Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Jei pageidaujate, galite kontroliuoti ir/arba ištrinti slapukus. Išsamesnė informacija čia https://www.aboutcookies.org/ Jei ištrinsite slapukus, jums gali reikėti rankiniu būdu pakeisti kai kurias parinktis kaskart, kai lankysitės interneto svetainėje, o kai kurios paslaugos ir funkcijos gali neveikti.

Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Šedžių klanas: valdiškas verslas

 
2011 01 24 0:00
LNK nuotrauka
LNK nuotrauka

Šiaulių centre, apskrities ligoninėje, rezonuoja magnetinis rezonansas. Rezonansas privatus, mokėjimas - iš ligonių kasų. 2,5 milijono pernai, 2,5 milijono - užpernai.

Valdiškoje ligoninėje dirbantys medikai siunčia pacientus rezonuoti į privatų UAB'ą. Tie patys daktarai, jau kaip to UAB'o samdiniai, viską gerai "išrezonuoja", o tada mama - ligonių kasa - sumoka. Kas gavėjas? Ogi Rūta Šedžiūtė - skandalingojo Andriaus Šedžiaus sesė, kuri čia dirba direktore. "Biznis" kaip ledas. 2,5 milijono per metus iš valdiškos kasos - ir jokių rūpesčių.

Tyliajai R.Šedžiūtei - milijoninis verslas

R.Šedžiūtė tapo UAB "Šiaulių BMR diagnostika" direktore teturėdama specialiosios pedagogikos Šiaulių universitete bakalauro diplomą ir dvejų metų vadybininkės stažą Šedžių bendrovėje "Manukas". Jauna moteris nemaloniai nustemba pamačiusi filmavimo kamerą. "Kas galėjo pagalvoti, kad toks skandalingas politikas turi tokią santūrią sesę", - mezgu pažintį. "Jūsų dėka dabar sužinos", - nujaučia žvaigždžių valandą pašnekovė.

Darbo vietą dukrai R.Šedžiūtei sukūrė jos ir Seimo nario Andriaus Šedžiaus tėtis Alvydas Šedžius, tada - Šiaulių apskrities viršininkas. Tai su juo daktaras iš Vilniaus, pavarde Žukauskas, aptarė, o paskui įgyvendino planą: įkurdinti privatų branduolinį magnetinį rezonansą valstybinės ligoninės patalpose, įdarbinti privačiame UAB'e ligoninėje dirbančius gydytojus, kad šie rašytų siuntimus pacientams rezonuoti, o ligonių kasos apmokėtų.

"Ar iškėlėt tokią neoficialią sąlygą, kad įdarbintų jūsų dukrą ir atiduotų dalį to verslo?" - klausiu Šedžių klano vyriausiojo, šiuo metu vadovaujančio Šedžių šeimos verslui ir einančio įtariamojo "pareigas" korupcijos byloje. (Kaip skelbė žiniasklaida ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), A.Šedžius vyresnysis, tapęs Šiaulių tarybos nariu, neva paėmė kyšį už Šiaulių valstybinės kolegijos rekonstrukcijos rangos darbų "pavairavimą". Kolegijai vadovauja pono Alvydo žmona Natalija.) "Dar konkurso nebuvo, nebuvo aparato, tad nebuvo ir ko įdarbinti..." - sako tėtis apie dukrai parūpintą verslą.

Tikslinu: "Ar paklausėte šio verslo sumanytojo, kas jums iš viso to?" Tėtis Šedžius juokiasi. Jis jau nebeprisimena, ar buvo konkursas tarp verslininkų, kurie nori teikti diagnostikos paslaugas valdiškoje ligoninėje. "Tai ką, būtų geriau buvę, kad ji būtų išvažiavusi į Airiją ar Angliją?" - dėlioja prioritetus politikas, didžiąją karjerą pradėjęs Šiaulių komunistų partijos sekretoriumi, o ją sustiprinęs įsirašydamas į KGB rezervą.

"Ar gerai dukra dirbo "Manuke?" - teiraujuosi. "Labai gerai!" - giria savo prekę tėtis. "Tai ko atidavėt?" - "Tai aš... tada jau buvo išaugusi įmonė su savo struktūra..." - "Nebepavilko?" - "Kaip nebepavilko? Jau reikėjo savo..." - "Savo biznio?" - "Savo... Pareigų. Direktorė. Skiriat?"

R.Šedžiūtė taip pat klimpsta atsakydama į klausimus, kaip ji čia taip gerai įsitaisė. "Buvo skelbimas laikraštyje?" - "Taip." - "Buvo?" - "Buvo." - "Ir kas ten buvo parašyta?" - "Kad reikia darbuotojo." - "Su ryšiais?" - "Čia jūs taip manot", - atkerta Andriaus Šedžiaus sesuo ir Alvydo Šedžiaus dukra.

Petras Simavičius, Šiaulių apskrities ligoninės direktorius, prisimena tiksliausiai. Jis papasakoja, kad konkursą dėl ligoninės patalpų (o ne dėl paslaugos) organizavo apskritis, kuriai vadovavo tėtis Šedžius. Patalpos buvo išnuomotos po 5,30 lito už kvadratą. Prieš palikdamas apskritį kitiems tėtis Šedžius nuomos kainą dar sumažino - beveik dviem litais, o nuomojamą plotą smarkiai padidino. Taip pat buvo tarpininkauta gaunant Europos Sąjungos paramą papildomai diagnostinei aparatūrai įsigyti.

"Ar didelis kyšis už tokį rūpinimąsi privačiu verslu?" - klausiu P.Simavičiaus. Šis atsako, kad tai - ne jo kompetencija. "O sąžinė - kieno kompetencija?" - pasitikslinu. "Visų žmonių", - žino direktorius.

Ant sutarčių dėl R.Šedžiūtės vadovaujamo verslo - pono Žukausko, gydytojo iš Vilniaus, parašai. Ieškome ištakų. Vilnius, Šilo gatvė. Namas, kurį kaimynai vadino "KGB namu". Čia butus esą gaudavo tos įstaigos darbuotojai. Pirmas aukštas, senovišku dermatinu trauktos durys. Jas praveria vyrukas, laikantis ant rankų vaikelį. "Ne, čia jų nėra. Mes nuomojamės, kartais jiems laiškų iš mokesčių inspekcijos gaunam", - paaiškina tas niekuo dėtas žmogus.

Ieškome toliau. Kitas adresas pagal Alvydo Šedžiaus ir Žukausko pasirašytas sutartis - jau Nemenčinės plente. Čia buvo vaikų sanatorija, bet privatizavus tapo privačių namukų spiečiumi. Tačiau ir čia BMR diagnostikos (A.Šedžiaus "know-how" per kelerius metus apniko keturis Lietuvos miestus) centrui jau per ankšta. Vykstame prie valdiško Turniškių rezervato tvoros. Bingo! Čia viename sovietinei nomenklatūrai pastatytame ir prabangiai rekonstruotame name jie dabar veši. Tačiau pono Žukausko, deja, nėra. Ant laiptų pasitikęs vyrukas paaiškina, kad kiekvieno "rezonanso" atvejį reikia aiškintis atskirai. Iš pasakojimo suprantame, jog kiekvienas toks versliukas rezonuoja su vis kitais akcininkais. Kiekvienam verslui - po Šedžiūtę?

"Koks skirtumas, kokio išsilavinimo..."

Andrius Šedžius piktas. Jam skaudu, kad "Paskutinė instancija" susidomėjo jo šeimos reikalais. Juk taip intymu... Stengiuosi pateisinti lūkesčius ir klausiu "apie orą: "Ar jums politinėje karjeroje nekliudo tai, kad tėvas priklausė KGB rezervui?" "Toks laikas buvo", - aiškina Seimo milijonierius, buvęs socialdemokratas, primygtinai afišuojantis savo turtelius ir laimėjimus tarp Šiaulių gimnazisčių. Lietuvos Paris Hilton, tik lytis - kita.

Nukrypau. Taigi, kaip dėl tos politinės kilmės? "Niekas neklausė, ar tu nori. Tiesiog buvo įtraukiami. Kiti net nežinojo, kad yra rezerve", - tęsia istorijos egzaminą pašnekovas. "Bet juk jis žinojo!" - "Nu, žinojo. Nu ir kas?" - "Kaip tai kas: juk ta organizacija lietuvius engė, represavo..." - "Kiek jums metų, Rūta?" - skleidžia savo pasaulėjautos žemėlapį Andrius Šedžius, žmogus, norėjęs atkurti LDDP, faktiškai - Lietuvos komunistų partiją.

Lygiai taip pat - kaip laikotarpio ir papročių rezultatą - Šedžius jaunasis aiškina sesers karjeros šuolį nuo "Manuko", prekiaujančio nenaujais sunkvežimiais, iki privataus milijoninio verslo už valdiškus pinigus. "Ar jūs iš dangaus iškritot?" - stebisi mano nenuovokumu Seimo narys.

"Bet su specialiuoju pedagoginiu išsilavinimu!.." - beldžiuosi į Seimo nario sveiką protą. "Koks skirtumas, kokio išsilavinimo..." - atkerta lietuviškos sėkmės simbolis.

Su Seimo nariu smagu aptarti Šedžių šeimos turtų reikalus. Pavyzdžiui, "Manukas" stovi ant žemės, kuri kadaise buvo konkrečių žmonių privati nuosavybė. "Rūta, ar jūs iš dangaus iškritot? - stebisi Seimo narys ir daugiametės valdančiosios partijos šulo sūnus bei įpėdinis. - Ten, kur teritorija yra užstatyta, ir ten, kur įmonės... asfalto danga." - "Bet juk galima žmonėms grąžinti, o paskui iš jų nuomotis?" - Kas jums taip pasakė? Ar jūs iš dangaus nukritot, Rūta?" - "Tai negalima grąžinti nuosavybės jos paveldėtojams?" - "Aišku, kad ne", - pareiškia sūnus žmogaus, kuris atsakydamas į tą patį klausimą labai tiksliai nusišnekės: "Valdiškas verslas."

Turtingi? Labai daug dirbo

Šeimos įtaka Šiauliuose jaučiama net ir tada, kai klano tėtis teturi įtariamojo statusą korupcijos byloje ir neturi valdiškų pareigų. Įrodymai? Jie pas Bronę Urbonavičienę, drįsusią iškepti bulvių plokštainio per miesto šventę, kurioje miestiečiai dalijo juokingas nominacijas savo valdžiai. Andriui Šedžiui iš Seimo teko "Superkugelio" titulas. Ir "Superkugelis" pakėlė telefono ragelį.

"Ne, mes laikraštyje perskaitėm", - ginasi Šiaulių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Kęstutis Patašius, bet... visas išrausta kaip nekalta mergelė. Gerai. "Kodėl pernai neskaitėt laikraščių?" - klausiu užsimindama, kad ir praėjusiais metais buvo "Superkugelio" rinkimai, tik Andrius Šedžius liko už prizininkų ribos. "Skaitėm, nepastebėjom", - atsako valdininkas, ir raudoniu nusidažo ne tik skruostai, bet ir kaklas. Gal nejauku jaunam žmogui būti Šedžių samdomu bulterjeru - puldinėti smulkiuosius verslininkus pagal "Superkugelio" skambučius.

"Aš, kaip pareigūnas, nerašau skundų. Vykdau parlamentinės kontrolės funkciją", - žvelgdamas pro pašnekovo galvą aiškina banalaus keršto už pajuokavimą motyvus Andrius Šedžius, Seimo narys.

B.Urbonavičienė sako, kad ją tikrino 5 valandas, surašė trigubai ilgesnį aktą, nei prieš porą mėnesių darydami planinį patikrinimą. "Užknisa", - priduria Bronelė, o mudu su operatoriumi užsisakome "Andriaus" kugelio. Keistas - toks vėdaras užrištu galiuku.

Paskutinis adresas mūsų Šedžių kultūriniame tyrime - Šiaulių valstybinė kolegija, iš kurios į STT duoti parodymų visai neseniai važiavo N.Šedžiuvienė, klano mama ir kolegijos direktorė. Ji atsisako ką nors paaiškinti apie vyrui mestus įtarimus dėl jos vadovaujamos rekonstrukcijos įtartinų aplinkybių. "Klauskite tyrėjų", - atšauna ši labai rūsti moteris.

Klausėme. Jie pasakoja labai įdomiai. Bet, jei ponia nesiteikia, sukame kalbą tokių įtartinų sandorių galimo rezultato link - Šedžių turto. 20 vienetų nekilnojamojo turto, milijonai iš verslo, šalia Šiaulių troba, kokios pavydėtų vyrai iš turtingiausių verslininkų dešimtuko. "Mes visą gyvenimą dirbome valdišką darbą", - paaiškina pedagogė. Mes - o kur dėsiesi? - patikime ir klusniai pasišaliname iš ponios kabineto jos pedagoginio piršto rodoma kryptimi. Lauk.

Tik paskutinis klausimas klano tėčiui: kodėl šeimos įmonių darbuotojai surašyti į Šedžiaus jaunojo komandą, šturmuojančią Šiaulių tarybą. "Juk laisvas mandatas, o jūs algą jiems mokėsite!" - atkreipiu dėmesį į situacijos pikantiškumą. "Kiekvienam mandatui kažkas moka algą!" - atkerta klano tėtis ir labai draugiškai nusišypso.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEPrivatumo politika
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOSKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"