Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Scenarijaus verta I.Achremovo laisvė

 
2010 05 20 0:00
Gedimino Svitojaus (ELTA) ir LŽ archyvo nuotraukos
Gedimino Svitojaus (ELTA) ir LŽ archyvo nuotraukos

Žurnalisto Vito Lingio žudikas Igoris Achremovas po skandalingo teisėjos Lilijos Tarčevskajos sprendimo tik per plauką neatsidūrė laisvėje anksčiau laiko. Prokurorų pateiktos apeliacijos nagrinėjimo Vilniaus apygardos teisme išvakarėse LŽ pasidomėjo, ar užkulisiniais veiksmais garsaus galvažudžio artimieji gali jam atverti kalėjimo vartus anksčiau laiko.

Kodėl keturi prieš tai pateikti "Vilniaus brigados" smogiko I.Achremovo prašymai dėl lygtinio paleidimo atsimušė į teisingumo sieną, o penktąjį teismas vis dėlto nutarė patenkinti? Juolab kad pastarieji du žurnalisto žudiko kreipimaisi buvo pateikti vos pernai. Per tą laiką nieko neatsitiko, jokių papildomų aplinkybių nepaaiškėjo. Tačiau nepraėjo nė metai, o pataisos namų, kuriuose bausmę atlieka I.Achremovas, psichologai nuteistąjį pradėjo vertinti kaip pasirengusį gyventi laisvėje.

Pinigai nedega

Rusų klasikas Michailas Bulgakovas yra sakęs, kad rankraščiai nedega. Lietuvoje nedega pinigai. Nors po 1993 metų policijos ir prokurorų smūgių, o ypač Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegijos 1994 metais paskelbto nuosprendžio, "Vilniaus brigada" išsibėgiojo, šio nusikalstamo susivienijimo kasa nebuvo rasta, kruvini banditų pinigai toliau sukasi. Neatrodo, kad už grotų I.Achremovas susidurtų su finansiniais sunkumais.

I.Achremovui bandant savo prašymais suminkštinti teisėjų širdį (kaip matome - ne be rezultatų), į teisėsaugos akiratį pakliuvo naktinis klubas "Eden Club". Nors tiesioginiai ryšiai minėto naktinio klubo ir I.Achremovo nesieja, LŽ pavyko išsiaiškinti, kad įtariamųjų sąrašuose atsidūrė prie nelegalios klubo veiklos galbūt prisidėjusi žurnalisto žudiko brolio Olego Zajančkovskio (po V.Lingio žudikų teismo pakeitusio pavardę) žmona Andželika Zajančkovskaja.

Prieš beveik tris mėnesius Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai atliko operaciją, kurios metu buvo patikrinti keturi sostinėje veikę naktiniai klubai. Pareigūnai krėtė klubo "Water World" ir trijų "Eden Club" tinklo klubų patalpas. Turėta įtarimų apie naktiniuose klubuose vykdomą prostitucijos organizavimo ir pelnymosi iš prostitucijos veiklą. Paaiškėjo, kad pareikštų įtarimų spektras yra gerokai platesnis, nei skelbta patikrinimą atlikusių policijos pareigūnų pranešimuose.

Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroras Erikas Vaitiekūnas LŽ patvirtino, kad tiriama kur kas daugiau galimų nusikalstamų veikų, nei buvo įvardyta: "Šis tyrimas yra itin sudėtingas. Neatmetame galimybės, kad teks visas aplinkybes aiškintis išskaidžius visumą į atskirus epizodus. Naktinių klubų savininkams ir atstovams įtarimai taip pat pareikšti dėl pinigų plovimo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ir pajamų legalizavimo, apgaulingos buhalterijos", - pasakojo E.Vaitiekūnas.

Nelegalios investicijos

Prokuroras pabrėžė, kad nelegaliu būdu gauti pinigai galėjo būti investuojami į pačias įvairiausias sritis, tokias kaip nekilnojamasis turtas ir pan. Kur tiksliai "nusėdo" išplauti pinigai, kaip teigiama, paaiškės tik baigus ikiteisminį tyrimą. "Tikėtina, kad dalis įtarimų, nesurinkus įrodymų, atkris. Tiriame versiją, kad nešvarūs pinigai galėjo plaukti į užsienį, tačiau tyrimui žengiant į priekį toks variantas atrodo vis mažiau tikėtinas. Įmanoma, kad nusikaltėlių išplauti pinigai liko Lietuvoje ir buvo toliau naudojami nelegalioje veikloje", - sakė Generalinės prokuratūros prokuroras. Pareigūnas kategoriškai atsisakė komentuoti versiją, kad šie juodieji pinigai galėtų "paremti" verslininko O.Zajančkovskio brolio I.Achremovo pastangas ištrūkti į laisvę.

Neoficialiais duomenimis, I.Achremovo brolio žmona A.Zajančkovskaja yra naktinio klubo "Eden Club" viena savininkių. E.Vaitiekūnas, argumentuodamas ikiteisminio tyrimo duomenų skelbimo viešoje erdvėje apribojimais, atsisakė patvirtinti tokią informaciją. "A.Zajančkovskaja yra susijusi su "Eden" klubu, tačiau tikslių jos ryšių atskleisti negaliu. Galima teigti, kad juridinės sąsajos įtariamosios ir naktinio klubo nesieja. Tačiau gali egzistuoti tam tikri finansiniai interesai", - mįslingai kalbėjo Generalinės prokuratūros pareigūnas.

Be A.Zajančkovskajos, įtarimai buvo pareikšti dar penkiems asmenims. Šiuo metu visi įtariamieji yra laisvėje. Dalis jų pagal namų arešto taisykles laiką leidžia namie, kiti išsisuko raštiškai įsipareigoję nebendrauti su pareigūnų nurodytais asmenimis. E.Vaitiekūnas tikino, kad surinkta medžiaga dėl įtraukimo į prostituciją ir pelnymosi iš jos teismą gali pasiekti artimiausiu metu. Tyrimas dėl kitų įtarimų, tikėtina, užsitęs gerokai ilgiau.

Ruošėsi sugrįžtuvėms?

"Vilniaus brigados" smogiko tėvas Fiodoras Achremovas, sūnui atliekant bausmę įkalinimo įstaigoje, taip pat nesėdėjo sudėjęs rankų. Pensininkas dar praėjusių metų vasarą pradėjo intensyviai tvarkyti Vilniaus senamiestyje greičiausiai antrojo sūnaus įsigytą butą. F.Achremovas kreipėsi į kaimynus, ar galėtų visame name dėl remonto darbų laikinai nutraukti elektros bei vandens tiekimą. Kaimynystėje gyvenantys žmonės LŽ pasakojo, kad suremontuotas butas turėtų priklausyti O.Zajančkovskiui, nors neatmesta galimybė, jog savininke galėtų būti ir jo žmona. Esą butas buvo įsigytas prieš 5-6 metus, tačiau kapitaliniu remontu susirūpinta tik prieš mažiau nei metus.

Kaimynai netiki, kad butą tvarkyti suskubta tikintis, jog I.Achremovas bus paleistas į laisvę anksčiau laiko. "Dabar viskas ramu, bute gyvena kažkokie nuomininkai. Nei O.Zajančkovkis, nei jo žmona čia nesilanko. O.Zajančkovskis užsiima nekilnojamojo turto verslu, todėl senamiestyje įsigytas butas greičiausiai yra tik vienas iš jo nusižiūrėtų nekilnojamojo turto objektų", - pasakojo vienas pašnekovų. Galbūt sutapimas, tačiau kapitalinis remontas atliktas 2009-ųjų vasarą. Tais metais I.Achremovas net du kartus kreipėsi į teismą dėl lygtinio paleidimo.

Įtarimų šešėliai

O.Zajančkovskio įsteigta nekilnojamojo turto agentūra "Alsunga" prieš porą metų taip pat buvo atsidūrusi Lietuvos kriminalistų akiratyje. Tyrėjus sudomino galimos tuometinio Trakų miesto mero pavaduotojo Sauliaus Raščiausko sąsajos su įmone "Alsunga". Pareigūnai aiškinosi, ar liberalcentristas S.Raščiauskas vykdė bendrą komercinę veiklą su šia nekilnojamojo turto įmone, kuri, kaip įtariama, buvo susijusi su Vilniaus "Udavų" nusikalstama grupuote. Teisėsaugininkai įtarė, kad šiame sandėryje galėjo būti naudojami kito garsaus "Vilniaus brigados" nario Igorio Tiomkino, buvusio Boriso Dekanidzės dešiniosios rankos, pinigai.

Šis "Vilniaus brigados" vienas vadeivų į laisvę išėjo 2004-ųjų pradžioje. Vilniaus apygardos teismas, kuris šį penktadienį nagrinėsiantis I.Achremovo lygtinio paleidimo klausimą, prieš penkerius metus atmetė prokuratūros argumentus, kuriais bandyta nuginčyti buvusį sostinės banditų vadeivą I.Tiomkiną išlaisvinusį teismo sprendimą. Tuomet atkreiptas dėmesys, kad įstatymų numatyti teisių apribojimai ir lengvatos turi vienodai galioti visiems asmenims. Pasak apygardos teismo nutarties, I.Tiomkinas turėjo teisę būti išleistas į laisvę anksčiau laiko, nes buvo atlikęs daugiau kaip du trečdalius paskirtos bausmės ir iš esmės charakterizuojamas teigiamai. Paleidimo metu I.Tiomkinas neturėjo galiojančių drausminių nuobaudų, už pavyzdingą elgesį jis buvo skatintas septynis kartus.

I.Achremovas už gerą elgesį ir darbą buvo 15 kartų skatintas. Šį faktą, kaip argumentą priimant sprendimą išleisti V.Lingio žudiką į laisvę anksčiau laiko, pateikė ir Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėja L.Tarčevskaja. Teismo sprendimu I.Achremovas į laisvę turėjo ištrūkti jau gegužės 12 dieną, atsėdėjęs 16 su puse metų. Nesudėtinga apskaičiuoti, kad žurnalisto žudikas, kaip ir I.Tiomkinas, jau atliko beveik du trečdalius paskirtos bausmės. Ar tokie I.Achremovo ir I.Tiomkino bylose esantys sutapimai taps pagrindu Vilniaus apygardos teismo teisėjams priimti dar vieną palankų sprendimą šioje rezonansinėje byloje?

Vilniaus miesto apylinkės prokuratūros Trečiojo nusikalstamų veikų skyriaus vyriausiojo prokuroro Egidijaus Motiejūno nuomone, I.Achremovui jau du kartus buvo sušvelninta bausmė, todėl trečią kartą galvažudžio dalią palengvinantis sprendimas atrodytų nelogiškas: "Pirmą kartą - mirties bausmę pakeitus į įkalinimą iki gyvos galvos, antrąjį - sumažinus kalėjimo laiką iki 25 metų. I.Achremovui paskirtos bausmės tikslai gali būti pasiekti nuteistajam iki galo atlikus bausmę."

Budelių verdiktas

V.Lingys, vienas dienraščio "Respublika" steigėjų ir leidėjų, tuo metu dirbęs laikraščio vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju, buvo nužudytas 1993-iųjų spalio 12 dieną Vilniuje, netoli savo namų. Už šią žmogžudystę teisiamųjų suole 1994-ųjų rudenį atsidūrė nusikalstamo susivienijimo "Vilniaus brigada" vadeiva B.Dekanidzė ir trys gaujos nariai - Viačeslavas Slavickis, Borisas Bobičenka bei I.Achremovas. Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija, pirmininkaujama Vytauto Greičiaus, skyrė B.Dekanidzei išskirtinę mirties bausmę. Ji buvo įvykdyta 1995-ųjų vasarą. I.Achremovui taip pat skirta mirties bausmė, tačiau tuo pačiu nuosprendžiu ji pakeista į laisvės atėmimą iki gyvos galvos. Kiti du gaujos nariai taip pat gavo griežtas bausmes, tačiau paskui teismo buvo anksčiau laiko paleisti ir jau senokai mėgaujasi laisve.

V.Lingys nusikalstamo susivienijimo taikiklyje atsidūrė dėl savo ir kitų "Respublikos" žurnalistų profesinės veiklos. Banditai užsakė ir įvykdė žmogžudystę už tiriamosios žurnalistikos publikacijas apie "Vilniaus brigadą". Operatyviai atskleidus ir nuteisus kruvino nusikaltimo užsakovus bei vykdytojus, "Vilniaus brigada" neatsigavo, buvo suduotas stiprus smūgis visam Lietuvos organizuotam nusikalstamumui. Po V.Lingio per 17 metų Lietuvoje nebuvo nužudytas nė vienas žurnalistas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"