Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Šilumos baudžiava: kaip nemokėti?

 
2010 04 08 0:00
LŽ archyvo nuotrauka
LŽ archyvo nuotrauka

Jie perka kurą iš savęs gerokai brangiau, nei šis kainuoja rinkoje, tačiau jiems galima. Jie nemoka už šaltą vandenį, nors mes jiems mokame, bet Vilius Navickas prisiima jų skolas. Jie teikia paslaugas neturėdami licencijos, tačiau teisėsauga persekioja ne juos, o jų oponentus. Jie - tai keturi 'Rubikono vyrai'.

Vienas iš keturių, Linas Samuolis, skuba į savivaldybės liftą. LNK "Paskutinė instancija" - iš paskos. "Kodėl ten, kur jūsų nėra, šiluma kainuoja mažiausiai 20 proc. pigiau?" - klausiame. "Nieko negaliu komentuot", - atsako jis. "Paaiškinkit, kaip jums pavyko taip išpūsti kainas?" - "Kainų komisija nustato kainas." - "Yra ekspertų išvada, kad jos - išpūstos." - "Kokie tie ekspertai? Kas tie jūsų ekspertai?" - "Daktaras Vygintas Sidzikauskas." - "Nepažįstu tokio." - "Taigi teismas buvo." - "Tai jis pralaimėjo tą teismą." - "Bet ne dėl ekspertizės išvadų, dėl kitų dalykų." - "Dėl kainos." - "Bet ekspertų išvados nėra paneigtos. Kaip paaiškintumėte žmonėms, kurie tų kainų neišsimoka?" - "Aš manau, kad jūs neteisingai klausimą formuluojat."

V.Navickas liepė neiti?

Spalis. Prasideda šildymo sezonas. Vyksta teismas. Vilniaus savivaldybė skundžia šilumos kainas. Dr. V.Sidzikauskas (buvęs Kainų ir energetikos kontrolės komisijos vicepirmininkas), vadovaudamasis įstatymais, suskaičiavo, kad šilumos kaina turi būti sumažinta 3 centais už kilovatvalandę. Dėl tų 3 centų vien šį šildymo sezoną, anot eksperto, permokėjome 70 mln. litų. Dar Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija turi ištaisyti savo skaičiavimuose aritmetikos klaidas, dėl kurių vilniečiai permokėjo šilumininkams 10 mln. litų.

"Teisme mūsų klausia, kas atstovaus savivaldybei?" - pasakoja Vilniaus tarybos narys Vincas Jonas Karčiauskas. "Jie neatsiuntė savo atstovo į teismą?" - teiraujamės ten buvusio V.Karčiausko. "Jie" - tai V.Navickas su komanda. "Ne", - atsako V.Karčiauskas. "O kodėl?" - "Jie nieko neaiškino. Pasakė: "Nesiųsim." Žmogus iš Teisės departamento taip pasakė." - "O ką nors daugiau paaiškino, pateikė argumentų?" - "Sakė, kad toks mero nurodymas." - "Pono Navicko?" - "Taip."

Kaip tyčia teismo išvakarėse Vilniuje pasikeitė valdžia. Tą, kuri ketino anuliuoti šilumos ūkio nuomos sutartį kaip kenkiančią miestiečių interesams, prie miesto vairo pakeitė (politinių užkulisių žinovų duomenimis) Andriaus Kubiliaus žmonos Rasos pusseserės vyras. Tas pats, kuris ant pilvo nešioja užrašą su palinkėjimu. "Kam skirtas tas užrašas?" - pasitikslina LNK Rasa, skusdama paskui merą. Bet šis visai nenori su ja kalbėti. "Ačiū", - atsako V.Navickas ir neria pro duris.

"Kodėl neatsiuntėt į teismą savivaldybės atstovo?" - klausiame mero. "Jūs - kūrybinė laida. Kaip norėsit, taip padarysit", - atsimušinėja V.Navickas ir siūlosi į tiesioginį eterį, kaip iki jo darė Artūras Zuokas, o kartu su juo - "rubikonininkai". Klausiame mero apie kainas. Čia V.Navickas visiškai pakartoja L.Samuolio atsakymus: kainas skaičiuoja komisija, ekspertas pralaimėjo teismą. Pralaimėjo ne ekspertas. Teismas atmetė skundą dėl to, kad ne tie ir ne tą Kainų komisijos sprendimą skundė.

Vilniaus savivaldybėje, kurios dauguma veikia pagal prieštaringos reputacijos darinio 2K principus, šiuo metu šilumos ūkiu rūpinasi socialdemokratas Romas Adomavičius. Užklupome jį kaip tik tuomet, kai savivaldybės dangoraižyje prasidėjo derybos dėl, kaip mums sakė, šilumos ūkio nuomos pratęsimo dar 15 metų. LNK "Paskutinė instancija" įsitaisė kambario kamputyje. "Kas jūs?" - klausia posėdžio pirmininkas. Prisistatome. Paaiškiname, kad filmuosime istorinį įvykį. Politikai nedrįsta prieštarauti. Tada prabyla L.Samuolis. Jis - prieš. Šeimininkas? Tenka spūdinti už durų.

Dar vienas vicemeras Vidmantas Martikonis spėja pasakyti, jog vyksta pavojingi dalykai. Šie žodžiai politikui išsprūsta, kai paklausiame jo, ar tiesa, kad "Rubikonas" (dabar jau persivadinęs kitaip - ICOR) perka iš savęs biokurą.

Kainų abrakadabra

Iš visų būdų, kuriais sostinės valdžios vyrai myli "Rubikono vyrus", išsiskiria du. Pirmasis - ekologinis ir žadantis energetinę nepriklausomybę. Mūsų duomenimis, ta nepriklausomybė rinkos kainą už kubinį metrą skiedrų viršija 300 litų (kas rinkoje - 450 litų už kubą, jie sau parduoda už 760 litų), o Kainų ir energetikos kontrolės komisijos žiniomis, - daugiau kaip 20 procentų.

Šioje komisijoje mums patvirtina: UAB "Bionovus" per akcininkų ir valdybos narių sutapimą gali būti vadinama antrine ICOR, o liaudiškai - "rubikonine" įmone. Ji aprūpina biokuru visus šilumos tinklus, kuriuos per savo žmones valdo tie patys "rubikonininkai". Komisija klausė kitos komisijos, ar čia nėra koncentracijos. Buvo atsakyta, jog viskas gerai. "Rubikonininkai" siekia, kad į šilumos tarifą būtų įskaičiuojama jų biokuro (beje, vežamo daugiausia iš Baltarusijos) kaina.

Kita kainodaros ypatybė susijusi su šaltu vandeniu, kurio kaina įskaičiuota į visus tarifus, tačiau... "rubikonininkai" už jį nemoka. Mes sumokame, o jie neatiduoda. Šalto vandens tiekėjo "Vilniaus vandenų" biudžete dėl to nemokėjimo - 13 mln. litų skylė. "Vilniaus vandenys" neturi iš ko tvarkyti nuotekų kaupyklų. Vilnius dvokia. Meras ir jo aplinka iš to buvo išaudę dvi mintis: "Vilniaus vandenis" privatizuoti ir... prisiimti "Vilniaus energijos" skolas "Vilniaus vandenims".

"Normalūs santykiai tarp trijų ūkio subjektų", - aiškina V.Navickas vis bėgdamas nuo mikrofono. Esą Vilnius "rubikonininkams" skolingas už mokyklų šildymą.

"Kai pasklido žinia, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba paėmė dokumentus iš Vilniaus savivaldybės ir "City service" ("rubikoninė" bendrovė, užsiimanti sostinės mokyklų šildymu), jie labai ramiai pasakė, jog "čia turbūt dėl to, kad mes neturime licencijos pardavinėti šilumą", - pasakoja Jūratė Žeimienė. - Paironizuosiu. Tada Seimo kieme galima pasistatyti kioskelį ir pilstyti degtinę." Mes neturime žinių, kad "rubikonininkai" būtų buvę nubausti už veiklą be licencijos. Mažiau pateptiems ekonominė policija tokiu atveju kelia baudžiamąsias bylas už neregistruotą ekonominę veiklą.

Prokurore, lygiuok, ramiai!

Ekonominė policija padėjo "rubikonininkams" ir tuomet, kai jie sumanė perpirkti Vilniaus tarybos narės J.Žeimienės turėtą verslą. Ši moteriškė ne tik mėgino pagadinti "Rubikono" reikalus rinkdama šilumos ūkio nuomos sutarties žalos įrodymus, bet dar buvo suskubusi privatizuoti keletą sostinės namų ūkių ir jau planavo kurti bendrą įmonę su užsieniečiais.

Kaip pasakoja J.Žeimienė, bendros įmonės atsiradimo išvakarėse "rubikonininkai" apskundė jos bendrovę ekonominei policijai dėl skolos. "Ekonominė policija paėmė visus pirminius dokumentus. Net darbo sutartis", - sako buvusi verslininkė. Tada atėjęs kitas iš keturių - Andrius Janukonis - ir pareiškęs, kad moteriškė nesvaičiotų apie verslo pardavimą užsieniečiams. Šios verslas atiteksiąs jiems.

Ekonominė policija tęsė "tyrimą", kol J.Žeimienės verslo planais ėmė abejoti ir bankai, iš pradžių ketinę ją kredituoti. "Kai pasirašėme sutartį dėl įmonių grupės pardavimo, jie iškart parašė raštą, kad pretenzijų nebeturi, ir byla buvo nutraukta", - kalba J.Žeimienė. "Kai sutikote parduoti "Rubikonui"?" - pasitiksliname. - "Taip." - "Ekonominė policija nutraukė?" - "Taip."

Tačiau tuo J.Žeimienės nemalonumai per valdiškus namus nesibaigė, nes "rubikonininkai", vos įsigiję jos verslą, tarybos narę apvagino: Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) parašė pareiškimą, esą ji iš savo įmonių pagrobė 2,3 mln. litų. LNK "Paskutinei instancijai" atsiųstame laiške "rubikonininkų" atstovas spaudai pranešė, kad byloje įtarimai pareikšti ir "buvusiam "Vilniaus brigados" nariui Ždanovui". Bylos tyrimą daugiau kaip metus organizuojanti Vilniaus apygardos prokurorė Rasa Miltinytė šios informacijos nepatvirtino.

Bylos dėl J.Žeimienei priklausiusio turto iššvaistymo iškėlimas sutapo su jos veiksmais siekiant, jog sutartis dėl Vilniaus šilumos tinklų nuomos būtų nutraukta. Tokį sprendimą pagrindžianti didžiulė studija buvo perduota Generalinei prokuratūrai, kad ši apgintų viešąjį interesą. Prokurorai rado genialų pretekstą, kaip atsisakyti ginti piliečius. Pasirodo, kraustant savivaldybę iš vieno pastato į kitą buvo prarasti tokiai bylai svarbūs dokumentai, todėl bylinėtis tiesiog nėra kaip.

Už tai FNTT daugiau kaip metus tiria J.Žeimienės nusikaltimą savo pačios verslui. Moters banko sąskaitos teismo sprendimais areštuotos. J.Žeimienė jų negali apskųsti, nes sprendimai priimami už akių, o apskundimo terminas - dvi savaitės. Prokurorė R.Miltenytė teismo įpareigojimą informuoti "areštuojamąją" įvykdo po pusmečio. Menkniekis, bet kaip malonu.

Išeitis - pjauti

R.Adomavičius visiems bėdžiams, kurie neišgali mokėti už brangstančią šilumą, siūlo renovuoti būstus. Jis tik nutyli, kad šilumos kainų apskaičiavimo metodikoje numatyta, jog sumažėjus šilumos pardavimui ji turės būti branginama. "Tegul žmonės renovuojasi, gal bus kita metodika", - sako šitas socialdemokratas.

Vilnietis teisininkas Paulius Markevičius aiškina, kad išeitis iš šilumos baudžiavos yra. Prieš 9 metus šis teisininkas nupjovė savo bute radiatorius ir "Rubikonui" nebemoka. Šildosi elektra. Dabar žiemą per mėnesį už elektrą pakloja... 200, 250 litų. Ir viskas.

"Esu atsijungęs nuo centrinio šildymo dėl to, kad nėra sutvarkyta apskaita. Bandžiau reikalauti, jog šilumos tinklai įvestų individualią apskaitą (yra tai daryti nurodantis Vyriausybės nutarimas), tačiau to neįvyko. Kadangi civiliniai santykiai negali vykti taip, kad tik viena šalis diktuoja savo sąlygas, nupjoviau radiatorius", - pasakoja Paulius.

Atsikratęs tų radiatorių, teisininkas pasikvietė komisiją. Ši jį barė, gąsdino, tačiau konstatavo: Pauliaus bute radiatorių nebėra. "Paskui gavau raštą iš L.Samuolio, kad būsiu atsakingas už visas pasekmes, bet rašto pabaigoje parašyta, jog man šiluma netiekiama, todėl jie sąskaitų už ją nebeskaičiuos", - aiškina Paulius. Ir neskaičiuoja jau 9 metus.

Paulius sako, kad iš pradžių "Rubikonas" dar mėgino apmokestinti žmones, kurie nusipjovė radiatorius, tačiau masiškai pralaimėjo teismus ir "dabar tos klaidos nebedaro".

Kitas vilnietis skulptorius Arūnas Kynas privertė perskaičiuoti jo buto šildymą pagal radiatorių plotą. Mokestis sumažėjo 52 procentais.

Gana to jungo.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"