Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Sistema KGB-kontrabanda-GP: atakuoja

 
2011 03 07 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Sudėtingiausias bylas nagrinėjantys prokurorai persekiojami tos pačios prokuratūros pagal kontrabandininkų ir jų talkininkų užsakymus, o su stambiaisiais nusikaltėliais kolaboruojantys prokurorai kyla karjeros laiptais. Toks yra Dariaus Valio ir Dariaus Raulušaičio vadovaujamos Generalinės prokuratūros (GP) tikrasis veidas ir vis labiau korupcijoje skendinčios Lietuvos valstybės realybė.

Bet ar gali būti kitaip, kai aukščiausiems valstybės vadovams terūpi jų viešieji ryšiai, o į svarbiausius teisėsaugos postus skiriami bevaliai, nekompetentingi ir pažeidžiami asmenys?

Pergalė virto istorija

Pirmojo nepriklausomos Lietuvos dešimtmečio pabaigoje ir antrojo pradžioje sutelktomis Valstybės saugumo departamento (VSD), Muitinės kriminalinės tarnybos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pajėgomis, vadovaujant Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentui (GP ONKTD), buvo demaskuotas galimas nusikalstamas susivienijimas, sukurtas cigarečių kontrabandai daryti, veikęs Lietuvos Respublikoje, Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje, Vokietijos Federacinėje Respublikoje ir Latvijos Respublikoje. Įtariamaisiais patraukti dvidešimt keturi asmenys, tarp jų ir šių asmenų vadeiva Vilius Karalius bei oficialiai turtingiausias Lietuvos advokatas, Sovietų Sąjungos Valstybės saugumo komiteto (KGB) kadrinis karininkas Juzefas Kozubovskis. Beje, pastarojo asmens, kuris yra Vilniaus m. III advokatų kontoros advokatas, oficialaus turto vertė siekia daugiau kaip 30 mln. litų. Baigus šį ikiteisminį tyrimą, Vilniaus apygardos teismui perduoti penkiasdešimt devyni bylos tomai.

Vykdant šių asmenų veiklos stebėseną demaskuoti ir kontrabandininkams talkinę įtakingi teisėjai bei teismų pirmininkai, kurie taip pat buvo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. GP ONKTD pažymoje dėl V.Karaliaus, J.Kozubovskio ir kitų teigiama, jog "bandymas susilieti su valdžia ir į teisėsaugos institucijas infiltruoti savus kontroliuojamus pareigūnus, savų teisėjų, kurie vykdė kontrabandą gabenančių asmenų nurodymus, buvimas baudžiamojoje teisėje laikomi labiausiai išsivysčiusio, mafijinio pobūdžio nusikalstamo susivienijimo požymiais".

Neatsitiktinis šiame galimame susivienijime KGB kadrinio karininko J.Kozubovskio vaidmuo - pirmieji kontrabandos maršrutai pradėti tiesti dar paskutiniais okupacijos metais, kai sovietų valstybės sieną su Lenkija saugojo KGB daliniams priklausantys pasieniečiai, be jų žinios Lazdijų milicininkas, paskui policininkas V.Karalius nebūtų galėjęs organizuoti tokio masto kontrabandos, šio pasienio miesto apylinkės teismo pirmininkas Arvydas Gudas, dabar - oficialus V.Karaliaus uošvis, tapo visų Lietuvos kontrabandininkų "stogu". Tai irgi dėsningumas.

Tačiau dabar, prasidėjus trečiajam nepriklausomybės dešimtmečiui, regime milžinišką kovos su kontrabanda regresą, nepaisant dabar išsakomų skambių pareiškimų apie kovą su kontrabanda. Tas smūgis V.Karaliaus grupuotei buvo pirmas ir paskutinis stambus teisėsaugos rezultatas šioje srityje, kai į teismą nukeliavo byla, kurioje teisiami ir kontrabandos organizatoriai, o ne tik vairuotojai ar krovikai.

Kontrabandininkai išteisinami, prokurorai persekiojami

Ironiška, kad šiai bylai atsidūrus teisme, atslūgus visuomenės dėmesiui dėl ilgus mėnesius trunkančių posėdžių, kontrabandininkų advokatai parodė, ką gali ir kokius gilius ryšius kultivuoja Lietuvos teismų sistemoje.

Ypač paminėtinas skandalingas Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjos 2009 12 30 sprendimas, kuriuo radikaliai sušvelnintos bausmės V.Karaliui, jo bendrams, o KGB karininkas J.Kozubovskis net visiškai išteisintas. Šis teismo sprendimas, įeisiantis į Lietuvos teisės sistemą kaip viena juodžiausių jos dėmių, taip pat paskelbė unikalią išvadą, kad nors ir yra visi nusikalstamo susivienijimo požymiai, tačiau vis dėlto tai nėra aukščiausio lygio nusikalstama organizacija, nes taip tik gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio dėl nelemtai sutapusių aplinkybių.

Suįžūlėję tiek patys įtariamieji, tiek jų tarpininkai net atvirai bendraudavo su teisėjais, kurie tuo pat metu nagrinėjo jų bylas. Bylos duomenys rodė, kad pastarieji asmenys turi ir užtikrintų ryšių politiniuose sluoksniuose, į jų nusikalstamą veiklą investuoja įvairūs įtakingi asmenys.

J.Kozubovskis ne tik pasiekė visiško išteisinimo, tačiau net ir ėmėsi persekioti šiai bylai principingai vadovavusį ir valstybinį kaltinimą palaikiusį GP ONKTD prokurorą Justą Laucių. Neįtikėtina, tačiau KGB karininko pusėn stojo net du generaliniai prokurorai - Algimantas Valantinas bei D.Valys, o ypač GP Civilinių bylų skyriaus vyriausioji prokurorė Stasė Petravičienė.

Mat J.Kozubovskis kreipėsi į teismą su ieškiniu dėl žalos atlyginimo, kad neva prokuroras, skirdamas kardomąją priemonę, žinojo apie įtariamajam J.Kozubovskiui kilsiančią turtinę žalą, susijusią su iš anksto nupirktos prabangios kelionės su šeima į užsienį atsisakymu. Prokuroras buvo įpareigojęs įtariamąjį registruotis policijos įstaigoje. Konstatavus, kad kardomoji priemonė per griežta, buvo priteista žala. Tada GP Civilinių bylų skyrius kreipėsi į teismus ir prašė iš prokuroro regreso tvarka priteisti 9242,74 litų nuostolių. GP atgręžtiniame reikalavime teigiama, kad kardomoji priemonė skirta sąmoningai siekiant padaryti žalos turtingiausiam Lietuvos advokatui ir tai atlikti tyčia. Tai įrodančių motyvų teismui GP jokių pateikti nesugebėjo.

Ieškinį prokurorui itin rėmė tuometis generalinis prokuroras A.Valantinas ir jo paskirta GP Civilinių bylų skyriaus vyriausioji prokurorė S.Petravičienė. GP Civilinių bylų skyrius savo skundus su neįtikėtinu užsispyrimu teikė visų instancijų teismams iki pat Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT). Kasacinis skundas LAT paduotas jau vadovaujant dabartiniam generaliniam prokurorui D.Valiui, jam žinant ir su jo pritarimu.

Tačiau LAT Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija š. m. vasario 21 dieną sudavė skaudų smūgį generaliniam prokurorui D.Valiui ir kontrabandininkų interesams. Aukščiausiasis Teismas galutine, neskundžiama ir iškart įsiteisėjančia nutartimi atmetė D.Valio vadovaujamos GP kasacinį skundą ir paliko galioti apeliacinės instancijos teismo sprendimą, konstatuodamas, kad pastarasis "padarė teisingą ir teismo tinkamai įvertintomis aplinkybėmis pagrįstą išvadą, jog prokuroras J.Laucius, skirdamas įtariamajam J.Kozubovskiui kardomąją priemonę, neveikė tyčia. Apeliacinės instancijos teismas atsižvelgė į baudžiamosios bylos, kurioje J.Kozubovskiui pareikšti kaltinimai, pobūdį, sudėtingumą, bylos apimtį, įtariamųjų skaičių, į tai, kad byla priskirtina prie itin didelės apimties ir sudėtingų bylų kategorijos, į įtariamajam J.Kozubovskiui pareikštų įtarimų pobūdį, į šio elgesį ikiteisminio tyrimo metu."

Su KGB kelialapiu?

GP Civilinių bylų skyrius, kuris vienintelis iš procesinių GP padalinių išvengė D.Valio ir D.Raulušaičio vykdomų pertvarkų, ir jo vyriausioji prokurorė S.Petravičienė verti atidesnio dėmesio. Beje, būtent šis padalinys neseniai žengė beprecedentį Europos Sąjungoje žingsnį, kai su generalinio prokuroro D.Valio ir jo pavaduotojo D.Raulušaičio žinia kreipėsi su reikalavimu nutraukti didžiausio Lietuvoje televizijos "TV3" transliaciją, stabdant jo licenciją, taip antikonstituciškai įvedant cenzūrą ir ribojant laisvą žodį šalyje.

Šis GP padalinys ne tik ėmėsi persekioti su V.Karaliaus kriminaline organizacija kovojančius prokurorus, tačiau tuo pat metu tapo kontrabandininkų gynėjų užuovėja. S.Petravičienė, kuri į šias pareigas buvo paskirta J.Kozubovskį puikiai nuo bendrų studijų Vilniaus universitete pažįstančio tuomečio generalinio prokuroro A.Valantino, pati gali būti pažeidžiama. GP Civilinių bylų skyriuje taip pat regima raudona KGB linija - iš tikrųjų KGB ir kontrabanda Lietuvoje neatskiriamos temos.

Mat vyriausiosios prokurorės S.Petravičienės sutuoktinis Vitoldas Petravičius, kaip ir J.Kozubovskis, tarnavo okupacinio režimo represinėse struktūrose - buvo KGB karininkas. Dabar šis sovietų saugumietis dirba, kaip ir J.Kozubovskis, advokatu. S.Petravičienės sūnus Andrius teistas už disponavimą narkotinėmis medžiagomis. Kovos su narkotikų mafija pareigūnų teigimu, kratos ieškant narkotikų, kuriais disponavo vyriausiosios prokurorės sūnus, darytos ir jos automobilyje. Teigiama, kad S.Petravičienė net buvo nuvykusi į Vilniaus policiją ir isteriškai reikalavo nutraukti jos sūnaus bylą, grasino, jog yra įtakinga prokurorė. Tuo metu, prokurorų teigimu, Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros prokurorai, vadovavę S.Petravičienės sūnaus bylai, patyrė spaudimą, nes tuo pačiu metu ji, būdama Prokuratūros atestacinės komisijos narė, vertino jų veiklą.

Ne mažiau spalvinga asmenybė yra ir S.Petravičienės globojamas GP Civilinių bylų skyriaus prokuroras Vytenis Kasparavičius. Charakteringa, kad, kaip ir kiti mūsų nagrinėjami personažai, jis taip pat Sovietų Sąjungos KGB kadrinis karininkas. Kaip LŽ patvirtino generalinio prokuroro patarėja Vilma Budėnienė, V.Kasparavičius tarnavo KGB nuo 1988 09 01 iki 1991 02 04. Nei nepriklausomybės atkūrimas, nei Sausio 13-osios tragedija nebuvo kliūtis šiam dabartiniam Lietuvos GP prokurorui tarnauti okupantui.

Kas lengviau - slėpti ar gaudyti?

Maža to, V.Kasparavičius yra prokuroro J.Lauciaus apklaustas kaip liudytojas V.Karaliaus baudžiamojoje byloje. Parodymus atsisakė duoti, nes pateikė advokatūros orderį, kad yra kontrabandos vadeivos advokatas. Prokuratūrą domino aplinkybės, kurias fiksavo VSD, kai V.Kasparavičius padėjo V.Karaliui pasislėpti, tuo metu pastarasis buvo paieškomas.

Kaip rodo VSD slapta fiksuoti telefoniniai pokalbiai tarp V.Karaliaus ir J.Kozubovskio, kuriais disponuoja LŽ, V.Kasparavičių kontrabandos vadeivai rekomendavo būtent kolega iš KGB J.Kozubovskis. 2002 11 28 14 val. 45 min. įvyko V.Karaliaus ir J.Kozubovskio pokalbis telefonu, jį veikdami pagal Vilniaus apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Vlado Nikitino sankciją slapta fiksavo VSD. Jo metu J.Kozubovskis duoda V.Kasparavičiaus mobilųjį telefoną ir jį charakterizuoja kaip "labai rimtą ir dalyvavusį mūsų Varėnos byloj". Priminsime, kad "Varėnos byla" gali reikšti 1998 metų spalio mėnesį sulaikytą kelių milijonų litų vertės kontrabandos krovinį, kuris vėliau buvo išvogtas iš Muitinės samdomos įmonės sandėlių.

Tą pačią 2002 11 28 fiksuota dar daugybė telefoninių pokalbių tarp J.Kozubovskio ir V.Karaliaus, kuriuose svarstoma, kaip išvengti sulaikymo. Pokalbių metu necenzūriniais žodžiais keikiami teisėsaugos pareigūnai, kurie artimiausiomis valandomis turi atvykti suimti kontrabandos vadeivos, ir aptarinėjamas planas, kaip V.Kasparavičius slapta išgabens V.Karalių. J.Kozubovskis instruktuoja V.Karalių: "Dabar taip. Tai Vytenis atvažiuos į tavo garažą. Tu nusileidi į garažą, atsisėdi į jo mašiną ir pyzdinat, ir viskas. Jis įvažiuos į garažą ir tave iš tenai išveš."

Po viso šito kadrinis KGB karininkas V.Kasparavičius, padėjęs pasislėpti nuo teisėsaugos pareigūnų kontrabandos karaliui, tapo GP Civilinių bylų skyriaus prokuroru. Gal iš pradžių prokurorui dera išmokti nusikaltėlius slapstyti, kad paskui galėtum juos gaudyti. Ir kas lengviau - slapstyti ar gaudyti? Kas, be V.Kasparavičiaus, galėtų atsakyti į šį klausimą? S.Petravičienė? D.Raulušaitis? Ar pats D.Valys?

Žiurkės ir katės

Kuo paverstas nepaprastai svarbus GP Civilinių bylų skyrius - kagėbistų ir kontrabandininkų "stogu"? Ir net dabar, kai mažinami etatai GP, sąžiningi prokurorai, dažnai prabilę apie negeroves, D.Valio įsakymais perkeliami į žemesnes pareigas apygardų ar net apylinkių prokuratūrose, o V.Kasparavičius ir S.Petravičienė toliau nepajudinamai dirba GP. Ir ne tik dirba. S.Petravičienė D.Valio įsakymu net buvo paskirta GP Karjeros komisijos atrankai į GP ONKTD vyriausiojo prokuroro pareigas nare ir praeitą savaitę vertino pretendentus tapti šio elitinio prokuratūros padalinio vadovu.

VSD ne kartą informavo valstybės vadovus apie tai, kad asmenys, kurie organizuoja kontrabandos gabenimą iš Rusijos, yra neišvengiamai susiję su šios valstybės slaptosiomis tarnybomis ir yra jų kontroliuojami, dažnai buvę KGB karininkai ar slaptieji bendradarbiai. Rusijos Federacijos valstybės sienų, vidaus jūrinių vandenų, teritorinių vandenų, išskirtinių ekonominių zonų, Rusijos kontinentinio šelfo apsaugą bei jų gamtos resursų apsaugą vykdo Pasienio tarnyba, kuri yra Federalinės saugumo tarnybos (FSB) padalinys. Pasienio tarnybai vadovauja FSB direktoriaus pirmasis pavaduotojas. FSB buvo įkurta nuo KGB atskyrus žvalgybos funkciją ir yra teisėta šios pagrindinės organizacijos įpėdinė.

Kontrabandos mafijos piktžolė labai sunkiai išraunama, nes jų agentai veikia ten, iš kur jiems kyla didžiausia grėsmė. Visų pirma teisėsaugos ir slaptosiose tarnybose.

Tad pabaigoje du klausimai ilgamečiam STT direktoriaus pavaduotojui Vidmantui Bruzgiui, kurio įgaliojimus, nepaisydama savo daugkartinių viešų deklaracijų apie rotaciją, neseniai pratęsė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Koks graužikas didesnis už pelę? Žiurkė. Daugelyje valstybių teisėsaugos bendruomenėse sutarta "žiurke" dar vadinti pareigūną, kuris už pinigus arba dėl kitų motyvų priešui (nusikaltėliams) išduoda slaptą informaciją. Ne veltui žiurkė aktyviausia būna tamsoje ir ilsisi dieną. Žiurkė gali įkąsti be jokio įspėjimo.

2002 11 19 22 val. 05 min. VSD Devintoji valdyba fiksavo telefoninį pokalbį tarp tuomečio Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko A.Gudo ir V.Karaliaus. Iš VSD telefoninių pokalbių klausymosi protokolo: "V.Karalius pasakoja A.Gudui, kad atsargiai derintų klausimus, nes ten STT dirba, ir kad neskubėtų duoti pinigų, tegul pirma padaro bei kad dar tris per naują tuos pačius vairuotojus uždarė. V.Karalius pataria ten atsargiai, skambinti iš automato, nes STT yra pasijungus, bet jiems duoda informaciją pažįstamas STT pavaduotojas." Antrasis klausimas V.Bruzgiui - kas yra tas STT pavaduotojas? V.Karalius ir A.Gudas yra nuteisti, teismo sprendimai įsiteisėję. Kodėl nenuteista ir paslaptingoji STT "žiurkė"? Patarimas STT direktoriui Žimantui Pacevičiui: žiurkės gaudomos spąstais. Arba galima įsigyti katę. Ir nors katės kailis yra švelnus, ji murkia ir miaukia, tačiau ji giliai kanda ir skaudžiai dreskia. Be to, gerai mato tamsoje.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"