Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Socialiniai darbuotojai turėtų daugiau pareigų

 
2015 07 15 6:00
Teigiama, jog savivaldybių dalyvavimas vertinant neįgaliųjų specialiuosius poreikius sudarytų palankesnes sąlygas jiems integruotis į bendruomenę.
Teigiama, jog savivaldybių dalyvavimas vertinant neįgaliųjų specialiuosius poreikius sudarytų palankesnes sąlygas jiems integruotis į bendruomenę. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) siekia įtraukti merijų socialinius darbuotojus ir į nedarbingumo lygio bei specialiųjų poreikių asmenims nustatymo procesą. Savivaldybės joms siūlomo įpareigojimo nesikrato, tik nori, kad tam būtų skiriama lėšų.

Šiuo metu nustatant specialiuosius poreikius remiamasi tik medicininiais kriterijais. Seimui priėmus SADM siūlomas kelių įstatymų pataisas, būtų pasitelkiami ir socialiniai kriterijai, turintys įtakos asmens savarankiškumui. Tai - gebėjimas apsitarnauti, vykdyti kasdienę veiklą, bendrauti, judėti ir kiti.

Vertintų ne tik medikai

SADM planuoja, kad merijose kiekvienam asmeniui, prašančiam nustatyti specialiuosius poreikius, būtų pateikiamas nustatytos formos klausimynas. Jo rezultatai turėtų įtakos vertinimui. Šią funkciją atliktų savivaldybių darbuotojai, o galutinį sprendimą priimtų Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba, įvertinusi tiek medicininius, tiek socialinius kriterijus.

„Savivaldybių specialistų dalyvavimas vertinant neįgaliųjų specialiuosius poreikius sudarytų palankesnes sąlygas jiems integruotis į bendruomenę. Taip būtų siekiama aktyvaus savivaldybių dalyvavimo įgyvendinant neįgaliųjų socialinės integracijos priemones bendruomenėse, veiksmingiau būtų organizuojamas specialiųjų poreikių nustatymas“, - pataisų lydimuosiuose dokumentuose aiškino socialinės apsaugos ir darbo viceministras Algirdas Šešelgis.

Be to, SADM siūlo vietoj šiuo metu esančių dviejų specialiųjų poreikių lygių įtvirtinti keturis - po du nuolatinės slaugos ir nuolatinės priežiūros. Esą taip būtų panaikintas didelis atotrūkis tarp tikslinių kompensacijų dydžių. Šiuo metu slaugos išlaidų tikslinė kompensacija siekia 262,5 euro, priežiūros pagalbos - 52,5 arba 105 eurus.

Ar tikslinės kompensacijos naudojamos tik slaugos, pagalbos paslaugoms ir specialiosios pagalbos priemonėms įsigyti, turėtų kontroliuoti savivaldybės. „Patikrinus žmogaus, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, gyvenimo sąlygas, surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą bei nustačius, kad jam mokama tikslinė kompensacija naudojama ne pagal paskirtį, savivaldybės administracija galėtų asmeniui priklausančią tikslinę kompensaciją visiškai ar iš dalies pakeisti nepinigine pagalba", - LŽ sakė SADM Lygių galimybių skyriaus vedėja Eglė Čaplikienė.

Pernai šalpos pensijoms, šalpos kompensacijoms, slaugos, priežiūros išlaidų tikslinėms kompensacijoms panaudota 910 mln. litų (263,55 mln. eurų). Jas gavo apie 141,1 tūkst. žmonių.

Socialiai teisingiau

LŽ kalbinti merijų socialinės paramos skyrių darbuotojai tikino nesikratantys siūlomo įpareigojimo, nes dažnai susiduria su atvejais, kai pagal socialinį vertinimą asmuo jau turėtų būti neįgalus, tačiau medikai nesutinka nustatyti neįgalumo bei specialiųjų poreikių, nes tam yra per mažai medicininių duomenų.

„Jei žmogus neturi kojų ir laikomas darbingu, dar nereiškia, kad jis gali apsitarnauti ir kad jam nėra reikalinga pagalba“, - pabrėžia Plungės rajono merijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė.

Šakių rajono merijos Socialinės paramos skyriaus vadovės Leonoros Pocevičiūtės manymu, įgyvendinus SADM siūlymą bus labiau išlaikomas socialinis teisingumas. Ji neslėpė, kad norint į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo komisijos darbą įtraukti socialinius darbuotojus teks kelti jų kvalifikaciją. Taip pat reikės parengti metodiką, į ką turėtų atkreipti dėmesį socialiniai darbuotojai, spręsdami apie žmogaus neįgalumą, jo specialiuosius poreikius.

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktoriaus pavaduotojas Rimantas Čapas teigė, jog numatydama merijoms naują funkciją - tikslinių kompensacijų specialiesiems poreikiams kontrolę - SADM turės parengti bendrą visai šaliai kontrolės tvarkos aprašą. Anot jo, reikalingas ir tikslinių kompensacijų bei šalpos išmokų užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams mokėjimo tvarkos aprašas. Mat dabar susiklosčius tokiai situacijai, kai, pavyzdžiui, motinai su dviem vaikais, gaunančiais našlaičių šalpos pensijas, išvykus gyventi į kurią nors užsienio šalį ir ten deklaravus gyvenamąją vietą, nebeaišku, kas turi spręsti, ar mokėti jiems toliau išmokas, ar ne.

Jei Seimas pritars SADM siūlomoms įstatymų pataisoms, merijoms gali tekti ieškoti ir daugiau darbuotojų. „Neįgalumo ir darbingumo nustatymo komisija Plungėje dirba kasdien, ir nuolat yra eilės. Kai komisijoje privalės dirbti ir vienas socialinis darbuotojas, jam išlaikyti, ko gero, reikės papildomo finansavimo“, - svarstė Plungės merijos atstovė G. Vasylienė.

Bandymas jau buvo

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos direktorius Manfredas Žymantas manė, kad savivaldybių socialinių darbuotojų įtraukimas į minėtų komisijų darbą didelio sąmyšio neturėtų sukelti. Jau prieš dvejus metus buvo įgyvendinamas bandomasis projektas Ukmergės, Elektrėnų, Biržų bei Utenos rajonuose, Alytaus mieste ir rajone.

„Didelių neatitikimų tarp mūsų darbuotojų ir socialinių darbuotojų vertinimo neradome. Kai kur socialiniai darbuotojai vertino net tinkamiau, nes jie geriau pažįsta besikreipiančius asmenis, dažniau juos mato“, - LŽ teigia M. Žymantas. Anot jo, kiek daugiau neaiškumų gali kilti tik didžiuosiuose šalies miestuose, kuriuose yra daugiau besikreipiančiųjų asmenų, o socialiniai darbuotojai ne visus juos pažįsta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"