Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

"Stipri šeima - stipri tauta"

 
2007 05 12 0:00
Tomo Šiaurio nuotrauka
Tomo Šiaurio nuotrauka

Į Baltosios anketos klausimus atsako Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrijos Šiaulių skyriaus valdybos narė Marija RIMKIENĖ

Valdininkams Lietuva nerūpi.

Kokią Lietuvą norėtumėte matyti po šimto metų? Kokie visuomenės raidos principai (ar įstatymai) galėtų padėti to siekti?

Tikiu, kad po šimto metų Lietuva žibės gražiausiomis spalvomis. Žmonės bus teisingi, darbštūs ir smagūs. Visi turės savo būstus, mėgstamą darbą ir mylės bei gerbs vieni kitus. Šeimos bus darnios. Neliks pamestų kūdikėlių nei senelių globos namų. Ši pasaka taptų realybe, kai mūsų valdžia pati būtų teisinga, laikytųsi įstatymų, dorai elgtųsi ir būtų pavyzdžiu savo piliečiams. Kol kas valdininkams Lietuva visai nerūpi.

Ar jaučiatės esanti Lietuvos bendruomenės nare? Ar galėtumėte su pasididžiavimu ištarti - "Aš esu lietuvė ir tuo labai didžiuojuosi? ir kodėl?

Čia mano gimtinė. Čia gyveno mano tėveliai, seneliai ir proseneliai. Didžiuojuosi savo tautybe, gėriuosi gražia Lietuvos gamta ir jos žmonėmis. Ypač tai pajutau būdama sovietiniuose politinių kalinių specialiuose lageriuose. Ten lietuviai pasižymėjo ypatinga vienybe, nuoširdumu, teisingumu. Augę darniose šeimose nepalūžome ir didžiausioje priespaudoje.

Panašūs į laukinius žvėriukus

Ar Jus tenkina Lietuvos valstybės kultūros politika? Kas joje, jūsų nuomone, keistina?

Šiandieninė kultūros politika prisisunkusi svetimybių, lietuvių kalba nebemadinga. Iškabose, reklamose mirga užsieniniai pavadinimai, nesuprantami žodžiai. Mūsų kalba labai graži ir žodžių yra pakankamai, kodėl reikia svetimų? Nesilaikoma įstatymo, kad viešoje vietoje būtina kalbėti tik valstybine kalba.

Per koncertus irgi dažniausiai skamba užsieninės dainos, tranki muzika, šoka pusnuogės šokėjos. Mūsų jaunimas pamėgdžiodamas tokią programą darosi panašus į laukinius žvėriukus. Keista, kad užsieniečiams už koncertus mokami dideli pinigai. Saviesiems numetami tik centukai. Kultūros ministerija aiškinasi, kad nėra pinigų. Siūlyčiau įvesti griežtą įstatymą, baudžiantį viešai keikiančius, šiukšlinančius, girtuokliaujančius žmones. Policininkai greitai surinktų solidžią sumelę. Galėtų bausti ir paneles su nuogais pilvukais už savo sveikatos netausojimą. Tik šis reikalas turėtų rūpėti sveikatos apsaugos ministrui.

Estetinis auklėjimas neatstoja tikybos

Ar Jus tenkina Lietuvos valstybės švietimo politika? Kas joje, Jūsų nuomone, keistina?

Prasta dabartinė švietimo politika. Visai nesirūpinama pedagogų darbu ir mokinių auklėjimu. Keista, kad mokinys turi daugiau teisių negu mokytojas. Jei jis negali bausti nusikaltusio mokinio, tai kaip klasėje palaikyti drausmę ir tvarką? Kaip triukšmaujant vesti pamoką? O kur dar šūsnis ataskaitų? Užklasinių darbų? Kad nors atlyginimai būtų didesni. Turtingesnių tėvų vaikai į mokyklą ateina pasipuošę, o mokytojas apspuręs labai nejaukiai jaučiasi klasėje. Siūlyčiau mokiniams dėvėti uniformas, drausti puoštis įvairiais blizgučiais, mergaitėms - nesidažyti. Jos būtų kuklesnės, panėšėtų į ankstesnės kartos lietuvaites. Griežtai drausti rūkyti, išgėrinėti. Apie narkotikų vartojimą jau baisu net galvoti...

Dabar už vaiko nusikaltimą atsako tėvai. Vaikas lieka visai nenubaustas ir toliau blogai elgiasi. Nuo pilnametystės dažnai tokio laukia kalėjimas, kurio lengvas režimas nedaug tegąsdina. Taip ir sukasi blogio ratas. Iširusios šeimos - blogas pavyzdys vaikams. Jie auga be moralinio pagrindo, be Dievo palaimos. Estetinis auklėjimas neatstoja tikybos pamokų.

Nemokšas lengviau valdyti

Kokių permainų Lietuvos Valstybės strategijoje reikėtų pageidauti, norint susigrąžinti masiškai į Vakarus emigruojančią jaunąją Lietuvą?

Jaunimas visada pageidauja naujovių, nuotykių, lengvesnio pragyvenimo. Jei sovietiniais laikais būtų leidę į užsienį išvykti, tai nė vieno nebūtų čia likę. Dabar ta laisve ir naudojasi, nes Lietuvoje yra beveik ta pati sovietinė valdžia. Jai nė kiek negaila progresuojančio jaunimo, kuris čia keltų nemažai rūpesčių. Nemokšas, girtuoklius lengviau valdyti. Sukviesta svetimtaučių darbo jėga, aišku, bus paklusnesnė. Jei valdžiai rūpėtų Lietuva, taip nedarytų. Protingai mąstant ir protingai darant rastų lėšų ir priemonių pakelti gyvenimo lygį ir susigrąžinti nors geruosius specialistus. Tikiu - mielai grįžtų į savo kraštą.

Turtingiesiems visada trūksta pinigų

Lietuva dažnai įvardijama kaip šalis, pirmaujanti pagal savižudybių skaičių. Kodėl taip yra ir ką daryti, kad būtų kitaip?

Nuo savižudybių gelbsti katalikų tikėjimas ir darni šeima. Šito Lietuvoje labiausiai ir trūksta. Sovietinis režimas draudė tikybą. Augo bedievių karta, moraliai silpna. Kai nėra žmoguje nei Dievo, nei artimo šventos meilės, tai sunkesnėmis akimirkomis jis jaučiasi vienišas. Tai ir pakyla ranka prieš savo gyvybę... Savižudybė - tai amžinas savęs pasmerkimas.

Ar Jus tenkina tai, kaip Lietuva suvokia ir pateikia save žiniasklaidoje ir televizijoje?

Lietuvoje žiniasklaidą ir televiziją valdo pinigai. Gaila, bet turtingesniesiems visada trūksta pinigų. Todėl užsako pačią pigiausią ir prasčiausią programą. Ypač daug reklamos apie alkoholinius gėrimus, kurių visai nereikėtų. Televizijos filmuose be galo daug žiaurumo ir sekso. Net vaikiškose laidose matome muštynes, šaudymus, apgavystes. Tokios programos luošina ne tik vaikus, bet ir jaunimą, mūsų visą tautą: tampame pikti, kerštingi, nesukalbami. Rodos, turime gerų režisierių, artistų, kino mėgėjų, sugebančių kurti gerus kūrinius, puikius filmus. Deja, jie neturtingi. Kaip išeiti į televiziją, į kino ekraną ar sceną?

Tas pats ir su spauda. Parašyto aštresnio straipsnio laikraščiai nespausdina. Redaktoriai turi nuolankių korespondentų ir su jais dirba. Taip mulkinami žmonės. Ypač prieš rinkimus. Dėl to mūsų tautiečiai nusivylę, užsidarę, susirūpinę tik asmeniniais reikalais. Iš išrinktosios valdžios nieko gero nesitiki. Daugelis net balsuoti per rinkimus neina.

Laikytis Dievo įstatymų

Kokios lietuvio nacionalinės savybės Jums atrodo gražiausios, o kokios ne? Lietuvos žmonių moralė, sąmoningumas ir patriotizmas: diagnozė ir perspektyvos.

Lietuviai iš prigimties yra darbštūs, gabūs, nuoširdūs, tik per daug nuolaidūs. Juos sugadino sovietinė santvarka. Pamiršę tikėjimo tiesas tapo gobšūs, klastingi, žiaurūs. Dabar ėmė uoliai pamėgdžioti vakarietiškas blogybes. Ryškiausiai tai matoma tarp mūsų jaunimo. Nebeįdomi Lietuvos istorija, gamta, nei geografija. Neskaito knygų apie mūsų didvyrius, pasiaukojusius dėl Tėvynės laisvės, apie žiaurų sovietinį genocidą, sunaikinusį pagrindinį Lietuvos elito žiedą. Senoji karta, visa tai patyrusi savo kailiu, jau baigia išmirti. Šeimose retai šia tema kalbama. Tad iš kur jaunimui pasisemti stiprybės? Siekimas prabangos bet kokiu būdu yra labai pavojingas. Labai gaila, kad to visai nemato mūsų valstybė. Kol jos vairo neperims stiprios rankos ir protingos galvos, tol Lietuva nepakils iš negerovių liūno.

Lietuvos kultūros, istorijos ar visuomenės veikėjas, kuris yra Jums autoritetas? Ir kodėl?

Didžiuojuosi rašytoju J.Marcinkevičiumi, V.Daujotyte, poetais V.Ciniausku, K.Geniu, istoriku A.Bumbliausku. Visų didžiausia man asmenybė yra V.Landsbergis, savo drąsa ir pasiryžimu atvedęs Lietuvą į nepriklausomybę. Jei daugiau tokių būtų, išvalytume visas šiukšles.

Kokiais moraliniais principais vadovaujatės savo gyvenime?

Stengiuosi laikytis 10 Dievo įsakymų. Tai patariu visiems.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"