Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJALŽ RENGINIAI
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Skandalingą konkursą lydi korupcijos šešėlis

 
2013 02 11 6:15
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

Aplinkos ministerijos (AM) visuomenės informavimo paslaugų konkursas, kurio rezultatus pasikeitus valdžiai siekiama atšaukti, galėjo būti vykdomas neskaidriai. LŽ išsiaiškino, kad prieš viešai skelbiant konkurso sąlygas kai kurie jo dalyviai turėjo galimybę sužinoti detales. Pėdsakų šioje istorijoje palikęs Liutauras Ulevičius ginasi informacijos nenutekinęs.

Aplinkos ministru tapęs Valentinas Mazuronis dar praėjusį mėnesį oficialiai kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT) ir paprašė atšaukti pirmtako Gedimino Kazlausko palaimintą visuomenės informavimo apie aplinką paslaugų konkursą. Šis septynių dalių konkursas baigėsi praėjusių metų vasaros pabaigoje, preliminarūs nugalėtojai savo paslaugas AM pasiūlė už maždaug 4 mln. litų.

Dabartinio aplinkos ministro noras konkursą atšaukti grindžiamas vieninteliu motyvu - viešinimo paslaugas perkant ne per tarpininkus, o tiesiogiai, būtų galima sutaupyti nemažai biudžeto lėšų.

Tačiau LŽ pavyko aptikti informacijos, bylojančios, kad atšaukti konkursą yra ir kitas, gerokai svarbesnis motyvas. Konkurso sąlygos dar prieš jį paskelbiant Centriniame viešųjų pirkimų portale (CVPP) ir kita su konkursu siejama dokumentacija buvo prieinama duoną iš viešųjų ryšių valgančiam L.Ulevičiui. Jo verslo partnerė - Kęstučiui Gečui priklausanti bendrovė "Viešųjų ryšių technologijos" (VRT) - dalyvavo trijose minėto konkurso dalyse, bet nesėkmingai.

Viešųjų ryšių specialistas L.Ulevičius aiškina, kad viskas vyko teisėtai. /Eltos nuotrauka
Viešųjų ryšių specialistas L.Ulevičius aiškina, kad viskas vyko teisėtai. /Eltos nuotrauka

Išdavė taisymai

CVPP iki šiol viešai publikuojamas AM pirkimo Nr. 124447 skelbimas. Galima spėti, kad veikiausiai dėl neapsižiūrėjimo ministerijos valdininkai į portalą įdėjo ne skelbimo švarraštį, o juodraštį. Pritaikius specialią kompiuterinę programą skelbime išryškėja paskutiniai, neištrinti teksto taisymai. LŽ tokius techninio pobūdžio taisymus aptiko dviejose vietose. Prie taisymų paliktos nuorodos bylojo, kad jų autorius - L.Ulevičius, pastaruoju metu pagarsėjęs kaip su kolegomis konfliktuojantis Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys. Vienas konkurso sąlygų taisymas buvo atliktas 2012 metų birželio 4 dieną, kitas - birželio 6-ąją.

AM konkurso sąlygas viešai paskelbė tik 2012 metų liepos 10 dieną. Teigta, kad konkurso pabaiga - tų pačių metų rugpjūčio 21-oji.

Konkurse patyrė nesėkmę

Kai L.Ulevičius taisė slaptą dokumentą, jis AM valdininkams nebuvo žmogus iš gatvės. Dar 2010 metų vasarą ministerijos skelbtą viešųjų ryšių konsultacinių paslaugų konkursą, kaip teigiama CVPP, laimėjo konsorciumas, kurį sudarė bendrovė VRT ir L.Ulevičius. 300 tūkst. litų vertės sutartis buvo pasirašyta trejiems metams. Tad 2012-ųjų vasarą L.Ulevičiui buvo plačiai atverti vartai galbūt laimėti dar vieną, dabar jau milijoninės vertės konkursą.

Sutapimas - paskelbus konkurso sąlygas oficialiai, siūlymus net trijose konkurso dalyse atsiuntė ir minėtoji VRT. Tačiau šįkart bendrovė pasirinko kitus partnerius - vos prieš kelis mėnesius įregistruotą viešąją įstaigą "Istorinės žinutės" ir fizinį asmenį Gitaną Platakytę-Grigienę. Ji yra ir šios viešosios įstaigos direktorė. Dviejose dalyse pateikti siūlymai neatitiko pirkimo dokumentų keliamų reikalavimų, tad konkurso vertinimo komisija siūlymus atmetė. Tačiau konkurso pirmojoje dalyje, vertinant siūlymų kokybę, VRT išsiveržė į priekį. Vertinimo komisija jai skyrė maksimalų balų skaičių - 60. Tačiau koją bendrovei veikiausiai pakišo godumas. Atplėšus vokus su kainomis paaiškėjo, kad bendrovės VRT konsorciumas savo siūlymus įvertino 2,130 mln. litų, o jos konkurentas UAB "Open Agency" reklamos paslaugas žadėjo teikti vos už 1,35 mln. litų. Taigi L.Ulevičiaus partneriui ir vėl nepasisekė.

Alibi - ministras

Kaip galėjo atsitikti, kad L.Ulevičius turėjo galimybę AM rengti viešųjų pirkimų konkurso sąlygas, susipažinti su konkurso dokumentacija?

"O kas čia tokio?" - stebėjosi L.Ulevičius, paklaustas, kaip, likus mėnesiui iki konkurso paskelbimo, dokumentai pateko į jo rankas.

Pasak pašnekovo, viskas vyko teisėtai. Esą dar 2011 metų rugsėjį tuometis aplinkos ministras G.Kazlauskas pasirašė įsakymą, kuriuo sudarė darbo grupę AM veiklos sričiai priskiriamoms priemonėms viešinti. "Šiai grupei buvo paskirta atlikti atitinkamų priemonių planavimą, koordinavimą ir kontrolę. Grupės taip pat rengė sąlygas konkursams, jas vertino", - LŽ sakė L.Ulevičius, kuris taip pat buvo įtrauktas į grupę. Viešųjų ryšių specialisto teigimu, priekaištai, kad jis galėjo nutekinti informaciją apie numatomą konkursą, yra nepagrįsti. Juolab kad jo verslo partnerė - VRT - nelaimėjo nė vienos šio konkurso dalies.

Minėtame ministro įsakyme teigiama, kad speciali darbo grupė, kuriai vadovauti pavesta tuomečiam AM vadovo atstovui spaudai Tomui Beržinskui, privalo "vykdyti Aplinkos ministerijos veiklos sričiai priskiriamų viešinimo priemonių planavimą, koordinavimą ir kontrolę".

LŽ atkreipus dėmesį, kad įsakyme nekalbama apie sudarytos grupės veiklą rengiant arba revizuojant viešųjų pirkimų konkursų sąlygas, L.Ulevičius teigė, kad žurnalistas nesupranta žodžio "kontrolė" reikšmės. "Vertinkite, kaip patys suprantate", - pyko viešųjų ryšių specialistas.

Darbo grupės pirmininkas T.Beržinskas, paklaustas, kokios iš tikrųjų buvo jos funkcijos, neslėpė, kad jokių sąsajų su viešaisiais pirkimais jie neturėjo. "Grupė buvo sudaryta tam, kad galėtų spręsti, kokiose visuomenės informavimo priemonėse reikalinga reklama, kokia ji ir kokios apimties turėtų būti. Grupės tikslas - teikti siūlymus ministerijos vadovybei dėl įstaigos veiklos viešinimo. Daugiau jokių funkcijų, juolab susijusių su konkurso sąlygų rengimu ar revizavimu, darbo grupei nebuvo suteikta", - aiškino jis.

T.Beržinskas pabrėžė esąs nustebintas, kad būsimo konkurso sąlygos buvo patekusios į L.Ulevičiaus rankas. "To tikrai negalėjo būti. Konkurso sąlygas rengia viešųjų pirkimų komisija, ministerijos specialistai. Šis vyras nebuvo AM darbuotojas. Ir minėtas ministro įsakymas tikrai neįpareigojo rūpintis būsimu konkursu", - kalbėjo jis. Pašnekovas sakė manantis, kad jei L.Ulevičius būtų teisus, tokiu atveju konkurso sąlygų pirminis variantas privalėjo būti aptartas ir minėtoje darbo grupėje. Tačiau to nebuvo. "Gal jam projektą atidavė kas nors iš tuometės ministerijos vadovybės?" - svarstė T.Beržinskas.

Ministerijoje stebimasi

Kad šiuo atveju teisus T.Beržinskas, galima spręsti ir iš L.Ulevičiaus 2010 metais laimėto viešųjų ryšių konsultacinių paslaugų konkurso. Jo specifikacijoje teigiama, kad paslaugos tiekėjas - šiuo atveju L.Ulevičius, "pagal poreikį parengia ir pateikia perkančiajai organizacijai koncepciją, kurioje turi būti nurodytos priemonės ir jų įgyvendinimo planas bei kiti veiksmai, skirti perkančiosios organizacijos viešinimo tikslams įgyvendinti; rengia ryšių su visuomene strategiją, ją atnaujina (kas 3 mėnesius); rengia krizių prevencijos ir neutralizavimo planą ir jį aktualizuoja; rengia ir veda viešųjų ryšių konsultacijas/diskusijas perkančiosios organizacijos atstovams". Kitaip tariant, L.Ulevičius turėjo teisę tik planuoti, koordinuoti viešinimo priemones ir kontroliuoti jų įgyvendinimą. O tai neturi nieko bendra su kitų paslaugų pirkimo procedūromis.

AM Viešųjų pirkimų skyriaus vedėjai Dovilei Montvilaitei LŽ pateikta informacija apie L.Ulevičiaus dalyvavimą rengiant viešųjų pirkimų konkurso sąlygas taip pat sukėlė šoką. "Pirmą kartą girdžiu, kad informacija būtų buvusi nutekėjusi. Konkurso sąlygas rengė ministerijos darbuotojai, jos buvo derinamos su Aplinkos projektų valdymo agentūra. Konkurso sąlygoms rengti paslaugų iš šalies, tai yra iš L.Ulevičiaus, nepirkome", - tikino D.Montvilaitė. Ji pabrėžė, kad iš Viešųjų pirkimų skyriaus informacija negalėjo nutekėti.

Įžvelgia galimą korupciją

LŽ kalbintas aplinkos ministras V.Mazuronis tikino dar negavęs atsakymo ir VPT, ar ši tarnyba leis panaikinti viešųjų ryšių paslaugų konkurso rezultatus. "Išsiuntėme raštą prašydami atšaukti konkursą, motyvuodami, kad pasikeitus Vyriausybės programai tikslinga skelbti naują konkursą", - sakė jis.

Iš LŽ išgirdęs, kad šioje istorijoje esama ir galimos korupcijos požymių, ministras prisipažino esąs nustebintas. "Tai labai blogai. Tačiau tokį klausimą reikėtų adresuoti tuomečiam ministrui Gediminui Kazlauskui. Jei iš tiesų taip yra, tai - korupciniai dalykai", - piktinosi V.Mazuronis.

Ministro manymu, kilus įtarimų, kad šiame konkurse būta pažeidimų, galbūt net kėsintasi neteisėtai praturtėti, tuo turėtų užsiimti specialiosios tarnybos. "Džiaugčiausi, jei prokuratūra arba kitos institucijos šia istorija užsiimtų ir profesionaliai viską išsiaiškintų. Jei šie faktai teisingi, esama didžiulės prielaidos, kad ir ankstesni procesai vyko neskaidriai", - svarstė V.Mazuronis.

Neįvardijęs šios istorijos dalyvių, LŽ žurnalistas paprašė išsakyti savo nuomonę Ryšių su visuomene agentūrų asociacijos pirmininko Lino Kontrimo.

"Viskas skamba labai neskaidriai. Sakyčiau, kad ši istorija verta dėmesio. Gavusi informacijos, apie kokius asmenis čia kalbama, asociacija būtinai svarstys ir galbūt net perduos savo etikos komisijai ištirti, ar tokie veiksmai nedaro žalos visai mūsų asociacijai", - sakė L.Kontrimas.

Aplinkos ministras V.Mazuronis įsitikinęs, jog kilus įtarimų, kad konkurse būta pažeidimų, tuo turėtų užsiimti specialiosios tarnybos. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka
Aplinkos ministras V.Mazuronis įsitikinęs, jog kilus įtarimų, kad konkurse būta pažeidimų, tuo turėtų užsiimti specialiosios tarnybos. /Oresto Gurevičiaus nuotrauka

"Trolino" Seimo narį

Valstybės institucijoms ir privačioms bendrovėms savo paslaugas siūlantis L.Ulevičius praėjusių metų spalį pagarsėjo kaip "trolintojas". Tuometis Seimo Darbo frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą ir Generalinę prokuratūrą dėl galbūt neteisėtų VRK nario L.Ulevičiaus veiksmų. Anot V.Gapšio, L.Ulevičius provokavo jį vykdyti neteisėtą veiklą darant įtaką aplinkos ministrui.

L.Ulevičius į V.Gapšio paskyrą socialiniame tinkle "Facebook" atsiuntė žinutę: "Labas, yra vienas klausimas ir pats gali turėti atsakymą. Kaip žinia, su kolegomis esam laimėję AM ryšių su visuomene konsultacijų konkursą ir paslaugų teikimas baigsis tik kitų metų birželį, todėl neišvengiamai teks dirbti ir su nauju ministru. Galbūt jau apytiksliai yra aišku, kas tai galėtų būti? Nes yra rizika, kad nueinantis gali imtis neadekvačių sprendimų dėl viešinimo priemonių/biudžetų ir reikia/galima būtų tam užkirsti kelią. Jeigu reikia, galime susitikt gyvai ir pakalbėti plačiau apie tai, bet reikėtų pernelyg nedelsti."

Paviešinus šią žinutę, L.Ulevičius aiškino, kad jis "trolino" ir bandė V.Gapšį. Esą tai tebuvo provokacija. Tuo metu V.Gapšys situaciją vertino kaip spaudimą Seimo nariui siekiant sau, tai yra pačiam L.Ulevičiui, naudingų sprendimų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"