Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Seno buto Žaliakalnyje drama

 
2006 06 20 0:00
Valentina Dorošenko pasijuto svetima bute, kuriame gyvena daugiau kaip 50 metų.<br>Daivos Norkienės nuotrauka
Valentina Dorošenko pasijuto svetima bute, kuriame gyvena daugiau kaip 50 metų.
Daivos Norkienės nuotrauka

Pirmas įspūdis išgirdus šią istoriją: vyksta varžybos, kurių pagrindinis prizas - turtas, o viena iš dalyvių - vieniša nenuovoki senutė. 'Lietuvos žinių' žurnalistė susitiko su ja ir paaiškėjo: tai energinga, šviesaus proto moteris. Kodėl Kauno miesto apylinkės teismo posėdyje jai nuspręsta skirti psichologinę-psichiatrinę ekspertizę?

Jei nežinotum, kad Valentina Dorošenko gimė 1925-aisiais, manytum, jog kalbiesi su gerokai jaunesnės kartos atstove. Į pensiją moteris išėjo mažiau nei prieš 10 metų - iki tol ji triūsė Kauno universitetinėse klinikose darbininke, o dar anksčiau įvairiose Kauno įstaigose užėmė atsakingesnes pareigas.

Pusė šimtmečio

Žaliakalnis, prestižinis Kauno rajonas, kuriame kiekvienas kvadratinis metras kainuoja tūkstančius. Žemaičių gatvė. Čia pašnekovė išgyveno daugiau negu 50 metų.

"Apsigyvenome 5 kambarių bute, kuriame mūsų šeimai priklausė du kambariai ir dalis bendro naudojimo patalpų - iš viso 38 kvadratiniai metrai, - pasakojo Dorošenko. - Kitoje buto dalyje gyveno bevaikis pulkininkas su žmona".

Valentiną dažnai aplankydavo jos dukros bendraamžė Tamara... 1983 metais mirė mūsų pašnekovės gyvenimo draugas, su kuriuo ji pragyveno 24 metus. Dar po poros metų sunki liga išplėšė vienturtę dukterį Iriną. Dorošenko liko viena kaip pirštas. Tiesa, tame pat bute, likusiuose trijuose kambariuose, gyveno bevaikė karininkų šeima. Juos globoti apsiėmė Tamara - suaugusi, ištekėjusi ir dirbanti gydytoja. Po globotinių mirties Tamaros šeima tapo Dorošenkos buto bendrasavininkiais.

1997 metais buvo sudaryta sutartis, pagal kurią Dorošenko perleido savo buto dalį Tamaros vyrui su sąlyga, kad ją SAVO LĖŠOMIS IŠLAIKYS IKI GYVOS GALVOS.

Jaučiasi nusivylusi

Tačiau po kelerių metų senutė pasijuto per menkai gerbiama ir remiama. Teismui pateiktame ieškinyje Dorošenko tvirtino, kad atsakovas tik "retkarčiais nupirkdavo maisto, už kurį tekdavo pačiai susimokėti pagal kasos čekį". Be to, esą močiutei nenupirkdavo vaistų ir drabužių, nepadėjo tvarkytis, o "po sutarties sudarymo 4-5 kartus išsiurbė kambarį, 3-4 kartus išvalė langus".

"Aš dėl sveikatos būklės negaliu išvalyti langų, taip pat jų paruošti žiemai, užsandarinti, tai langai jau keleri metai nevalyti, vasaros metu net negalėjau langų atidaryti, kadangi jie yra nuo žiemos užsandarinti. Aš pati sau skalbiu, nors dėl sveikatos man tai yra labai sunku, pati tvarkausi namuose, kiek išgaliu... Atsakovas per visą sutarties galiojimo laiką apie 5 kartus nuvežė mane prie dukros kapo ir padėjo jį sutvarkyti, o man dėl amžiaus ir sveikatos vis sunkiau pačiai ten važinėti ir kilnoti krepšius", - skunde teismui rašė Dorošenko. Moters kambarys seniai neremontuotas, ji tam irgi neturi nei jėgų, nei pinigų.

Senutė tvirtino, kad teismui pateikė įrodymus, jog per visą sutarties sudarymo laikotarpį iki 2005 metų rugpjūčio pati sumokėdavo sąskaitas už jai priklausančios buto dalies šildymą, nors pati naudojosi tik vienu iš jai priklausiusių kambarių (kitame esą gyveno atsakovo artimieji, paskui - jų šuo). Teismui buvo pateiktos sąskaitos iš Santakos butų ūkio ir "Lietuvos telekomo", iš kurių matyti, kas mokėjo už komunalines paslaugas ir telefoną.

Šildymas Dorošenko kiekvieną mėnesį atsieidavo 200-220 litų, vandens, dujų, antenos mokestis sudarė dar apie 60 litų.

"Kiek man, nejaunai, reikia? - guodėsi senutė. - Svarbu, kad duonai užtektų. Tikėjausi, kad žmonės tai įvertins, atsidėkos draugiškumu ir dėmesiu". Per visą sutarties laikotarpį senutė už savo buto dalį sumokėjo per 5 tūkstančius litų (tokiai sumai teismui pateikė sąskaitų), o dar beveik tiek sumokėdavusi atsakovui pagal jo pateiktus raštelius. Mokesčiai surydavo pusę Dorošenko pensijos.

Juoda katė

"Gyvenau ramiai, nesikišdama į jų reikalus ir netrukdydama, - pasakojo moteris. - Tačiau prieš kelerius metus man buvo pasiūlyta panaikinti atsakovui perleistos buto dalies suvaržymus ir leisti laisvai tvarkytis su šiuo turtu".

Ji nieko neatsakiusi į tokį prašymą, todėl esą užsitraukusi nemalonę. Jos verdamas maistas staiga "tapo smirdinčiu", elektros ir dujų ji staiga ėmė vartoti "per daug", o susitikusios koridoriuje šeimininkės net nesisveikindavo.

Galiausiai Dorošenko kaimynų paprašė nutraukti sutartį dėl turto perleidimo.

Moteris tvirtina nenorėjusi galbūt paskutinius savo gyvenimo metus praleisti greta žmonių, kuriais jau nebepasitikėjo. Ji norėjusi savo namuose jaustis šeimininkė. Pernai lapkritį Dorošenko kreipėsi į Kauno miesto apylinkės teismą.

Lyg draugiška šeima

Tamaros vyras "Lietuvos žinioms" papasakojo kitokią istoriją. Jis tvirtino, kad jų šeima pažinojo Dorošenko seniai, šeimos artimai draugavo. Vyriškis tvirtino, kad jis senute rūpinosi, visiškai išlaikė, tarsi viena šeima valgydavo prie bendro stalo. Atsakovo šeima teismui taip pat pateikė įrodymų, kad rūpinosi kaimyne. Be to, atsakovo žodžius gali patvirtinti ir kiti kaimynai.

Vyriškis stebėjosi, kodėl Valentina nusiteikusi prieš juos. Jis griežtai paneigė, kad jų šeima prieš kelerius metus Valentinos prašė panaikinti buto suvaržymus ir leisti tuo turtu disponuoti savaip.

Pašnekovo tvirtinimu, Valentina pradėjo keistai elgtis po to, kai keletą kartų pasisvečiavo Vilniuje pas kitų šeimos draugų sūnų. Kartais Valentina su atsakovo šeima ilgokai, tarsi be rimtos priežasties nebendraudavusi, o vėliau pareikalavo nutraukti sutartį. Todėl atsakovas mano, kad taip elgtis ją pamokė buto geidžiantys asmenys.

Tai kodėl atsakovas nelaukė, kol išnagrinėjęs šalių pateiktus įrodymus tiesą nustatys teismas? Kodėl panorėjo Valentiną nusiųsti pas psichiatrus?

Temidė neprigirdi?

Prieš kelias savaites atsakovas teismo paprašė skirti Dorošenko "kompleksinę psichologinę-psichiatrinę ekspertizę, siekiant objektyviai nustatyti tiesą byloje ir siekiant objektyviai įvertinti ieškovės prašymų suvokimą ir analizę, atsižvelgiant į jos amžių, siekiant įvertinti, ar nėra kitų asmenų suinteresuotumo ir poveikio darymo dėl pareikštų reikalavimų".

Gegužės 22 dieną teisėja Mekšraitienė šį prašymą patenkino ir močiutei skyrė psichologinę-psichiatrinę ekspertizę. Nutartyje nematyti, kad teismas būtų turėjęs nors menkiausią Dorošenko psichinio nesveikumo įrodymą. Maža to, Mekšraitienės nutartyje rašma, kad šios ekspertizės prašė ieškovė ir jos atstovė, o didžioji dalis nutarties turinio - pažodžiui pacituotas atsakovo pareiškimas. Močiutės gynėjų argumentams nutartyje - vos kelios eilutės.

Širdis gali neišlaikyti

"Kodėl teismas pažeidė mano teises ir laisves, atėmė teisę į gynybą? Ar visi 80-mečiai teismui atrodo psichiškai nesveiki ir negalintys mąstyti, jei vien dėl mano garbingo amžiaus buvo sustabdyta byla, o aš pasiųsta pas psichiatrus?" - baisėjosi Dorošenko.

Moteris įsitikinusi, kad ją diskriminuoja ir žemina tik dėl jos senyvo amžiaus, nes jokių priežasčių nenagrinėti ieškinio - nėra.

"Esu visai savarankiška, tvarkausi, skalbiu. Pateikiau įrodymų, kad pati sumoku už paslaugas, tačiau mane įtaria esant kvailą. Kodėl teisėjai atrodo, kad jei senas, tai būtinai - durnas? Kodėl teismas nepaprašė, kad atsakovai pateiktų mano "durnumo" įrodymų?" - verkė močiutė.

Jos teigimu, nesveika širdis tokio pažeminimo ir sielvarto gali neišlaikyti. Dorošenko įsitikinusi, kad dėl nuolatinio streso ji gali mirti, o turtas - kažkam nepelnytai atitekti. Todėl moteris pagalbos kreipėsi į redakciją, Europos Parlamento (EP) narį Aloyzą Sakalą, ketino apie diskriminaciją dėl amžiaus pranešti lygių galimybių kontrolierei.

Pirmas atvejis

Kauno miesto apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Edmundas Inokaitis LŽ sakė, kad teismas gavo laišką iš EP nario Aloyzo Sakalo. "Mes paprašysime, kad teisėja pati surašytų, paaiškintų savo motyvus, kuo rėmėsi priimdama nutartį. Gavę jos paaiškinimą, galėsime atsakyti redakcijai ir Europos Parlamento nariui", - sakė Inokaitis.

Paklaustas, ar dažnai teismas parengiamojo posėdžio metu, nepradėjęs bylos nagrinėti iš esmės, ieškovus siunčia pas psichiatrus, Inokaitis sakė, kad tokių atvejų nėra buvę.

Teisėja nieko nepažeidė

Galiojantys įstatymai teisėjams nedraudžia skirti psichiatrines ekspertizes. Formaliai teisėja nieko nepažeidė.

"Lietuvos žinioms" Mekšraitienė pripažino, kad byla - sudėtinga, ji tokį ieškinį gavo pirmą kartą per 11 darbo metų. Kodėl teisėja būtent per parengiamąjį posėdį pasiuntė senutę pas psichiatrus nesurinkusi ir neįvertinusi jos pateiktų įrodymų? "Įrodymai ir renkami parengiamuosiuose posėdžiuose, teismui kilo įtarimų, kad kiti žmonės ieškovei gali daryti įtaką. Ji ir pati pripažino, kad bendrauja su kitais žmonėmis, kurie jai patarė kreiptis į teismą. Jokių giminių neturi. O atsakovai berods dešimt metų ja rūpinosi", - sakė Mekšraitienė.

Priminus, kad sutartis sudaryta 1997-aisiais, o ieškovė turi dokumentus, kad už savo dalį buto moka pati, teisėja paaiškino: "Atsakovai sumokėdavo už butą internetu".

Ar teisėja supranta, kad be rimtos priežasties pas psichiatrus siunčiama moteris gali mirti nuo infarkto ar kitos streso sukeltos ligos? Priminėme, kad mums kalbantis, Dorošenko kėlė visiškai protingo, apsiskaičiusio žmogaus įspūdį, tačiau jaudinantis labai pakilo spaudimas.

Teisėja atsakė, kad teisme - visi protingi, o pakilusio kraujospūdžio išoriškai nesimato. Mekšraitienė neabejojo savo nešališkumu ir objektyvumu. Esą todėl nieko nesprendžia paskubomis, mėgina išsiaiškinti ieškovės psichologinę būklę...

Atsakovų advokatė teigė, kad jos klientai ponia Dorošenko rūpinosi beveik dešimt metų, ją visiškai išlaikė. "Jie teismui pateikė įrodymų, kad rūpinosi ieškove. O kuri šalis teisi, gali spręsti tik teismas", - tvirtino advokatė. Jos teigimu, "atsirado suinteresuotų žmonių, kurie labai nori buto Kaune ir galbūt ieškovę sukurstė panaikinti buto perleidimo sutartį". Pasak Jurevičienės, teismas nutarė skirti ekspertizę, kad būtų aišku, ar Dorošenko iš tiesų suvokia, ko nori. Esą kad moteris neliktų gavėje. Tiesa, Jurevičienė patvirtino, jog Dorošenko ir jai atrodo visiškai protinga. Tačiau jokios diskriminacijos dėl amžiaus advokatė neįžvelgė.

Atsakovas "Lietuvos žinioms" prisipažino, kad Dorošenko jam taip pat neatrodo kvaila. Išsitirti psichiką močiutė siunčiama jos pačios labui. Tik keistas sutapimas: neseniai poliklinikoje buvo dingusi Dorošenko ligonio kortelė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"