Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Skamba teisingumo laidotuvių varpai

 
2012 05 18 6:00

Vilniuje ir kituose miestuose pasipiktinę žmonės vakar rinkosi į nesankcionuotas akcijas, smerkiančias brutalius pareigūnų veiksmus Garliavoje ir abejingą valdžios požiūrį. Vyko savotiškos teisingumo laidotuvės.

Vakar ankstyvą rytą visą Lietuvą apskriejo kraupi žinia - pasitelkus kone kariniam išpuoliui tinkančias pajėgas iš globėjos namų išplėšta mergaitė. Reakcijos į įvykius Garliavoje ilgai laukti nereikėjo.

Reikalavo nesiartinti

Sostinėje žmonės jau nuo pat ryto rinkosi prezidentūros prieigose. Rankose spausdami plakatus "Prezidente, rask mergaitę", "Teisingumas mirė", "Prezidente, ardykite prokurorų-pedofilų tinklą", "Lietuvą valdo padugnės" susirinkusieji degė žvakutes ir skandavo "gėda", aplink plevėsavo teisingumo laidotuves simbolizuojančios juodo audeklo vėliavos. 

Per pusvalandį į akciją susirinkusiųjų skaičius nuo kelių dešimčių išaugo iki šimto, o iki vidudienio Simono Daukanto aikštę užpildė keli šimtai mergaitės likimui neabejingų piliečių. Daug jų atvyko iš Kauno. Prie akcijos dalyvių prisidėjo visuomenininkas Darius Kuolys, Nepriklausomybės akto signataras Romualdas Ozolas, disidentė Nijolė Sadūnaitė, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, Baltarusijoje žuvusio pulkininko Vytauto Pociūno našlė Liudvika Pociūnienė, parlamentarai Gintaras Songaila, Kazimieras Uoka ir Saulius Stoma, rašytojas Liudvikas Jakimavičius, filosofas Vytautas Rubavičius ir kiti.

Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Sigitas Mecelica pareikalavo, kad susirinkusieji atsitrauktų nuo prezidentūros "įstatyme numatytu atstumu", žmonės buvo atitverti "stop" juosta.

Akcijoje būta ir provokatorių. Šviesiu kostiumu pasidabinęs vyras apstumdė "Lietuvos žinių" fotografą, reikalavo, kad jo niekas nefotografuotų, bandė provokuoti muštynes. Vėliau šis vyras agresyviai stumdėsi tarp protestuotojų, degino policininkų ištiestą juostą, retkarčiais demonstratyviai ją primindamas ir patekdamas į saugomą zoną. Paprašytas nusiraminti, jis nesigynė esantis saugumo pareigūnas.

Protestų banga

Protestai vyko ir kituose krašto miestuose. Vieno didžiausių

būta Klaipėdoje, kur vidurdienį per 100 žmonių susirinko į nesankcionuotą piketą Atgimimo aikštėje. Jo dalyviai taip pat degino žvakutes, rankose laikė juodais kaspinais perrištas trispalves, į atlapus buvo įsisegę violetinės ir juodos spalvų juosteles.

"Tai reiškia, kad teisingumas Lietuvoje yra palaidotas. Kaip galima perduoti vaiką motinai ir dar jėga, kai dar neišnagrinėta pedofilijos byla? Tai nesuvokiama! Reikalaujame prezidentės Dalios Grybauskaitės, premjero Andriaus Kubiliaus ir kitų aukštų pareigūnų atsakomybės. Kodėl jie tik stebi įvykius ir nieko nedaro?" - piktinosi protestuotojai.

Tarp jų buvo ir teisininkas Stanislovas Stulpinas, prieš keletą metų ėjęs Klaipėdos miesto apylinkės vyriausiojo prokuroro pareigas.

"Visą atsakomybę už tai, kad mergaitė vėl turėjo patirti siaubą, smurtą, turi prisiimti krašto valdžia", - pareiškė jis. S.Stulpino manymu, per vakarykštę operaciją buvo pažeistos vaiko teisės, o tiems, kurie prievarta mažametę išplėšė iš globėjų, reikėtų kelti baudžiamąsias bylas.

Susirinkusieji laikė plakatus su užrašais "Ne emigruok, o kovok", "Žiauri realybė: "motinos" pardavinėja vaikus", "Vergai, jau laikas!". Piketo dalyviai nuogąstavo, kad biologinė motina ir mergaitė ilgam dings iš visuomenės akiračio, o pedofilijos byla bus numarinta. "Tai, kas vyksta, yra nedovanotina. Labai rimtai svarstau apie emigraciją, nes nenoriu, kad mano vaikai augtų valstybėje, kurioje jų teisės neginamos", - LŽ sakė vienas piketuotojų.

Nors piketas buvo nesankcionuotas, policijos pareigūnai žmonių nevaikė.

Priminė M.Gorbačiovą

Po dramos Garliavoje prezidentė D.Grybauskaitė pareiškė, kad įvykdžius teismo sprendimą, susijusį su mažo vaiko interesais, atsakingos institucijos turi išsiaiškinti, ar prieš mažametę nebuvo naudota prievarta. Taip pat įvertinti visas įvykio aplinkybes ir jame dalyvavusių institucijų veiksmus. Ji tvirtino, kad apie mergaitės perdavimą iš anksto informuota nebuvo, o apie vykstančią operaciją pirmą kartą išgirdusi iš jai paskambinusio profesoriaus Vytauto Landsbergio.

Sesuo N.Sadūnaitė, L.Pociūnienė ir D.Kuolys bandė susitikti su prezidente ir aptarti susidariusią padėtį. Tačiau tam kelią užkirto prezidentūros darbuotojai. Jie aiškino negalintys perduoti prašymo susitikti. "Vienas darbuotojų pareiškė, kad galime parašyti raštą, kuris galbūt bus perduotas prezidentei. Mes jį parašėme, tikėdamiesi sulaukti atsakymo", - teigė D.Kuolys.

Vidurdienį buvo pranešta, kad D.Grybauskaitė su akcijos dalyviais susitikti neketinanti, o oficialus jos pareiškimas bus transliuojamas per televiziją. "Prezidentė šiandien elgiasi taip, kaip Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas per Sausio 13-ąją", - sulaukęs neigiamo atsakymo pareiškė visuomenininkas. Popietę D.Grybauskaitė išvyko į Čikagoje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą.

Baisiau būti nebegali

D.Kuolys neslėpė, kad žmones burtis S.Daukanto aikštėje verčia tikėjimas valstybės ateitimi, tiesa ir teisingumu. Šis sambūris esąs perspėjimas visuomenei, kad Lietuva griaunama valdžios, kuri valstybės vardu imasi prievartos prieš vaiką. "Vyksta nesuvokiami dalykai. Jeigu prezidentė iš tiesų nieko nežino ir padėties nebekontroliuoja, tampame chuntos režimu, kuriame valstybės vadovė tėra nominali. Chunta - tai anoniminė žmonių grupė, kurioje niekas neprisiima asmeninės atsakomybės ir veikia brutalia jėga", - LŽ piktinosi aktyvus visuomenininkas.

Mažametė buvo perduota motinai, figūruojančiai šiuo metu nagrinėjamoje vadinamojoje Kauno pedofilijos byloje. D.Kuolys nesiryžo svarstyti, kaip tai gali atsiliepti šios bylos baigčiai. "Svarbiausia, kad valstybės vardu antrą kartą buvo prievartaujamas vaikas. Po pirmo karto niekas iš aukščiausių valstybės pareigūnų to nepasmerkė. Tai ar gali būti kas nors baisiau, kai valdžia prievartauja vaikus", - stebėjosi jis.

Prasidėjus vakarykščiam Seimo plenariniam posėdžiui grupė Mišriai grupei priklausančių parlamentarų į darbotvarkę pasiūlė įtraukti nutarimo, kuriuo būtų sudaryta laikinoji tyrimo komisija mažametės perdavimo Laimutei Stankūnaitei aplinkybėms tirti, projektą. Siūlymui nepritarta. Tačiau vakarop buvo surinkti 47 parlamentarų parašai, kad projektas dėl tokios grupės sudarymo būtų svarstomas ateinantį antradienį.

Valdžia neatliko pareigų

Nepartinio demokratinio judėjimo (NDJ) pirmininko Povilo Gylio nuomone, vakarykštį įvykį Garliavoje galima vadinti istoriniu. "Jis parodė, kaip veikia mūsų teisinė ir politinė sistema. Ir kad šiuo atveju neaiškių jėgų, kurių kontūrus galima įžiūrėti, interesai yra aukščiau už tautos interesus", - teigė profesorius. Jis sakė manąs, kad tokiu poelgiu "mūsų politinis ir teisinis elitas pasirašė sau nuosprendį". Pasak P.Gylio, krašto vadovai ir visos institucijos šioje istorijoje neatliko savo pareigos, nors žmonės juos rinko tam, "kad jie mus gintų kaip visuomenę, kad, be kitų dalykų, užtikrintų viešąjį teisingumą".

"Atimti rėkiančią mergaitę iš tos aplinkos, kurioje ji jautėsi gerai, yra nežmoniška", - pabrėžė NDJ vadovas. Jis sakė netikįs, kad dabartinė valdžia ištirs šią daugiašakę bylą. "Ar nebuvo galima ištirti, kodėl mūsų teisinės institucijos pareigų neatliko nuo pat  pirmos dienos. Pedofilijos byla stringa, atsakymų dėl žmonių žūties nėra, kaip ir dėl L.Stankūnaitės vaidmens toje istorijoje. Tačiau mergaitei atimti buvo mestos visos jėgos. Gal jie mus kvailiais laiko? Mes esame sveikos nuovokos kupina tauta. Akivaizdu, kol nežinome motinos vaidmens, jai mergaitės atiduoti buvo negalima", - dėstė P.Gylys. Profesorius įsitikinęs, kad laukti, kol krašte po rinkimų pasikeis valdžia, negalima, nes nežinia, kas iki to laiko gali nutikti mergaitei. "Kas man gali įrodyti, kad jos likimas nebus tragiškas? Todėl tauta turi imtis atsakomybės ir pareikalauti iš visų, kurie dar yra valdžioje, kad šie atliktų savo pareigą", - pažymėjo NDJ pirmininkas. 

Parengta pagal LŽ korespondentų RAIMONDOS RAMELIENĖS, TADO VALANČIAUS ir DENISO NIKITENKOS pranešimus.

Liudininkai byloja

Apie šio ryto patirtį Garliavoje pasakojo įvykio liudininkės - režisierė Neris Karpuškaitė-Akelaitienė ir Irena Malinauskienė.

N.Karpuškaitė-Akelaitienė: "Aš taikiai stovėjau. Iš pradžių giedojome himną. Kol giedojome, jie vaikščiojo kaip šunys ir laukė, kol baigsime. Mes stovėjome visiškai taikiai - bijojome, kad tarp mūsų gali būti koks provokatorius, todėl 20 kartų paprašėme, kad žmonės būtų ramūs. Kai pradėjome kalbėti "Tėve mūsų", policininkai pradėjo tampyti ir stumdyti žmones. Mušti visiškai nesipriešinančius.  Visi buvo šoko būsenos - nesitikėjome, kad šitaip pradės mus tampyti, ant žemės guldyti, stumdyti moteris. Vieną pagyvenusią moterį, kuri fotografavo, tiesiog metė ant žemės mano akyse. Aš toliau iki užkimimo rėkiau: "Lietuva, Lietuva." Manęs tuo metu nelietė, dar spėjau pagalvoti, kad tas vardas, matyt, mane apsaugo. Tada, žiūriu, ateina smogikų būrys. Mane vos prilietė savo skydu, man atrodė, kad lūžo stuburas į kuolą. Laikiau vėliavą. Norėdami užlaužti rankas, turėjo ją iš manęs atimti, bet užlaužė tiesiog su ja, nes pasakė: "Šita deginsis." Ne, aš negrasinau susideginti. Pasakiau: "Dėl vaiko pasiryžtu savanoriškai aukai. Prašau mane suimti ir išvežti vietoj vaiko." Tada mane suėmė, nesipriešinau. Išvedė, apieškojo kaip kokią nusikaltėlę, nieko nerado, įmetė į mašiną. Buvome devyniese, mums pasakė: "Mes jums nereikšime kaltinimų." Tai aš sakau: "Reikškite, jei kokių nors turite." Paklausėme, kur mus veža.

Su mumis elgėsi kaip su didžiausiais nusikaltėliais, nors visiškai nesipriešinome. Išsitraukiau telefoną, kad galėčiau paskambinti, tada man sako: "Padėkite telefoną." Policininkas mane sučiupo už rankos. Sakau jam: "Ar neturiu teisės paskambinti vyrui ir pasakyti, kad esu suimama?" Tada kitas policininkas sako: "Turite telefoną ir skambinkite." Sakau: "Pareigūnas man neleidžia." Jis atsakė: "Skambinkite." Pradėjau skambinti visiems pažįstamiems žmonėms, aktoriams. Policijos nuovadoje mums liepė parašyti pasiaiškinimus, parašiau pareiškimą vietoj pasiaiškinimo. Mums leido rašyti laisva forma. O baisiausias dalykas buvo, kai atvežė Laimutę Kedienę, nusmukusiu sijonu, paklaikusiomis akimis. Pamėginau ją apkabinti, ji nesuprato, kas ją apkabina. Audronė Skučienė ėjo kaip kareivis, o L.Kedienė - kaip žmogus prieš mirtį. Dailininką Juozą Valiušaitį suėmė ir neleido pasiimti insulino - dabar jis guli klinikose.

Mačiau, kaip spardė kitą dailininką, tą, kurio ten yra paveikslai, nežinau jo pavardės. Spardė jie ir heraldiką, spardė vėliavą, trispalves."

Irena Malinauskienė: "Buvo visa eilė trispalvių. Laikiau rankoje vieną visai naują, kitą - jau senesnę. Kai darė praėjimą antstolei Sonatai Vaicekauskienei, mus pradėjo stumdyti, tada trispalvė mano rankose suplyšo. Kai giedojome "Tautišką giesmę", policininkai dar dairėsi, bet šiaip jiems buvo tas pats. Kai Radišauską (dailininką Rimantą Radišauską - red.) voliojo, jis buvo su vėliava, ir jis buvo smaugiamas. Mes matėme. Jo galva buvo tarp pareigūnų kojų. Baisus smurtas prieš beginklius žmones.

Neįvardytas liudytojas: "Atsiklaupę rėkėme visa gerkle: "Vyrai, stokit, maldaujam, stokit." Daugiau nieko neprašėme. Kai kurių policininkų veiduose matėme ašaras. Klausėme jų: "Kaip jaučiatės?" Atsako: "Na, o kaip jūs? Mes taip pat."

N.Karpuškaitė-Akelaitienė: "Tarp mūsų buvo viena moteris, kurios šiandien gimtadienis. Pradėjome apie tai kalbėti. Vienas policininkas pasakė: "O, tai su gimimo diena." Jis nuoširdžiai pasakė. Ji pradėjo kalbėti: "Vyrai, jūs gi suprantate, mes dėl jūsų čia stovime, dėl jūsų vaikų. Mes savus jau užauginę." Tada jai sako: "Mes suprantame, kad tai mergaitei galas." Taip pasakė policininkas."

Kalbino portalo Lzinios.lt korespondentas AUDRIUS MAKAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"