Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Skriaudžiamoms moterims - muzikinė parama

 
2011 02 26 0:00
Dainininkės Giedrė ir Eva sukūrė moteris palaikančią dainą "Mes galim". <br>Asmeninio albumo nuotrauka
Dainininkės Giedrė ir Eva sukūrė moteris palaikančią dainą "Mes galim".
Asmeninio albumo nuotrauka

Moterys apie patirtą vyrų smurtą, psichologinę priespaudą, nepagarbą ir kitus blogus dalykus ne tik galėtų, bet ir turėtų kalbėti. Kad atsirastų drąsos atsispirti blogiui, kad atsilieptų kitos skriaudžiamosios ar bendramintės.

Apie tokius skaudulius, apie moterišką solidarumą ir palaikymą galima net dainuoti, kaip tai daro atlikėjos Giedrė Balutytė ir Eva.

Neseniai jos įrašė dainą "Mes galim", skirtą skriaudžiamoms moterims ir skatinančią neužsisklęsti, o būti išvien. Toks kūrinys neatsirado šiaip sau ir tai nebus trumpai gyvuojanti daina. "Mes galim" skamba radijo eteryje ir tampa vis populiaresnė. Giedrė ir Eva siekia, kad jų noras padėti vyrų skaudinamoms moterims virstų muzikine programa, susitikimais, bendravimu, pagalba joms. Pagelbėti galima ir atvirai kalbant šia jautria tema. Tai suprasdamos Giedrė ir Eva nuoširdžiai šnekėjosi su LŽ žurnaliste.

Kartu lengviau išgyventi bėdas

"Būna, kad smurtas suprantamas labai siaurai, kai, šiurkščiai tariant, moteriai duodama į nosį", - tvirtino dainininkė Eva. Jai pritardama Giedrė išvardijo: "Smurtas gali būti fizinis, seksualinis, ekonominis ir psichologinis." Atlikėja tikino, jog abi su Eva turi visuomeniškumo gyslelę, todėl niekada neatsisako dalyvauti labdaros renginiuose, visuomeninėse akcijose, taigi yra pilietiškos. Prisidėdamos ir padėdamos, kai to reikia ir kai kyla kokių nors problemų, pačios jaučiasi gerai.

Giedrė ir Eva randa daug bendrų sąlyčio taškų. Abi yra mamos, auginančios po du vaikus. Abi yra turėjusios skaudžios gyvenimiškos patirties. Taip joms kartu kilo mintis paliesti opią temą, kuri būtų aktuali daugeliui moterų, atkreipti į ją dėmesį. "Norėjome sukurti ir įrašyti ne šiaip "dainušką", o muzikinį kūrinį, turintį potekstę, gražią idėją, kurią galbūt pavyks išplėtoti", - teigė Eva. Pasak Giedrės, dainoje pabrėžiama, kad moterys gali viena kitai ištiesti pagalbos ranką. "Kai jos susivienija, būna lengviau išgyventi bėdas ir išspręsti problemas - nuo smurto iki rūpinimosi vaikais", -

sakė ji. Todėl tikėtina, kad Giedrės ir Evos tandemą vėliau bus galima išvysti įgyvendinant kokį nors jungtinį su moterų organizacijomis ir kitomis atlikėjomis projektą.

Muzika gydo

Giedrė ir Eva įsitikinusios, kad muzika padeda atsipalaiduoti, suteikia ramybės, - tada nebe taip slegia rūpesčiai. Abi yra patyrusios tokį terapinį poveikį. "Vienu metu buvo labai liūdna ir sunku, - kalbėjo Giedrė, - o štai darbas įrašų studijoje, muzikavimas, grįžimas į sceną ir "Žvaigždžių duetai" mane iš to ištraukė. Ten buvo šurmulys, muzika, dainavimas - viskas, kas man labai patinka. Todėl galiu pasakyti: muzika gydo."

Eva tam tik pritaria. "Muzika visada daro poveikį", - įsitikinusi ji. Dainininkė prisiminė, jog sunkiu gyvenimo laikotarpiu, kai skyrėsi su sutuoktiniu, vakarais ramino namie skambanti garsų pynė. "Žinojau, kad verkti negalima, nes vaikai reaguoja į mamos ašaras, - pasakojo Eva. - Taigi juos užmigdydavau, įsipildavau taurę vyno, paleisdavau muziką... Klausydavausi per ausines. Pagal muziką net šokdavau. Taip išsiliejusi kitą rytą jausdavausi geriau."

Lyg meksikiečių serialas

Giedrė augina dvi dukras: 11 metų Augustę ir ketverių Gabiją. Prieš ketverius metus jauna mama su tuo metu septynerių pirmagime ir poros savaičių mažąja liko viena. "Pagimdžiau anksčiau - tikriausiai dėl panikos ir streso, kai sužinojau, kad susilaukus vaiko vyras mane paliks, - sudėtingą metą prisiminė Giedrė. - Kūdikis gimė rizikingą aštuntą nėštumo mėnesį. Kai laukiausi, verkdavau apsikabinusi pilvą. Manau, tos problemos ir išgyvenimai turėjo įtakos. Tikriausiai dėl to vėliau mažylei teko daryti širdelės operaciją, daug laiko praleisti ligoninėse."

Jautriai nėščiai moteriai būdavo labai skaudu, kai girdėdavo paniekos kupinus vyro žodžius. Tai vykdavo už uždarų durų. Viešumoje sutuoktinis, kaip teigė Giedrė, atrodė reprezentatyvus. "Tai buvo mano antroji santuoka. Tekėjau po pirmosios praėjus septyneriems metams. Regis, pamokas buvau išmokusi. Ir šitaip atsitiko!" - stebėjosi savimi moteris. Kadangi turėjo pirmagimę, Giedrė nė nemanė rizikuoti dukrelės gerove, tikėjo, kad šįkart kuriama šeima bus tvirta. Tuo metu ji net negalėjo įsivaizduoti, jog bus palikta su dviejų savaičių kūdikiu. "Sunku patikėti, kad visa tai nutiko man. Psichologiškai buvau visiškai sugniuždyta ir nesupratau, kas vyksta. Dėl patirto streso nebegalėjau maitinti dukrelės, - pasakojo Giedrė. - Sunkiausiu metu pagalbos ranką, aišku, ištiesė tėvai. Mėnesį gyvenau pas juos, paskui viską dariau vienui viena."

Kad ir kaip tada buvo sunku, šiuo metu prisiminimai moters taip nebeskaudina, ji gali pažvelgti į tai lyg iš šalies, analizuoti, kas vyko. "Dabar apima jausmas, tarsi ne apie save kalbėčiau, bet pasakočiau apie kokį graudų meksikiečių serialą", - ironizavo atlikėja.

Vis dėlto tai - gyvenimas, o ne filmas. Giedrė liko viena su dviem vaikais ir, lyg to būtų negana, netrukus užklupo kita bėda. Mažylei Gabijai netikėtai prasidėjo širdutės ritmo sutrikimai, paskui paaiškėjo, kad yra didelė yda. Su tuo susijusios įvairios ligos persekioja mergaitę iki šiol. "Jai nebuvo nė metukų, kai patekome į reanimaciją, - sakė jauna mama. - Po metų mažylei buvo atlikta sudėtinga operacija." Giedrė patyrė tai, ko niekada gyvenime nepamirš. Matyti reanimacijoje atsidūrusią dukrelę buvo nepaprastai sunku. Kadangi vyriškos paramos tuo metu nebeturėjo, viską teko atlaikyti vienai. Tai buvo kitas sunkus Giedrės gyvenimo laikotarpis. Padedama artimųjų ir draugių ji įveikė ir šį likimo išbandymą. "Dabar ketverių Gabija - graži mergaitė, į ją žiūrint nė nesitiki, kad vyko tokie dalykai. Bet širdis vis suvirpa prisiminus tą laiką", - neslėpė jautri moteris.

Jaučia mamos nuotaikas

Dabar Giedrė gali tik džiaugtis dukromis, vienai jas auginti - jokia našta, nes vaikai yra laimė. Ji su vyresnėle Auguste daug kalbasi. Tarpusavio santykiai labiau panašūs į draugių negu į mamos ir dukros. O ketverių Gabija visus stebina iškalbingumu, gebėjimais skaičiuoti, atpažinti raides, dainuoti... "Talentinga mergaitė", - didžiavosi mama. Augustė taip pat dainuoja - jau penkti metai lanko vaikų kolektyvą, šiemet pirmą kartą dainavo su mama duetu. "Abi iš močiutės ir mamos klausą gavome", - šypsojosi populiariosios Onos Valiukevičiūtės dukra Giedrė.

Nors dar nedidukės, dukros taip pat gali būti moralinė parama. Jos gerai jaučia mamos nuotaikas. Jei kas ne taip, iškart susirūpina. "Mergaitėms reikia, kad mama švytėtų", - pridūrė Giedrė.

Netikėta šeimos drama

"Sunkiausias mano gyvenimo peripetijas labiausiai padėjo įveikti tėvai, sesuo ir draugės", - pasakojo dainininkė Eva. Po 10 santuokos metų paaiškėjo, kad vyras turėjo skolų, dėl jų šeimos butas buvo parduotas iš varžytynių. Eva su dviem vaikais buvo iškeldinta iš namų tiesiai į gatvę. Kai atėjo antstoliai, moteris paklausė, ar jie gali taip elgtis. Eva augino mažylius, neturėjo darbo, nebuvo net ką parduoti, kad už gautus pinigus išgyventų, nes visas turtas buvo aprašytas. Antstoliai be širdgėlos atsakė: "Jei negalite pasirūpinti vaikais, jais pasirūpins valstybė." Eva iki šiol prisimena: "Man buvo taip tiesiai tekštelėta į veidą! Tada susisėmiau, "užsidėjau" šypseną ir pasakiau: gerai, pasirašysiu, ką reikia."

Evos santuoka dėl atsiradusio tarpusavio nepasitikėjimo subyrėjo. Moteris liko ir be namų, ir be sutuoktinio. "Tuo metu buvo baisu ir man, ir vaikams. Tačiau kai viskas sugriūva, atsiranda šaltas protas ir blaivus mąstymas. Pradedi svarstyti, ką daryti toliau", - kalbėjo atlikėja. Moteris vaikus nuramino, kad viskas bus gerai, kad jie kelsis į naujus namus, pasakojo, kaip ten įsikurs ir gyvens viską turėdami. Iš tiesų Eva išsinuomojo butą. Tuo metu dainininkei tėvai pagelbėjo. "Jiems tai buvo didžiulis smūgis, abu labai išgyveno, - teigė Eva. - Tačiau nenorėjau tėvų ko nors prašyti, persikrausčiau ne pas juos, o į nuomojamą butą. Tuo metu buvau atsiribojusi nuo žmonių. Draugės pačios važiavo man padėti, tarkime, supakuoti ir perkraustyti daiktus."

Tas pats oras

Atlikėjos vyras buvo ir jos vadybininkas. Eva prarado labai daug: subyrėjo šeima, neteko namų, neturėjo muzikinių ryšių, kuriais iki tol rūpinosi sutuoktinis, vadinasi, ir galimybės koncertuoti. Galima sakyti, jos gyvenimas tuo metu atsidūrė nuošalėje. Tokiomis aplinkybėmis ypač matyti, kokie svarbūs yra bičiuliški santykiai. Evai vėl atsirado galimybė gyventi iš muzikos. Draugės ir tėvai palaikė, kiek galėjo. Galiausiai atlikėjos kasdienybė pradėjo tekėti įprasta vaga. "Geriausias būdas gelbėti save - visiškas atsiribojimas, - tvirtino Eva. - Vaikai su tėvu bendrauja, šis jiems moka alimentus. Tačiau aš su buvusiu sutuoktiniu nepalaikau jokių ryšių."

Moteris užsiminė, kad sūnūs - penkiolikmetis Simonas ir 12 metų Kristupas - labai supratingi. Eva su vaikais daug kalbasi. "Mes taip suartėjome, kad, atrodo, jie kvėpuoja tuo pačiu oru kaip ir aš. Jeigu mato, kad esu be nuotaikos, iškart ką nors organizuoja, pavyzdžiui, kviečia mane į kiną, - šypsojosi laiminga mama. - Arba kartu kepame pyragą. Jie sugeba mane įtraukti į ką nors įdomaus, išblaškyti."

Eva teigė, jog labai svarbu būti kartu - su vaikais, tėvais, draugais. Tada lengviau ištverti sunkumus. "Turėti vaikų yra didelis džiaugsmas, tai reiškia, kad niekada nebūsime vienos, - pabrėžė ji. - Kai žmogus vienas, jam labai sunku, nes nėra kam prablaškyti slogių minčių. Todėl gerai, kai kas nors šalia."

Viską galima išspręsti

Abi pašnekovės pritarė minčiai, kad tai, kas mūsų nesugniuždo, padaro stipresnius. Giedrei patirtos kančios įdiegė gerų savybių. "Gyvenimas taip išpurtė, kad nebeliko egoizmo, kurio anksčiau šiek tiek turėjau, - nuoširdžiai prisipažino ji. - Atsirado pilietiškumo, užuojautos ir noro padėti kitiems." Dviejų dukrų mama nebepanikuoja dėl smulkių nesklandumų, nes žino - visada ras sprendimą. Išgyventi sunkumai jai suteikė stiprybės ir tvirtybės.

"Jei iškyla kokia nors sudėtingesnė situacija, atsitrauki žingsnį atgal ir pagalvoji: ką gali padaryti, kad iš jos išeitum, - dalijosi patirtimi Eva. - Jokios panikos. Nieko nėra baisiau už ligą ir mirtį. Visa kita išsprendžiama."

Išlipti iš liūno

Teigiama, jog sunku nustatyti, kiek yra vyrų skriaudžiamų moterų, nes dažna tai slepia. Kodėl? "Tiesiog joms labai gėda", - vienu balsu tvirtino Eva ir Giedrė. Tačiau atlikėjos įsitikinusios, kad gėda turėtų būti tam, kuris skriaudžia, muša, prievartauja moterį. "Ji nekalta", - pabrėžė Giedrė. Smurtautojas naudojasi tuo, kad auka tyli. Viešumas galbūt paveiktų ir skriaudžiamų moterų būtų mažiau. "Diskutuodamos šia tema mudvi su Giedre priėjome prie išvados: smurtautojas aplink save sukuria tokį psichologinį klimatą, kad moteris tampa priklausoma ir bijo ištrūkti, - kalbėjo Eva. - Ji jaučiasi kaip neįgali, nedrįsta pasiskųsti ir net pasipasakoti. Mano, kad pati yra kalta."

Kai moteris suvokia, kas vyksta, ir stengiasi pakeisti savo gyvenimą, anksčiau ar vėliau tai pasiseka. O patirtis užgrūdina. "Tas liūnas klampus, iš jo išlipti sunku, bet kai žengsi pirmą žingsnį, kelio atgal nebebus, - sakė Giedrė. - Galiausiai atsiras galinčiųjų padėti." Evos nuomone, svarbiausia yra pajusti, kad gali būti dvasiškai stipri. "Kai apsisprendžiau, supratau: daugiau neleisiu, kad vaikai girdėtų triukšmą ir riksmus. Nebebūsiu su tuo žmogumi, kuris mane taip apgavo, - neslėpė dainininkė. - Nusprendžiau padėti tašką. Tada iškart palengvėjo."

Giedrė pabrėžė, kad vaikų turinčioms moterims reikėtų daugiau dėmesio skirti jiems, taip pat galvoti apie save, tada bus lengviau pradėti kurti kitokį gyvenimą - saugų, be jas skriaudusių vyrų. "Svarbiausia - nesėdėti užsidariusioms ir negailėti savęs", - papildė Eva.

Abi LŽ pašnekovės džiaugėsi, kad skaudžių išgyvenimų žaizdas jau užsigydė. "Kitaip nedrįstume apie tai viešai kalbėti, - paaiškino Giedrė. - Atgarsių mes nebijome. Kodėl turėtume gėdytis? Mūsų atvirumas gali būti naudingas toms moterims, kurios yra skriaudžiamos, tyli ir tai slepia. Gal joms akys atsivers..."

Jos taip pat netyli

Apie patirtas skriaudas kalba dar viena garsi dainininkė. Apie tai galima sužinoti ne tik iš žiniasklaidos, bet ir iš žurnalistinio romano "Esu, kokia esu. Birutė Dambrauskaitė". "Gyvenimas Birutei dovanojo dvi aistras. Neišsenkančią meilę Hariui, vieninteliam gyvenimo vyrui, kuriam atleisdavo viską, net mušimą ir šlykščias patyčias dėl išvaizdos. Ir meilę muzikai - jai Birutė be atodairos aukojo viską: šeimą, negimusius vaikus, motinišką meilę dukrai, pomėgį daug ir skaniai pavalgyti. Iki šiandien Birutės aistra nė lašeliu neišblėso, o kaip atsakas į tai, muzika niekada jos neišdavė", - rašoma knygoje.

Aušra Tasiukevičiūtė, pernai Taline vykusiame pasaulio mėgėjų kūno rengybos ir kultūrizmo čempionate pelniusi dailiausios pasaulio figūros titulą, taip pat turėjo ką papasakoti - ne vien apie svaiginamas sportines sėkmės, nors apie tai tikrai malonu kalbėti. Graži moteris patyrė, ką reiškia gyventi su smurtaujančiu vyru. Vienai televizijos laidai Aušra atskleidė: "Turbūt šie laimėjimai yra tam tikras atpildas už viską, ką man teko patirti per pastaruosius dešimt metų."

Prieš dešimtmetį jauna mergina tiesiog gatvėje susipažino su simpatišku, penkeriais metais vyresniu vyriškiu ir netrukus kartu apsigyveno. Vėliau prasidėjo vyro pykčio priepuoliai ir net smūgiai. "Kai sužinojau, kad laukiuosi, išėjau. Jau tada jaučiau, kad viena auginsiu vaiką", - liūdnai prisiminė sportininkė. Aušra teigė, jog

vargu ar ji būtų taip atkakliai ėmusi sportuoti, jei ne tokia liūdna patirtis. Iš pradžių treniruotės buvo tarsi išsigelbėjimas nuo blogų minčių, vėliau tapo kasdienybe. "Likau viena, todėl turėjau ką nors gyvenime daryti. Juk nesėdėsiu visą laiką namie", - savo apsisprendimą sportuoti motyvavo mergina.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"