Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Šiandien mes stipresni nei anksčiau

 
2011 09 10 0:00
JAV ambasadorė Lietuvoje A.E.Derse dėkojo mūsų kraštui už jo indėlį į tarptautinį saugumą.<br>Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
JAV ambasadorė Lietuvoje A.E.Derse dėkojo mūsų kraštui už jo indėlį į tarptautinį saugumą.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Rugsėjo 11-osios dešimtųjų metinių išvakarėse spausdiname Lietuvos radijo laidos 'Akiračiai' pokalbį su JAV nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore Lietuvoje Anne E. Derse. Kalbėjosi žurnalistas Tomas Dapkus.

- Kaip Rugsėjo 11-osios teroro aktai JAV pakeitė pasaulį? Praėjus dešimtmečiui, ko mes išmokome?

- Ačiū jums už šį svarbų klausimą. Tačiau prieš atsakydama norėčiau priminti, kad vienas svarbiausių dalykų, kurį darome rugsėjo 11 dieną, tai pagerbiame ir prisimename tuos, kurių gyvybės buvo prarastos: tai 90-ies tautų atstovus, kurie buvo tarp 3000 žmonių, žuvusių bokštuose dvyniuose, taip pat terorizmo aukas visame pasaulyje, tokiose vietose kaip Londonas, Madridas, Mumbajus, Balis. Tad prisimename ir pagerbiame jas, užjaučiame jų šeimas ir artimuosius. Mes taip pat pagerbiame pirmuosius į šią tragediją sureagavusius žmones, kurie pirmieji atėjo į pagalbą terorizmo aukoms, rizikuodami savo pačių gyvybėmis.

Jūs taip pat klausėte, kaip pasikeitė pasaulis po išpuolių. Šie išpuoliai, kaip ir kiti pasaulyje vykę išpuoliai, parodė, kad mes patiriame transnacionalinę pasaulinio terorizmo grėsmę. Išpuolius vykdo ne vyriausybės, ne šalių karinės pajėgos, o organizacijos, kurios veikia savarankiškai. Globaliame pasaulyje, kuriame esame glaudžiai susieti transporto ir informacijos tinklų, atsiranda ypatingas iššūkis šalims atsakyti į šią grėsmę. Taigi terorizmo išpuoliai Niujorke ir kitose pasaulio vietose parodė, kad mes susiduriame su nauja grėsme.

Tačiau gera naujiena yra ta, kad pasaulis grumiasi su šia grėsme. Tai labai rimta ir nelengva, bet mes, kaip tarptautinė bendruomenė, susibūrėme kartu, siekdami sukurti priemones, pagelbėsiančias mums šias grėsmes įveikti. Teroristams nepasisekė pasiekti savo tikslo - sugriauti mūsų vertybes, mūsų visuomenes, jiems nepasisekė mūsų įbauginti, pakeisti mūsų gyvensenos.

O dabar, vykstant tokiems pokyčiams kaip Arabų pavasaris, matome, kad pasaulyje vyrauja supratimas, kad taikus politinis protestas siekiant įtvirtinti demokratines vertybes yra tikslas, yra vienas pagrindinių visuomenės tikslų. Ir žmonės, paprasti žmonės, visų šalių piliečiai, priešinasi smurtinio ekstremizmo ideologijai, priešinasi jų požiūriams.

- Kovos su terorizmu ekspertų nuomone, pasauliniai teroristų tinklai, ta pati "Al Qaeda", yra ne mažiau pavojingi šiandien, nei buvo rugsėjo 11 dieną 2001-aisiais. Galbūt nepakankami įvertiname grėsmę?

- Mes niekuomet neturėtume nuvertinti pasaulinio terorizmo grėsmės. Kaip jau minėjau, šiame globaliame pasaulyje, kuriame esame susieti transporto tinklų, informacijos tinklų, žmonėms atsiranda galimybė sukelti tokias grėsmes. Tad mes iš tiesų rimtai į tai žiūrime. Tačiau žinome, kad mes, kaip pasaulinė bendruomenė, susibūrėme, sukūrėme sistemas, kad atsakytume į šias grėsmes, ir pamažu laimime šią kovą.

- Per pastarąjį dešimtmetį Europa taip pat tapo teroro aktų auka: 2004-aisiais traukinių sprogdinimai Madride, 2005-aisiais metro sprogdinimai Londone ir t. t. Organizuojant šiuos išpuolius dalyvavo ir vietos teroristai - Vakaruose užaugę imigrantų vaikai. Teroristai su amerikietiškais ar europiniais pasais: ar žinome, kaip veiksmingai kovoti su šia problema?

- Visų pirma, kaip jau minėjau anksčiau, netikiu, kad dauguma pasaulio piliečių mano, jog smurtas, ekstremizmas yra tinkamas būdas spręsti problemas. Dauguma žmonių pasaulyje siekia savo vaikams išsilavinimo, nori turėti gerus darbus, turėti vyriausybes, kurios yra atsakingos ir skaidrios, ir turėti demokratijos teikiamas laisves.

Tačiau kai atsiranda žmonių, kurie meta iššūkį tokiam gyvenimo būdui, turime būti pasirengę su tokiais žmonėmis susidurti, tuo pačiu metu nerizikuodami prarasti savo demokratinės laisvės. Po Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV ėmėsi rimtų priemonių saugumui šalies viduje stiprinti. Įsteigėme Tėvynės saugumo departamentą. Bet ne vien tai.

Mes supratome, kad norėdami kovoti su smurtinio ekstremizmo grėsme privalome turėti daug geresnę komunikaciją tarp visų vyriausybinių JAV institucijų, kurios kovoja su terorizmu. Suprantame, kad saugumas prasideda mūsų namuose, todėl mums reikia darbuotis vietos lygmeniu, bendruomenės lygmeniu, savivaldybių lygmeniu, valstijų lygmeniu, taip pat ir federaliniu bei tarptautiniu lygmeniu.

Tad visose JAV įsteigėme 72 centrus, kuriuose žmonės, įvairių lygių vyriausybinės institucijos dalijasi informacija apie galimas grėsmes. Suteikėme mokymus teisėsaugos pareigūnams, taip pat ir piliečiams apie būdus, kaip pažinti veiklas, kurios gali kelti grėsmę. Visuomet turime išlikti budrūs. Pamatėme, kad tai yra veiksminga.

Tačiau norėčiau pabrėžti, kad tokioje demokratinėje visuomenėje kaip JAV įgyvendindami naujas priemones, skirtas mūsų saugumui didinti šalies viduje ir tarptautiniu lygmeniu, turime tai daryti aiškiai suvokdami, kad privalome išlaikyti turimas demokratines laisves. Bet, kalbant apie mūsų gebėjimą atsakyti į šias grėsmes, šiandien esame stipresni nei bet kada anksčiau.

- Po Rugsėjo 11-osios Jungtinės Valstijos pradėjo operaciją "Tvari laisvė" (OEF-A), kuria siekiama sunaikinti teroristų infrastruktūrą Afganistane ir sugauti "Al Qaedos" vadus. Praėjus dešimčiai metų, ar galėtumėte įvertinti šios operacijos sėkmę bei situaciją Afganistane?

- Mes laimime Afganistane, nors tai lieka sudėtingas ir kompleksiškas konfliktas. Prisiminkime, jog tikslas Afganistane yra sužlugdyti, išardyti ir nugalėti "Al Qaedą" (Talibaną) bei užtikrinti, kad Afganistanas daugiau niekuomet nebūtų saugus prieglobstis teroristams. "Al Qaedos" lyderių tinklas yra beveik visiškai sunaikintas.

Glaudžiai bendradarbiaujame su savo sąjungininkais, tokiais kaip Lietuva, siekdami išugdyti nacionalines afganistaniečių saugumo pajėgas prisiimti atsakomybę už savo pačių saugumą. Panašiai darbuojamės siekdami ugdyti afganistaniečių vyriausybės gebėjimus valdyti, šalies ekonominius gebėjimus kurti darbo vietas ir suteikti geresnes gyvenimo sąlygas Afganistano žmonėms, kad Afganistanas daugiau niekuomet netaptų saugiu prieglobsčiu teroristams.

Mes einame teisinga linkme, mums sekasi, tačiau dar yra nemažai darbo, kurį reikia atlikti. Mes liksime Afganistano partneriai net ir perdavę atsakomybę už saugumą nacionalinėms Afganistano pajėgoms. Išliksime partneriai su afganistaniečiais ir ateityje, padėsime jiems kurti savo valstybę.

- Nuo pat pradžių Lietuva įvairiais būdais prisidėjo kovojant su terorizmu. Pakomentuokite bendradarbiavimą su Lietuva.

- Tomai, žinau, kad ir pats labai neseniai lankeisi Afganistane. Aš labai didžiuojuosi, kad pirmas dalykas, kurį nuveikiau po to, kai įteikiau savo skyrimo raštus prezidentei Daliai Grybauskaitei, - tą pačią dieną kartu su Lietuvos Vyriausybės pareigūnais sėdome į lėktuvą ir aplankėme Goro provinciją, Kabulą ir Kandaharą, kad pamatytume savo akimis tą didžiulį darbą, kurį Lietuva, kaip partnerė, ten vykdo. Taip pat man buvo labai malonu dar kartą sugrįžti į Afganistaną po metų ar kiek vėliau su prezidente D.Grybauskaite. Taigi turėjau galimybę pati asmeniškai pamatyti ten vykdomus darbus ir, be abejonės, galiu pasakyti, kad lietuvių indėlis užtikrinant tarptautinį saugumą Afganistane yra didžiulis.

Jūsų indėlis Afganistane yra investicija, kuri atsipirks ateityje. Jūsų karinės pajėgos ir jūsų civiliai darbuodamiesi ten mokosi spręsti tokio pobūdžio situacijas. Ir tai Lietuvą padaro dar stipresnę NATO partnerę, išskirtinai stiprią NATO partnerę. Aš nuolat palaikau ryšį su Afganistane esančiais mūsų generolais, ir jie dėkoja mums, dėkoja Lietuvos Vyriausybei už tą didžiulį indėlį. Mes taip pat nepamirštame to darbo, kurį Lietuva atliko Balkanuose, Irake, ir aš norėčiau padėkoti Lietuvos žmonėms už šį didžiulį indėlį.

- Kokią įtaką pasauliniam terorizmui gali turėti Arabų pavasaris? Ar jis gali sustiprinti, ar, priešingai, sustiprinti jį?

- Manau, tai iš tiesų yra esminis klausimas. Taip pat manau, kad dar nėra aišku, kokia bus šių demokratinių revoliucijų baigtis. Tačiau, mano manymu, minint Rugsėjo 11-osios dešimtąsias metines, tai yra labai pozityvu, kad Tunise ir Egipte žmonės buriasi į taikias - dauguma atvejų taikias - politines protesto akcijas siekdami pakeisti autoritarinius režimus. Jie susirenka turėdami demokratinės ateities viziją. Žinau, kad JAV, Lietuva, kitos Europos valstybės, kiti partneriai Arabų lygoje ir Afrikos Sąjungoje yra pasirengę padėti bei užtikrinti, kad šių revoliucijų baigtis būtų sėkminga ir demokratiška.

- 2011-ųjų rugsėjo 11-ąją Europa ir Jungtinės Amerikos Valstijos yra silpnesnės nei prieš dešimtmetį. Turime didelių ekonominių problemų, karinės struktūros taip pat susiduria su rimtais iššūkiais, kai kiti regionai ar struktūros plečia ekonominę, politinę ir karinę įtaką, pavyzdžiui, Kinija. Ar pakankamai rimtai tai vertinama?

- Turėčiau pasakyti, kad Rugsėjo 11-osios dešimtųjų metinių išvakarėse Jungtinės Valstijos iš tiesų yra stipresnės ir saugesnės nei kada nors anksčiau ar prieš dešimtmetį. Tie išpuoliai buvo tragiški ir mes niekuomet nepamiršime prarastų gyvybių.

Bet kartu Amerikos žmonių reakcija parodė mūsų visuomenės sugebėjimą atsitiesti ir išlaikyti nepakitusį mūsų gyvenimo būdą. Po šių išpuolių buvo juntama nuostabi vienybė tarp Amerikos žmonių ir su viso pasaulio bendruomene. Mes suprantame naujų transnacionalinių grėsmių keliamą pavojų, mes sureagavome ir, kaip minėjau anksčiau, sustiprinome visas mūsų sistemas, kad sugebėtume į šias grėsmes atsakyti.

Be to, ir pasauliniu lygmeniu, aš manau, teroristams nepasisekė įgyvendinti savo esminių tikslų. Atskiri asmenys, bendruomenės, tautos parodė, kad jos yra atsparios, jos nėra įbaugintos ir kad galime dirbti kartu įveikdami šią grėsmę. Mes dirbame drauge pasauliniu mastu, kad padėtume žmonėms užtikrinti galimybes suteikti savo vaikams išsilavinimą, turėti ekonomines galimybes ir demokratinę, skaidrią vyriausybę. Yra gerai, kai visos pasaulio šalys gali judėti šių tikslų link. Ir dauguma žmonių nori judėti šia linkme.

Taip pat norėčiau pabrėžti, kad prezidento Baracko Obamos užsienio politikos prioritetas yra stiprinti mūsų tarptautinę partnerystę: mūsų tradicinius aljansus, pvz., NATO, taip pat ir partnerystę su naujomis besivystančiomis, kylančiomis šalimis. Visi turime dirbti drauge globaliame pasaulyje, kad spręstume tarptautiniu lygmeniu kylančius iššūkius, transnacionaliniu lygmeniu kylančias grėsmes ir galėtume pasinaudoti tarptautinėmis galimybėmis. JAV tiki, kad globali visuomenė bursis draugėn, kad ji gali burtis, remdama demokratines vertybes ir laisves ir atsakydama į bet kokią joms kylančią grėsmę.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"