Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Sėkmę lems ambicingas tikslų siekimas

 
V.Blinkevičiūtė sako jau susitinkanti su ministrais, su kuriais teks glaudžiau dirbti pirmininkavimo metu.
V.Blinkevičiūtė sako jau susitinkanti su ministrais, su kuriais teks glaudžiau dirbti pirmininkavimo metu. Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Mūsų šalyje išrinkti europarlamentarai pažymi, kad pirmininkavimas Europos Sąjungos (ES) Tarybai - didžiulis iššūkis mūsų valstybei. Turėsime progą parodyti, kiek subrendome per devynerius narystės Bendrijoje metus, sustiprinti teigiamą savo šalies įvaizdį.

Europos Parlamento (EP) nariai pirmininkavimo laikotarpiu žada teikti reikiamą pagalbą Lietuvos atstovams, stengtis aktyviai dalyvauti įvairiuose renginiuose. Ne vienas jų mūsų šalį žada reprezentuoti EP organizuodami parodas ar kitus kultūrinius renginius.

Kelia ir susirūpinimą

Europarlamentaro Leonido Donskio teigimu, Lietuva rimtai rengiasi pirmininkavimui. Tam skiriama daug dėmesio, mestos rimtos pajėgos, suaktyvėjo mūsų šalies veikla Briuselyje ir Strasbūre. "Jeigu kalbėsime apie politikų ir ministerijų dėmesį visam reikalui, be jokios abejonės, Lietuva nėra atsipalaidavusi, pasitinka pirmininkavimą geros formos ir rimtai nusiteikusi", - sakė jis.

L.Donskį džiugina, kad mūsų šalis ambicingai žiūri į būsimą pareigą, išskyrė prioritetus, rimtai "nusitaikė" į energetinį saugumą ir Rytų partnerystę. Jam kelia susirūpinimą nuo mūsų nepriklausantis dalykas - ilgalaikio ES biudžeto klausimas. Jeigu Airijai pirmininkaujant jis nebus išspręstas, ši našta guls ant Lietuvos pečių. Taip pat L.Donskiui neramu dėl Seime svarstomos parlamentaro Petro Gražulio prieš homoseksualus nukreiptos įstatymo pataisos. Esą ją priėmus, šalis atsidurtų nepavydėtinoje padėtyje. "Ukraina patiria problemų, nes turi homofobiškų įstatymų projektų, ir ES priekaištauja, kad su ja sunku kalbėti kaip su partnere. Tuo pat metu tikra ES narė, ir dar pirmininkaujanti, padarytų lygiai tą patį. Tai - akibrokštas. Man nesuprantama, ar šitie žmonės dirba prieš Lietuvą, ar Dievas jiems atėmė protą", - piktinosi jis.

R.Morkūnaitė: "Kitą tokią galimybę turėsime tik po 15 metų." /Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
R.Morkūnaitė: "Kitą tokią galimybę turėsime tik po 15 metų." /Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Dideli perfekcionistai

Europarlamentarė Justina Vitkauskaitė-Bernard įsitikinusi, kad pirmininkavimo sėkmę lems visų bendras darbas. "Kad ir kaip būtų, lietuviai yra nepaprastai darbštūs ir, drįsčiau sakyti, didesni perfekcionistai savo darbuose nei kiti ES", - pažymėjo ji. J.Vitkauskaitė-Bernard teigiamai vertina tai, kad pirmininkavimo metu bus skiriama dėmesio jaunimo užimtumui, Vilniuje bus sprendžiami svarbūs ES-Rytų partnerystės šalių ateities bendradarbiavimo ir integracijos klausimai. "Vienas didžiausių iššūkių Lietuvai tektų, jei nebūtų patvirtinta nauja daugiametė ES finansinė programa arba Airijos pirmininkavimo metu birželį būtų susitarta tik dėl pirmos dokumentų dalies. Tuomet Lietuvai tektų papildomai tvirtinti apie 40- 60 teisinių dokumentų ir dar 2014 metų ES biudžetą", - pabrėžė europarlamentarė.

Kas laukia ES

EP narys Juozas Imbrasas tikisi, kad mūsų šaliai pavyks baigti svarbiausius darbus, kurių nebaigė prieš tai pirmininkavusios valstybės. Valstybės sėkmę pirmininkavimo metu, anot J.Imbraso, lems geras pasirengimas, susikaupimas ir darbas. "Lengvų pergalių čia nebūna, nes varžovai ir kolegos labai rimti. Todėl norėčiau visiems mums palinkėti didžiulės sėkmės ir susitelkimo artėjančio Lietuvos pirmininkavimo metu", - kalbėjo jis.

Europarlamentaras Rolandas Paksas pažymi, kad Lietuvos pasirengimą pirmininkauti ES Tarybai teigiamai įvertino eurokomisarai. Jis džiaugiasi, kad antrąjį šių metų pusmetį Lietuva bus matoma. Į mūsų šalį suvažiuos daug svečių ir savo akimis galės išvysti šalies grožį, nuostabią gamtą, aplankyti Vilniaus šventoves, gėrėtis unikalia architektūra. Tačiau jam susirūpinimą kelia tai, kad galime neracionaliai išleisti daugybę lėšų vien norėdami "pasirodyti", kurti dirbtinį įvaizdį, o svetingumą ir paprastumą pakeisti bandymais įsiteikti užsieniečiams. "Būtų gerai kilus pirmininkavimo euforijai neapleisti savo valstybės reikalų, nenukelti ateičiai svarbių sprendimų priėmimo", - sakė R.Paksas.

Kalbėdamas apie Lietuvos laukiančius iššūkius jis pabrėžė, kad pirmininkavimas nesuteikia šaliai kokių nors išskirtinių privilegijų formuoti ES politiką. R.Paksas pažymi, kad pasigirsta įvairių deklaracijų dėl Lietuvos užsienio politikos krypčių bei prioritetų, valstybės vardu prisiimami įsipareigojimai remti kitų valstybių integracijos į ES siekius, atstovauti jų interesams ES ir NATO struktūrose. Esą to neturėtų būti.

Teiks reikiamą pagalbą

EP narė Vilija Blinkevičiūtė jau dabar susitinka su ministrais, su kuriais teks glaudžiau dirbti pirmininkavimo metu, ir aptaria problemas bei galimus jų sprendimo būdus. Su EP komitetais, kuriems priklauso, ji lankėsi Lietuvoje ir aptarė pirmininkavimo prioritetus. "Neabejotinai, aš ir mano padėjėjai teiksime reikiamą pagalbą Lietuvos atstovams, kurie vyks į EP. Stengsiuosi aktyviai dalyvauti ir pirmininkavimo renginiuose. Metų pabaigoje ketinu surengti labai įdomią parodą EP", - pasakojo ji.

V.Blinkevičiūtė džiaugiasi, kad į pasirengimą pirmininkauti įtraukta daug jaunimo, pavyko nustatyti aktualius ir ambicingus pirmininkavimo prioritetus, taip pat padidėjo ministerijų dėmesys EP. "Susirūpinimą kelia tai, kad kai kurie sudėtingi ES politiniai sprendimai gali būti nepriimti pirmininkaujant Airijai, tad mums teks papildomas pirmininkavimo krūvis. Neramu dėl to, ar pavyks tinkamai organizuoti pirmininkavimo renginius Lietuvoje, o dar ir svečių apgyvendinimas, transportas, vertimai bei kt. Ar pakankamas susisiekimas oru su Vilniumi? Taip pat norėtųsi, kad visi ministrai ir jų komandos būtų tinkamai pasirengę atsakingiems susitikimams EP", - aiškino V.Blinkevičiūtė.

Bendrasis Europos interesas

Europarlamentaro Justo Vinco Paleckio nuomone, pirmininkavimas - neregėto masto iššūkis mūsų valstybei. "Pirmą kartą ne tik pirmieji valstybės asmenys laikys tam tikrą egzaminą, bet ir tūkstančiai lietuvių - valstybės tarnautojų. Tam tikra prasme ir visa Lietuva, nes turėsime progą parodyti, kiek subrendome per 9 narystės ES metus, - įsitikinęs jis. - Svečiai teigiamą arba neigiamą nuomonę galės susidaryti nuo pat atvykimo - važiuodami iš oro uosto į viešbutį, matydami vaizdus pro automobilio langus arba vaikščiodami mieste. Per šį laikotarpį galime laimėti daugiau negu per gerą dešimtmetį, investuodami šimtus milijonų į įvaizdžio formavimą."

Pasak J.V.Paleckio, klysta manantieji, kad pirmininkaujantieji privalės kovoti už Lietuvos interesus. "Interesas turės būti bendras visai Europai. Kas kita, kad sumanus politikas sugebės nepamiršti ir savo šalies reikalų, tačiau to nedemonstruos, nes taip labai greitai galima netekti nešališkumo įvaizdžio ir suklupti ieškant sutarimo. Taigi šiuo požiūriu pirmininkavimo įvertinimą lems tai, kiek pavyks pastūmėti į priekį bendruosius Europos reikalus, ypač pasirinktus prioritetiniais", - pabrėžė J.V.Paleckis.

Sieks išmokų padidinimo

Europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis įsitikinęs, kad pirmininkavimas turi būti aktyvus. "Reikia ieškoti bendraminčių kalbant apie bendrąją žemės ūkio politiką, energetinę nepriklausomybę. Privalome bendradarbiauti su kitomis Vidurio ir Rytų Europos šalimis tam, kad sustiprintume naujų ES valstybių narių pozicijas, kad mūsų balsai būtų išgirsti", - sakė jis. V.Tomaševskis atkreipė dėmesį, kad būtent mūsų šalies pirmininkavimo laikotarpiu bus priimta daug finansinių ir ekonominių sprendimų. Jis mano, kad pirmininkavimo metu galime iškovoti išmokų padidinimą žemdirbiams, nes šis laikotarpis mums suteiks svarbos ES Taryboje.

Kita galimybė - po 15 metų

Europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė pažymi, kad jau dabar esame giriami už išskirtinai rimtą pasirengimą pirmininkauti ES Tarybai. Anot jos, Lietuva neketina stebinti Europos pompastika, viešomis akcijomis ar kitomis netikėtomis formomis. "Tiesiog dirbsime drauge, kad pirmininkavimas būtų techniškai sutvarkytas ir sklandus, dėl numatytų dokumentų - sutarta, o prioritetai, kiek įmanoma per tokį trumpą laiką, - įgyvendinti", - aiškino ji.

Anot R.Morkūnaitės, dauguma kompromisų tarp šalių narių yra pasiekiami "darbiniu" lygmeniu. Sunkiausi keliauja į ministrų susitikimus, kuriems pirmininkaus atitinkamos srities Lietuvos Vyriausybės ministras. "Taigi didelė atsakomybės dalis teks ir mūsų politikams. Daug kas priklausys nuo jų gebėjimo vesti rezultatyvias derybas tiek prie derybų stalo, tiek ir neformaliuose pokalbiuose su kolegomis, laisvai bendrauti užsienio kalbomis", - pabrėžė ji.

R.Morkūnaitės teigimu, iš mūsų šalies nemažai tikimasi rengiant ES Rytų kaimynystės vadovų susitikimą Vilniuje. Svarbu, kad jis būtų turiningas, suteikiantis naują kokybę ES ir šių šalių santykiams. "Kitą tokią galimybę turėsime bene po 15 metų", - pažymėjo ji.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"