Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
LIETUVA

Saugumo skandalas: KGB ir lietuviškos kontržvalgybos karas?

 
2007 03 31 0:00
Vilmantas Bieliauskas su dukra<br>Asmeninė nuotrauka
Vilmantas Bieliauskas su dukra
Asmeninė nuotrauka

Prabėgo pusė metų, kai Valstybės saugumo departamento vadovas Arvydas Pocius atleido arba nušalino nuo pareigų keletą Kontržvalgybos skyriaus vadovų ir pareigūnų. Pocius vienam šalies dienraščių teigė, kad nušalinti kontržvalgybos pareigūnai kelia grėsmę 'nacionaliniam saugumui'. Vienas šių pareigūnų, Vilmantas Bieliauskas, ketina teisme reikalauti, kad šmeižikiški teiginiai būtų paneigti.

Bieliausko artimieji ir bendražygiai daro prielaidą, kad tai, kas vyksta Lietuvoje, gali būti šalį apraizgiusio buvusių KGB darbuotojų tinklo ir Lietuvos kontržvalgybos karas. Priminsime, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) kontržvalgybai vadovavęs Vytautas Damulis pareigų neteko po to, kai žurnalas "Extra" pagarsino pažymą apie Lietuvą apraizgiusį korupcijos voratinklį, kuriame neva įstrigę ir dalis žinomų politikų. Bieliausko žmona sutiko "Lietuvos žinioms" papasakoti apie šeimos vargus, patirtus per vyro nušalinimo nuo pareigų pusmetį.

Delsė paaukštinti

Aušra Bieliauskienė tvirtino, kad šeimą užklupsiančius nemalonumus buvo galima nujausti seniai. Vilmanto viršininkai kažkodėl ilgai delsė jam skirti aukštesnes pareigas. Šiam kandidatui keliami reikalavimai buvę griežtesni, nei įprastai taikomi kitiems. "Kiek prisimenu, net specialus egzaminas buvo sukurtas. Vyrui teko jį išlaikyti", - stebėjosi Aušra.

Moteris tikino nežinanti vyro tarnybinių paslapčių, tačiau apie darbe tvyrančią nuotaiką, atmosferą sutuoktiniai pasikalbėdavo. Pasak stomatologe dirbančios pašnekovės, tai natūralu. Aušrą pasiekianti šykšti informacija, nuogirdos ir moteriška intuicija padėjo susidaryti nuomonę apie jos šeimą į duobę stumiančius asmenis bei aplinkybes.

"Kiek kartų būdavo: Vilmantas grįžta namo laimingas. Sako, netrukus bus paaukštintas; jam ketino skirti Valstybės saugumo departamento Antrosios valdybos viršininko pavaduotojo pareigas. Tai nebuvo nepagrįstos svajonės: vyrą kviesdavo susipažinti ir pasirašyti su būsimu paaukštinimu susijusių dokumentų. Tačiau bėgo laikas, ir viskas nutildavo. Nei pareigų, nei paaiškinimo. Kai Vilmantas pasiteiraudavo savo viršininko Vytauto Damulio, kas atsitiko, šis negalėdavo nieko paaiškinti. Tas klausimas tikriausiai įstrigdavo kažkur aukščiau, - pasakojo Bieliauskienė. - Iki nušalinimo vyras išgyveno labai sunkų ir įtemptą, metus trukusį laikotarpį. Kai 2006 metų vasario 9 dieną Vilmantas pagaliau tapo valdybos viršininko pavaduotoju, mums juokais teištarė "pagaliau". Nežinia ir svarstymai truko 9 mėnesius." Prieš tai Bieliauskas vadovavo vienam iš valdybos skyrių.

Džiaugėsi neilgai

Bieliauskienė parodė viename iš kambarių įrengtą vyro apdovanojimų lentyną, šeimos švelniai juokais vadinamą "altorėliu". Tarp daugybės pagyrimo už nepriekaištingą tarnybą raštų, pasirašytų ankstesnės ir dabartinės saugumo valdžių, buvo ir valstybės prezidento Valdo Adamkaus padėka. Šiuose raštuose Bieliauskas giriamas sėkmingai ištyręs tuos nusikaltimus, kurie dabar narpliojami Seime ir kurių neteisėtu paviešinimu jis įtariamas.

"Vilmantas - pareigos žmogus: jis galėjo be poilsio triūsti dieną ir naktį, kartais - be išeiginių. Jis dar iki paskiriant į valdybos viršininko pavaduotojo pareigas, faktiškai dirbo tą darbą. Kiek kartų mačiau naktimis sėdint prie kompiuterio, braižant schemas. Darbas vyrui buvo be galo svarbus. Tai nebuvo vien savęs realizavimo galimybė. Jaučiau, kad vyras džiaugiasi galįs būti naudingas žmonėms. Aš džiaugiuosi galėdama padėti savo pacientams, o vyras sąžiningai dirbdamas Kontržvalgybos skyriuje darė gera daugeliui."

Metodai nesikeičia?

Pagal oficialiai VSD paskelbtą versiją nušalinti pareigūnai įtariami nutekindavę valstybės paslaptį sudarančią informaciją užsienio valstybei ir vieno iš laikraščių žurnalistui. Kas iš tikrųjų įvyko?

"Prisimenu, tai buvo saugumo darbuotojų profesinės šventės išvakarės. Spalio 26 dieną buvo pasirašytas raštas, - pasakojo Aušra. - Spalio 27 dieną vyrui tą raštą atvežė į namus."

Pašnekovei atrodė skaudu, kad toks dokumentas atvežtas prieš profesinę šventę.

Moteris darė prielaidą, kad kai kurių tarnybų praktikuoti metodai ir manieros, bėgant metams, nesikeičia. Ir anais laikais, ir šiais populiariausias žmogaus pažeminimo metodas - palyginti jį su valstybės išdaviku.

LŽ žiniomis, VSD Specialiosios tyrimų komisijos pirmininkas Dainius Dabašinskas Bieliauskui skirtame tarnybiniame rašte pranešė, kad "pradėtas tarnybinis tyrimas dėl įslaptintos operatyvinės informacijos galimai neteisėto atskleidimo", "galimo politikavimo" ir galimai pažeistų pareigūnų elgesio taisyklių. Pareigų laikinai netekusiam pareigūnui sunkiausi buvo pirmi du mėnesiai. Šeimą lankė, guodė ir tebeguodžia artimiausi draugai, vyro bendražygiai.

Kada žmogus laisvas

Buvę Vilmanto bendražygiai negali jo užsistoti prieš vadovybę, negali jam padėti. "Vilmantą gerbė kolektyvas, - pasakojo ponia Aušra. - Žmonės jį iš visos širdies palaiko. VSD tebedirba specialistai, kurie drauge rinko minėtą neva paviešintą medžiagą. Jie turbūt nujaučia, kad Vilmantas kaltinamas neteisingai, nes jį morališkai palaiko. Ar galėtų užsistoti prieš vadovybę? Kažin."

Pašnekovės nuomone, dauguma žmonių nelaisvi. Laisva ji nelaiko ir savęs. "Kažkas už butelį parsiduoda per rinkimus, - filosofiškai svarstė Aušra. - Kiti - už 1,5 ar 2000 litų "parsiduoda" bankams. Taip "parsidavę" ir mes. Daugelis VSD pareigūnų paėmę būsto kreditus. Taip pat ir mūsų šeima. Todėl baimė netekti pajamų šaltinio žmogų daro nelaisvą. Todėl nesitikime, kad buvę vyro bendradarbiai jį užstos prieš vadovybę. Tačiau didžiulį ačiū sakau vyro kolegoms už tai, kad jį lanko, palaiko."

Bieliauskienė vyrui ne kartą sakiusi, kad geriausia už 1,5 tūkst. litų algą prie prekybos centro stumdyti vežimėlius ir viduje būti laisvam, nepriklausomam.

Moteris jausdavusi, kad po VSD stogu esama ir negražių dalykų, ir intrigų. "Kaip mylinti žmona, vargu ar noriu, kad vyras grįžtų atgal į saugumą. Dešimt metų neramaus darbo valstybėje, kuri nesugeba pasirūpinti pareigūno ir jo šeimos saugumu. Valstybėje, kuri neapsaugo nuo šmeižto... Manau, tokiai valstybei jis jau daug nuveikė", - neslėpė nerimo Bieliauskienė.

Kita vertus, moteris džiaugtųsi jei jų šeimos kančia nenueitų veltui. "Jei bus pataisytas nors vienas įstatymas, galbūt galėsime teigti, kad kentėjome nebeprasmiškai. Tačiau dabar apgailestaujame dėl visų žmonių, kuriems tenka išgyventi šią netiesą", - sakė moteris. Jos nuomone, įstatymai turėtų aiškiau apibrėžti pareigūnų nušalinimo nuo tarnybos tvarką ir prielaidas. Aušra svarstė, kad Valstybės saugumo departamentui stinga kontrolės.

"Jei atlikai darbą, jei surinkai medžiagą, o tavo vadovas kažkodėl delsia, nesiima jokių veiksmų, žemesnysis pareigūnas turi turėti galimybę kažkur kreiptis... Turi būti parlamentinė kontrolė, kuriai būtų galima pranešti apie medžiagą ir apie vadovo veiksmus... O dabar žemesnes pareigas einantis pareigūnas gali skųstis tik už jį aukštesniam. O jeigu tas aukštesnysis ir yra tas, kuris delsia, stabdo... O taip neturėtų būti", - svarstė pašnekovė. Jos nuomone, pareigūnų surenkama informacija pasinaudojama ne tada, kai ji surenkama, o tada, kai sulaukiama kažkam patogios progos...

"Žinoma, ne man apie tai spręsti, tačiau tai rodo pareigūnų liudijimai Seime", - sakė Bieliauskienė.

Kuo įtariamas

Moteris iki šiol nežino, kuo įtariamas jos vyras. Ponios Aušros teigimu, to nežino ir jis. Pirmosios instancijos teismas pripažino, kad Bieliauskas nuo pareigų nušalintas teisėtai. Šį sprendimą pareigūnas apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui.

Bieliauskas tik kartą buvo apklaustas; jo teiravosi, ar kam nors atskleidė valstybės paslaptį sudarančią informaciją. Bieliauskas pasitikslino, ar turima omenyje ir komisija. Jam atsakė, kad taip. Tuomet pareigūnas paliudijo savo turimą informaciją pagarsinęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, kuris tai išgirsti turėjo teisę. Aušros įsitikinimu, vyrą įtariantys asmenys neturi jokių įkalčių ar įrodymų, kad jis būtų išdavęs valstybės paslaptį.

Kam pasipainiojo?

"Kam pasipainiojome po kojomis? Kam užkliuvome? - svarstė Aušra. - Man nepakanka, kad Lietuva turi savo vėliavą ir himną. Norisi, kad valstybė iš tiesų būtų demokratiška ir laisva. Mano tėtis gyvena Amerikoje. Ten išvykti galėjome prieš 20 metų, tačiau likome tėvynėje. Nenorėjome, kaip kai kurie išeiviai, mylėti tėvynę Lietuvą iš tolo. Savo jėgomis kūrėme savo gyvenimą. Nenorime pasirodyti geresni, nei esame iš tikrųjų, tačiau galiu pasakyti, kad neprivatizavome tarnybinio buto, o paėmėme paskolą ir statėmės namą. Ta paskola, nušalinus vyrą nuo pareigų, tapo sunkia našta. Bankui neįsiskolinome, tačiau mus jau turi remti artimieji: kitaip kas mėnesį nesutaupytume bankui mokėtinos sumos. Dėl pinigų stygiaus negalime įsivesti interneto."

Kartais vyras pareiškia neištversiąs, nunešiąs pareiškimą išeiti iš darbo, tačiau jį sulaiko žmona. Ji tiki vyro nekaltumu. "O kai aš pasijuntu silpna ir prašau vyro palikti VSD ir eiti dirbti kitur, mane guodžia jis, - sakė Aušra. - Dar nė karto nesutapo, kad neviltis apimtų abu kartu. Jei taip būtų, Vilmantas jau būtų iš saugumo išėjęs. Be to, mus palaiko vyro kolegos. Manau, mes jau "pergyvenome" tų, kurie nušalino vyrą, prognozes. Greičiausiai, jie tikėjosi, kad slegiamas kreditų ir rūpesčių, Bieliauskas pats susipras atnešti pareiškimą. O jis vis nesusipranta."

Kartą Bieliauskų duktė iš mokyklos grįžo su ašaromis akyse. Bendramokslis mergaitės tėtį išvadino nusikaltėliu. Dėl susiklosčiusios situacijos ir prilipdytos "išdaviko" etiketės kenčia Bieliauskų artimieji.

Pocius vienam šalies dienraščiui apie nušalintus kontržvalgybininkus yra pareiškęs, kad "politikuodami jie sužlugdė keletą svarbių žvalgybos operacijų", o kai kurie "rengė prieš VSD vadovybę išpuolius". Tačiau keletas pareigūnų Seimui liudijo priešingai: kad jų surinkta svarbi informacija užsigulėdavo kažkieno stalčiuose.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"