Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAPOPIEŽIAUS VIZITASMULTIMEDIJA
LIETUVA

Seimas panaikino N.Venckienės neliečiamybę

 
2013 04 09 12:40
N.Venckienė Seimo posėdyje nedalyvauja. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
N.Venckienė Seimo posėdyje nedalyvauja. / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Seimas patenkino generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymą patraukti 'Drąsos kelio' partijos frakcijos seniūnę Neringą Venckienę baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jos laisvę. Už tokį sprendimą balsavo 80 parlamentarų, prieš buvo 23, 15 susilaikė.

Už N.Venckienės neliečiamybės panaikinimą balsavo visi 37 posėdyje dalyvavę socialdemokratai bei 10 liberalų, taip pat 28 konservatoriai. Prie jų prisidėjo ir pavieniai kitų frakcijų atstovai: po du darbiečius ir Mišrios Seimo narių grupės narius ir vienas "tvarkietis".

Teisinio imuniteto panaikinimui nepritarė visi 6 balsavime dalyvavę "Drąsos kelio" frakcijos nariai, 8 "darbiečiai", 4 Lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos atstovai, 3 konservatoriai bei 2 Mišrios Seimo narių grupės nariai. 

Susilaikė 8 "darbiečiai", 4 LLRA frakcijos nariai ir 3 "tvarkiečiai".

N.Venckienė nedalyvavo

Pati N.Venckienė buvo įsitikinusi, kad Seimas ne tik atima teisinį imunitetą, bet tuo pačiu ir teisia žmogų. Jos kalbą, skirtą parlamentui, iš Seimo tribūnos perskaitė "Drąsos kelio" partijos pirmininkas Jonas Varkala.

Pati Seimo narė posėdyje nedalyvavo, jos kolegos teigė, kad ji blogai jaučiasi.

"Tai, kas čia vyksta, jau yra teismas. Manote, kad jūs susirinkote balsuoti dėl mano neliečiamybės? Iš tiesų jūs atėjote teisti žmogaus", - J.Varkalos perskaitytoje kalboje tvirtino N.Venckienė.

Ji pareiškė penktus metus kovojanti už tiesą ir mažamečio vaiko teisę į saugią ateitį, o jai keliama "kvazi byla, kurios tikslas painioti, klaidinti žmones, nukreipti ir teisėsaugą, ir visuomenę nuo brutaliausio nusikaltimo tyrimo, užčiaupti visus, siekiančius tiesos".

N.Venckienės parašytą kalbą skaitė J.Varkala. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
N.Venckienės parašytą kalbą skaitė J.Varkala. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

"Teisiant Seime Seimo narį jokio kodekso nereikia, yra tik politinės linijos, simpatijos, antipatijos. Dabar yra išankstinis nusistatymas, kuriam nereikia nei faktų, nei įrodymų, nei liudininkų, pakaks ir gandų iš bulvarinių laidelių, spaudos leidinių", - teigė parlamentarė.

Ji ragino Seimo narius, kurie kada nors buvo neteisingai apkaltinti, prisiminti, kaip tuomet jautėsi. Taip N.Venckienė sakė besijaučianti dabar.

Kita vertus, ji pareiškė žinanti, kad dalis parlamentarų jau yra apsisprendę, kaip balsuos, ir jos žodžiai neturės jokios įtakos.

"Žinau, kad gal net pusė Seimo salės negirdi šių žodžių", - teigė N.Venckienė.

"Išgydžiau mergaitę"

Ilgiau nei valandą trukusioje kalboje buvusi Kauno teisėja atmetė visus jai norimus pateikti įtarimus. Joje detaliai prisiminti praėjusių metų gegužės 17-osios įvykiai, kai iš N.Venckienės tėvų namų Garliavoje, panaudojus dideles policijos pajėgas, buvo paimta mažametė N.Venckienės dukterėčia ir perduota motinai Laimutei Stankūnaitei.

Parlamentarė tvirtino pati prieš nieką fizinės jėgos nenaudojusi, priešingai - jai buvo užlaužtos rankos, siekiant sukelti skausmą ir šoką. Po to moteris tvirtino kurį laiką buvusi nedarbinga.

N.Venckienė taip pat pabrėžė, kad nesilaikyta teismo nurodymo prieš mergaitę nenaudoti jokios prievartos.

"Nepaisant to, apsikabinusi mano kaklą mergaitė buvo šiurkščiai atplėšta ir išnešta", - tikino politikė.

Ji pareiškė, kad visi pareigūnai, tuomet dalyvavę mergaitės paėmimo operacijoje, vykdė egzekuciją.

Ji taip pat akcentavo, kad duodama interviu televizijoms, neturėjusi tikslo pažeminti Panevėžio teismo. Anot N.Venckienės, vienas jos sakinys buvo ištrauktas iš konteksto, o ji pati kalbėjusi apie "visą dukterėčios seksualinės prievartos tyrimo eigą, tiksliau netyrimo".

"Drąsos kelio" partijos frakcijos seniūnė priminė, kad konservatoriui Mantui Adomėnui Konstitucinį Teismą išvadinus chunta, joks ikiteisminis tyrimas nebuvo pradėtas.

Posėdžio pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Posėdžio pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

"O dabar jis drąsiai kėlė ranką dėl siūlymo naikinti mano teisinę neliečiamybę", - teigė N.Venckienė.

Buvusi dukterėčios globėja pasakojo, kad mažametė brolio dukra ne kartą buvo pareiškusi nenorinti gyventi su motina L.Stankūnaite. Be to, pastaroji esą pati nebendravo su dukra.

"Pabrėžiu, kad ne kas kitas, bet aš išgydžiau mergaitę nuo patirtos šlykščiausios seksualinės prievartos. Aš apie šimtą kartų vežiau ją psichologinės pagalbos teikimui. Ne aš psichiškai ir fiziškai gniuždžiau vaiką, ne aš žiauriai elgiausi su vaiku. Aš dėjau visas pastangas, kad man brolio dukrelė išgytų", - teigė N.Venckienė.

Oponentai "neturėtų doroti"

Už neliečiamybės panaikinimą kalbėję Liberalų sąjūdžio atstovai ragino N.Venckienę nesidangstyti Seimu, o savo teisę įrodyti ne posėdžių salėje, bet teisme.

"Stebėjome, kaip šmeižiami nekalti žmonės, kaip laužomas vaiko gyvenimas, kaip žudomi nekalti žmonės. Mes neturime atsakymų į šiuos klausimus. Mūsų teisėsauga šioje byloje žiauriai susikompromitavo. Tikiuosi, kad šiandien mūsų sprendimas bus tas raktas išsiaiškinti tai, ką dar galima išsiaiškinti, ištaisyti tai, ką dar galima ištaisyti", - kalbėjo liberalė Dalia Kuodytė.

"Drąsos kelio" partijos frakcijos narė Aurelija Stancikienė tvirtino, kad su N.Venckiene vyksta politinis susidorojimas. Tai pačiai frakcijai priklausantis Povilas Gylys stebėjosi, kodėl pernai birželį naikinant teisėjos N.Venckienės imunitetą tarp kaltinimų nebuvo L.Stankūnaitės spardymo, o dabar atsirado.

"Būtų lengva atiduoti N.Venckienę į teismo rankas, jeigu Lietuvoje mes turėtume teisingumą", - sakė "Drąsos kelio" partijos frakcijos narys Vytautas Matulevičius.

Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Uspaskichas, balsavęs prieš teisinės neliečiamybės panaikinimą, tvirtino, kad "jei nors ir tūkstantį kartų būtų kaltas žmogus, kol nebus patobulinta Lietuvos teisinės sistema, neturiu teisės atiduoti žmogų tokiam teismui".

"Jokiu būdu niekada nepalaikysiu balsuoti prieš žmogų, atiduoti tam teismui, kuris elgiasi neobjektyviai", - kalbėjo jis.

V.Uspaskichas pareiškė, kad N.Venckienė šiuo metu yra politikė, todėl jos neturėtų "doroti oponentai". Pasak jo, dėl jos imuniteto panaikinimo turėtų spręsti rinkėjai.

Prie Seimo buriavosi rėmėjai

Seimo salės balkonuose posėdį stebėjo kelios dešimtys buvusios Kauno teisėjos ir buvusios mažametės dukterėčios globėjos rėmėjų. Prie parlamento rūmų jai palaikyti surengtas mitingas. Jame dalyvavo apie 300-400 N.Venckienės rėmėjų.

Prie Seimo susirinko keli šimtai N.Venckienės rėmėjų. / Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka
Prie Seimo susirinko keli šimtai N.Venckienės rėmėjų. / Martyno Ambrazo (ELTA) nuotrauka

"Neišsaugojom mergaitės, išsaugosim Neringą", "Be teisybės mes visi nesaugūs", "Gana melo", "Ne truputį tiesos, o visa tiesa", "Lietuva be teisingumo, Lietuva be ateitis", "Neringa, mes tave mylime" - skelbė mitinguotojų plakatai.

Laikydami violetines vėliavas, baltas vėliavas su užrašu "Tiesos" jie būriavosi prie Nacionalinės M.Mažvydo bibliotekos. Nepriklausomybės aikštė saugoma policijos pareigūnų.

Per mitingą perskaitytas kreipimasis į tarptautines žmogaus teisių organizacijas, kuriame prašoma atkreipti dėmesį, kad Lietuvoje negalima pasitikėti teisėsauga, nes šalyje ribojama žodžio laisvė. Šių organizacijų prašoma nelikti abejingoms į tai, kad Lietuvoje "šiurkščiai pažeidžiamos žmonių, ypač vaikų, teisės".

Po šiuo kreipimusi per mitingą rinkti parašai.

"Šiandien yra diena, kai sužinosime, ar turime valdžią, ar ji tarnauja tam tikriems interesams", - per mitingą kalbėjo Darbo partijos nariu prisistatęs Sigitas Martinavičius.

Kai kurie politikai ir prezidentė Daliai Grybauskaitė apkaltinti melavę. Pastaroji esą melavo dėl to, kad privers teisėsaugą ištirti Garliavos įvykius.

Tarp mitinguotojų buvo N.Venckienės teta Audronė Skučienė.

Komisija siūlo naikinti imunitetą

Seimas antradienį balsuos dėl "Drąsos kelio" partijos frakcijos seniūnės N.Venckienės neliečiamybės panaikinimo. Seimui pateiktas rezoliucijos projektas, kuriuo siūloma tenkinti generalinio prokuroro Dariaus Valio prašymą leisti patraukti parlamentarę baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jos laisvę.

Komisija, kuriai vadovavo socialdemokratas Vytautas Saulis, pasiūlė naikinti N.Venckienės neliečiamybę. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka
Komisija, kuriai vadovavo socialdemokratas Vytautas Saulis, pasiūlė naikinti N.Venckienės neliečiamybę. / Gedimino Savickio (ELTA) nuotrauka

Tam, kad parlamentaro neliečiamybė būtų panaikinta, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

N.Venckienei iš viso norima pateikti įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Įtariama, kad ji prieš dvejus metus Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teismą, nevykdė 2011 metų gruodį priimto Kėdainių teismo sprendimo skubiai perduoti mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei, praėjusių metų gegužę trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis psichiškai gniuždydama vaiką ir panaudodama fizinį smurtą pasipriešino policijos pareigūnui, o perduodant vaiką jo motinai sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.

BNS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisPopiežiaus vizitasSportasŠeima ir sveikataPrenumerata
ŠvietimasTrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAIPrivatumo politika
#AUGULIETUVOJE#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"