurį P.Malakauskas 2007 metų pabaigoje "šėrė" savo analitikų pažymomis. Pasak buvusio ministro, saugumo pareigūnai pažymas kurpė paprastuoju būdu. Nusirašydavo nuo pačios Susisiekimo ministerijos parengtų studijų. Ir nuo "flyLAL" skundų apie netinkamą TVOU darbą tai pačiai Susisiekimo ministerijai. Iš tų pačių skundų ir "agurkai su gėlėmis". "Mums tos pažymos buvo visiškai nenaudingos", - pridūrė buvęs ministras.

Priminsime, kad VSD analitikai savo pažymoje tvirtino, jog TVOU darbui labai kenkia "šalutinės oro uosto veiklos": "Vilniaus oro uostas, neskirdamas reikiamo dėmesio įmonės veiklos vystymui bei konkurencingumo gerinimui, vykdo įvairias šalutines veiklas, kurios visiškai nesisieja su pagrindine oro uosto veikla, pavyzdžiui, augina gėles ir agurkus."

A.Butkevičius tąsyk tvirtino, kad viso bendro "flyLAL" ir VSD plano esmė - statyti dar vieną naują terminalą, kuris galėtų aptarnauti apie 5,5 mln. keleivių. Manoma, kad noras bet kokia kaina pasistatyti terminalą buvo toli siekiančio plano dalis. Jo esmė - per naująjį, privatų terminalą leisti visus keleivius, TVOU patirtų bankrotą, o tada privatininkai iš "flyLAL Group" perimtų visą turtą. Ir taptų vieninteliais ir nepakartojamais "nacionaliniais vežėjais".

Komisija turės darbo

Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijai (OVPKK) dėl neteisėtos operatyvinių darbuotojų veiklos praėjusią savaitę aiškinosi VSD vadovas P.Malakauskas. Kitą savaitę komisija vyksta į VSD "susipažinti" su operatyviniu specialiosios tarnybos darbu.

Ta proga galės pasidomėti ir platesne prieš socialdemokratus vykdytos operatyvinės veiklos panorama.

Reikalas tas, kad įtakinga socialdemokratė M.Petrauskienė sudomino VSD "analitikus" ne tik todėl, kad ji visuomet buvo šalia Algirdo Brazausko, paskui - šalia G.Kirkilo, kurie jai buvo patikėję partijos finansus ir organizacinius reikalus. M.Petrauskienė buvo viena aktyvesnių ir principingesnių praeitos kadencijos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narių, tyrusių VSD veiklą. Tačiau įpusėjus tyrimui, kai kurių NSGK narių liudijimu, įvyko netikėtas ir sunkiai paaiškinamas M.Petrauskienės pozicijos pasikeitimas. Ar ne dėl "blakės" nuodų M.Petrauskienė prarado norą gilintis į VSD problemas?

Yra duomenų, kad saugumo darbuotojai galėjo prisidėti ir prie Zigmanto Balčyčio, kurį atsistatydinęs A.Brazauskas rekomendavo į Vyriausybės ir partijos vadovus, diskreditavimo kampanijos, fabrikuodami bylą dėl dokumentų klastojimo jo sūnui. Mat "valstybininkai" buvo nutarę premjeru ir tuo metu valdančiosios partijos pirmininku skirti jų valdomą G.Kirkilą.

Neatmetama galimybė, kad saugumiečiai stebėjo ir rinko kompromituojančius duomenis prieš A.Butkevičiaus sūnų, kuris vėliau žuvo autokatastrofoje, nerasdami pakankamai "kompromato" prieš tėvą, tuo metu ėjusį susisiekimo ministro pareigas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"